مبتدی کریپتو پدیا

گپ CME چیست؟ شکاف قیمت بیت کوین در بورس کالای شیکاگو

احتمالا در تحلیل‌های بیت کوین، با مفهومی به نام گپ CME هم برخورد کرده‌اید. این گپ از تفاوت قیمت بسته شدن کندل بیت کوین در تعطیلات آخر هفته و قیمت باز شدن آن در شروع روز معاملاتی بورس کالای شیکاگو به‌دست می‌آید. تریدرهای بازار ارزهای دیجیتال از گپ CME بیت کوین به عنوان فاکتوری برای کسب سود از سطح حمایت و مقاومت شکاف قیمت استفاده می‌کنند. با میهن بلاکچین همراه باشید تا ببینیم گپ CME چیست و چه عواملی باعث ایجاد گپ CME در بازار کریپتو می‌شوند. در ادامه نیز ابزارهای شناسایی، نحوه استفاده از گپ سی‌ام‌ای در معاملات و چالش‌های مرتبط را بررسی می‌کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
نکات کلیدی

منظور از CME بورس کالای شیکاگو است.
به تفاوت قیمت بسته شدن کندل بیت کوین در آخرین روز کاری هفته و قیمت باز شدن آن در اولین روز معاملاتی هفته در بورس کالای شیکاگو، گپ CME گفته می‌شود.
تریدرها از شکاف CME بیت کوین به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی رفتار قیمت استفاده می‌کنند.
گپ CME صعودی و گپ CME نزولی می‌توانند سطوح حمایت و مقاومت را نشان دهند.
مهم‌ترین نکته هنگام استفاده از گپ CME در معاملات، رعایت تکنیک‌های مدیریت ریسک است.

گپ CME چیست؟

گپ CME چیست
منبع: Mitrade.Com

بورس کالای شیکاگو (CME) یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی در سطح جهانی است که طیف گسترده‌ای از مشتقات مالی، کالا و سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهد. بیت کوین و ارزهای دیجیتال هم بخشی از سرویس‌های ارائه‌شده در این بازار هستند. سبدهای متنوعی از اوراق فیوچرز و آپشن رمزارزها در بورس کالای شیکاگو به کاربران ارائه می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید بازار ارزهای دیجیتال در تمام روزهای هفته و به‌طور ۲۴ ساعته فعال است؛ اما بازارهای مالی سنتی در تعطیلات آخر هفته باز نیستند. بنابراین اگر قیمت بسته شدن کندل بیت کوین در بامداد شنبه کمتر یا بیشتر از قیمت باز شدن کندل بیت کوین در بامداد دوشنبه باشد، یک تفاوت قیمت روی نمودار ایجاد می‌شود. این شکاف قیمت اوراق فیوچرز و آپشن بیت کوین در بورس کالای شیکاگو، گپ CME بیت کوین نامیده می‌شود. معمولا تریدرها از این شکاف قیمت به عنوان سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌کنند و از آن سود به‌دست می‌آورند. در ادامه مطلب، این موضوع را بیشتر بررسی می‌کنیم. 

انواع گپ‌های CME

شاید بپرسید آیا همه گپ‌های CME بیت کوین مشابه هستند یا انواع مختلفی دارند؟ در پاسخ باید گفت بله، چند نوع گپ سی‌ام‌ای وجود دارد که در اینجا به سه مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم؛ اما می‌توانید اطلاعات بیشتر در مورد گپ‌های معاملاتی را در این لینک مطالعه کنید.

گپ‌های متداول (Common gaps): این گپ با نام گپ معاملاتی و گپ الگو هم شناخته می‌شود. گپ متداول یکی از حرکت‌های روتین در بازار است و معمولا به سرعت پر می‌شود. پرشدن گپ به این معنا است که قیمت به سطح اولیه شکاف باز می‌گردد.

گپ شکست (Breakaway gaps): گپ شکست زمانی اتفاق می‌افتد که در یک روند بدون تغییر، نوسان قیمت قابل‌توجهی ایجاد شود. این گپ نشان‌دهنده شروع یک روند قوی است و پر شدن آن بعید به‌نظر می‌رسد.

گپ خستگی (Exhaustion gaps): معمولا زمانی که یک روند قدرت کافی برای ادامه مسیر را نداشته باشد، گپ خستگی اتفاق می‌افتد و نشان‌دهنده تغییر روند است.

عوامل موثر بر گپ CME در بازار ارزهای دیجیتال

عوامل متعددی در ایجاد گپ CME در بازار ارزهای دیجیتال نقش دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • ساعت فعالیت بازارها: بازار کریپتو تمام روزهای هفته و ۲۴ ساعته فعال است؛ اما بازارهای مالی سنتی مانند بورس کالای شیکاگو در روزهای غیرکاری مانند تعطیلات آخر هفته تعطیل هستند. اگر بازار بیت کوین در این بازه زمانی نوسان داشته باشد، بین قیمت بسته شدن آخرین کندل (شنبه) و قیمت باز شدن اولین کندل هفته (دوشنبه) روی نمودار یک شکاف قیمتی ایجاد می‌شود.
  • احساسات بازار: اتفاقات پیش‌بینی‌نشده و انتشار خبرهای مهم در ساعات غیرمعاملاتی بازارهای سنتی، روی احساسات بازار کریپتو اثر می‌گذارند و در نتیجه نوسان قیمت ایجاد می‌شود.
  • تغییرات نقدینگی: تغییر نقدینگی در تعطیلات آخر هفته هم می‌تواند یکی از عوامل موثر بر ایجاد گپ CME باشد.
  • فاکتورهای تکنیکال: ممکن است معامله‌گران تحت تاثیر عوامل تکنیکال مانند سطوح حمایت و مقاومت رفتار کنند و باعث ایجاد گپ‌های قیمت شوند.

به‌خاطر داشته باشید که بازار کریپتو شامل یک مجموعه‌ نامتناهی از شرایط و اتفاقات است و تریدرها دائما به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند. به‌عبارت دیگر این عوامل در کنار همدیگر باعث ایجاد و پرشدن گپ CME در نمودار بیت کوین می‌شوند.

ابزارهای شناسایی شکاف CME بیت کوین

توصیه همیشگی برای آنالیز بازارهای مالی این است که فقط به یک روش متکی نباشید و از مجموعه‌ای از ابزارها استفاده کنید. در مورد شناسایی گپ CME بیت کوین هم همین موضوع صدق می‌کند و معامله‌گران باید از ترکیبی از تحلیل‌های تکنیکال، فاندامنتال و احساسات بازار استفاده کنند.

  • تحلیل تکنیکال: اندیکاتورهای میانگین متحرک (Moving Averages) و باندهای بولینگر (Bollinger Bands) ابزارهای مناسبی برای تغییر یا تایید احتمالی روند هستند.
  • تحلیل فاندامنتال: اخبار، صدور قوانین و اجرای اقدامات نظارتی و متغیرهای اقتصادی بزرگ عوامل موثری روی رفتار گپ CME هستند. بنابراین باید آن‌ها را به عنوان بخشی از تحلیل فاندامنتال زیر نظر بگیرید.
  • آنالیز احساسات بازار: منظور از آنالیز احساسات این است که چشم‌انداز و احساس فعالان بازار را نسبت به بیت کوین بفهمید. موضوعات مطرح در رسانه‌های اجتماعی، اخبار یا استفاده از شاخص‌های تخصصی احساسات، گزینه‌های مناسبی برای انجام این ارزیابی هستند. احساسات منفی می‌تواند نشانه ایجاد گپ قیمت باشد و احساسات مثبت احتمال پر شدن گپ را نشان می‌دهد.

چگونه از گپ CME در معاملات خود استفاده کنیم؟

بسیاری از تریدرها از گپ CME بیت کوین به عنوان یک استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنند. همان‌طور که گفتیم گپ CME، تفاوت قیمت باز و بسته شدن کندل بیت کوین در بورس کالای شیکاگو است و می‌تواند یک سیگنال ماهرانه بر اساس تغییرات قیمت پیش‌بینی شده باشد. به عبارت دیگر با توجه به اینکه بیت کوین تمایل دارد شکاف آخر هفته بورس کالای شیکاگو را پر کند، تریدرها می‌توانند از این گپ به عنوان سطح حمایت یا مقاومت استفاده کنند. مراحل استفاده از گپ CME در معاملات ارزهای دیجیتال را در جدول زیر مشاهده می‌کنید: 

شناسایی گپصعودی (قیمت بسته شدن در بامداد شنبه، کمتر از قیمت باز شدن در بامداد دوشنبه)
نزولی (قیمت بسته شدن در بامداد شنبه بیش از قیمت باز شدن در بامداد دوشنبه)
برنامه ورودخرید قبل از صعود، فروش قبل از نزول
هدفنقطه بسته شدن کندل قبلی
آنالیز روندبررسی احتمالات پر شدن شکاف قیمت یا ادامه‌دار بودن روند
مدیریت ریسکاستفاده از استاپ لاس و بررسی تغییرات بازار

حالا بیاید با هم سناریوهای مختلف ترید با استفاده از گپ CME را بررسی کنیم. فرض کنید کندل روز دوشنبه (۲۱ هزار دلار) در قیمتی بالاتر از کندل شنبه (۲۰ هزار دلار) باز شده است. در این حالت یک شکاف قیمت صعودی شکل گرفته است. اگر تریدر با ارزیابی فاکتورهای بازار به این نتیجه برسد که بیت کوین با یک پولبک شکاف CME را پر می‌کند، باید سفارش خریدی را در سطح بسته شدن کندل قبلی یا نزدیک به آن ثبت کند.

منبع: Mitrade.Com

سناریوی دوم مربوط به گپ CME نزولی است و زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت باز شدن کندل جدید (۱۹ هزار دلار)، کمتر از قیمت بسته شدن کندل قبلی (۲۰ هزار دلار) باشد. در این شرایط تریدر می‌تواند سفارش فروشی را در سطح بسته شدن کندل قبلی ثبت کند.

نوع گپقیمت بسته شدن قیمت باز شدن اقدام تریدرسود احتمالی
صعودی۲۰ هزار دلار۲۱ هزار دلارخرید در نزدیکی ۲۱ هزار دلارهزار دلار
نزولی۲۰ هزار دلار۱۹ هزار دلارفروش در نزدیکی ۱۹ هزار دلارهزار دلار
کسب سود از گپ CME

به یاد داشته باشید که مثل سایر استراتژی‌های ترید، هنگام استفاده از گپ CME در معامله ارزهای دیجیتال باید احساسات بازار و سایر شاخص‌های تحلیلی را زیر نظر بگیرید. به‌علاوه باید از تکنیک‌های مدیریت ریسک مانند حد ضرر استفاده کنید تا در‌صورت پر نشدن شکاف قیمتی طبق تحلیل‌ها، احتمال زیان کاهش پیدا کند.

چالش‌های گپ CME بیت کوین در ترید ارزهای دیجیتال

استفاده از گپ CME بیت کوین به عنوان یک ابزار، تریدرها را با چند چالش مواجه می‌کند. اول اینکه به دلیل ماهیت نوسانی بازار ارزهای دیجیتال، آنالیز گپ‌‌ها دشوار و کار پرریسکی است. ثانیا تغییرات نقدینگی در زمان تعطیلی بازار بورس کالای شیکاگو باعث انحراف قیمت (عدم انطباق مقدار پیش‌بینی‌شده و واقعی) می‌شود و بر نحوه اجرای معاملات اثر می‌گذارد. به‌علاوه همه شکاف‌ها به سرعت پر نمی‌شوند؛ چراکه فاکتورهای مختلفی از قبیل اجرای قوانین نظارتی غیرمنتظره یا اخبار بازار روی گپ‌ها اثر می‌گذارند. به همین علت ممکن است شکاف‌های قیمتی بعد از یک دوره طولانی پر شوند یا حتی هرگز پر نشوند. در چنین شرایطی تریدر به خاطر سیگنال‌های اشتباه و برآورده‌ نشدن انتظاراتش با مشکلاتی مواجه می‌شود.

جمع‌بندی

گپ CME بیت کوین یک شکاف قیمتی بین قیمت بسته و باز شدن کندل بیت کوین در روزهای غیرمعاملاتی بورس کالای شیکاگو است. تریدرها می‌توانند از گپ CME به عنوان یک استراتژی برای تعیین سطح حمایت یا مقاومت برای سفارش‌های خرید یا فروش بیت کوین استفاده کنند. اما باید به یاد داشته باشیم که استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک مانند تعیین حد ضرر ضروری است. به‌علاوه برخورداری از دانش‌ تخصصی و ارزیابی همه جوانب بازار لازمه موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال است. آیا اکنون با مطالعه توضیحات بالا با مفهوم گپ CME آشنا شدید؟ اگر ابهام یا اشکالی در این مورد وجود دارد، در بخش نظرات سوال‌های خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
گپ CME چیست؟

شکاف CME به اختلاف قیمت بسته شدن آخرین کندل بیت کوین در بورس کالای شیکاگو در بامداد شنبه و قیمت باز شدن اولین کندل در بامداد دوشنبه اشاره دارد.

چطور از گپ CME در معاملات ارزهای دیجیتال استفاده کنیم؟

تریدرها از گپ CME بیت کوین برای شناسایی سطح حمایت و مقاومت استفاده می‌کنند، البته نباید از استراتژی‌های مدیریت ریسک هم غافل شویم.

آیا گپ‌های CME همیشه پر می‌شوند؟

خیر، ممکن است برخی شکاف‌های قیمتی اصلا پر نشوند یا بعد از یک دوره طولانی پر شوند.

منبع
cointelegraph.com

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا