مبتدی ترید و تحلیل تکنیکال

چطور ریسک معاملات ارزهای دیجیتال را مدیریت کنیم؟

همانطور که می‌دانیم، بازار ارز دیجیتال، حداقل در چند سال گذشته پرنوسان‌ترین بازار جهان بوده است. اگرچه بازارهای سنتی نیز از اوایل سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا با این نوسان مواجه بوده‌اند، اما به نظر می‌رسد که بازار ارز دیجیتال برای مدت طولانی پرنوسان باقی خواهد ماند. اما مدیریت ریسک ارزهای دیجیتال چگونه است؟

نوسانات بازار رمز ارزها باعث به وجود آمدن یک فرصت استثنایی برای معامله‌گران شده است تا به کسب سود بپردازند. اما به منظور کسب سود، باید به دو نکته توجه کرد: ۱. به دنبال چه چیزی هستید ۲. چگونه به مدیریت ریسک می‌پردازید. ریسک و خطرات معاملاتی از خود شما به وجود می‌آید. فارغ از تمام جوانب، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه زمانی معامله انجام دهید، توکن بخرید و چه مقدار در معامله خود ریسک کنید.

در این مقاله سعی داریم مدیریت ریسک را تعریف کنیم، به ریسک‌های موجود در بازار ارز دیجیتال بپردازیم، روش‌های مدیریت ریسک را تعریف کنیم و در کل هر چه نیاز است برای اینکه بدانید risk manegement چیست را برای شما بازگو می‌کنیم . پس در ادامه همراه ما باشید.

این مقاله در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

مدیریت ریسک (Risk Management) چیست؟

نسبت ریسک به ریوارد چیست

مدیریت ریسک یا مدیریت خطر کاربرد سیستماتیک سیاست‌های مدیریتی، رویه‌ها و فرایندهای مربوط به فعالیت‌های تحلیل، ارزیابی و کنترل ریسک است. مدیریت ریسک عبارت از فرایند مستندسازی تصمیمات نهایی اتخاذ شده و شناسایی و به‌کارگیری معیارهایی است که می‌توان از آن‌ها جهت رساندن ریسک تا سطحی قابل قبول استفاده کرد.

مدیریت ریسک در دراز مدت تاثیرگذار خواهد بود. مدیریت ریسک در تمامی محیط‌های مالی مانند بازار رمزارزها بسیار مفید است. اما برای مدیریت ریسک چه کارهایی را می‌توان انجام داد؟ ۵ راه برای مدیریت ریسک وجود دارد:

اجتناب

اجتناب روشی برای کاهش ریسک است. مشارکت نکردن در فعالیت های مخاطره آمیز، روش خوبی برای کم کردن ریسک است. اجازه دهید مثالی بزنیم، افرادی که سیگار می‌کشند و در این فعالیت پر مخاطره شرکت می‌کنند، در معرض ریسک سلامتی بیشتری قرار دارند. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که مصرف سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه را بسیار افزایش می‌دهد. از این قضیه می‌توان در فضای بیت کوین و بلاک چین هم استفاده کرد و با شرکت نکردن در فعالیت‌های خطرناک، تا حدود زیادی ریسک را کاهش داد.

پذیرش ریسک

پذیرش ریسک اقدام بسیار مهمی است و معمولا شامل هزینه‌های اضافی است. به همان مثال سلامتی برگردیم، فردی که برای بیمه تکمیلی هزینه می‌کند و به پیش بینی احتمالات در آینده می پردازد، در موقع رویارویی با ریسک، راحت‌تر می‌تواند آن را مدیریت کند. در فضای کریپتو نیز چنین است و هزینه کردن برای کیف پول‌های سخت افزاری و تجهیزات امنیتی برای مدیریت ریسک در آینده بسیار مفید خواهد بود.

اشتراک

اشتراک ریسک اقدام مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در مثال سلامتی، اشتراک ریسک در این فضا از طریق مزایای متمرکز بر کارفرما اعمال می‌شود. در این حالت، ریسک در میان شرکت و کارمندان به اشتراک گذاشته می‌شود. طبیعتا در فضای سرمایه گذاری نیز اشتراک ریسک و کار گروهی بسیار موثر است.

انتقال

استفاده از بیمه سلامت مثالی از انتقال ریسک است. در این حالت، فرد تقریبا همه ریسک را به بیمه‌گر واگذار می‌نماید و بیمه‌گر در قبال دریافت مبلغی، این مسئولیت را می‌پذیرد. بیمه کننده و بیمه شونده سندی را امضا می‌کنند و به موجب آن قراردادی را مابین خود تنظیم می‌کنند. بیمه کننده استراتژی‌های لازم برای مقابله با ریسک را می‌سنجد و با توجه به آن، مبلغی را برای دریافت تعیین می‌کند. در فضای ترید و سرمایه گذاری نیز چنین استراتژی هایی بسیار مفید است و به مدیریت ریسک کمک شایان توجه‌ای خواهند کرد.

پیشگیری از ضرر و کم کردن آن

این روش به حذف کامل ریسک نمی‌پردازد بلکه آن را کاهش می‌دهد. این روش متمرکز بر کنترل ضرر و جلوگیری از گسترش بیشتر آن است. انجام اقدامات پیشگیرانه در حوزه سلامت را می توان به عنوان مثالی از این روش دانست. بیمه گر سلامت به انجام این گونه امور بسیار اهمیت می‌دهد و سرویس‌هایی جانبی را برای بیمه شدگان فراهم می‌آورد. از این گونه سرویس‌ها می‌توان کمک به پرداخت شهریه باشگاه و یا انجام معاینات عمومی سالیانه را نام برد. این گونه اقدامات به بیمه کننده کمک می‌کند که در دراز مدت هزینه کمتری بکند. این روش در زمینه سرمایه گذاری در فضای کریپتو هم بسیار مفید است و انجام اقدامات پیشگیرانه مانند نگهداری نکردن وجوه خود در صرافی‌ها، می‌تواند تا حدود زیادی از ریسک‌ها بکاهد.

انواع ریسک در بازار کریپتو

ریسک

چهار نوع ریسک اصلی در بازار ارز دیجیتال وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید تا معامله موفقیت آمیز ارز دیجیتال انجام دهید. پس در ادامه مطلب این ریسک‌های ارز دیجیتال را برای شما بازگو می‌کنیم.

ریسک بازار

یک اصطلاح قدیمی در ارز دیجیتال به اسم “هودل” وجود دارد که می‌گوید توکن‌های خود را حفظ کنید و امیدوار باشید که به ماه بروند (به معنای آنکه افزایش قیمت شدیدی داشته باشند). نکته دیگر این است که در کف قیمت بخرید، یعنی هنگامی که قیمت ارز دیجیتال کاهش می‌یابد به خرید آن بپردازید.

نحوه عملکرد این استراتژی کاملا به زمان‌بندی بستگی دارد. اگر در سال ۲۰۱۷ شروع به خرید کرده‌اید و در زمان مناسب فروخته باشید، احتمالا سود خوبی کسب کرده‌اید. مشکل این است که اکثر مردم نمی‌دانند که چه زمانی دارایی خود را بفروشند. هر بار که وارد معامله‌ای می‌شوید، باید بدانید که چه زمانی از آن خارج شوید تا به سود خوبی دست یابید. در غیر این صورت تمام معاملات شما بی‌نتیجه می‌شود.

نکته دیگری که بسیاری از معامله‌گران هنوز متوجه آن نشده‌اند، نحوه خروج از ضرر است. خروج به موقع برای کسب سود یک موضوع است و خروج از ضرر نیز یک موضوع کاملا متفاوت دیگر است. همانطور که در زمان اوج ICO‌ها در سال ۲۰۱۷ و سقوط پس از آن شاهد بودیم، قیمت بسیاری از توکن‌ها نسبت به اوج قیمت خود، تا ۹۸ درصد کاهش یافتند. بنابراین باید ابتدا و قبل از روند صعودی، به مدیریت روند نزولی بپردازیم.

در اینجاست که سفارش‌های استاپ لاس (Stop-loss) یا حد ضرر به میان می‌آید. انجام معامله بی‌نقص ملزم به داشتن نقاط ورودی و نقاط حد ضرر دقیق است تا به مدیریت ریسک و توقف ضرر خود در معاملات بپردازیم. 

اکثر معامله‌گران بین ۱ الی ۳ درصد سرمایه خود را در هر معامله ریسک می‌کنند. این محدوده ممکن است مناسب تمام افراد نباشد، اما سفارش‌های حد ضرر همواره باید در این محدوده باشند.

صرفا بر اساس حرف مردم در توییتر یا ادعای کسانی که خود را متخصص ارز دیجیتال می‌دانند به خرید نپردازید. اصول اولیه معاملات ارز دیجیتال را بیاموزید و سپس تصمیم گیری کنید. همچنین حد ضرر را فراموش نکنید تا در صورتی که خواسته شما از معامله محقق نشد بتوانید از آن خارج شوید.

ریسک طرف مقابل معامله

یکی دیگر از ریسک‌های موجود در بازار، ریسک طرف مقابل معامله (Counterparty Risk) است. همه ما اخبار مرتبط با هک شدن صرافی Mt. Gox، صرافی برتر بیت کوین در سال ۲۰۱۱ را شنیده‌ایم.

نفوذهای امنیتی اغلب در عرصه ارز دیجیتال رخ می‌دهد. فقط در سال ۲۰۱۹، ۱۲ صرافی بزرگ ارز دیجیتال هک شدند. این شرایط نامناسب معمولا به تعطیل شدن صرافی، از دست رفتن پول یا کسب و کار مردم و خروج کاربران از این حوزه منجر می‌شود.

به همین دلیل، بسیار مهم است که تمام توکن‌های خود را در یک مکان نگهداری نکنید. فرقی ندارد که معامله‌گر هستید یا سرمایه‌گذار، باید سرمایه خود را بین چندین حساب مختلف پخش کنید یا بخش عمده‌ای از سبد سهام خود را در کیف پول‌های آفلاین ذخیره کنید. به علاوه، باید کلیدهای خصوصی را نزد خود نگه دارید و آنها را در جای ایمنی ذخیره کنید.

معاملات مارجین ارز دیجیتال

به استفاده از سرمایه‌های قرض گرفته شده از کارگزاری به منظور انجام معاملات دارایی‌های مالی، معاملات مارجین می‌گویند که وثیقه وام از کارگزاری را شکل می‌دهند. یکی دیگر از روش‌های کاهش ریسک طرف مقابل معامله، انجام معاملات مارجین است. اکثر مردم می‌گویند که معاملات مارجین بهترین روش برای از دست دادن سرمایه است. این حرف زمانی درست است که بدانید چه کاری می‌خواهید انجام بدهید.

انجام معاملات مارجین بدون داشتن اطلاعات درباره آن همانند هدایت هواپیما است، بدون آن که دانشی در این زمینه داشته باشید. به همین دلیل باید آموزش ببینید و بدانید که چه زمانی وارد این معاملات ارز دیجیتال بشوید و چه زمانی آن را متوقف کنید.

دلیل آن که معاملات مارجین به کاهش این نوع ریسک می‌انجامد، این است که دیگر نیازی نیست مقدار زیادی ارز دیجیتال در صرافی نگه دارید. اگر سطح لوریج‌ها زیاد باشد، می‌توانید خود را در وضعیتی با معاملات بزرگ‌تر قرار دهید بدون آن که دارایی زیادی در پلتفرم مورد نظر داشته باشید.

ریسک روان‌شناختی

ریسک روان‌شناختی (Psychological Risk) ارتباط کمتری با پول شما دارد، اما هنوز یک ریسک بسیار بزرگ است. شما فقط هنگامی می‌توانید تصمیمات مهم و بزرگ بگیرید که ذهن شما آماده و آزاد باشد و منطقی فکر کنید. آیا آخرین بار که بسیار عصبانی یا احساساتی بودید و تصمیم مهمی گرفتید را به یاد می‌آورید؟ احتمالا نمی‌توانید.

ریسک روان‌شناختی به شکل تصمیم گیری‌های عجولانه یا واکنش‌های غیرارادی است. بنابراین، باید وضعیت ذهنی خود را هنگام انجام معاملات ارز دیجیتال مدیریت کنید. بهتر است فهرستی از استراتژی‌های معاملاتی داشته باشید تا در تصمیم گیری‌های معاملاتی شما را راهنمایی کند و بتوانید با استفاده از آن، احساسات خود را کنار بگذارید.

بسیاری از افراد خود را در وضعیت‌هایی قرار می‌دهند که همه دارایی خود را می‌فروشند و از بازار خارج می‌شوند و سپس از این کار پشیمان می‌شوند. اگر بر اساس احساسات تصمیم گیری کنید، اشتباه خواهید کرد. فرقی نمی‌کند که تصمیم یا پیامدهای آن چیست. انجام معاملات بر اساس احساسات همواره اشتباه خواهد بود؛ زیرا از عادت‌های بدی که برای موفقیت شما زیان‌آور است، پشتیبانی می‌کند.

چگونه ریسک معاملات ارز دیجیتال را به حداقل برسانیم؟

ریسک های غیر مالی در اتریوم

وقتی صحبت از معامله می‌شود، می توانید چندین قدم بردارید تا کمتر در معرض نوسانات شدید بازار قرار بگیرید. می‌توان از ترکیب تحلیل تکنیکال و فاندامنتال برای تعیین ارزش واقعی یک شرکت یا دارایی استفاده کرد و با یک سرمایه گذاری خاص، ضمن کاهش ریسک شما، شانس موفقیت در طول مسیر بیشتر می‌شود.

تدوین یک برنامه مدیریت ریسک موفق در به حداقل رساندن نتایج غیر منتظره مهم است و ضرر های شما را کاهش می‌دهد. همچنین یک برنامه مدیریت ریسک موفق باید همراه با برنامه روزانه معاملات ارز دیجیتال شما اجرا شود که با همکاری در کنار هم رفتارهای ضعیف معاملات را کنترل و در عین حال انتظارات فاندامنتال شما را نیز توجیه می کند.

بعضی اوقات وسوسه به انتخاب‌های ضعیف منتهی می‌شود که این چیزی بیش از بازاری ناشی از ترس و طمع نیست. با کاهش عادت های تجاری مضر یا منفی، می توان بدون افزایش سرمایه سود خود را افزایش داد. مشخص کردن اینکه شما چگونه معامله کننده‌ای هستید و مهارت های شما چیست یکی از مؤلفه های اصلی برنامه مدیریت ریسک موفق است.

هدف مشخص کردن عادت‌هایی است که باعث ضرر دادن و سود کردن شما می‌شود. سعی کنید منطقی باشید و  احساسات را از جنبه روانشناختی معاملات حذف کنید و تنها با تکیه بر اطلاعاتی که در جلوی شما قرار دارد مانند قیمت، حجم معاملات، اخبار و روند پیش بروید.

مهم نیست که فرصت تجارت چقدر خاص و وسوسه‌انگیز یا امیدوارکننده به نظر برسد، هرگز فکر خوبی نیست که تمام سرمایه خود را یکجا بگذارید. معمولا گسترش یک نوع خاص دارایی (و همچنین ترکیبی سخاوتمندانه از انواع مختلف دارایی در سبد شما) مواجه شما را با تحرکات بیشتر قیمت در یک بازار یا صنعت خاص کاهش می‌دهد.

نوسانات بازار ارز دیجیتال به این معنی است که هر معامله، حتی یک معامله به ظاهر کامل، می‌تواند فروپاشیده و ضرر زیادی را به دنبال داشته باشد. بنابراین توصیه می شود که در ۵ کوین مختلف یا بیشتر سرمایه گذاری کنید. همچنین بخاطر داشته باشید که هنگام دوری از معامله مانند زمان استراحت یا وقتی در محل کار هستید، از گزینه Stop loss صرافی‌ها به نفع خود استفاده کنید.

معامله گران جدید نمی‌توانند استراتژی مناسبی برای خروج داشته باشند و اغلب پس از اینکه به رایانه خود برای پیدا کردن سبد کریپتو مورد علاقه برمیگردند، با کاهش ۲۰ درصدی آن مواجه می‌شوند و می بینند روند جدید سیر نزولی پیش گرفته است. استراتژی برای خروج نه تنها ریسک شما را کاهش می‌دهد بلکه امکان کنترل بیشتر بر ضررهای شما را نیز فراهم می‌کند.

در نهایت، استفاده از استراتژی خرید و نگه داشتن می تواند وسوسه‌انگیز باشد، جایی که شما روی یک کوین سرمایه گذاری می‌کنید و برای مدت طولانی آن را نمی‌فروشید. این رویکرد منفعلانه به دلیل سادگی آن اغلب برای معامله گران جدید وسوسه انگیز است و غالباً با کاهش ریسک شخص همراه است. با این وجود بعید است با بازی بیش از حد بدون ریسک، برد‌های قابل توجهی داشته باشید. بنابراین وارد معامله شوید، به اندازه کافی ریسک کنید و از نقشه از پیش برنامه‌ریزی شده خود اطمینان حاصل کنید زیرا معاملات کریپتو با اجرای صحیح می تواند یک تلاش سرگرم کننده و سودآور باشد. بنابراین مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال یکی از مهمترین ارکان برای سرمایه‌گذاری است

متنوع سازی ؛ یک استراتژی برای مدیریت ریسک

متنوع سازی

متنوع سازی یک استراتژی برای مدیریت ریسک است. یک پورتفولیوی متنوع سازی شده دارای ترکیبی از دارایی‌های مختلف است و این امر برای محدود کردن ریسک یک دارایی خاص انجام می‌گیرد. منطق پشت این تکنیک این است که این دارایی های متنوع در دراز مدت سودآوری بهتری خواهند داشت و از ریسک هر کدام از این دارایی های منفرد کاسته خواهد شد. از این تکنیک می توان در حوزه ارز دیجیتال هم استفاده کرد.

اصول و اساس متنوع سازی

در متنوع سازی تلاش می شود که ریسک‌های غیر سیستماتیک در یک پورتفولیو محدود شود. در این روش، دارایی‌های خوب اثر دارایی‌هایی که به خوبی انتخاب نشده‌اند را کم می‌کنند. البته زمانی این متنوع سازی مفید است که دارایی های انتخاب شده کاملا به هم مرتبط نباشند و در یک جهت حرکت نکنند. مطالعات نشان داده اند که پورتفولیو های متنوع که دارای ترکیبی از ۲۵ تا ۳۰ سهم هستند، ریسک را به مقدار قابل توجه‌ای کاهش می‌دهند.

متنوع سازی توسط طبقه دارایی

سرمایه گذاران و مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری اقدام به متنوع سازی سرمایه گذاری‌های خود می کنند و برای این متنوع سازی از طبقه‌های مختلفی از دارایی ها استفاده می‌کنند. از جمله طبقه‌های مختلف دارایی‌ها می‌توان سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات، مواد معدنی، مواد کشاورزی، کالا‌ها، اوراق خزانه، بیت کوین و غیره را نام برد. سرمایه گذاران درصد خاصی از سرمایه خود را به هر یک از این دارایی ها اختصاص می‌دهند.

این سرمایه گذاران بعد از انتخاب طبقه سرمایه‌گذاری باز اقدام به متنوع سازی در داخل آن طبقه می‌کنند. مثلا بعد از انتخاب طبقه سهام، اقدام به سرمایه گذاری در سهام مختلفی می‌کنند که زیاد با هم مرتبط نباشند و مربوط به صنایع مختلفی باشند؛ یا اینکه سهامی را انتخاب می کنند که حجم بازار آنها متفاوت باشد.

متنوع سازی خارجی

سرمایه گذاران حتی می‌توانند از متنوع سازی استفاده بهتری کنند و اقدام به سرمایه گذاری در اوراق بهادار خارجی هم کنند. فرض کنید یک سرمایه گذار آمریکایی برای تقلیل ریسک اقدام به سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ژاپن کند، در این حالت اگر مشکلی برای اقتصاد آمریکا پیش آید، ممکن است آن مشکل دامن اقتصاد ژاپن را نگیرد و در نتیجه این سرمایه گذار متضرر نشود.

فرض کنید یک سرمایه گذار جسور که سطح بالایی از ریسک را می پذیرد، اوراق بهادار ژاپن، اوراق قرضه استرالیا و بازار آتی پنبه را انتخاب می‌کند و آنها را در پورتفولیوی خود می‌گنجاند. به این ترتیب، با توجه به ویژگی‌های این دارایی‌های هدف گرفته شده و شفافیت موجود، سرمایه گذار می‌تواند از متنوع سازی واقعی در سرمایه گذاری خود اطمینان حاصل کند. البته این سرمایه گذار می‌تواند اقدامات دیگری نیز برای کاهش ریسک انجام دهد.

متنوع سازی و سرمایه گذار خرد

زمان و بودجه دو مانعی هستند که بسیاری از سرمایه گذاران خرد را از ایجاد تنوع در پورتفولیوی خود باز می‌دارند. به همین خاطر است که صندوق‌های سرمایه گذاری بسیار مورد علاقه سرمایه گذاران خرد هستند و بسیاری از آنها، اقدام به سرمایه گذاری در این صندوق‌ها می‌کنند.

در حالی که صندوق‌های سرمایه گذاری باعث ایجاد تنوع در سرمایه گذاری می‌شوند و سرمایه گذاری در طبقه‌های مختلفی از دارایی‌ها را فراهم می‌کنند، اما ای‌تی‌اف ها (ETFs) سرمایه گذاران را قادر می‌کنند که به بازار‌هایی مانند بازار کالا دسترسی داشته باشند که در حالت عادی، دسترسی به چنین بازارهایی دشوار است.

معایب متنوع سازی

متنوع سازی طبیعتا مزایای زیادی دارد و ریسک را کاهش می‌دهد؛ اما این استراتژی دارای معایبی نیز است. این روش بسیار وقت‌گیر است و نیازمند زمان زیادی برای انتخاب دارایی‌های مختلف است. از طرف دیگر، این روش گران است و خرید و فروش مجموعه‌ای از دارایی‌ها باعث تقبل کردن کارمزد‌های زیادی می‌شود. در واقع، متنوع سازی مانند یک شمشیر دولبه است که می‌تواند به نفع سرمایه گذار باشد و یا گاهی به ضرر او تمام شود.

فرض کنید شما پولی را در شش سهم مختلف سرمایه گذاری کرده اید و بعد از مدتی یکی از این سهام دو برابر می شود. در این حالت شما سود کسب کرده اید اما اگر همه پول خود را در آن سهم سرمایه گذاری می‌کردید، سود بسیار بیشتری کسب می‌کردید. پس همان طور که متنوع سازی ریسک را تقلیل می‌دهد، امکان سودآوری را نیز حداقل در کوتاه مدت کمتر می کند.

متنوع سازی و اسمارت بتا (smart beta)

استراتژی‌های اسمارت بتا (استفاده از تعدادی از مزایای سرمایه گذاری منفعلانه و ترکیب آن با مزیت‌های سرمایه‌گذاری فعالانه) متنوع سازی را با پیگیری شاخص‌های زیربنایی فراهم می‌آورند و ضرورتا سهام را با توجه به حجم بازار آنها نمی‌سنجند. هدف اصلی در اینجا عملکرد بهتر خود شاخص است. در این روش، با بررسی مسائل بنیادین دارایی‌ها و تجزیه و تحلیل عینی آنها به سازمان دهی مجدد پورتفولیو‌ها می‌پردازند.

پرسش و پاسخ

چه میزان باید در معاملات کریپتو ریسک کرد؟

قاعده کلی در معاملات کریپتو این است: بیش از توان خود برای از دست دادن، ریسک نکنید. با توجه به شدت ریسک در بازار رمز ارزها ، به طور معمول به تریدر‌ها توصیه می‌شود که بیش از ۱۰٪ از بودجه یا درآمد ماهانه خود استفاده نکنند.

آیا ماشین حسابی برای محاسبه ریسک وجود دارد؟

البته برای اینکار ماشین حساب خاصی وجود ندارد اما می‌توانید با استفاده از یک ماشین حساب اندازه پوزیشن معاملاتی (Position Size)، در معاملات فارکس، سهام یا بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنید. هدف این ماشین حساب، مدیریت ریسک است

آیا سرمایه‌گذاری در کریپتو، یک سرمایه‌گذاری خوب است؟

مانند اکثر سرمایه گذاری‌ها، دارایی‌های رمزنگاری شده نیز با ریسک‌های زیادی همراه است و همچنین دارای پاداش‌های بالقوه زیادی نیز است. پس استفاده از آن به میزان ریسک‌پذیری و دانش شما بستگی دارد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بحث مهم مدیریت ریسک ارزهای دیجیتال پرداختیم که هنگام انجام معاملات یا سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال باید از آن باخبر بود. اگر هنوز می‌خواهید هودل کننده ارز دیجیتال باشید، اشکالی ندارد. اما باید این موضوع را بدانید که در مسیر پر فراز و نشیبی وارد شده‌اید. اگر هرگز نمی‌خواهید از بازار خارج شوید، پس دیگر هدف از ورود به بازار چیست؟ اگر نمی‌خواهید سود خوبی از ارز دیجیتال کسب کنید، پس اصلا هدف از حضور در بازار چیست؟ اگر هودل کننده یا معامله‌گر ارز دیجیتال هستید، باید برنامه و نقشه‌ای در خصوص این که در شرایط خاص چه کاری باید انجام دهید داشته باشید.

معاملات خود را برنامه ریزی کنید و سپس بر اساس برنامه خود به انجام معاملات بپردازید. وضعیت ذهنی خود و هم چنین ریسک‌های موجود را مدیریت کنید. مطالعه و مشورت با کارشناسان مالی به شما کمک می‌کند که سرمایه گذاری بهتری داشته باشید و برای دوران پیری و بازنشستگی خود بیشتر پس انداز کنید. شما نیز می‌توانید نظرات خود را در مورد مدیریت ریسک ارزهای دیجیتال با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
investopedia

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا