اخبار خارجی

همکاری جدید تتر برای شفاف سازی تراکنش ها؛ آیا خطری کاربران ایرانی را تهدید می کند؟

تتر از همکاری با استارت‌آپ Notabene برای مبارزه با پولشویی در تراکنش‌های فرامرزی صرافی‌ها خبر داد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، تتر شرکت صادر کننده استیبل کوین USDT گامی دیگر در راستای مطابقت با قوانین حوزه رمز ارزها برداشته است. تتر اعلام کرد که با استارت‌آپ Notabene که در زمینه فراهم آوردن زیرساخت‌های شناخت مشتری (KYC) برای صرافی‌ها فعالیت می‌کند در یک دوره آزمایشی همکاری می‌کند. این همکاری در راستای مطابقت با قوانین انتقال اطلاعات (Travel Rule) کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) صورت گرفته است که موسسات مالی را به تبادل اطلاعات KYC فرستنده و گیرنده تراکنش‌ها ملزم می‌کند.

قوانین مطابقت این کارگروه به صرافی‌ها و صادرکننده‌های استیبل کوین‌ها نیز تعمیم یافته است که به آنها ارائه دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی (VASP) نیز گفته می‌شود.

این همکاری در پی مشکلات حقوقی و تحقیقات صورت گرفته قانون‌گذاران پیرامون پشتوانه مالی شرکت Tether و همچنین اتهامات وارد شده به این شرکت از طرف جامعه رمز ارزها در خصوص عدم شفافیت آن صورت گرفته است.

به نقل از لئوناردو رییل (Leonardo Real) مدیر بخش انطباق با قوانین تتر این همکاری در راستای ارتقا شفافیت و انطباق با قوانین بین‌المللی و همچنین بهبود محصولات آن به تتر کمک خواهد کرد. رییل در بیانیه‌ای خبری اعلام کرد:

به عنوان یکی از پیشگامان فناوری بلاکچین، ما نه تنها با قوانین جدید همگام خواهیم شد بلکه به شکل‌گیری آنها نیز کمک خواهیم کرد.

وی اضافه کرد:

از آنجا قوانین انتقال اطلاعات برای موسسات مالی تعبیه شده است، ما این را به عنوان یک فرصت برای تقویت همکاری بین کانال‌های سنتی و دیجیتال تلقی می‌کنیم که به ایجاد خدمات بهتر برای مشتریان کمک می‌کند.

بر اساس گزارش قبلی میهن بلاکچین اخیرا ادعاهای گمراه‌کننده تتر به پرداخت جریمه میلیون دلاری این شرکت منجر شده است.

آیا خطری کاربران ایرانی را تهدید می‌کند؟

با این همکاری تتر خیلی سختگیرانه‌تر تراکنش‌های رمزارز میان صرافی‌ها را بررسی می‌کند و به منظور جلوگیری از پولشویی می‌تواند حساب‌های زیادی را مسدود کند. از آنجاییکه ایران در لیست تحریم اوفک قرار دارد و هیچ سازمان یا شرکت مالی حق خدمات‌رسانی به کاربران ایرانی را ندارد، امکان مسدود شدن آدرس‌های ایرانی بیشتری وجود دارد. همچنین تتر می‌تواند به راحتی کوین خود را فریز و بلوکه کند. حتی این امکان وجود دارد که آدرس تتر صرافی‌های ایرانی شناسایی و مسدود نیز شوند. از آنجاییکه پیشگیری بهتر از درمان است، توصیه می‌شود از استیبل کوین تتر استفاده نکنید و یا دارایی خود را به تتر نگهداری نکنید زیرا در صورت مسدود شدن آدرس و یا حساب صرافی دیگر دسترسی به ارز خود نخواهید داشت.

در صورت نیاز از استیبل کوین دای برای نقل و انتقالات استفاده کنید و یا از یک ارز واسط به جای استیبل کوین‌ها استفاده کنید. از آنجا که این اقدام می‌تواند تراکنش‌های صرافی به صرافی را ملزم به بررسی اطلاعات فرستنده و گیرنده تراکنش کند، تشخیص و شناسایی آدر‌س‌های کاربران ایرانی راحت‌تر خواهد بود. به یاد داشته باشید از صرافی ایرانی به حساب صرافی خارجی خود تتر واریز نکنید زیرا امکان شناسایی و مسدود شدن حساب صرافی خارجی شما نیز وجود دارد. و در آخر اینکه صرافی کیف پول نیست، دارایی خود را در صرافی نگهداری نکنید. در این صورت حتی اگر حساب صرافی شما بلاک شد دارایی شما در خطر نخواهد بود.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا