پیشرفته کریپتو پدیا

چین لینک ۲ چیست؟ تحولی بزرگ در ساختار شبکه‌های اوراکل

وایت پیپر چین لینک که تحت عنوان چین لینک ۲ منتشر شده است چکیده‌ای از یک روند پیشرفت سه ساله را نشان می‌دهد و آن چیزی که در انتظار ارائه دهنده خدمات اوراکل و مفهوم جدیدی به نام قراردادهای هوشمند ترکیبی است را بیان می‌کند.

به صورت خلاصه باید گفت که آپدیت جدید شبکه Chainlink ویژگی‌های زیر را دارد:

  • چین لینک وایت پیپری را منتشر کرد که نحوه تحول شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل خود را توصیف می‌کند.
  • هم‌بنیانگذار و مدیرعامل این پلتفرم، یعنی سرگی نازاروف (Sergy Nazarov)، عنوان کرده است که قراردادهای هوشمند ترکیبی یا هیبریدی چین لینک، عامل اصلی تشکیل دهنده تعریف کلی ما از آینده این صنعت هستند.

بروز رسانی چین لینک ۲ چیست؟

وایت پیپر جدید چین لینک که به تازگی منتشر شده است نشان‌دهنده برنامه‌های پیشرونده یا در اصلاح «گام بزرگ» این استارت‌آپ در زمینه تحول قراردادهای هوشمند ترکیبی بوده است. این قراردادها طبق گفته‌های سرگی نازاروف صنعت بلاک چین را به صورت کلی تعریف خواهند کرد.

نازاروف در طول هفته گذشته در مصاحبه با Decrypt و پیش از انتشار عمومی آپدیت چین لینک 2 گفت: قراردادهای هوشمند ترکیبی در مورد ادغام قابلیت‌های برنامه قرارداد هوشمند بلاک چین و اثبات داده‌ها و محاسبات دنیای بیرونی هستند. این جهش رو به جلوی بزرگی به حساب می‌آید زیرا موجب تعریف شدن دوباره چیزی است که مردم قادر به ساختن آن خواهند بود.

به گفته نازاروف این برنامه‌ها شامل NFT ها، استیبل کوین ها و صنعت شکوفا شده امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) می‌شود که به عقیده او می‌تواند تا پایان سال جاری میلادی به حد ارزشی ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش قفل شده دست بیابد.

در طول سه سال گذشته، توکن LINK که متعلق به چین لینک است با توجه به ارزش بازار (Market Cap) در رتبه ۱۲ بازار قرار داشته و این در حالی است که تکنولوژی متعلق به این پلتفرم در بیش از ۳۰۰ پروژه ادغام شده تا بلاک چین‌ها را به داده‌های دنیای واقعی متصل کند. با وجود اینکه این وایت پیپر جدید چنین پیشرفتی را دسته‌بندی می‌کند اما تمرکز اصلی بیش از ۱۰۰ صفحه از آن بر روی چگونگی تکامل دورنگاه این استارت‌آپ و تکنولوژی مربوط به آن در آینده نزدیک است.

ویژگی‌های چین لینک ۲ چیست؟

چین لینک 2 چیست؟

به گفته نازاروف پیش از اینکه مردم روند تجربیات خود را در رابطه با محصولات امور مالی و NFT ها آغاز کنند، رمز ارزها تنها دارایی‌های متصل به یک شبکه بلاکچین بودند. چیزی که در حال حاضر شاهد آن هستیم سرآغازی از تعریف دوباره مفاهیمی است که صنعت بلاک چین ، به صورت جدا از بیت کوین صرف و زمینه توکن ها، آنها را پوشش می‌دهد و مطالب فراتری را نیز به گستره اکوسیستم خود افزوده است.

نازاروف بر این عقیده است که شبکه‌های اوراکل و قراردادهای هوشمند ترکیبی، راه پیشروی به سوی آینده هستند. در طول دو سال گذشته، چین لینک تحت عنوان ارائه‌دهنده خدمات اوراکل غیرمتمرکز برای فضای دیفای اتریوم پا به عرصه ظهور گذاشت و این درست همان نقطه‌ای است که بلاکچین‌ها به منابع خارجی مثل داده‌های قیمتی متصل می‌شوند.

وایت پیپر جدیدی که با عنوان «چین لینک ۲ : گام بعدی در تحولات شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز» منتشر شده است، بر پایه بنیادی که این استارت‌آپ پی ریزی کرده است ساخته شده تا سطح نوینی از معماری چند لایه‌ای (MetaLayer) را برای قراردادهای هوشمند ترکیبی به نمایش بگذارد. به گفته نازاروف این همان نقطه‌ای است که تمامی مختصات هماهنگی ما به مرحله وقوع می‌پیوندند.

او همچنین اظهار کرد که این هماهنگی بر روی تمامی فعالیت‌های گستره بلاک چین ها و سیستم‌های بیرون زنجیره‌ای اعمال خواهند شد. چیزی که موارد کاربردی جدید را تعریف خواهد کرد در حقیقت قابلیت هماهنگ کردن نتایج ارزشمند حاصل شده در سراسر بلاک چین ها و سایر بسترها است. و این هماهنگی در واقع ماهیت اصلی و مفهومی است که قراردادهای هوشمند ترکیبی در Chainlink 2 آن را پوشش می‌دهند.

کاربرد فعلی چین لینک چیست؟

کاربرد فعلی شبکه چین لینک

خدماتی که هم‌اکنون چین لینک ارائه می‌کند تامین دیتا است، که توسط پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از میلیاردها مقادیر دارای ارزش ارزش حفاظت کنند، API ها برای اتصال بلاکچین‌ها به منابع بیرون زنجیره‌ای (مثل داده‌های آب و هوایی برای بیمه) و همچنین قراردادهای هوشمند برای به انجام رساندن فرآیند حسابرسی در راستای تایید گواه اثبات ذخایر (به طور مثال برای استیبل‌کوین ها) را شامل می‌شود.

نازاروف در این رابطه اظهار کرد که در حقیقت قراردادهای هوشمند ترکیبی در حال حاضر نیز توسط تعدادی از پروژه‌های دیفای مورد استفاده قرار گرفته‌اند و ارائه‌دهندگان استیبل کوین مثل Paxos ، که از چین لینک در راستای هر دو منافع داده‌های قیمتی و گواه اثبات ذخایر استفاده می‌کند را شامل می‌شود.

او در ادامه توضیح داد که دیفای مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند ترکیبی است که با یکدیگر همکاری می‌کنند و سپس از اوراکل‌ها استفاده می‌کنند تا کارکرد مناسبی داشته باشند. چین لینک ۲ خدمات موجود برای این پروژه‌ها را ارتقا خواهد داد و به مردم این اجازه را می‌دهد تا قراردادهای هوشمند پیشرفته‌تری را بسازند تا منجر به رشد دیفای بشود. او افزود: ما مقادیر غیرقابل وصفی از نیازمندی‌های ساخت یک قرارداد هوشمند ترکیبی و موارد مورد نیاز برای ساخت مجموعه اوراکل‌های خوب و با قابلیت اعتماد بالا در یک شبکه اوراکل را آموخته‌ایم.

ماهیت چندشبکه‌ای چین لینک ۲

ماهیت چند شبکه ای chainlink

قراردادهای هوشمند ترکیبی در نهایت به شبکه‌های پیشرفته اوراکل غیرمتمرکز منتهی می‌شوند (که طبق قواعد چین لینک ۲ آنها را DONs می‌نامند). این شبکه‌ها به عنوان یک لایه محاسباتی بیرون زنجیره‌ای عمل می‌کنند و برای حفظ اصول ایمنی به بلاک چین متصل می‌شوند. نازاروف در همین رابطه توضیح داد:

در حال حاضر ما در حال تحول یافتن و حرکت کردن از بستر شبکه‌های ساده‌تر اوراکل به سوی شبکه‌های پیشرفته‌تری از اوراکل به تحت عنوان DONs هستیم و مجموعه بزرگی از این DON ها یک متالیر (MetaLayer) را تشکیل می‌دهند.

متالیر و حتی تعاریف مربوط به آن هنوز در دست توسعه و پیشرفت هستند. با این حال، به صورت کلی می‌توان متالیر را نقطه‌ای دانست که قراردادهای هوشمند ترکیبی به شبکه پرداختی، یک شبکه تبلیغاتی و یا هر یک از سیستم‌های بیرونی دیگر متصل می‌شود و موجب ایجاد همکاری بین فعالیت‌های این سیستم‌ها می‌شوند.

متالیر امکان تعامل داشتن با منابع بیرون زنجیره‌ای بیشتر، به روزرسانی‌هایی با فرکانس بالاتر در راستای تامین فیدهای قیمتی و عملکرد بهتر در صرفه‌جویی هزینه‌ها و امنیت را برای NFT ها و برنامه‌های جدید مثل خدمات غیرمتمرکز هویتی فراهم می‌کند.

نازاروف در مورد این موضوع اظهار کرد:

به زودی مجموعه‌ای از ابزار تشخیص هویت چین لینک مهیا خواهند شد که با استفاده از آنها کاربران می‌توانند داده‌های هویتی را وارد قراردادهای هوشمند خود کنند. این روند به کاربران این امکان را خواهد داد تا بتوانند قراردادهای هوشمندی بسازند که مطابق مقررات بوده و قابل استفاده توسط شرکت‌ها باشند.

کل این ماجرا منجر به ایجاد شدن مجموعه جدیدی از خدمات غیرمتمرکز برای گروه بسیار گسترده‌تری از کاربران در راستای کاربردهایی می‌شود که در حال حاضر قابل اجرا و یا کارآمد نیستند.

به گفته نازاروف، در نتیجه این رشد خدمات و تعداد کاربران، استخر فی رو به رشدی خواهیم داشت که به افزایش میزان امنیت شبکه‌ها منجر می‌شود. او ادامه داد: ما به سیستمی کارآمد نیاز داریم که قادر به تامین امنیت بوده و این کار را به صورت بهینه و مقیاس پذیر به انجام برساند.

چین لینک ۲ در واقع ایده اصلی چگونگی دست یافتن به امنیت حوزه اقتصاد کریپتویی را معرفی می‌کند و این موضوع طرحی با عنوان «استیکینگ غیر خطی» نام دارد. این ایده موجب افزایش میزان امنیت می‌شود زیرا برای اجرای موفقیت‌آمیز حمله به یک شبکه، فرد مهاجم به بیشتر از چهار برابر بودجه امنیتی واریز شده توسط تمامی نودهای اوراکل نیاز دارد.

نازاروف در این رابطه گفت:

استیکینگ بهتر، در حقیقت توانایی ما برای مقیاس بندی کارآمد سطح امنیت است تا بتوانیم نیازمندی‌های قرارداد هوشمند ترکیبی را تامین کنیم زیرا قرارداد هوشمند ترکیبی ارزش بیشتری را نسبت به استیکینگ ما در خود جای داده است. اگر نتوانیم به استیکینگ فوق خطی دست بیابیم، باید هزینه هنگفتی را صرف تامین امنیت اقتصاد کریپتویی کنیم.

او همچنین در رابطه با موضوعی که آن را به صورت موقت تحت عنوان «پاداش هشدار» نامگذاری کرده‌اند نیز توضیح داد:

ارزش هر یک از نودها در یک شبکه اوراکل برای اثبات رفتار بداندیشانه یک فرد، بافزایش چشمگیری داشته است. بنابراین تمامی نودها از بستر انگیزشی بسیار گسترده‌ای برای تشخیص خطا برخوردار هستند. این امر به مقیاس پذیر بودن استینگ مورد بحث ما تا حد کافی منجر می‌شود تا بتواند مقادیر ارزشی تریلیون‌ها دلار را پشتیبانی کند و این درست همان هدفی است که سیستم کلی ما آن را دنبال می‌کند.

ترکیبی از هزاران شبکه اوراکل

آپدیت شبکه اوراکل چین لینک 2

چین لینک ۲ نمایی از تغییرات بلند مدت چند ساله‌ای است که هم اکنون نیز به صورت تدریجی در حال اجراست. با وجود تمام این تفاسیر، وایت پیپر مورد بحث ما در مورد نیازمندی چین لینک به کنار زدن رقبایی که در حال آغاز کردن فرایند موثر خود هستند نیز صحبت کرده است. از جمله این رقبا می‌توان به پروتکل بند (Band Protocol) اشاره کرد که یکی از خدمات اوراکل بوده و موسسه‌ها را در اولویت خود قرار داده است و توسط بلاک چین کازماز (Cosmos) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال در حال حاضر، LINK از نظر ارزش بازار حجمی معادل با ۴۰ برابر BAND را به خود اختصاص داده است و امکانات و قابلیت‌هایی که به همراه قراردادهای هوشمند ترکیبی در راه هستند و توسط شبکه‌های چندگانه اوراکل تغذیه می‌شوند بسیار جالب توجه خواهند بود.

چین لینک پیش از اینها زمینه رشد خود را هموار کرد و بستری بسیار آماده را پی ریزی کرده است. به طور مثال آپگرید یا ارتقایی که در طول ماه گذشته در راستای اجرای On Chain Reporting (OCR) یا همان ارائه گزارش درون زنجیره‌ای به انجام رسید موجب ورود ۱۰ برابر داده بیشتر به زنجیره هدف شد تا محصولات دیفای و خدمات این حوزه رشد چشمگیری داشته باشند. کل این روند بدان معناست که هم‌اکنون جمع‌آوری داده‌ها کاملا به صورت بیرون زنجیره‌ای اتفاق می‌افتند. به گفته نازاروف این روند موجب کاهش ۹۰ درصدی هزینه‌ها می‌شود زیرا اپراتورها یا اجراکنندگان نود دیگر به انجام پرداخت برای چندین معامله در راستای آوردن داده به زنجیره و جمع‌آوری آن نیازی ندارند.

امروزه اراکل‌های چین لینک برای برنامه‌های در حال ظهور در زمینه بیمه، گیمینگ (بازی‌های کامپیوتری)، NFT ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. به گفته نازاروف، در واقع استفاده کردن از تابع تصادفی یا رندوم قابل تایید چین لینک در طی روند رونق توکن های رمزنگاری شده قابل جمع‌آوری نقشی اساسی را بازی کرده است. پروژه‌هایی مثل Aavegotchi از این خدمات برای مینت کردن یا تولید کردن NFT ها با استفاده از شاخصه‌های کمیاب قابل اثبات استفاده می‌کنند و PoolTogether نیز از این سرویس برای انتخاب منصفانه برنده قرعه‌کشی بدون ضرر خود استفاده می‌کند.

به گفته نازاروف، شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل به صورت غیرقابل باوری از قابلیت تنظیم شدن برخوردار هستند. این امر دلیل اصلی این موضوع است که ما هم‌اکنون (منظور دقیقا زمان حال است) در سطح صدها شبکه اوراکل قرار داریم و قصد داریم تا این تعداد را به هزاران عدد افزایش دهیم.

محاسبات بیرون زنجیره‌ای و هزینه قراردادهای هوشمند ترکیبی

چین لینک ۲ که اخیرا توسط خدمات پیشگام اوراکل بلاک چین چین لینک منتشر شد، بنیاد و اساسی را بنا کرد تا قابلیت‌های جدیدی برای توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند مهیا شوند.

توانایی نوشتن برنامه‌ها از طریق پول به همان اندازه‌ای یک موفقیت بزرگ به حساب می‌آید که ما یک برنامه را با استفاده از اسناد مختلف بنویسیم. این در حقیقت به معنای اعطای قابلیت‌ها و توانایی‌های وال استریت به همه افراد، آن هم بدون وجود وکلای گران قیمت و سرمایه‌داران است.

جمله‌ای که در پاراگراف قبل خواندید، نقل قولی از پتانسیل تحول آفرینی قراردادهای هوشمند و متعلق به Balaji S. Srinivasan، یکی از هواداران مشهور پتانسیل تحول آفرینی حوزه رمزارز در مقیاس بزرگ است. بسته به اینکه در چه جایگاهی در زمینه رمزارز ایستاده‌اید، ممکن است این حوزه را به صورت در هم تنیده و فشرده و یا هذلولی ببینید.

چین لینک و هم‌بنیانگذار آن جناب سرگی نازاروف به وضوح در گروه هواداران رمزارز جای دارند. چین لینک خدمات اوراکلی را فراهم می‌کند که موجب همکاری قراردادهای هوشمند با جهان بیرون می‌شود. در متن وایت پیپری که اخیرا منتشر شد، چیزی تحت عنوان ZDNet چین لینک ۲ معرفی شده است و این مفهوم به نوعی با آقای نازاروف در ارتباط بود و باید در مورد مفهوم آن توضیح می‌داد.

مفهوم قراردادهای هوشمند ترکیبی در چین لینک ۲

قراردادهای هوشمند به نوعی باعث تقویت بلاک چین (در این مبحث، منظور به صورت عمده اتریوم است) با قابلیت اجرای کد غیرقابل دستکاری و یا غیرقابل تغییر می‌شوند. علاوه بر این، ذخیره‌سازی داده غیرقابل تغییر موجب تبدیل شدن این بستر به یک کامپیوتر جهانی می‌شود.

قراردادهای هوشمند وعده اجرای فرایندها و توافقنامه‌ها را به کامپیوتر جهانی اتریوم را می‌دهند. تنها یک مشکل در این بخش وجود دارد: قراردادهای هوشمند توانایی صحبت کردن با سایر افراد جهان و ارتباط برقرار کردن با آنها را ندارند. این همان نقطه‌ای است که اوراکل‌ها و چین لینک به عرصه وارد می‌شوند. یک اوراکل دروازه‌ای بین بلاک چین و دنیای واقعی است. اوراکل‌ها می‌توانند داده را از بلاک چین استخراج کنند و آن را وارد بستر قراردادهای هوشمند کنند.

چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است و این بدان معناست که نودهای زیادی در آن وجود دارند تا خدمات را به اجرا دربیاورند. اعمالی که در بطن بلاک چین به انجام می‌رسند هزینه‌بر هستند و کاربران باید توکن خود را خرج کنند تا آنها را به اجرا دربیاورند. هنگامی که هر یک از نودهای اوراکل ، داده را وارد بستر اتریوم می‌کنند این عملیات هزینه  زیادی از گس اتریوم را برای هر یک از اپراتورهای نود اوراکل ایجاد می‌کند.

این موضوع دلیل اصلی معرفی اخیر Off-Chain Reporting یا همان گزارشات بیرون زنجیره‌ای توسط چین لینک است. کل این ماجرا به معنای عدم اجرای ذخیره‌سازی داده‌ها و انجام محاسبات در بلاک چین اتریوم است و این اعمال در شبکه غیرمتمرکز دیگری اجرا می‌شوند.

این اولین قدم به سوی چیزی بود که نازاروف آن را قراردادهای هوشمند ترکیبی می‌نامید. برخی از قراردادهای هوشمند اولیه بر روی توکنیزه کردن تمرکز داشتند، به این صورت که یک توکن ساخته می‌شد و بین صاحبان متفاوت در تعامل بود. همچنین روندی به نام رای گیری برای کلید خصوصی نیز در این بین وجود داشت و به این معنا بود که مردم می‌توانند با استفاده از کلید خصوصی خود به هر مقوله‌ای رای بدهند و حتی رای خود را با استفاده از توکن مورد بحث ما وارد این چرخه کنند. نازاروف این نکته را خاطر نشان کرد که هم اکنون ما در حال دیدن چیزی هستیم که آن را قراردادهای هوشمند ترکیبی می‌نامید:

ترکیبی از هر دو زمینه کد درون زنجیره‌ای که غیرقابل تغییر و یا ضد دستکاری است و عملکرد آن در پلتفرم قرارداد هوشمند مانند اتریوم، از جمله شاخص‌های این قرارداد هستند. همچنین اوراکلی که یک منبع قابل اعتماد و با قابلیت اتصال بسیار مطمئن و منابع محاسباتی بیرون زنجیره‌ای است نیز یکی دیگر از عوامل مهم به شمار می‌رود که می‌تواند با فراهم کردن قابلیت‌های افزوده مورد نیاز قرارداد هوشمند ترکیبی ، در راستای رسیدن به نتیجه خاص و مطلوب کمک می‌کند.

نازاروف ادعا می‌کند که امروزه در دسته‌بندی‌های برجسته قراردادهای هوشمند مثل محصولات امور مالی غیرمتمرکز، قرعه‌کشی‌ها و یا بیمه غیرمتمرکز، بیش از ۹۰ درصد از آنها در دسته قراردادهای هوشمند ترکیبی که توسط چین لینک ۲.۰ معرفی شده‌اند جای دارند. این بدان معناست که این قراردادهای هوشمند از دو بخش مساوی تشکیل شده‌اند.

آنها متشکل از برخی کدهای درون زنجیره‌ای هستند که خود قرارداد را تعریف می‌کنند و این همان نقطه‌ای است که شرایط قرارداد، محل دریافت پرداخت‌ها، مقصد ارسال پرداخت‌ها و شرایط خاص اثبات وضعیت توافق در آن مشخص می‌شود.

اما با این وجود محصولات امور مالی غیرمتمرکزی نیز وجود دارند که به داده‌ها متکی هستند. این محصولات، به داده‌های بازار در مورد ارزش یک دارایی و یا برخی از انواع رویدادهای بازار متکی هستند تا بتوانیم این موضوع را تعیین کنیم که محصولات امور مالی غیرمتمرکز در حقیقت چه دستاوردی دارند و یا چه وجهی را برای کاربر به ارمغان می‌آورند.

قراردادهای هوشمند ترکیبی با مفهوم ترکیب و تطبیق

قراردادهای هوشمند ترکیبی شبکه اوراکل

نازاروف اظهار کرد که چین لینک به این دلیل قراردادهای هوشمند را تبلیغ می‌کند چون روند مداوم حاکم در زمینه چگونگی ساخت قراردادهای هوشمند توسط توسعه‌دهندگان را نظاره کرده است. توسعه‌دهندگان همواره خواهان قراردادهای هوشمند پیشرفته‌تری هستند اما یک بلاک چین به دلیل خصوصیت‌های بومی مدل امنیتی خود قادر به فراهم کردن چیزی که آن را طلب می‌کنند نیست.

او افزود که دو ویژگی اصلی در این بستر وجود دارند که در ارتباط با حریم خصوصی و محاسبات بیرون زنجیره‌ای بوده و قادر به انجام محاسبات هستند. این محاسبات به دلیل محدودیت‌های مقیاس پذیری و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، در درون زنجیره به انجام نمی‌رسند. جالب اینجاست که این امر موجب به وجود آمدن یک معضل و یا دوراهی می‌شود.

اگر در حال حاضر اوراکل‌ها نه تنها می‌توانند داده‌ها را ذخیره‌سازی کنند بلکه قادر به انجام محاسبات هستند، پس چگونه توسعه‌دهندگان می‌توانند بخشی از قرارداد هوشمند خود را برای اجرا شدن در بستر زنجیره و سایرین را برای اجرا شدن در بیرون زنجیره انتخاب کنند؟

به عقیده نازاروف مردم همچنان به قرارداد هوشمند درون زنجیره‌ای نیاز خواهند داشت و همچنین به مجموعه‌ای از خدمات غیرمتمرکزی که بر روی شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز اجرا می‌شوند نیز برای تقویت آن قرارداد هوشمند احتیاج دارند. در رابطه با سوال «چه چیزی در آینده در چه جایگاهی خواهد بود؟» نیز باید گفت که هنوز هیچ بخشی به وضوح کامل و به صورت شفاف مشخص نشده است.

جواب سوالی که مطرح کردیم در رابطه با هر یک از کاربردهای قرارداد هوشمند تفاوت زیادی دارد. پاسخ ما در حقیقت به خصوصیات زنجیره‌ای که مردم از آن استفاده می‌کنند و همچنین تصمیمات آنها در مورد میزان هزینه‌ای که مایل به پرداخت آن هستند و میزان شفافیتی که می‌خواهند ارائه دهند بستگی دارد. این مبحث در ادامه به ریزبخش‌هایی مثل کنترل ارزش منتهی می‌شود، او در ادامه افزود:

آنچه در ادامه شاهد به وقوع پیوستن آن خواهیم بود چیزی در قالب یک تاثیر شبکه‌ای در بستر شبکه‌هایی مثل اتریوم و شاید یک یا دو شبکه دیگر است. در این هنگام است که شما دیگر شاهد ورود بدون وقفه ارزش از طریق ارزش نگهداری از کلید خصوصی به داخل شبکه نیستید و سپس این ارزش را در قالب رمزارز وارد قراردادهای هوشمند مختلف می‌کنید و از آنها تحت عنوان محصولات امور مالی غیرمتمرکز و یا به عنوان یک محصول اطمینان یا بیمه نگهداری می‌کنید (آنها را هولد می‌کنید).

ممکن است شباهت‌هایی در این مباحث ببینید اما چین لینک 2 یک بلاک چین مستقل دیگری که تازه از راه رسیده نیست و در حقیقت یک متالیر غیرمتمرکز و یا مجموعه‌ای عظیم از خدمات غیرمتمرکزی است که با هم ترکیب شده‌اند. نازاروف به این شکل چین لینک ۲ را توصیف می‌کند.

فرض ما بر این است که به انجام رساندن محاسبات بیرون زنجیره‌ای هزینه کمتری نسبت به انجام این کار در درون زنجیره دارد اما در هر صورت این فرایند هزینه‌بر است. بنابراین یکی از قوانینی که می‌توانیم در این حیطه وضع کنیم می‌تواند به این صورت باشد که اگر شما بیشترین میزان قابلیت حسابرسی و امنیت را می‌خواهید و مایل به پرداخت هزینه در این راستا هستید، بهتر است این فرایند را بر روی زنجیره به انجام برسانید. در غیر این صورت، این روند در بیرون زنجیره نیز نتیجه بخش است. به یاد داشته باشید که همواره می‌توانید از ترکیب و تطبیق نیز استفاده کنید.

نازاروف ادعا کرد که یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز در حقیقت خدماتی است که بر روی خود تمرکز دارد و این دلیل وجود هزاران عدد از آنهاست و در نهایت، ممکن است میلیون‌ها اوراکل داشته باشیم. او هر یک از شبکه‌ها را به این صورت می‌بیند که انگار هدف خاص خود را دنبال می‌کنند. به طو مثال، می‌توان به تولید داده‌های یک جفت قیمتی مثل اتریوم-دلار (ETH-USD) و یا قیمت بیت کوین-دلار (BTC-USD) اشاره کرد. پس از تولید داده‌های مد نظرمان می‌توانیم به یک نقطه واحد از اجماع برسیم که در مورد نشان‌دهنده تصویر دقیق و قابل اعتماد از نگاه آن بخش داده ما نسبت به جهان است.

یکی دیگر از انواع مثالی شبکه اوراکل می‌تواند شبکه مبتنی بر مدل درخواست باشد. این یکی از انواعی است که فراتر از شبکه غیرمتمرکز بوده و در این بستر می‌توانید کسی را مجبور به ساخت شبکه‌ای در رابطه با موضوعی کنید که ممکن است برای افراد دیگر جالب نباشد. برای تفهیم بهتر این موضوع می‌توانیم به این مثال اشاره کنیم که داده‌های اینترنیت اشیا (IoT) را به دست بیاوریم و محاسباتی را برای تایید صحت اعتبار یک پنل خورشیدی به انجام برسانیم و سپس نتایج را به یک قرارداد بیمه بازگردانیم.

یک دیدگاه شکوهمند برای قراردادهای هوشمند ترکیبی

ممکن است در یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز متفاوت، شبکه هزینه برق را در همان قرارداد بیمه‌ای که در موردش صحبت کردیم در نظر بگیرد. حتی ممکن است یکی از پارامترهای قرارداد، اطمینان حاصل کردن و بیمه کردن افت قیمتی برق و همچنین ادامه داشتن روند تولید برق توسط صفحه پنل خورشیدی باشد.

نازاروف قراردادهای هوشمندی که به صورت روزافزون در حال پیشرفت هستند را در آینده می‌بیند و این همان نقطه‌ای است که مردم از شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکزی که با اضافه شدن هر کاربر به آنها در حال پیشرفت کردن در زمینه امنیت هستند بهره می‌برند.

او در ادامه گفت که در طول هشت و یا هفت سال گذشته، تصور مردم از یک قرارداد هوشمند یک توافقنامه دیجیتال غیرقابل دستکاری بود که تنها به وقوع پیوستن یک رویداد را اثبات می‌کرد. تنها کمی بعدتر بود که قراردادهای هوشمند کدهای درون زنجیره‌ای را تعریف کردند.

دیدگاه چین لینک این است که تعریف قراردادهای هوشمند ترکیبی را تا حدی فراتر از کد درون زنجیره‌ای پیش ببرد. نازاروف در این‌باره به کاربردهایی مثل محصولات بیمه غیرمتمرکز که از کشاورزان در توسعه کشور در راستای مصون بودن از خطر خشکسالی حفاظت می‌کنند اشاره می‌کند و تمامی اینها به ترید و معاملات سطح جهانی و احتمالا حتی برنامه‌های رای‌گیری منتهی می‌شود.

ایده اصلی در این زمینه، جایگزین کردن مشکلات قابلیت اعتماد جامعه در هر دو زمینه بازارهای توسعه یافته و بازارهای در حال ظهور با مجموعه‌ای از سیستم‌های تضمین شده و رمزنگاری شده است که به صورت لحظه‌ای و از طریق اینترنت در سطح جهانی در دسترس همگان هستند.

این در حقیقت همان دیدگاه شکوهمند مد نظر ماست و دست یافتن به دیدگاه‌های این چنینی از قبیل موضوعی که Srinivasan نیز آن را به ویژه برای هند مطرح می‌کند، هدف ماست. تنها چند سال طول کشید تا چین لینک از روز اول شروع کاری خود به جایگاه امروزی برسد. اما ممکن است زمان قابل توجهی بیشتری طول بکشد تا به این دیدگاه دست پیدا کنیم.

چین لینک ۲ و پذیرش عمومی گسترده قراردادهای هوشمند ترکیبی

بر اساس چین لینک ۲ یا همان وایت پیپری که اخیرا توسط چین لینک منتشر شد، این گامی دیگر در تحولات شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز به حساب می‌آید. این وایت پیپر جدید دیدگاه بلند پروازانه‌ای را برای آینده قراردادهای هوشمند در نظر دارد.

لازم به ذکر است که چین لینک ۲ چشم اندازی بلند مدت و چندین ساله را برای قراردادهای هوشمند مجهز به اوراکل به همراه دارد. بر اساس این وایت پیپر، شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز یک متالیر غیرمتمرکز را ایجاد می‌کنند که موجب افزایش سطوح محاسبات بیرون زنجیره‌ای قراردادهای هوشمند از نقطه نظر مقیاس پذیری بالا، محرمانه بودن و امنیت، در کنار تامین داده‌های بیرونی که امروزه توسط چین لینک صورت می‌گیرد شده‌اند.

وایت پیپر چین لینک ۲ بیش از ۱۰۰ صفحه دارد و نمایانگر کار یکساله‌ای است که توسط تیم چین لینک به انجام رسیده است. لازم به ذکر است که چین لینک ۲.۰ توسط تیمی از محققان علوم کامپیوتر در زمینه‌هایی مثل امنیت، رمزنگاری، سیستم‌های توزیع شده، ایده پردازی بازی و ریاضیات گرد آوری شده است. این تیم توسط آری جوئلز (Ari Juels)، دانشمند ارشد آزمایشگاه‌های چین لینک، و با مشارکت لورنز بایدنباخ (Lorenz Beidenbach)، کریستین کاچین (Christian Cachin)، بندیکت چان (Benedict Chan)، الکس کاونتری (Alex Coventry)، استیو الیس (Steve Ellis)، فریناز کوشان‌فر (Farinaz Koushanfar)، اندرو میلر (Andrew Miller)، برندان ماگاران (Brendan Magauran)، دنیل موروز (Daniel Moroz)، سرگی نازاروف (Sergey Nazarov)، الکساندرو تاپلیسئانو (Alexandru Topliceanu)، فلوریان ترامر (Florian Tramer) و فن ژانگ (Fan Zhang) رهبری می‌شود.

چین لینک ۲.۰ معماری جدیدی را برای ساخت قراردادهای هوشمند ترکیبی ارائه می‌کند که در آن شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز تمامی قابلیت‌هایی که بلاک چین قادر به فراهم کردن آنها نیست را ارائه می‌کنند. این شبکه‌ها به عنوان لایه محاسباتی بیرون زنجیره‌ای که به دلایل امنیتی به بلاک چین ها متصل هستند عمل می‌کنند و این در حالیست که از ویژگی‌های غنی و مقیاس پذیری سیستم‌های بیرون زنجیره‌ای نیز برخوردار هستند. این لایه جدید مجموعه‌ای از محصولات خدمات غیرمتمرکز چین لینک را در اختیار ما قرار می‌دهد که نیازمندی‌های بسیاری از برنامه‌های ایمن قراردادهای هوشمندی که قادر به پشتیبانی کردن از گستره عظیمی‌تری از کاربردها در مقایسه با امکانات امروزی هستند را تامین می‌کند.

راه حل‌های نسل بعدی اوراکل غیرمتمرکز

قراردادهای هوشمند ترکیبی

تیم چین لینک به نوعی پیشگام در ایده یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز هستند. این اوراکل‌ها به شیوه‌ای برای ارائه داده‌های بیرونی برای قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرند. در طول سه سال گذشته، چین لینک در سطح راه حل  اوراکل غیرمتمرکز که در ابعاد بسیار گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد تحول یافته است. اوراکل‌های این بستر در گستره اکوسیستم قرارداد هوشمند شامل دیفای، بیمه، گیمینگ و NFT ها استفاده می‌شوند. در نتیجه، چین لینک میلیاردها مقادیر ارزشی درون زنجیره‌ای را ایمن‌سازی می‌کند.

چین لینک ۲ مدل نوینی از شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز چندگانه با قابلیت همکاری را به نمایش می‌گذارد که تحت عنوان DONs شناخته می‌شود. به گفته این وایت پیپر، این شبکه‌ها متشکل از مجموعه‌ای از نودهایی هستند که از قابلیت انتقال داده دو طرفه و اجرای محاسبات بیرون زنجیره‌ای با استفاده از پروتکل‌های متعدد اجماع برخوردارند. درست همانند لایه-۲ تکنولوژی، DON های چین لینک نیز به بلاک چین های موجود متصل هستند تا بتوان به صورت بازه‌ای، خروجی داده‌ها و تغییر حالات محاسبات بیرون زنجیره‌ای را همگام‌سازی کرد. علاوه بر این، از این طریق می‌توان محافظ‌هایی که اوراکل را مجبور به ارائه گزارش صحیح می‌کنند و اختلاف‌های اوراکل بیرون زنجیره را تنظیم و داوری می‌کنند را نیز بنیانگذاری کرد.

به گفته چین لینک، این تحول در زمینه محاسبات بیرون زنجیره‌ای به DON ها این اجازه را می‌دهد تا دروازه جهانی را برای قراردادهای هوشمند ایجاد کنند تا نه تنها به هر یک از منابع بیرون زنجیره دسترسی داشته باشند بلکه بتوانند به محیط محاسبات بیرون زنجیره‌ای برای اجرای کدی که قابل اجرا بر روی بلاک چین نیست و یا امکان انجام شدن بر روی زنجیره را ندارد نیز دست بیابند.

 چین لینک به عنوان یک راه حل فول استک یا پشته کامل ایمن و منعطف برای ایجاد قراردادهای هوشمند ترکیبی که در هر دو زمینه درون زنجیره‌ای و بیرون زنجیره‌ای به صورت همزمان و بدون اینکه غیرمتمرکزسازی و یا قابلیت دسترسی تحت تاثیر قرار بگیرد عمل می‌کند. چین لینک به صراحت اعلام می‌کند که برنامه‌های غیرمتمرکز، دست یافت‌های قابل توجهی در زمینه مقیاس پذیری و محرمانه بودن را به همراه قراردادهای هوشمند ترکیبی کسب خواهند کرد و موجب تسریع پذیرش عمومی استفاده از قرارداد هوشمند می‌شوند.

کاربردهای نوین

به گفته چین لینک، پیشرفت‌های حاصل شده از شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز باعث پدیدار شدن کاربردهای نسل بعدی قرارداد هوشمند می‌شوند. خدمات اوراکلی که شبکه چین لینک امروزه در اختیار ما قرار می‌دهد از طریق این پیشرفت‌ها رشد بیشتری را در آینده خواهند داشت. این امکانات عبارتند از:

قراردادهای هوشمند ترکیبی که به صورت یکپارچه به تمامی منابع ضروری بیرون زنجیره‌ای متصل هستند و این در حالیست که افزایش سطح حریم خصوصی را حفظ کرده و توسط بلاک چین ارجح و یا لایه ۲ خود ایمن‌سازی می‌شوند.

تامین داده چین لینک که بارگذاری به روز رسانی‌های با فرکانس بالاتر، استعلام‌های با حفاظت از حریم خصوصی و تحویل خدمات بلاک چین چندگانه را موجب می‌شود. تمامی فرایندهایی که مطرح کردیم به پایین آمدن هزینه‌ها و کمک کردن به برنامه‌های دیفای مثل پروتکل‌های مشتقات با لوریج (اهرم) بالا و راه حل‌های سازمانی با منابع بسیار ایمن و قابل اعتماد از جانب داده‌های خارجی منجر می‌شود. تامین داده چین لینک هم اکنون نیز از طریق OCR در حال مقیاس پذیرتر شدن است.

بستر VRF چین لینک به همراه امنیت افزوده، امنیت اقتصاد کریپتویی و صرفه جویی در هزینه برای پشتیبانی کردن از تجربه گیمینگ ایمن‌تر، ایجاد NFT و هر یک از برنامه‌های دیگری که نیازمند منابع تصادفی (رندوم) ایمن در راستای امنیت پایان به پایان (end-to-end) هستند ایجاد شده است.

نگهدارندگان (Keepers) چین لینک که بخش مدیریت و پشتیبانی رفع اشکالات غیرمتمرکز و با قابلیت اعتماد بالای خودکار را برای عملکردهای کلیدی قرارداد هوشمند از قبیل برداشت ییلد و رسیدن به سطح از دست رفتن نقدینگی را ارائه می‌کنند، در حال حاضر برای تولیدات مورد استفاده قرار گرفته و توسط پروژه‌های برتر مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

خدمات توالی عادلانه (FSS) چین لینک با استفاده از DON ها برای ترتیب‌بندی معاملات درون بلاک چین به عنوان ابزاری برای جلوگیری کردن از حملات جلو یا همان front-running، حملات بازگشتی یا همان back-running، و سایر حملات مرتبط مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین در زمینه‌های دیگری مثل انواع دیگر معاملات گزارشات اوراکل ناشی از ارز قابل استخراج (MEV) نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هویت غیرمتمرکز چین لینک بخشی است که در آن، پروتکل‌های اوراکل حفاظت از حریم خصوصی با سیستم‌های موجود به روشی سازگار با گذشته تعامل و همکاری می‌کنند تا کاربردهای نوینی مثل اعتبار مبتنی بر وام دهی درون زنجیره‌ای را مهیا کند.

سخن پایانی

به گفته تیم توسعه چین لینک، چشم اندازشان در رابطه با شبکه چین لینک ۲ به صورت تدریجی و به همراه خدمات غیرمتمرکز جدید از قبیل قراردادهای هوشمند ترکیبی که به صورت موازی منتشر می‌شوند، همراه خواهد بود. بنابراین، محققان می‌توانند به صورت رسمی امنیت عملکردهای اوراکل جدید را پیش از منتشر شدن، تجزیه و تحلیل کنند. شبکه Chainlink یکی از موفق‌ترین پروتکل‌ها در حوزه دیفای بوده که با ارائه نسخه جدید خود، نشان می‌دهد تیم توسعه آن با قدرت بر روی این شبکه موفق فعالیت دارند.

منبع
decryptzdnetbravenewcoin

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments