متوسط مصاحبه

مصاحبه با بنیانگذار چین لینک؛ اوراکل غیرمتمرکز چه نقشی در سیستم‌های مالی دارد؟ + ویدیو

در این ویدیو، مصاحبه کوین تلگراف با سرگی نازاروف (Sergey Nazarov) یکی از بنیانگذاران رمزارز چین لینک (Chainlink) را می‌بینید. نازاروف در این مصاحبه، دلایل اهمیت یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز برای برقراری امنیت در اکوسیستم دیفای را توضیح می‌دهد.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

تضمین امنیت دیفای با شبکه اوراکل غیرمتمرکز

تضمین امنیت دیفای با شبکه اوراکل غیرمتمرکز

به اعتقاد سرگی نازاروف افزایش میزان غیرمتمرکز بودن و مقیاس‌پذیری فن‌آوری‌ اوراکل‌ها برای فراهم نمودن امنیت در اکوسیستم دیفای از اهمیت زیادی برخوردار است. اوراکل‌ها با برقراری ارتباط بین پروتکل‌های دیفای و داده‌های دنیای واقعی نقشی کلیدی در عملکرد صحیح این پروتکل‌ها ایفا می‌کنند.

با این وجود، در مواردی که این اوراکل‌ها برای بازیابی اطلاعات به یک منبع داده واحدی متکی هستند، اعتبار و اعتماد آن‌ها به خطر می‌افتد. به عنوان مثال، بنا به اعتقاد نازاروف، دلیل پنج حمله وام فلش که منجر به از دست رفتن ۴۰ میلیون دلار سرمایه پروتکل‌‌های دیفای شد، متمرکز بودن بیش از حد اوراکل‌ها بوده است. به طور خلاصه، وام‌های سریع (Flash loan) نوعی از وام هستند، که گرفتن آن‌ها نیاز به هیچ وثیقه‌ای ندارد و می‌توانند برای دست‌کاری قیمت‌ها و سرقت سرمایه‌ها از یک پروتکل دیفای مورد استفاده واقع شوند.

برای کشف قیمت نیازی نیست که فقط یک صرافی را در نظر بگیرید؛ زیرا در صورتی که تعداد تراکنش‌ها و معاملات آن صرافی پایین باشد و یا اگر شخصی وام سریع دریافت کند، شما در وضعیتی قرار خواهید گرفت که شخص دیگری نتایج پروتکل دیفای شما را کنترل می‌کند.

نازاروف معتقد است که تنها راه جلوگیری از چنین حملاتی، این است که اطمینان حاصل کنیم مکانیزم کشف قیمت پروتکل به چندین منبع داده متکی است. به همین دلیل است که تمرکز چین لینک بر ساختن شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز است. او خاطر نشان کرد که ما از چندین ارائه کننده مختلف داده، اطلاعات دریافت می‌کنیم. چین لینک ما را به صدها صرافی ارتباط می‌دهد؛ بنابراین در صورت تغییر حجم، می‌تواند به درستی و دقیق، قیمت جهانی را عرضه کند.

طبق ایده نازاروف، یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز که دارای عملکرد صحیحی است، باید بتواند مقدار سرمایه قفل شده در پروتکل دیفای را اندازه‌گیری کند. همچنین هدف چین لینک فراهم کردن Oracleهای مطمئن قیمتی است، تا اعتبار و کاربرد Defi از طریق ارائه داده‌های قیمتی دقیق و اوراکل‌هایی برای انواع مختلفی از داده‌های دیگر، حفظ شود.


برای آشنایی بیشتر با اوراکل‌ها، این مقاله را مطالعه کنید: اوراکل (oracle) چیست؟ رابطی بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی


جمع بندی

از نظر سرگی نازاروف، دیفای می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مثل بیمه، املاک و بسیاری صنایع دیگری که خارج از زنجیره بلاکچین هستند، استفاده شود و این باعث پذیرش بیشتر این تکنولوژی خواهد شد. شبکه اوراکل می‌تواند ارزش ملک، توانایی پرداخت بدهی یک شرکت، وضعیت حساب‌های طلا یا حساب‌های بانکی را ارزیابی کند و ثابت کند که دارایی درون زنجیره‌ای، آن چیزها را نمایندگی می‌کند و با واقعیت منطبق است.

نازاروف همچنین اعتقاد دارد که اگر ما در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ سیستم‌های قرارداد هوشمند و اوراکل ها را داشتیم، احتمال وقوع بحران مالی ۲۰۰۸ با آن شدت، کم می‌شد؛ چون احتمالا دارای سیستمی بودیم که می‌توانست ارزش اعتباری را بررسی کند، وام گیرندگان مختلف وام‌های مسکن و خانه‌های گوناگون را بررسی کند و همه آنها را بر اساس شرایط وام گیرنده، با استفاده از قرارداد هوشمند ترکیب کند. در نتیجه، این شفافیت چرخه رونق و رکود بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ را تعدیل می‌کرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا