متوسط مقالات

آینده در دستان اوراکل ها؛ اوراکل‌ غیرمتمرکز پلی میان بلاک چین و جهان واقعی

بلاک چین (blockchain) و فناوری دفتر کل توزیع شده در دهه اخیر بسیار پیشرفت کرده است و امروزه شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیری در پلتفرم‌های مالی غیر متمرکز هستیم. بیت کوین محدودیت‌های خاص خود را دارد و برای انتقال ارزش و ذخیره داده‌های مربوط به این انتقال به کار می‌رود و تقریبا کاربرد دیگری ندارد. زمان بلاک ده دقیقه‌ای و اندازه بلاک بزرگ باعث شده که این ارز دیجیتال به نسبت بلاک چین‌های چند سال اخیر بسیار کند باشد.

بیت کوین همچنان موقعیت خود را نسبت به دیگر ارز‌های دیجیتال تثبیت کرده است و شاید دلیل این باشد که اولین ارز دیجیتال جهان است و مورد پذیرش و اعتماد بیشتری قرار گرفته است. بیت کوین در میان بلاک چین‌های عمومی واقعا غیر متمرکز است و امنیت بالایی برای تراکنش دارد، به همین دلیل نوعی دارایی ایده‌آل برای انتقال ارزش است و به عنوان پناهگاهی ایمن نیز تلقی می‌شود.

به منظور کاربرد‌های پیچیده‌تر و داشتن ویژگی‌های ظریف‌تر، فناوری‌های کاملا مختلفی مورد نیاز بود که این فناوری‌ها هم یکی پس از دیگری ظاهر شدند. اتریوم (Ethereum) قرارداد هوشمند و قابلیت ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز را وارد فضای بلاک چین عمومی کرد. دش (Dash) و مونرو (Monero) حریم خصوصی را به این فضا وارد کردند و Metaverse ETP نیز هویت درون زنجیره را وارد این فضا کرد.

فناوری‌های جدید بلاک چین بسیار پیشرفت کرده‌اند و بلاکچین‌های مدرن با داشتن قابلیت‌هایی مانند الگوریتم‌های جدید و مدل‌های متفاوت مدیریتی توانسته‌اند بسیار سریع‌تر شوند و ویژگی‌هایی مانند قرارداد‌های هوشمند و مبادلات اتمی را بهبود بخشند. البته این بلاک چین‌ها هم هنوز تا پذیرش عام خیلی فاصله دارند.

اکثر قرارداد‌های هوشمند حال حاضر در فضای بلاک چین برای عملکرد‌هایی ساده مورد استفاده قرار می‌گیرند و اگر بخواهیم از این قرارداد‌ها برای عملکرد‌های پیچیده‌تر استفاده کنیم، نیاز به اوراکل (oracle) خواهیم داشت.

ارتباط بین بلاک چین و جهان واقعی

بلاک چین

اوراکل به عنوان پلی بین بلاک چین‌ها و جهان واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اوراکل می‌تواند داده‌ها را از رویداد‌ها و وقایع جهان جمع‌آوری کند و این داده‌ها را ترجمه کرده و به زبانی قابل فهم برای قرارداد‌های هوشمند تبدیل کند. آگور (Augur) مثالی از ادغام اوراکل است. آگور یک پلتفرم شرط‌بندی غیر متمرکز است. این شرط‌بندی‌ها می‌تواند از مسابقات فوتبال تا شرط‌بندی بر روی قیمت یک دارایی خاص گسترش داشته باشد.

این مثالی از پیاده‌سازی یک اوراکل غیر متمرکز است اما اوراکل‌های نرم افزاری کاربرد‌های بسیار بیشتری دارند و می‌توانند داده‌های جمع‌آوری شده از API و غیره را به فرایند کاملا خودکار ارتباط جهان واقعی به بلاک چین تبدیل کنند.

اوراکل‌های سخت افزاری هم می‌توانند برای مدیریت زنجیره تامین بسیار موثر باشند. این اوراکل‌ها برچسب یک محموله ورودی را تشخیص می‌دهند و آن را فورا به بلاکچینی انتقال می‌دهند که پرداختی در آنجا آزاد می‌شود. داده‌های بازار را می‌توان بر روی زنجیره به هم مرتبط کرد و در قرارداد‌های هوشمند مورد استفاده قرار داد. این کاری است که در MakerDAO انجام می‌شود و انواع اوراکل قیمت اتریوم را گزارش می‌کنند تا تضمین حاصل شود که وثیقه برای وام مورد نظر کافی است.

اعتماد در یک سیستم بدون نیاز به اعتماد

در حالی که اوراکل‌ها کاربرد زیادی دارند اما مورد بحث و مناقشه شدیدی هم هستند. بلاک چین برای حذف اعتماد و عدم نیاز به اشخاص ثالث طراحی شده است و حال ورود اوراکل به این صحنه باعث ظاهر شدن خطا و ناراستی در سیستم انتقال ارزش می‌شود. این امر با رسالت بیت کوین و بلاک چین جور درنمی‌آید.

یک قرارداد هوشمند و یا برنامه غیرمتمرکز کار خود را بدون عیب و به نحو احسن انجام می‌دهد، اما وقتی که منبع اطلاعات آن غلط باشد، فاجعه ایجاد خواهد شد. به این مشکل، مشکل اوراکل گفته می‌شود. به همین دلیل، هر بلاک چینی که بخواهد از اوراکل‌ها استفاده کند، باید اطمینان حاص کند که قدرت بین آنها پخش شده است و انگیزه‌هایی نیز برای فراهم آوردن اطلاعات درست و جلوگیری از خرابکاری فراهم آورد.

راه‌حل MakerDAO برای مشکل اوراکل این است که میانه‌ای از داده‌های ارائه شده توسط اوراکل‌ها را در نظر می‌گیرد و به کاربران اجازه می‌دهد که در صورت مشاهده حمله اوراکلی هماهنگ‌شده فورا اقدام به تعطیلی اضطراری کنند.

اوراکل‌ها در اکوسیستم Metaverse DNA

اگر می‌خواهیم که فناوری بلاک چین مورد پذیرش عام قرار گیرد و وارد زندگی روزمره شود، باید به پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز اوراکل‌ها بسیار توجه کنیم. یک فناوری منزوی می‌تواند کاربرد‌هایی داشته باشد، مانند آنچه که امروزه در مورد بیت کوین می‌بینیم، اما طبیعتا این فناوری در ارتباط با فناوری‌های دیگر می‌تواند بسیار گسترش و پیشرفت یابد.

به عنوان مثال، Metaverse DNA از اوراکل‌های تعمیم‌یافته KrawlCat پشتیبانی می‌کند و اطلاعات جهان واقعی را به بلاک چین متصل می‌کند. از این قابلیت می‌توان در برنامه‌های غیرمتمرکز قدرتمند و مقیاس‌پذیر استفاده کرد. در این اکوسیستم، داده‌ها به صورت الگوریتمی غربال می‌شوند و بهترین نتایج حاصل می‌آید. این اوراکل‌ها باعث ایجاد تعامل بین بلاک چینی می‌شوند و نوعی فناوری هستند که برای آینده هم کاربرد خواهد داشت.

اوراکل برای جامعه و تشکیلات‌های اقتصادی ابزار‌ها و کاربرد‌های زیادی فراهم می‌آورد و همین امر باعث پذیرش عام بلاک چین خواهد شد. این نوآوری منجر به افزایش کارایی و امنیت خواهد شد و در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی به عمل خواهد آورد. Metaverse DNA باعث فراهم آوردن هویت روی زنجیره، تراکنش‌های تقریبا فوری و تعامل می‌شود. Metaverse DNA به برنامه‌های غیر متمرکز قدرتمند اجازه می‌دهد تا از داده‌های فراهم شده توسط اوراکل استفاده کنند و اکوسیستمی را ایجاد کنند که منزوی نیست و با جهان واقع ارتباط دارد.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا