متوسط دیفای

استیکینگ سولانا؛ نحوه سپرده گذاری در شبکه سولانا چگونه است؟

در شرایطی که بازار رمزارزها دوران نزولی خود را سپری می‌کند، یکی از بهترین راه‌ها برای کسب درآمد سپرده‌گذاری (staking) است. کاربران می‌توانند با استیک کردن توکن‌های خود از آن‌ها درآمدزایی کرده و در عین حال توکن‌های خود را تا زمان بازگشت قیمت‌ها نگهداری کنند؛ اگر مقداری رمزارز شبکه سولانا یعنی SOL در کیف پول خود دارید،‌ می‌توانید آنها را سپرده‌گذاری کنید تا به درآمد منفعل دست یابید. در این مقاله، بهترین پلتفرم‌ها برای استیکینگ سولانا و توکن‌های ساخته شده بر بستر آن، به منظور کسب بیشترین سود را به شما معرفی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

سپرده‌گذاری در بازار کریپتو

سپرده گذاری سولانا

با نوسان بازارهای مالی سنتی و بازار کریپتو به دلیل افزایش تنش‌های روسیه و اوکراین و با توجه به مشخص نبودن شرایط، شاید اکنون زمان مناسبی برای ایجاد وضعیت‌های معاملاتی نباشد. هرچند این موضوع نباید شما را از سرمایه کرپیتویی خود غافل کند، مخصوصا اگر به صورت بلندمدت در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اید. در شرایط این چنینی با توجه به اینکه هزینه کارمزد گس شبکه اتریوم هم‌چنان بسیار زیاد است، تراکنش‌های کم‌هزینه می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. به همین دلیل است که در صدد بررسی سولانا هستیم.

سولانا یکی سریع‌ترین و ارزانترین شبکه‌های لایه اول جهان، این اواخر با مشکلاتی مواجه بوده است، به طوری که شرایط نامساعد مختلفی نظیر هک ورم‌هول، ازدحام شبکه و قطع دسترسی‌های مکرر به کاهش قیمت سولانا پس از افزایش چشمگیر آن در سال ۲۰۲۱ منجر شده است.

با در نظر گرفتن این موضوع که سولانا هنوز در فاز شبکه آزمایشی قرار دارد، اما توانسته است توجه باورنکردنی توسعه‌دهندگان و پروژه‌ها را به سمت خود جلب کند و خود را در جایگاهی قرار دهد، که از افزایش علاقه به GameFi و متاورس بیشترین بهره را ببرد. به نظر می‌رسد که دیر یا زود شبکه سولانا به روند صعودی خود بازمی‌گردد. بنابراین هرچه بیشتر بتوانید رمزارز سولانا با قیمت کم انباشت کنید، در پایان سال ۲۰۲۲ پورتفولیوی بهتری در اختیار خواهید داشت.

در این مقاله به طور دقیق به بررسی انواع مختلف استراتژی‌های استیکینگ سولانا می‌پردازیم، که به کاربران امکان می‌دهند تا بدون صرف هزینه بیشتر از دارایی خود سود کسب کنند.

استیکینگ سولانا چیست؟

سپرده گذاری سولانا چیست؟

استیکینگ سولانا شرایطی است که طی آن، کاربران کوین‌های SOL خود را در اختیار اعتبار‌سنج‌های (Validator) شبکه سولانا قرار می‌دهند و پاداش خود را به صورت کوین SOL دریافت و همچنین به ایمن و غیرمتمرکز ماندن شبکه نیز کمک می‌کنند. این فرایند مشابه با کسب سود از حساب‌های پس‌انداز است. در این فرایند، مقداری از تعداد رمزارزهایی که سپرده‌گذاری کرده‌اید را به صورت سود دریافت می‌کنید.

با سپرده‌گذاری کوین‌های سولانا، شما به نماینده (Delegator) تبدیل می‌شوید. نمایندگان، افرادی هستند که منابع خود را به اعتبار‌سنج‌ها یا تایید‌کننده‌ها اختصاص می‌دهند تا به پشتیبانی از اکوسیستم سولانا کمک کنند. به این نکته توجه داشته باشید که استیکینگ مستلزم سطح مشخصی از اعتماد به تاییدکنندگان است، زیرا سپرده‌گذاری شما وزن بیشتری به قدرت رای‌دهی تاییدکنندگان می‌دهد. در نتیجه، بررسی دقیق تاییدکنندگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا انتخاب یک تاییدکننده مخرب یا ناکارآمد می‌تواند به ضرر شما منجر شود چون رفتار غیرقانونی تاییدکننده با جریمه همراه خواهد بود.

استیکینگ سولانا به معنای موافقت کردن در خصوص مسدود کردن کوین‌های شما به مدت مشخص است. این موضوع بدان معنا است کوین‌هایی که استیک شده‌اند را دیگر نمی‌توانید خرج کنید. این موضوع، یک راهکار محتمل دارد که در بخش سپرده‌گذاری نقدینگی به آن می‌پردازیم. در آخر این نکته قابل ذکر است، که اگرچه می‌توانید هر زمانی که بخواهید ارزهای دیجیتال سولانا خود را از استیکینگ خارج کنید؛ اما باید صبر کنید تا مدت زمان تعیین شده برای استیکینگ به پایان برسد، تا بتوانید کوین‌های خود را انتقال دهید.

چه تفاوتی بین نماینده و تاییدکننده وجود دارد؟

تاییدکننده کاربری است، که یک نود کامل تاییدکننده را اجرا می‌کند. این نود در تایید و اجماع شبکه مشارکت می‌کند، سرعت، امنیت و ویژگی سانسورناپذیری شبکه را حفظ می‌کند. اجرای یک نود تاییدکننده به رایانه قدرتمندی نیاز دارد.

از طرف دیگر نماینده صرفا قدرت رای‌دهی خود را به تاییدکنندگان ارائه و اختصاص می‌دهد. برای آنکه به یک نماینده تبدیل شوید، فقط کافی است مقداری کوین SOL و دستگاهی داشته باشید که بتواند به شبکه سولانا متصل شود.

نحوه عملکرد استیکینگ در شبکه سولانا چگونه است؟

سولانا از مکانیسم اجماع گواه اثبات سهام (Proof of Stake) در قالب جدیدی بهره می‌برد که به آن گواه اثبات تاریخچه (Proof of History) می‌گویند. مکانیسم PoH بررسی و تایید رمزنگاری در حد فاصل بین دو رویداد را اضافه می‌کند و پیام نودها در خصوص معتبر بودن بلاک‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. هدف از این کار، ایجاد یک سیر زمانی از رویدادها فارغ از برچسب‌های زمانی (timestamp) است. همانند سایر مدل‌های PoS، عملکرد بلاک چین سولانا نیز مستلزم سپرده‌گذاری رمزارز بومی این شبکه است.

چگونه می‌توانیم ارز دیجیتال سولانا را سپرده گذاری کنیم؟

کاربران برای سپرده‌گذاری کوین‌های SOL، باید مراحل و اقدامات مختلفی را انجام دهند. در ادامه این مراحل و اقدامات مورد نیاز به منظور سپرده گذاری کوین‌های سولانا را به طور کامل توضیح می‌دهیم:

نصب کیف پول سولانا

کیف پول سولانا

برای استیک کردن کوین SOL، ابتدا باید کیف پول سولانا دانلود کنیم که از سپرده‌گذاری پشتیبانی کند. کیف پول‌هایی که برای انجام این کار توصیه می‌شوند عبارتند از:

فانتوم

کیف پول فانتوم (Phantom) در حال حاضر به لطف سادگی و عملکرد گسترده خود، محبوب‌ترین کیف پول بر بستر سولانا است. رابط کاربری این کیف پول به شما امکان می‌دهد تنها با چند کلیک، سپرده‌گذاری خود را آغاز کنید. هم‌چنین می‌توانید کیف پول فانتوم را به صورت افزونه کروم یا بر روی سیستم عامل iOS دانلود کنید.

سالت

سالت (Sollet) که توسط تیم سروم (Serum) ایجاد شده، کیف پول کریپتو و افزونه مبتنی بر مرورگر است که به کاربران امکان می‌دهد تا به طور ایمن به مدیریت ارز دیجیتال سولانا بپردازند.

سولفلر

سولفلر (Solflare) در بین کیف پول‌های سولانا دارای اعتبار زیادی است. می‌توانید کیف پول موبایلی یا افزونه سولفلر را دانلود کنید. اگر بهترین ویژگی‌های امنیتی برای استیکینگ را می‌خواهید، به شما توصیه می‌کنیم که از کیف پول سخت‌افزاری نظیر لجر استفاده کنید. برنامه لجر لایو (Ledger Live) به شما امکان می‌دهد تا با سخت‌افزار خود، به طور ایمن به چندین توکن NFT و سرویس‌های دیفای (Defi) دسترسی داشته باشید. به علاوه لجر از فانتوم و سولفلر نیز پشتیبانی می‌کند.

سولانگ

شاید بتوان گفت سولانگ (Solong) یکی از کیف پول‌های کمتر شناخته‌شده سولانا است. هرچند به لطف رابط کاربری آسان و روان بودن، این کیف پول گزینه بسیار خوبی برای مبتدیان است. برای استفاده از سولانگ می‌توانید، آن را به صورت افزونه به مرورگر کروم خود اضافه کنید.

واریز کوین SOL به کیف پول

پس از انتخاب کیف پول، می‌توانید مقداری کوین SOL را به آن انتقال دهید. هر مقدار رمزارز شبکه سولانا که دارید، می‌توانید استیک کنید و هیچگونه حداقل مقدار موجودی برای سپرده‌گذاری وجود ندارد. هرچند، توصیه می‌شود مقدار بیشتری ارزدیجیتال سولانا داشته باشید تا کارمزدها را پرداخت کنید و از پاداش‌های سودآور خود بهره‌مند شوید. هم‌چنین می‌توانید در تمام صرافی‌های رمزارز نظیر بایننس یا سروم به خرید سولانا بپردازید و آن را به کیف پول خود انتقال دهید.

واگذاری به تاییدکننده

پس از آنکه کوین SOL را به کیف پول خود انتقال دادید، می‌توانید فرآیند Staking را آغاز کنید. اگر از کیف پول فانتوم استفاده می‌کنید، فقط کافی است بر روی سولانا و سپس شروع دریافت سولانا (Start earning SOL) کلیک کنید. پس از آن، به فهرستی از تاییدکنندگان هدایت می‌شوید.

انتخاب تاییدکننده مناسب

توصیه می‌کنیم که زمان کافی برای یافتن تاییدکننده معتبر صرف کنید تا بیشترین مقدار سود را دریافت کنید و از متضرر شدن جلوگیری کنید.

انتخاب تاییدکننده کوچک یا متوسط

اگرچه انتخاب تاییدکنندگان برتر وسوسه‌انگیز است، اما به این نکته توجه کنید که اکثر فهرست‌ها، تاییدکنندگان را بر حسب مجموع سرمایه سپرده‌گذاری‌شده مرتب می‌کنند. هرچند واگذاری به اپراتورها و تاییدکنندگان بزرگ و برتر لزوما به معنای کسب درآمد بیشتر نیست. در واقع ممکن است به دلیل اشباع بیش از حد آن تاییدکننده، پاداش و سود شما کمتر شود. به علاوه واگذاری به تاییدکنندگان کوچک و متوسط کمک می‌کند تا از متمرکز شدن استیکینگ به نودهای بزرگ جلوگیری شود. این امر برای حفظ غیرمتمرکزسازی شبکه نیز بسیار مهم است.

بررسی عملکرد کلی تاییدکننده

باید تاییدکننده‌ای را انتخاب کنید که باثبات باشد و عملکرد خوبی از خود نشان داده باشد. اگر ارتباط تاییدکننده‌ای دائما با شبکه قطع می‌شود، پاداش سپرده‌گذاری نمایندگان کاهش می‌یابد. می‌توانید آمار و ارقام مرتبط با عملکرد اعتبار‌سنج‌های اکوسیستم سولانا را در Solana Beach و یا Validators.app بررسی کنید.

بررسی کارمزدها

کارمزد تاییدکنندگان معمولا بین صفر الی ۱۰ درصد است. به این نکته توجه داشته باشید که کمیسیون‌ها فقط از پاداش شما برداشت می‌شود، نه کوین‌های استیک شده.

پس از آن‌که تاییدکننده مدنظر خود را انتخاب کردید، به کیف پول خود مراجعه کرده و مقدار کوین‌ SOL مدنظر را Stake کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که تا زمانی که بلاک چین سولانا، دو دوره (هر دوره معادل با ۲ الی ۴ روز است) را پشت‌سر نگذاشته باشد، پاداشی دریافت نخواهید کرد. همچنین لازم نیست به طور دستی به برداشت پاداش‌های خود بپردازید، زیرا این پاداش‌ها به طور خودکار به موجودی سپرده‌گذاری شده شما اضافه می‌شود.

چه مقدار سود می‌توانیم از استیک SOL دریافت کنیم؟

مقدار پاداشی که از استیکینگ دریافت می‌کنید به شدت به چندین عامل نظیر تاییدکننده، وضعیت شبکه و مقدار کوین سپرده‌گذاری‌شده بستگی دارد. تا ماه فوریه ۲۰۲۲ (اسفند ‍۱۴۰۰)، میانگین پاداش‌های دریافتی سالانه بین ۶ الی ۸ درصد بوده است. برای آنکه اطمینان حاصل کنید که اطلاعات به‌روزرسانی‌شده در اختیار دارید، می‌توانید آمار و ارقام شبکه را بررسی کنید. اگر کوین‌های سولانا را به جفت ارزهای نقدینگی موجود در بعضی از پروتکل‌های دیفای ارائه دهید، می‌توانید سود بیشتری کسب کنید؛ اما در این صورت با خطرات بیشتری نظیر ضرر ناپایدار (Impermanent Loss)، هک‌های مختلف یا کلاهبرداری‌های راگ‌ پول (Rug pull) مواجه خواهید بود.

آیا استیکینگ سولانا ایمن است؟

واگذاری کوین‌های خود به معنای آن نیست که کوین‌ها را کاملا در اختیار تاییدکنندگان قرار می‌دهید. هنگامی که ارز دیجیتال SOL را Stake می‌کنید، سرمایه‌های شما در کیف پول باقی می‌ماند. بنابراین، سپرده‌گذاری به اندازه نگهداری کوین‌ها در کیف پول ایمن است. هرچند، کوین‌های استیک شده ممکن است در معرض خطر اسلشینگ (slashing) باشد. اسلشینگ هنگامی رخ می‌دهد که تاییدکننده شما یک تاییدکننده مخرب باشد یا قوانین شبکه را نقض کند.

به این نکته توجه داشته باشید که تا ماه فوریه ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰)، اسلشینگ به طور خودکار در شبکه سولانا فعال نبوده است. هرچند، تاییدکنندگان پس از شروع به کار مجدد شبکه ممکن است به صورت دستی با اسلشینگ مواجه شوند. بنابراین، بهترین روش برای محافظت از سرمایه خود و کسب بیشترین سود از استیکینگ، انتخاب بهترین تاییدکننده و پیروی از رویه‌های ایمنی کیف پول است.

چگونه می‌توانیم سایر توکن‌ها را در سولانا سپرده‌گذاری کنیم؟

علاوه بر رمزارز سولانا، می‌توانید بسیاری از توکن‌های دیگر را در شبکه سولانا استیک کنید. در ادامه به توضیح نحوه سپرده‌گذاری توکن‌های شبکه سولانا، در پلتفرم‌های مختلفی که بر بستر این شبکه ساخته شده‌اند، می‌پردازیم:

سپرده‌گذاری در پلتفرم‌های دیفای در شبکه سولانا

اکوسیستم سولانا مملو از برنامه‌های دیفای است که به شما امکان می‌دهند تا توکن‌های با استاندارد SPL را استیک کرده و پاداش‌های بسیار زیادی کسب کنید. این موضوع در حوزه سپرده‌گذاری دیفای جای می‌گیرد. در ادامه، پلتفرم‌های برتر برای استیکینگ توکن‌ها در شبکه سولانا را بررسی می‌کنیم.

ریدیوم

ریدیوم (Raydium) اولین بازارساز خودکار (AMM) و پلتفرم تامین‌کننده نقدینگی (Liquidity Provider) بر بستر سولانا است. ریدیوم به کاربران امکان می‌دهد تا توکن RAY را در این پلتفرم Stake کرده و سود کسب کنند. به علاوه، این پروتکل به شما امکان می‌‌دهد تا با سپرده‌گذاری توکن‌های نقدینگی (LP) برای کسب پاداش‌های ییلد فارمینگ (Yield Farming)، سود خود را افزایش دهید.

سیبر

سیبر (Saber) یک پروتکل نقدینگی و صرافی غیرمتمرکز است که برای جفت ارزهایی با ارزش و قیمت یکسان، بهینه‌سازی شده است. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد تا به سپرده‌گذاری نقدینگی (deposit liquidity) بر روی جفت ارزهای باثبات نظیر USDT/USDC و mSOL/SOL و غیره بپردازند. این کار هیچگونه خطر از دست دادن سرمایه به همراه ندارد. کاربران می‌توانند جفت توکن‌های خود را در فارم‌ها استیک کرده و توکن SBR دریافت کنند.

اورکا

اورکا (Orca) یکی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه سولانا است که طراحی آن کاربرپسند، مقرون به‌صرفه و سریع است. کاربران می‌توانند به سپرده‌گذاری نقدینگی بر روی جفت ارزهای مختلف بپردازند تا توکن ORCA کسب کنند.

سپرده‌ گذاری توکن‌های NFT

سپرده‌گذاری توکن‌های NFT در سولانا

عرصه توکن‌های NFT در شبکه سولانا به رشد و شکوفایی خود ادامه می‌دهد، زیرا موسسان، هنرمندان و کلکسیونرها به دنبال جایگزین‌های کارآمدتر و ارزانتر برای توکن‌های NFT مبتنی بر اتریوم هستند. در واقع، تعداد کلکسیون‌های NFT در شبکه سولانا در حال افزایش است، زیرا بسیاری از کاربران به دنبال گزینه‌های دیگر در خصوص کسب سود از توکن‌های NFT خود هستند.

توکن‌های NFT در شبکه سولانا بر اساس استاندارد متاپلکس (Metaplex) ایجاد شده‌اند. متاپلکس، اکوسیستم بازارها، پروژه‌ها و جامعه‌های NFT است. اگرچه تعداد معدودی از پروژه‌ها، سپرده‌گذاری بومی را ارائه می‌دهند، اما بعضی از پروتکل‌ها در ارائه فرصت‌های استیکینگ برای کلکسیون‌های مختلف تخصص دارند.

هانی فایننس

هانی فایننس (Honey Finance) یکی از پروتکل‌های دیفای است که با فراهم ساختن سود برای مجموعه‌های خاص که می‌توان از آنها در فعالیت‌های دیفای استفاده کرد، در صدد ارائه ویژگی‌های نقدینگی توکن‌های NFT است. می‌توانید فارم پروتکل هانی فایننس را بررسی کرده و مجموعه‌های NFT موجود برای Staking را مشاهده کنید. سپرده‌گذاران به صورت توکن‌های pHONEY و HONEY و یا سایر توکن‌ها پاداش دریافت می‌کنند. از مجموعه‌های معروف می‌توان به Bone World و Asgard Army اشاره کرد.

پروتکل سالونت

سالونت (Solvent) یکی از پروتکل‌های نقدینگی است که به کاربران امکان می‌دهد تا توکن‌های NFT خود را در ازای توکن‌های قابل تعویض (Fungible token) قابل معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز، سپرده‌گذاری کنند. هر پروژه NFT دارای استخر نقدینگی و توکن منحصربه‌فرد خود به اسم دراپلت (Droplet) است؛ برای مثال، پروژه آکادمی میمون فاسد (Degenerate Ape Academy) دارای توکن DAPE، پروژه مارمولک‌های کهکشانی (Galactic Geckos) دارای توکن GGSG و پروژه کسب‌وکار میمون سولانا (Solana Monkey Business) دارای توکن SMBD است.

سایر مجموعه‌ها

چندین مجموعه NFT دیگر نظیر Stoned Ape Crew و Danger Valley Ducks و CyberKatz وجود دارند که ویژگی‌های سپرده‌گذاری بومی ارائه می‌دهند.

لیکویید استیکینگ

لیکویید استیکینگ (Liquid Staking)، فرایندی است که به کاربران امکان می‌دهد تا از سرمایه‌های سپرده‌گذاری شده خود برای مشارکت در فعالیت‌های دیفای استفاده کنند و هم‌چنان به کسب سود بپردازند. معمولا هنگامی که رمزارز خود را استیک می‌کنید، سرمایه شما قفل می‌شود و تا زمانی که آنها را از سپرده‌گذاری خارج نکنید، دیگر نمی‌توانید از سرمایه خود استفاده کنید. سپرده‌گذاری نقدینگی با صدور نسخه توکنیزه‌ شده سرمایه‌های استیک شده، اساسا نیاز به خارج کردن سرمایه از سپرده‌گذاری را برطرف می‌کند.

در ادامه، پلتفرم‌های برتر لیکویید استیکینگ در شبکه سولانا را بررسی می‌کنیم.

مرینید فایننس

مرینید فایننس (Marinade Finance) یک پروتکل غیرمتصدیانه است، که به کاربران امکان می‌دهد تا کوین‌های سولانا خود را استیک کنند و به دریافت توکن mSOL بپردازند. توکن mSOL، نسخه توکنیزه شده از توکن سپرده‌گذاری شده شما است که می‌توانید از آن در حوزه دیفای استفاده کنید. چندین پلتفرم AMM، وام‌دهی و سایر پلتفرم‌ها وجود دارند که از جفت ارزهای mSOL پشتیبانی می‌کنند.

لیدو فایننس

لیدو فایننس (Lido Finance) فعالیت خود را به عنوان پروتکل لیکویید استیکینگ در لایه اجماع اتریوم (که قبلا به اسم ETH 2.0 شناخته می‌شد) آغاز کرد و اکنون به اکوسیستم‌های ترا و سولانا وارد شده است. کاربرانی که ارز دیجیتال سولانا خود را در این پلتفرم استیک می‌کنند، توکن stSOL دریافت می‌کنند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • نحوه استیکینگ در شبکه سولانا چگونه است؟

شبکه سولانا یکی از سریع‌ترین و امن‌ترین شبکه‌های بلاک چینی است، که توانسته است نظر بسیاری از کاربران و توسعه‌دهندگان را به خود جلب کند. امنیت این شبکه توسط مکانیسم اجماع گواه اثبات تاریخچه (POH) تامین می‌شود، که شباهت بسیار زیادی به مکانیسم گواه اثبات سهام (POS) دارد. کاربران با استیک کردن کوین‌های SOL در شبکه سولانا، به نودهای این شبکه تبدیل شده و با اعتبار‌سنجی و انجام تراکنش‌ها از شبکه سولانا، کوین SOL به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. کاربران می‌توانند با راه‌اندازی یک نود به صورت مستقل یا سپرده‌گذاری و واگذاری کوین‌های خود به یکی از ولیدیتورهای شبکه Solana به امنیت این شبکه کمک کرده و در ازای آن کوین سولانا پاداش بگیرند.

  • امنیت استیکینگ در شبکه سولانا چگونه است؟

واگذاری کوین‌های سولانا به معنای آن نیست که مالکیت این کوین‌ها را به اعتبار‌سنج‌های شبکه، اعطا کنید. با استیک کردن کوین‌های SOL، سرمایه شما در کیف پولتان باقی می‌ماند و فقط برای مدت محدودی در شبکه سولانا قفل می‌شود، که پس از گذشت دوره زمانی تعیین شده، می‌توانید کوین‌های خود را برداشت کنید. یکی از نکاتی که در استیکنگ سولانا باید مد نظر داشته باشید، انتخاب یک ولیدیتور مناسب است؛ زیرا در صورتی که یک ولیدیتور با رفتار مخرب برای سپرده‌گذاری کوین‌های خود انتخاب کنید، ممکن است در معرض جریمه یا اسلشینگ توسط شبکه سولانا قرار بگیرید.

  • آیا می‌توان سایر توکن‌های شبکه سولانا را نیز استیک کرد؟

تا کنون توکن‌ها و پلتفرم‌های دیفای متعددی بر بستر شبکه سولانا ساخته شده‌اند. کاربران شبکه سولانا می‌توانند با استفاده از پلتفرم‌های دیفای ساخته شده بر بستر Solana به استیک کردن توکن‌های این شبکه بپردازند. این پلتفرم‌ها خدمات خود را برای انواع توکن‌ها با استاندارد SPL و توکن‌های NFT با استاندارد Metaplex ارائه می‌دهند و کاربران می‌توانند از آن‌ها برای استیک کردن توکن‌های خود و کسب درآمد استفاده کنند.

نتیجه‌ گیری

استیکینگ سولانا بسیار آسان، ارزان و سودآور است. شبکه سولانا در صدد این است تا سالیان آتی به حضور و فعالیت خود ادامه دهد و رشد و پذیرش باورنکردنی آن نیز گواه این مدعا است. اگر از آن دسته افرادی هستید که مقداری کوین سولانا، توکن‌های مبتنی بر شبکه سولانا یا توکن‌های NFT مبتنی بر متاپلکس در اختیار دارید، ورود به حوزه استیکینگ می‌تواند اقدامی منطقی محسوب شود. باید در نظر داشته باشید که استیکینگ خطراتی نظیر اسلشینگ را داراست و باید برای جلوگیری از این اتفاقات باید به دنبال یافتن بهترین ولیدیتور باشید. همچنین حوزه‌های دیفای، NFT و لیکویید استیکینگ ممکن است در معرض خطرات بیشتری باشند، زیرا سرمایه‌های شما در مکان دیگری مسدود می‌شود. نظر شما درباره استیکینگ در شبکه سولانا چیست؟ آیا تا به حال در این شبکه سپرده‌گذاری کرده‌اید یا تجربه استفاده از پلتفرم‌های دیفای در شبکه سولانا را داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
coinmarketcap

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا