اخبار آلتکوین

نیمه تاریک میم کوین‌های شبکه سولانا؛ ۲۶.۷ میلیون دلار به یغما رفت

به دنبال صعودی شدن دوباره بازار رمزارزها، بار دیگر، پروژه‌هایی با مضمون سگ و گربه که هیچ هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند به تیتر نخست رسانه‌ها تبدیل شدند. در میان این پروژه‌ها، میم کوین‌های شبکه سولانا توجه زیادی به خود جلب کردند و به ترند این روزهای بازار کریپتو تبدیل شده‌اند. علیرغم رشد چشمگیر تعدادی از میم کوین‌های سولانا در ماه‌های گذشته، گزارشات متعددی از ضرر چند ده میلیون دلاری سرمایه‌گذاران و کلاهبرداری از آنها حکایت دارند.

به گزارش میهن بلاکچین، یکی از کارشناسان امنیتی معروف ارزهای دیجیتال که با نام زک اکس‌بی‌تی (ZachXBT) در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند، به تازگی داده‌های تامل برانگیزی منتشر کرده که نشان می‌دهد طی ۳۰ روز گذشته، حداقل ۱۲ میم کوین که در مرحله پیش‌فروش بیش از ۲۶.۷ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرده‌اند، اسکم بوده و به طور کامل رها شده‌اند.

کلاهبرداری پروژه‌های میم کوینی در بلاکچین سولانا

بر اساس پست روز گذشته زک اکس‌بی‌تی در شبکه اجتماعی X (توییتر سابق)، قیمت بسیاری از این میم کوین‌ها که در مرحله پیش فروش سرمایه هنگفتی را جمع‌آوری کرده‌اند پس از راه‌اندازی با سقوط وحشتناکی همراه شدند و برخی از آنها اصلا توکنی عرضه نکرده‌اند.

توییت ZachXBT
منبع: X

به گفته این کارشناس امنیتی، در صدر جدول این میم کوین‌ها پروژه من این کوین را دوست دارم (I like this coin) با نماد LIKE قرار دارد. این پروژه توسط توسعه‌دهنده‌ای با نام مستعار pokeee.eth راه‌اندازی شد و در مرحله پیش فروش، ۵۲٬۲۲۰ واحد سولانا با ارزشی بالغ بر ۷.۷ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. با این حال، پس از عرضه این میم کوین در تاریخ ۱۷ مارس (۲۷ اسفند ۱۴۰۲)، بهای آن در عرض ۸ ساعت بیش از ۹۰٪ سقوط کرد و در زمان نگارش این مطلب نیز با ریزشی ۹۹٪ عملا به صفر رسیده است.

شایان ذکر است حساب رسمی میم کوین LIKE از ۳۱ مارس (۱۲ فروردین) تاکنون هیچ فعالیتی نداشته و توسعه‌دهنده این میم کوین نیز هیچ صحبتی از وضعیت کنونی این ارز دیجیتال نکرده است.

مونکی (MOONKE) دومین میم کوینی است که در زمان پیش فروش موفق شد سرمایه زیادی را جذب کند. این پروژه در تاریخ ۲۰ مارس (۱ فروردین ۱۴۰۳) توسط توسعه‌دهنده‌ای با نام مستعار RockyXBT با مارکت کپ اولیه بیش از ۵۰۰ میلیون دلار راه‌اندازی شد اما در همان ساعات اولیه، بیش از ۹۹٪ سقوط کرد و به صفر رسید.

سقوط ۹۹٪ قیمت مونکی - منبع: Birdeye
سقوط ۹۹٪ قیمت مونکی – منبع: Birdeye

میم کوین دیگری که هیچ نامی هم ندارد، در زمان پیش فروش ۴۵۶۷ سولانا معادل ۸۱۲٬۰۰۰ دلار جمع‌آوری کرد اما در نهایت، هیچ توکنی عرضه نکرد و تیم توسعه پول سرمایه‌گذاران را بالا کشید.

شور و اشتیاق بازار رمزارزها برای میم کوین‌ها در هفته‌های اخیر تا حد زیادی کاهش یافته به طوری که قیمت بسیاری از میم کوین‌های معروف سولانا به طور قابل توجهی سقوط کرده است. به عنوان مثال، می‌تواند به داگ ویف هت (WIF) اشاره کرد که از ابتدای ماه آپریل بیش از ۴۰٪ از ارزش خود را از دست داده است.

بسیاری از کارشناسان شور و شوق بازار فعلی برای میم کوین‌ها را با عرضه اولیه کوین‌ها در سال ۲۰۱۷ مقایسه می‌کنند. در آن زمان بسیاری از پروژه‌ها از طریق ICO چند ده میلیون دلار سرمایه جمع کردند اما در نهایت اکثر آنها نتوانستند چیزی راه‌اندازی کنند.

یکی از تامل برانگیزترین اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر در بلاکچین سولانا رخ داده، مربوط به میم کوین اسلرف (SLERF) است. این میم کوین در زمان پیش فروش بیش از ۱۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرد، با این حال، در اتفاقی عجیب توسعه‌دهنده ناشناس اسلرف مدعی شد تمام توکن‌های پیش‌خرید شده سرمایه‌گذاران را اشتباها سوزانده است. علیرغم این اتفاق عجیب، میم کوین اسلرف خیلی سریع در میان سرمایه‌گذاران محبوب شد و قیمت آن چند روز پس از عرضه به طور قابل توجهی افزایش یافت.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا