کریپتو کده

شبکه Render Token چیست؟ معرفی کامل شبکه رندر توکن و توکن RNDR

دنیای مجازی می‌تواند شامل هر چیزی باشد؛ مثل یک انیمیشن، بازی ویدیویی، واقعیت مجازی و غیره. نکته‌ مهمی که در ساخت آن‌ها وجود دارد، این است که باید این تصاویر مجازی را به دنیای واقعیت نزدیک کرد. این عمل توسط فرایندی به نام رندرینگ صورت می‌گیرد که فرایندی زمان‌بر و هزینه‌بر است و نیاز به دستگاه‌های گرافیکی قوی دارد. شبکه Render Token می‌خواهد این فرایند را برای تولیدکنندگان آثار پویا‌نمایی آسان کند؛ به طوری که آن‌ها را با کسانی که دستگاه‌های گرافیکی دارند مرتبط کند تا انجام این فرایند برای آن‌ها ساده‌تر و ارزان‌تر شود. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه Render Token چیست، هدف و ایده آن چیست، شبکه رندر توکن چگونه کار می‌کند، چه سرویس‌هایی ارائه می‌دهد، توکن RNDR چیست، چه نقشه راهی دارد، با چه شرکت‌هایی همکاری کرده است، تیم سازنده آن چه افرادی هستند، توکن RNDR را از کجا می‌توان خرید و چه کیف پول‌هایی برای نگهداری آن مناسب هستند. با ما همراه باشید.

شبکه Render Token چیست؟

شبکه Render Token چیست

دنیای انیمیشن‌ها طرفداران زیادی در سنین مختلف دارد. هنگامی که انیمیشن‌ یا پویا‌نمایی‌هایی که با آن‌ها خاطره داریم پخش می‌شود، ناخود‌آگاه محو تماشای آن‌ها می‌شویم؛ اما آیا تاکنون به نحوه ساخت آن‌ها فکر کرده‌اید که سازندگانشان چگونه این تصاویر مجازی را به این انیمیشن‌های فوق‌العاده تبدیل می‌کنند؟ آن‌ها برای ساخت این تصاویر جادویی از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزار‌های مختلفی مثل لومیون (Lumion) استفاده می‌کنند. سازندگان پس از طراحی صحنه‌ها و کاراکتر‌ها، باید از آن‌ها خروجی یا اصطلاحا رندر (Render) بگیرند تا تصاویری به هم پیوسته و شبیه به آن‌چه در انیمیشن‌ها دیده‌ایم، تولید شود. عملیات رندر گرفتن نیاز به کارت گرافیک (GPU) بسیار قوی‌ای دارد و پروسه‌ای پر‌هزینه و بسیار زمان‌بر است.

رندر نتورک مجموعه‌ای از GPUهای توزیع‌شده به صورت غیر‌متمرکز در این شبکه است، که بر روی قرارداد هوشمند اتریوم طراحی و ساخته شده است. این شبکه زیر مجموعه یک شرکت مادر به اسم OTOY است. شرکت اوتوی از سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) فعالیت خود را در زمینه خدمات کامپیوتری آغاز کرده است.

رندر توکن به منظور کاهش هزینه سازندگان ویدیو‌ها و انیمیشن‌ها، آن‌ها را با افرادی که GPU آزاد دارند، مرتبط می‌کند. سازندگان ویدیوها و انیمیشن‌ها می‌توانند از کارت گرافیک سیستم افرادی که در این پلتفرم، دستگاهشان را در اختیار شبکه قرار می‌دهند، استفاده کنند و از توان هزاران دستگاه برای رندر‌گیری بهره‌مند شوند. همچنین افرادی که فضای GPU خود را در اختیار سازندگان قرار می‌دهند (در واقع با اجاره دادن کارت گرافیک و سیستم خود) از این شبکه پاداش دریافت می‌کنند.

هدف و ایده شبکه رندر توکن چیست؟

در حال حاضر مقدار زیادی از توان دستگاه‌های GPU صرف فرایند استخراج با مکانیسم گواه اثبات کار (Proof Of Work) می‌شود؛ این موضوع تا حدی جدی شد که کارت‌های گرافیک برای گیمرها و افرادی که از آن‌ها برای ساخت ویدیو و انیمیشن استفاده می‌کردند، نایاب شد؛ اما وظیفه اصلی GPU رندر گرفتن و پردازش‌های سخت گرافیکی است و از CPU برای پیاده‌سازی الگوریتم‌ها و حل مسائل پیچیده که نیاز به دقت بیشتری دارند، استفاده می‌شود. از این‌ رو، فرایند استخراج عملا قدرت پردازنده‌های گرافیکی را تلف می‌کند و اجازه نمی‌دهد از آن‌ها برای اهدافی که تولید شده‌اند، استفاده شود.

شبکه رندر با هدف بازگرداندن وظیقه اصلی پردازنده‌های گرافیکی به آن‌ها یعنی استفاده در زمینه کارهای گرافیکی، قصد دارد علاوه‌بر ایجاد بستری برای کسب درآمد از این دستگاه‌ها، سازندگان خلاق انیمیشن‌ها و ویدئو‌ها بتوانند برای تولید آثار خود به روشی ساده‌تر، از این قابلیت استفاده کنند. Render Token قصد دارد به عنوان شبکه‌ای عمل کند تا افرادی که قصد دارند کار خود را با استفاده از GPU رندر بگیرند، به افرادی که این دستگا‌ه‌ها را در اختیار دارند متصل کند. 

شبکه Render Token چگونه کار می‌کند؟

شبکه Render Token چگونه کار می‌کند؟

شبکه رندر توکن برای ایجاد ارتباط میان درخواست‌کننده‌ها (آرتیست‌ها، شرکت‌ها، توسعه‌دهندگان، سازندگان وید‌یو و غیره) با اجاره‌دهندگان GPU (نودهای شبکه یا اصطلاحا ماینرها) از چند بخش و مکانیسم مختلف استفاده می‌کند که به شرح زیر است:

 • رندر توکن توسط قرارداد هوشمند بلاک چین اتریوم استودیو‌ها و توسعه‌دهندگان ویدیو‌ها و انمییشن‌ها را که نیاز به قدرت محاسباتی GPU دارند به ماینر‌هایی که قصد اجاره کارت‌های گرافیک خود را دارند، متصل می‌کند. این شبکه برای انجام این کار از مکانیسمی به نام گواه اثبات رندر (PoR) بهره می‌گیرد.
 •  این شبکه به منظور استفاده از GPUهای توزیع‌شده به صورت فرد به فرد P2P از بلاک چین اتریوم استفاده کرده است، تا بتواند کاربرانش را بدون واسطه به یکدیگر متصل کند. 
 • برای استفاده از خدمات این شبکه، هنرمندان یا شرکت‌های ساخت انیمیشن و ویدیو با مراجعه به سایت otoy.com و کلیک روی گزینه Render می‌توانند درخواست رندر کردن فایل خود را پس از پرداخت هزینه آن به وسیله توکن RNDR ثبت کنند. این هزینه بستگی به نوع، حجم و مدت‌زمان مورد نیاز برای انجام رندرینگ فایل درخواستی آن‌ها دارد که پس از تعیین مشخصات و آپلود فایل، مشخص می‌شود.
 •  هنگامی که درخواست رندر ثبت شد، این درخواست برای ماینر‌ها یا صاحبان GPU ارسال می‌شود و آن‌ها پس از پذیرفتن درخواست، شروع به رندر کردن فایل می‌کنند. رندر ارسال شده در شبکه بین ماینر‌های مختلف پخش می‌شود و ممکن است یک فایل توسط چند GPU مختلف و همزمان رندر شود. ماینرها در این شبکه بر اساس مدت زمان فعالیت و امتیاز کسب‌شده، از شبکه کار دریافت می‌کنند.
 • این شبکه برای جلوگیری از انجام عوامل مخرب توسط ماینرها از یک نوع مکانیسم مجازات استفاده کرده است؛ برای مثال اگر ماینری در حین رندر‌گیری یک فایل دستگاهش را خاموش کند، پاداش او به فردی دیگری می‌رسد و از امتیاز او کاسته می‌شود. ماینرها در ازای انجام هر رندر بسته به نوع فایل و دستگاهشان بین ۱ تا ۳ امتیاز می‌گیرند. به امتیاز ۱ بین ۱ تا ۵ توکن RNDR، به امتیاز ۲ بین ۵ تا ۱۰ توکن RNDR و به امتیاز ۳ بیش از ۱۱ توکن RNDR تعلق می‌گیرد.
 • شبکه Render Token از ترکیبی از مکانیسم گواه اثبات کار دستی و خودکار برای تایید انجام رندر استفاده می‌کند. در این روش درخواست‌کننده رندر پس از اتمام کار، تایید می‌کند که فایل به صورت کامل رندر شده است و پس از تایید توسط او، پاداش ماینر پرداخت می‌شود.
 •  در این شبکه با استفاده از قرارداد هوشمند اتریوم، فایل‌ها پس از آپلود به صورت چندتکه برای رندر شدن به گره یا نودهای شبکه یا همان ماینرها ارسال می‌شوند. محتویات این فایل‌ها برای ماینر‌ها قابل نمایش نیست. همچنین ماینرها مشخصات در‌خواست‌کننده را نمی‌توانند ببینند و فقط اطلاعات فایل از قبیل حجم، اندازه، نوع فرمت فایل، زمان مورد نیاز برای رندرگیری و میزان GPU مصرف شده برای ماینرها نمایش داده می‌شود.
 •  پرداختی درخواست‌کنندگان در حین فرایند رندرینگ به صورت امانی (Escrow) ذخیره می‌شود و پس از تایید دستی توسط درخواست‌کنندگان، بین نودها تقسیم می‌شود. این مکانیسم برای جلوگیری از عوامل مخرب در حین رندر‌گیری درنظر گرفته شده است. مبلغ پرداختی درخواست‌کننده تا زمانی که کار دریافتی را تایید نکند، به صورت واتر‌مارک (Watermark) در شبکه باقی می‌ماند و پس از تایید دستی درخواست‌کننده، به ماینر پرداخت می‌شود.

سرویس‌های شبکه Render Token

این شبکه از دو بخش درخواست‌کنندگان خدمات رندرینگ که به آن‌ها Creators هم می‌گویند و اجاره‌دهندگان سیستم یا ماینرها تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

سازندگان (Creators): در این بخش سازندگان ویدیو‌ها، رسانه‌ها، بازی‌ها، توسعه‌دهندگان صنعت سرگرمی، واقعیت‌های مجازی و ترکیبی، پزشکی و غیره می‌توانند با ثبت درخواست در این شبکه، عملیات رندرینگ فایل‌های خود را ثبت کنند و پس از پرداخت هزینه آن، فایل رندر شده خود را دریافت کنند.

یکی از نکات قابل توجه در شبکه Render Token ورود هنرمندان و سازندگان توکن‌های بی‌همتا (NFT) به این شبکه است. هنرمندان می‌توانند با استفاده از سیستم‌های GPU موجود در این شبکه آثار هنری خود را با قیمت و هزینه کمتر تولید کنند و به فروش برسانند. هزینه عملیات رندرینگ در این شبکه نسبت به شبکه‌های متمرکز تا ۱۰ برابر ارزان‌تر است.

ماینرها: تبدیل شدن به ماینر در شبکه Render Token مراحل مختلفی دارد که آن‌ها را تشریح می‌کنیم:

۱- ارسال درخواست به شبکه رندر توکن از طریق ایمیل

۲- دریافت لینک نصب برنامه رندر توکن از طریق ایمیل

۳- نصب برنامه و وارد کردن آدرس کیف پول اتریوم

۴- اتصال به شبکه رندر توکن به عنوان نود شبکه

۵- قبول درخواست‌های رندرینگ ارسال شده، آغاز عملیات رندرینگ و کسب درآمد

در نظر داشته باشید طبق اعلام این شبکه حداقل سیستم مورد نیاز برای نودهای این شبکه عبارتند از:

 • داشتن حداقل سیستم با مشخصات GPU-Nvidia-CUDA 10-1 که درایور ورژن آن حداقل ۴۱۹ و ۶ گیگ باشد.
 • اندازه RAM حداقل ۳۲ گیگ باشد.
 • داشتن حداقل ۱۰۰ گیگابایت حافظه داخلی.
 • اتصال قوی بدون قطعی به اینترنت ( هر بار قطعی باعث کم شدن امتیاز و کم شدن کارهای محول از سمت شبکه به نود‌ها می‌شود).
 • خالی نگه داشتن درایو C سیستم (تمام عملیات اجرایی برنامه رندر روی این درایو انجام می‌شود).

توکن RNDR چیست؟

توکن RNDR رمزارز بومی شبکه Render Network است و از آن برای پرداخت‌های درون شبکه بین درخواست‌کننده‌ها و ماینرها استفاده می‌شود. همچنین در هر مبادله بین درخواست‌کننده‌ها و ماینرها قسمتی از این توکن به عنوان کارمزد شبکه پرداخت می‌شود.

این توکن در دو شبکه اتریوم و پالیگان بر اساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است. کاربران می‌توانند این رمزارز را در این دو شبکه خریداری کنند و به فروش برسانند.

نحوه توزیع توکن‌های RNDR به شرح زیر است:

نحوه توزیع توکن‌های RNDR
نحوه توزیع توکن‌های RNDR
 • ۲۵ درصد برای توسعه شبکه.
 • ۴۰ درصد برای پاداش‌دهی به ماینرها و رشد و توسعه تیم رندر توکن.
 • ۵ درصد برای موقعیت‌های خاص فریز شده است.
 • ۱۰ درصد پس از ساخت نسل سوم شبکه توزیع می‌شود.
 • ۲۰ درصد صرف بازاریابی و گسترش برنامه‌ها می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۵۲۳,۷۱۹,۸۴۱.۲۹ واحد است که از این مقدار حدود ۱۵۴,۲۷۸,۹۲۲.۰۲ واحد RNDR در گردش است. در زمان نگارش این مقاله (۲۰ آذر ۱۴۰۰) قیمت RNDR برابر با ۳.۷۳ دلار است. توکن RNDR از نظر ارزش بازار، رتبه ۱۵۶ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۵۷۴ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۲۸ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۰۳۶ دلار و در تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۰ بیشترین قیمت خود یعنی ۸.۷۸ دلار را ثبت کرده است.

نقشه راه Render Token چیست؟

تیم توسعه‌دهنده رندر توکن اهداف زیادی را برای ارتقای این شبکه و کارکرد آن از سال ۲۰۱۷ دنبال کرده‌اند و همچنان در راستای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنند. در ادامه به بررسی نقشه راه Render Token می‌پردازیم:

سال ۲۰۱۷

سال ۲۰۱۸

 • انتقال قرارداد هوشمند به شبکه اتریوم و تنظیم تعداد کل توکن‌های در گردش

سال ۲۰۱۹

 • انتقال شبکه از شبکه آزمایشی به شبکه اصلی

سال ۲۰۲۰

 • راه‌اندازی کامل پلتفرم و امکان استفاده از آن برای کاربران

سال ۲۰۲۱

همکاری‌های شبکه Render Token

همکاری‌های شبکه رندر توکن

شبکه رندر توکن با پلتفرم‌ها و شبکه‌های بزرگی در دنیای بلاک چین همکاری داشته است. برخی از این پروژه‌ها شامل سیاکوین (Siacoin)، Basic Attention Token یا BAT، دیسنترالند (Decentraland) و الگوراند (Algorand) هستند، که در ادامه به بیان و بررسی این همکاری‌ها می‌پردازیم:

همکاری با SiaCoin

SiaCoin شبکه‌ای غیر‌متمرکز برای اشتراک‌گذاری حافظه سیستم‌های کامپیوتری بین افراد مختلف است. این شبکه در زمینه تقویت ظرفیت شبکه، کمک به تکمیل RNDR SDK (کیت توسعه نرم‌افزاری رندر توکن)، ارائه پشتیبانی از سرویس‌ها و اعتبارسنجی از برخی از برنامه‌های رندرتوکن با این شبکه همکاری داشته است. 

همکاری با Basic Attention Token

مرورگر Brave یکی از موفق‌ترین و پر استفاده‌ترین مرور‌گرهای حال حاضر است. این مرورگر با ایده حذف تبلیغات برای کاربران شکل گرفت و هدف آن توزیع درآمد حاصل از تبلیغات برای سایت‌ها و کاربران بود. این شرکت توکن اختصاصی خود را با نام BAT برای استفاده در مرورگر بریو معرفی و منتشر کرد. یکی از بنیان‌گذارن رندر توکن، برندن ایچ (Brendan Eich) نام دارد که مدیر عامل و بنیان‌گذار مرورگر بریو نیز است. شبکه بت در زمینه برنامه‌نویسی با رندر توکن همکاری داشته است.

همکاری با Decentraland

دیسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی است که از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند با ایجاد محتوا و برنامه‌های مختلف در این پلتفرم به کسب درآمد بپردازند. دیسنترالند از خدمات رندر توکن مثل ایجاد محتوای ۳ بعدی در پلتفرم خود استفاده کرده است و با این شبکه برای تولید محتوای پلتفرم خود همکاری داشته است.

همکاری با Algorand

الگوراند یک بلاک چین نسل سوم است که از پروتکل گواه اثبات سهام (PoS) به همراه عملکرد‌های شبه تصادفی استفاده می‌کند. این شبکه قادر است مشکل مقیاس‌پذیری در شبکه بیت کوین را حل کرده و همچنان غیر‌متمرکز باقی بماند. این شبکه به منظور ایجاد یک شبکه پردازش ابری از GPUها به صورت کارآمدتر، قدرتمندتر و مقیاس‌پذیرتر با رندر توکن همکاری داشته است.

معرفی تیم سازنده رندرتوکن

معرفی تیم سازنده رندرتوکن
تیم سازنده رندر توکن

تیم RNDR با حمایت شرکت OTOY در ایالت لس‌آنجلس آمریکا تشکیل شد. اعضای تیم این پروژه در سراسر جهان مستقر هستند. تیم این پروژه متشکل از افراد سرشناس و خلاق در حوزه کریپتو است. در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • ژولس اوبراخ (Jules Urbach): او بنیان‌گذار و مدیر اجرایی OTOY است و بیش از ۲۵ سال تجربه در صنعت گرافیک را داراست. او اولین بازی کامپیوتری خود را در سن ۱۸ سالگی ساخت و هدفش در زندگی ایجاد انقلاب در تولید محتوای ۳ بعدی بوده است. 
 • اری امانوئل (Ari Emanuel): او به عنوان مشاور در شبکه رندر توکن مشارکت دارد. اری بنیان‌گذار شرکت WME-IMG است. این شرکت یک شرکت بزرگ تجاری در زمینه سرگرمی و رسانه است.
 • جی جی ابرامز (J.J. Abrams): به عنوان مشاور در Render Token فعالیت می‌کند. او همچنین مدیرعامل شرکت معروف Bad Robot Production که در زمینه تولیدات تلویزیونی و سینمایی فعالیت می‌کند نیز هست.
 • برندن آیک (Brenden Eich): نیز به عنوان مشاور در شبکه رندر توکن فعالیت می‌کند. او مدیرعامل و بنیان‌گذار مرورگر بریو است و از افراد سرشناس در حوزه کریپتو محسوب می‌شود.

توکن RNDR را از کجا بخریم؟

توکن RNDR را می‌توان از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، کوینکس، هوبی، Crypto.com ،MEXC ،Balancer ،HitBTC و MandalaExchange خریداری کرد. همچنین این توکن را می‌توان در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ (ورژن ۲ و ۳)، کوئیک سواپ (Quick Swap) و دودو (DODO) خریداری کرد.

کدام کیف پول‌ها برای نگهداری RNDR مناسب است؟

توکن RNDR را می‌توان در کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور و در کیف پول‌های نرم‌افزاری اگزدوس، متامسک، تراست ولت، کوینومی، Free Wallet و ImToken ذخیره کرد.

جمع بندی

فرایند رندرینگ یکی از پرهزینه‌ترین و زمان‌بر‌ترین پردازش‌هایی است که برای انجام آن نیاز به سیستم‌های قوی با پردازنده‌های قوی است. Render Token با هدف ساده‌سازی این فرایند برای شرکت‌ها و توسعه‌دهندگانی که نیاز به قدرت پردازش قوی دارند، پلتفرمی برای اتصال کاربران به یک‌دیگر به منظور ساده‌سازی فرایند رندرینگ فراهم کرده است. هدف رندر توکن این است که افراد بتوانند GPUهای خود را به طور غیر‌متمرکز در اختیار این شبکه قرار دهند و کسب درآمد کنند؛ همچنین هنرمندان و شرکت‌ها نیز بتوانند از توان پردازشی هزاران دستگاه در سراسر دنیا با کمترین هزینه بهره ببرند. در این مقاله به این پرداختیم که شبکه Render Token چیست، هدف و ایده آن چیست، شبکه Render Token چگونه کار می‌کند، چه سرویس‌هایی ارائه می‌دهد، توکن RNDR چیست، چه نقشه راهی دارد، با چه شرکت‌هایی همکاری کرده است، تیم سازنده آن چه افرادی هستند، توکن RNDR را از کجا می‌توان خرید و چه کیف پول‌هایی برای نگهداری از آن مناسب هستند.

منبع
rendertoken

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا