متوسط صرافی غیرمتمرکز

لاما سواپ چیست؟ آموزش کار با متا دکس اگریگیتور LlamaSwap

هر چند وقت یکبار در میهن بلاکچین به کامنتی برمی‌خوریم که از بین این دو صرافی غیرمتمرکز کدام یک برای معامله من بهتر است؟ امروز هم یکی از همان روزها بود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم یک ابزار تجمیع‌کننده صرافی‌های غیرمتمرکز جدید به نام دیفای لاما متا اگریگیتور (DefiLlama Meta-Aggregator) یا لاما سواپ (LlamaSwap) را معرفی کنیم. درباره سایت دیفای لاما و امکانات آن در مطلب آموزش کار با DefiLlama قبلا زیاد صحبت کردیم. امروز سراغ آموزش کار با لاما سواپ و امکانات آن می‌رویم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

لاما سواپ چیست؟

لاما سواپ چیست
منبع: Youtube.com

همیشه برای اینکه سر از کار یک پلتفرم دربیاورم، قبل از هر کاری سراغ بخش پرسش و پاسخ سایت می‌روم تا بفهمم پروژه خود را چطور تعریف می‌کند. برای اینکه بفهمیم لاما سواپ (LlamaSwap) چیست هم باید همین کار را کنیم. این پروژه خود را اینطور معرفی می‌کند:

این (لاماسواپ) تجمیع‌گرِ تجمیع‌گرانِ دکس (صرافی غیرمتمرکز) است. ما قیمت را از 1inch، Cowswap و Matcha و غیره استعلام می‌کنیم. سپس بهترین قیمت از بین آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ممکن است بپرسید خود تجمیع‌گر صرافی غیرمتمرکز چیست که تجمیع‌گرِ تجمیع‌گرانش چه باشد؟ تجمیع‌گر یا تجمیع‌کننده صرافی غیرمتمرکز یا گردآوردنده دکس (DEX aggregator)، سایت‌هایی هستند که اطلاعات قیمتی، استخرهای نقدینگی و کارمزد معامله در دکس‌های مختلف را به صورت یکجا به ما نشان می‌دهند. در واقع به جای اینکه اطلاعات معامله را در چند سایت وارد کنیم، از یک پلتفرم استفاده کرده و بهترین مسیر معاملاتی را مشاهده می‌کنیم. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به پاراسواپ و وان اینچ اشاره کرد.

لاما سواپ پا را یک مرحله فراتر گذاشته و از دکس اگریگیتورها اطلاعات جمع‌ می‌کند. برای همین هم به خودش The Aggregator of Aggregators یا متا دکس اگریگیتور می‌گوید. حالا که متوجه شدیم متا دکس اگریگیتور و LlamaSwap چیستند، سراغ امکانات این پلتفرم می‌رویم.

بررسی امکانات و قابلیت‌های لاما سواپ

اول با مقدار کارمزد معامله شروع می‌کنیم. نکته جالب در مورد Llama Swap، این است که از شما کارمزد مازاد بر مبلغ معامله دریافت نمی‌کند. شما دقیقا همان مبلغ کارمزد پلتفرم اگریگیتور منتخب خودتان را پرداخت می‌کنید. پس درآمد این سایت از کجاست؟ لاما سواپ کد ریفررال خود را به دکس اگریگتورهای همکار داده است. اگر شما از آن دکس اگریگتور در دیفای لاما استفاده کنید، درصدی از کارمزد معامله شما به این سایت می‌رسد. البته در سایت دیفای لاما نوشته شده که با برخی از پلتفرم‌ها هم بدون دریافت سهم کار می‌کنند و از آن‌ها درآمدی ندارند. اسامی این سایت‌ها هنوز مشخص نیست.

یکی از موارد مهم برای ما ایرانی‌ها، امنیت و بحث تحریم است. دیفای لاما درباره امنیت توضیح داده که از کانترکت روتر (قرارداد مسیریابی/ Router Contract) خودِ پلتفرم‌های تجمیع‌گر استفاده می‌کند؛ یعنی خودشان هنوز قرارداد هوشمندی توسعه نداده‌اند. بنابراین انگار مستقیما از امنیت پلتفرم اصلی بهره‌مند می‌شوید. البته امنیت هر کدام از این دکس اگریگیتورها را باید خودتان جداگانه بررسی کنید.

همچنین در خبری که سایت The Block درباره آغاز فعالیت لاماسواپ کار کرده، ذکرشده که امکان تراکنش خصوصی وجود دارد. چون در این پلتفرم، تراکنش‌ها از سرورهای خود دیفای لاما عبور می‌کنند که داده‌های IP را ذخیره نمی‌کند.

شبکه‌ها و کیف پول‌های مورد پشتیبانی در لاماسواپ

این پلتفرم اکثر شبکه‌های سازگار با EVM را افزوده است. در واقع می‌توانید روی بالغ بر ۲۰ زنجیره بلاکچینی معامله کنید. تا الان شبکه‌های زیر به لاماسواپ افزوده شده‌اند:

اتریومآربیترومگنوسیس (Gnosis)کرونوسهارمونی
BNB Chain آوالانچکلایتن (Klaytn)اوسیس (Oasis)بوبا (Boba)
پالیگانفانتومآروراولاس (Velas)OKX
آپتیمیزمسلو (Celo)بیت تورنتهکو (Heco)مون ریور

می‌توانید با استفاده از کیف پول‌های متامسک، رین بو (Rainbow)، کوین بیس ولت و WalletConnect از لاماسواپ استفاده کنید.

آموزش کار با متا دکس اگریگیتور لاماسواپ

ابتدا وارد سایت لاماسواپ شوید و روی Connect Wallet کلیک کنید. سپس کیف پول خود را انتخاب کنید. من از ربی ولت (Rabby Wallet) استفاده می‌کنم. برای اتصال ربی ولت کافی است روی گزینه متامسک بزنید و به این کیف پول متصل شوید. فقط دقت کنید که حتما از قبل متامسک را غیرفعال کنید تا ربی والت به‌صورت خودکار باز شود. آموزش کار با کیف پول Rabby را هم می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.

اتصال کیف پول در لاما سواپ
منبع: swap.defillama.com

سپس شبکه مورد نظر را از بخش Chain انتخاب کنید. من می‌خواهم مقداری BUSD را به BNB تبدیل کنم؛ بنابراین شبکه BSC را انتخاب می‌کنم. توکن‌ها را هم از بخش Selects Tokens انتخاب کرده و مبلغ را در Amount In وارد می‌کنم. از بخش Swap Slippage هم درصد اسلیپیج مدنظرم را وارد می‌کنم. همانطور که مشاهده می‌کنید، بهترین مسیرهای پیشنهادی برای ما نمایش داده می‌شوند. یکی را انتخاب کرده و سپس روی Approve یا Approve Infinite کلیک کنید.

انتخاب دکس اگریگیتور در لاما سواپ
منبع: swap.defillama.com

تفاوت Approve و Approve Infinite در این است که با انتخاب گزینه Aprove قراردادهای هوشمند یکی یکی نمایش داده شده و پیش از امضا و تایید، آن‌ها را مطالعه می‌کنید. درحالیکه در گزینه Approve Infinite همه قراردادها را به صورت یکجا تایید می‌کنید. من روی گزینه Approve کلیک می‌کنم.

تایید تراکنش در Llamaswap
منبع: swap.defillama.com

سپس روی View کلیک کرده و تراکنش را مطابق تصویر زیر امضا می‌کنیم.

امضای تراکنش در لاما سواپ
منبع: swap.defillama.com

در نهایت هم روی Swap کلیک می‌کنیم تا تراکنش انجام شود.

سواپ کردن توکن در Llamaswap
منبع: swap.defillama.com

اگر می‌خواهید IP خود را هنگام تراکنش مخفی کنید، پیش از مراحل فوق باید روی گزینه Private Mode بزنید. در این صورت دیفای لاما درخواست شما را از طریق سرورهای خود منتقل یا Redirect می‌کند.

مقایسه لاماسواپ و یونی دکس فایننس

یونی دکس اکسچنج (Unidexexchange) یکی از رقبای مطرح لاماسواپ محسوب می‌شود. این پلتفرم که خود را هاب دیفای می‌نامد و علاوه‌بر اگریگیتور امکاناتی همچون لیمیت اردر، معاملات آپشن، مارجین و بررسی عملکرد و پرتفولیو را هم در اختیار شما قرار می‌دهد. در جدول زیر به صورت مختصر لاماسواپ و یونی دکس فایننس را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم:

لاماسواپیونی دکس فایننس
مخفی‌سازی IPداردندارد
تعداد شبکه‌ها۲۰۱۴
کارمزدندارددارد
تیمناشناسمشخص
توکنندارددارد
پاداش تامین نقدینگیندارددارد

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • پلتفرم لاما سواپ (LlamaSwap) چیست؟
    لاما سواپ یک تجمیع‌کننده تجمیع‌گران صرافی غیرمتمرکز یا متا دکس اگریگیتور است که اطلاعات قیمتی دکس اگریگیتورهای مختلف را جمع‌آوری کرده و بهترین مسیر معاملاتی را پیش روی کاربران قرار می‌دهد.
  • لاما سواپ چه امکاناتی ارائه می‌دهد؟
    با کمک لاماسواپ می‌توانید در ۲۰ زنجیره بلاکچینی مختلف تراکنش انجام دهید. همچنین با استفاده از گزینه مخفی‌سازی IP محل زندگی خود را پنهان کنید.

جمع‌بندی

سایت لاما سواپ یک ابزار نمایش داده است که اطلاعات شبکه‌های بلاکچینی و پلتفرم‌های دیفای مختلف را با یکدیگر مقایسه می‌کند. این سایت از ابتدا تمامی امکانات خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داد و با جذب نظر و جلب اعتماد کاربران وفادار امروز سراغ راه‌اندازی یک اپلیکیشن متفاوت رفته است؛ متا دکس اگریگیتور لاما سواپ، پلتفرمی برای سواپ توکن در ۲۰ زنجیره و با کمک تجمیع‌گرهای دکس معروف همچون Matcha، CowSwap و 1inch است. در این مطلب آموزش کار با LlamaSwap را به صورت کامل ارائه کردیم. نظر شما درباره سایت لاما سواپ چیست؟ اگر از این پلتفرم استفاده کرده‌اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
swap.defillama

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا