مبتدی مقالات عمومی

آیا خرید تمام بیت کوین های جهان امکان پذیر است؟

آیا یک شخص، شرکت یا حتی دولت می‌تواند تمام بیت کوین های جهان را بخرد؟ اگر پاسخ مثبت باشد،‌ در صورت خرید همه بیت کوین ها چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ اصلا چه انگیزه‌ای وجود دارد که یک نفر یا یک نهاد بخواهد همه بیت کوین ها را بخرد؟ آیا ممکن است این کار با هدف نابود کردن بیت کوین و ارزهای دیجیتال صورت بگیرد؟ این‌ سوالات ذهن کسانی که به تازگی با رمزارزها آشنا شده‌اند را بیشتر درگیر می‌کند. اگر به دنبال پاسخ آن‌‌ها هستید، در این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در ۲۸ دی ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

چه شخص یا نهادی می‌تواند برای خرید همه بیت کوین‌ها اقدام کند؟

ثروتمندترین افراد دنیا می‌تواندد همه بیت کوین ها را بخرند؟
منبع: forbes.com

در زمان ویرایش این مقاله قیمت بیت کوین ۲۱٬۲۸۰ دلار و مارکت کپ یا ارزش بازار آن حدود ۴۱۰ میلیارد دلار است. ۱۹٬۲۶۵٬۶۰۶ بیت کوین در گردش است و استخراج ۱٬۷۳۴٬۳۹۴ BTC باقی‌مانده نیز تقریبا تا سال ۲۱۴۱ انجام می‌شود. اگر سری به فهرست ثروتمندترین افراد دنیا در فوربز بزنیم، مشاهده می‌کنیم که در حال حاضر برنارد آرنو (Bernard Arnault) مدیرعامل LVMH (بزرگترین شرکت محصولات لوکس جهان) با ثروت حدودا ۲۱۲ میلیارد دلاری، با اختلاف تقریبا ۶۰ میلیارد دلار بالاتر از ایلان ماسک ثروتمندترین فرد جهان است. با توجه به ثروت افراد و ارزش بازار فعلی BTC،‌ هیچ شخصی به تنهایی قادر به خرید همه بیت‌ کوین های جهان نخواهد بود.

ارزشمندترین شرکت‌های جهان
منبع: companiesmarketcap.com

بعد از اشخاص بهتر است سراغ شرکت‌ها برویم. در حال حاضر ارزشمندترین شرکت دنیا اپل است که مارکت کپ آن حدود ۲.۱ تریلیون دلار است. پس از آن هم شرکت‌های آرامکو عربستان با ۱.۸۹، مایکروسافت با ۱.۷۹، گوگل با ۱.۱۸ و آمازون با ۰.۹۸ تریلیون دلار در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. روی کاغذ و بدون نظر گرفتن هیچ عامل دیگری، می‌توانیم بگوییم که این شرکت‌ها فعلا می‌توانند سرمایه کافی برای خرید همه BTCها را فراهم کنند.

گروه آخری که بررسی می‌کنیم، دولت‌ها هستند. اگر در مورد بودجه سالانه کشوری مثل آمریکا تحقیق کنید، می‌بینید که در سال‌های اخیر همواره رقمی بیش از ۶ یا ۷ تریلیون دلار بوده است. بنابراین آمریکا و دیگر قدرت‌های اقتصادی دنیا نیز با بخشی از بودجه سالانه خود می‌توانند کل بیت کوین‌های موجود را تصاحب کنند.

اگر شخص یا نهادی بخواهد همه بیت کوین‌ها را بخرد، چه اتفاقی می‌افتد؟

فرض کنیم چند ثروتمند بزرگ دنیا یا شرکت‌ها و دولت‌های بزرگ تصمیم به خرید همه بیت کوین‌ها بگیرند؛ کاری به هدف و انگیزه آن‌ها از این کار هم نداریم. این کار نیاز به هماهنگی و در عین حال مخفی‌‌کاری بسیار زیادی دارد. با تمام هولدرهای بزرگ بیت کوین، صرافی‌های مختلف، بازارهای OTC و پلتفرم‌های معاملاتی باید هم‌زمان برای خرید همه موجودی‌شان ارتباط گرفت و آن‌ها را مجاب به فروش کرد. پس نیاز است تا در همه پلتفرم‌های مختلف حساب کاربری و در بانک‌های کشورهای مختلف حساب بانکی ساخته شود. اگر خبری از این حرکت به بیرون درز کند، دیگری را از فروش منصرف خواهد کرد. ضمن اینکه باید طوری این کار را کرد که تحلیل‌‌گران آنچین نسبت به خرید و فروش‌های بزرگ حساس نشوند.

فرض کنیم این اقدامات انجام شد (که در عمل احتمال آن نزدیک به صفر است)، زمان بررسی قانون و عرضه و تقاضا است. وقتی تقاضایی در این اندازه برای بیت کوین ایجاد شود، نتیجه آن افزایش قیمت BTC خواهد بود. وقتی قیمت افزایش یابد، احتمالا عرضه کمتر خواهد شد؛ چرا که سرمایه‌گذاران وقتی بازار را صعودی می‌بینند، دارایی خود را برای قیمت‌های بهتر نگه می‌دارند. همزمان با صعودی شدن روند قیمت، سرمایه‌گذاران زیادی هم برای خرید بیت کوین اقدام می‌کنند.

در نتیجه در یک چرخه از افزایش تقاضا و کاهش عرضه قرار می‌گیریم. خروجی این چرخه نیز مسلما افزایش شدید و بی‌وقفه قیمت بیت کوین خواهد بود. به این ترتیب هزینه خرید همه بیت کوین ها مدام افزایش پیدا می‌کند. حدود ۱.۷ میلیون بیتکوینی که قرار است تا در آینده ماین شوند را کنار این جریان قرار دهید. احتمالا الان به این نتیجه رسیده‌اید که با شرایط موجود، خرید همه Bitcoinها عملا امکان‌پذیر نیست.

چه انگیزه‌ای برای خرید همه بیت کوین ها وجود دارد؟

ممکن بودن با نبودن تصاحب همه بیت کوین ها را کنار بگذاریم. چرا باید اراده‌ای برای این کار وجود داشته باشد و چه نفعی برای اشخاص یا نهاد مالک وجود خواهد داشت؟ فرض کنیم دولت آمریکا همه BTCهای جهان را صاحب شد. آن‌ها هزینه عجیب و غریبی برای این کار انجام می‌دهند و در عوض مالک تمام موجودی پادشاه فعلی رمزارزها می‌شوند.

یکی از بزرگترین مفاهیم و دستاوردهای بیت‌کوین، غیرمتمرکز یا Decentralize بودن است. وقتی همه بیت کوین ها در اختیار آمریکا باشد، این رمزارز ماهیت و در نتیجه همه ارزشش را از دست می‌دهد. این یعنی دولت آمریکا هزینه سرسام‌‌آوری انجام داده و یک دارایی بی‌ارزش تصاحب کرده است. بنابراین ماحصل این اقدام ضرر مطلق است، زیرا برای بیت کوین متمرکز تقاضایی وجود نخواهد داشت.

آیا نابود کردن دنیای ارزهای دیجیتال صرف نظر از هزینه و تبعات اقتصادی آن، می‌تواند هدف معقولی برای این اقدام باشد؟ قطعا خیر. ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز و توزیع‌شده رفته رفته به یک خواسته و فرهنگ تبدیل می‌شود. بنابراین با نابود شدن Bitcoin، زمان زیادی طول نمی‌کشد تا بیت کوین دیگری متولد شود.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • آیا یک شخص می‌تواند همه بیت کوین‌های جهان را بخرد؟
    در حال حاضر ارزش دارایی‌های ثروتمندترین فرد جهان حدود نیمی از ارزش بازار بیت کوین است. بنابراین روی کاغذ هیچ شخصی به تنهایی نمی‌تواند همه BTCها را بخرد.
  • در صورت خرید همه بیت کوین‌ها، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
    علاوه بر این که خرید همه بیت کوین‌ها نیاز به هماهنگی و پنهان‌کاری‌های زیادی دارد، اگر شخص یا نهادی شروع به خرید بیت کوین کند، رفته رفته موجب افزایش تقاضا و کاهش عرضه این رمزارز می‌شود. در نتیجه قیمت BTC مدام بالا می‌رود و هزینه خرید همه بیت کوین‌‌ها مبلغ سرسام‌آوری خواهد شد. ضمن اینکه راضی کردن عده زیادی به فروش بیت کوین‌هایشان، کار بسیار سختی خواهد شد.
  • فرض کنیم یک نفر همه بیت کوین‌ها را خرید،‌ در آن صورت چه اتفاقی می‌افتد؟
    اگر مالکیت همه بیت‌کوین‌‌ها در اختیار یک شخص یا نهاد باشد،‌ بزرگترین دستاورد این رمزارز یعنی غیرمتمرکز بودن نابود شده است؛ بنابراین بیت کوین دیگر هیچ ارزشی نخواهد داشت و همه هزینه انجام‌شده برای تصاحب آن پوچ خواهد شد.

جمع‌بندی

معمولا کسانی که به تازگی با بیت کوین آشنا می‌شوند،‌ ذهنشان درگیر این ماجرا می‌شود که آیا بیت کوین واقعا ارزشمند است یا نه. طبیعی هم هست،‌ کلاس جدیدی از دارایی است که قبلا وجود نداشته و قابل لمس هم نیست. یکی از سوالاتی که پرسیده می‌شود این است: «اگر یک شخص، شرکت بزرگ یا دولتی همه بیت کوین ها را بخرد،‌ چه خواهد شد؟» در این مقاله امکان‌پذیر بودن، دستاوردها و انگیزه خرید همه BTCها را بررسی کردیم. اگرچه روی کاغذ شرکت‌ها و دولت‌هایی هستند که ارزش و بودجه آن‌ها از مارکت کپ بیت کوین بیشتر است، اما عملا امکان و توجیهی برای خرید همه بیتکوین‌‌ها ندارند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا