مبتدی کریپتو پدیا

ساتوشی چیست و چگونه می‌توان آن را به بیت کوین و دلار تبدیل کرد؟

اگر شما در جهان زندگی می‌کنید، احتمالا تعدادی از ارزهای ملی مانند روپیه، دلار، پوند و یورو را مورد استفاده قرار می‌دهید. بعضی از ارزهای ملی مانند دلار، از واحدهای کوچک‌تری ساخته شده‌اند و هر دلار ۱۰۰ سنت است؛ در جهان بیت کوین هم به همین شیوه واحدهای کوچک‌تری به نام ساتوشی (Satoshi) وجود دارد که در این مقاله در مورد آن صحبت می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۴ مرداد ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

ساتوشی چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان، واحدی به نام ساتوشی دارد. Satoshi کوچک‌ترین واحد بیت کوین است و به افتخار ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین، این واحد کوچک چنین نامی دارد. هر بیت کوین تا ۱۰۰ میلیون واحد قابل تقسیم است و هر یک از این واحدها ساتوشی نامیده می‌شوند که هر کدام برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است.

ساتوشی بیت کوین ارز دیجیتال ارز فیات دلار یورو روپیه سنت ماشین حساب ابزار
منبع: coinsutra.com

واحدهای رسمی بیت کوین

از زمان پیدایش بیت کوین، تنها دو واحد رسمی برای آن موجود بوده، که این دو واحد بیت کوین و ساتوشی هستند. در سال ۲۰۱۵، بیت کوین تحت استاندارد ISO4217 قرار گرفت که برای واحدهای پولی، استانداردسازی انجام می‌دهد. بعد از آن بود که نام‌های قراردادی زیر مورد استفاده قرار گرفت.

Unit           Value in satoshisValue in bitcoins Abbreviation
Bitcoin                              100,000,0001 ฿ BTC
Millibitcoin                   100,0000.001 ฿ mBTC
Microbitcoin                         1000.000001 ฿ μBTC
Satoshi                10.00000001฿ Satoshi

 

دیگر عامل‌های تبدیل که مورد استفاده قرار می‌گیرند، به شرح زیر هستند:

( BTC = 1,000 mBTC (millibitcoin

( BTC = 1,000,000 μBTC (microbitcoin

 BTC = 100,000,000 Satoshis

 mBTC = 100,000 Satoshis

 μBTC = 100 Satoshis

هر بیت کوین چند ساتوشی است؟

همانطور که گفته شد، بیت کوین از واحدهای کوچک‌تری به نام ساتوشی تشکیل شده است. در جدول زیر می‌بینید که هر ۱ ساتوشی معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین و هر ۱۰۰ میلیون ساتوشی، برابر با ۱ بیت کوین است.

بیت کوینساتوشی
۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین۱ ساتوشی
۰.۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین۱۰ ساتوشی
۰.۰۰۰۰۰۱ بیت کوین۱۰۰ ساتوشی
۰.۰۰۰۰۱ بیت کوین۱۰۰۰ ساتوشی
۰.۰۰۰۱ بیت کوین۱۰,۰۰۰ ساتوشی
۰.۰۰۱ بیت کوین۱۰۰,۰۰۰ ساتوشی
۰.۰۱ بیت کوین۱,۰۰۰,۰۰۰ ساتوشی
۰.۱ بیت کوین۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ساتوشی
۱ بیت کوین۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ساتوشی

دلیل وجود ساتوشی چیست؟

از آنجایی که قیمت بیت کوین در گذر زمان به صورت تصاعدی افزایش یافته است، کاربران برای انجام تراکنش‌هایی با ارزش کمتر، نیاز به مقادیری کمتر از یک بیت کوین دارند. وجود واحدهای کوچک‌تری از بیت کوین انجام تراکنش‌های آن را آسان‌تر می‌کند. همچنین با وجود واحدهای کوچکتر خواندن ارزش مبادله شده برای مردم نیز راحت‌تر می‌شود؛ به عنوان مثال، فرض کنید قیمت بیت کوین برابر با ۴۷,۶۱۲.۸۱ دلار است و قصد دارید یک کالای ۱۰۰ دلاری خریداری کنید. برای انجام این خرید باید ۰.۰۰۲۱۰۰۲۸ واحد BTC یا ۲۱۰,۰۲۸ ساتوشی پرداخت کنید. اگر بیت کوین قابلیت تبدیل شدن به واحدهای کوچکتر را نداشت، عملا استفاده از آن در معاملات خرد غیر ممکن بود.

چگونه می‌توان ساتوشی را به بیت کوین تبدیل کرد؟

این سیستم تبدیلی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، ممکن است درک آن دشوار و سخت باشد؛ اگرچه این تبدیل فقط شامل حرکت دادن مکان اعشار به اینجا و آنجاست، اما باید با دقت انجام شود. در غیر این صورت، در هنگام ارسال و دریافت بیت کوین، ممکن است مقدار قابل توجهی را از دست بدهید.

تعدادی از ابزارها وجود دارند که خودتان می‌توانید از آنها استفاده کنید و این تبدیل را راحت‌تر انجام دهید. یکی از این ابزارها، وب سایت Btcsatoshi.com است.

چگونه ساتوشی را به دلار یا تومان تبدیل کنیم؟

عامل دیگری که تبدیل را تحت تاثیر قرار می٬دهد، میزان نوسان ارز فیات و بیت کوین است. این نوسان بر اساس قانون تقاضا و عرضه موجود در بازار است که محاسبه مقدار دقیقی را که شما لازم است ارسال یا دریافت کنید، دشوار می‌سازد.

برای چنین تبدیل‌هایی، ماشین حساب‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند، که همه نوسانات را تحت پوشش قرار می‌دهند و نرخ تبدیل دقیق را به شما می‌دهند. با استفاده از چنین تبدیل‌گرهای دو طرفه‌ای، شما می‌توانید به سرعت و با کارایی بالا تراکنش انجام دهید.

برای تبدیل ساتوشی به دلار یا تومان می‌توانید از سرویس ماشین حساب ارزهای دیجیتال میهن بلاکچین استفاده کنید. در این سرویس قیمت بیت کوین و قیمت دلار به صورت لحظه‌ای آپدیت می‌شود. کاربران می‌توانند با استفاده از این سرویس از قیمت لحظه‌ای بیت کوین و ساتوشی مطلع شوند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • ساتوشی چیست؟

ساتوشی (Satoshi-SAT) کوچکترین واحد بیت کوین است و به افتخار ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین، اینگونه نام‌گذاری شده است. ساتوشی به دلیل بالا بودن قیمت بیت کوین و برای تسهیل در مبادلات خردی که با بیت کوین انجام می‌شود، ایجاد شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر بیت کوین تا ۱۰۰ میلیون واحد قابل تقسیم است و هر یک از این واحدها ساتوشی نامیده می‌شوند.

  • هر واحد بیت کوین معادل چند ساتوشی است؟

ساتوشی کوچکترین واحد برای خرید و فروش بیت کوین است که می‌تواند در بلاکچین ذخیره شود. هر ساتوشی معادل ۰,۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است. به عبارت ساده‌تر هر بیت کوین برابر با صد میلیون واحد ساتوشی است.

  • هر ساتوشی چند تومان است؟ 

از آنجایی که هر ساتوشی معادل ۰,۰۰۰۰۰۰۰۱ واحد بیت کوین است، قیمت هر واحد ساتوشی نیز به همین نسبت سنجیده می‌شود. بنابراین با افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین، قیمت هر واحد ساتوشی نیز تغییر می‌کند. برای محاسبه قیمت هر ساتوشی به تومان می‌توانید از سرویس ماشین حساب ارزهای دیجیتال میهن بلاکچین استفاده کنید.

جمع بندی

ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین است. این نام از ساتوشی ناکاموتو، خالق افسانه‌ای بیت کوین گرفته شده است. هر واحد بیت کوین معادل ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ساتوشی است. از Satoshi برای پرداخت‌های خرد و تسهیل در انجام مبادلات با بیت کوین استفاده می‌شود. در این مقاله به این پرداختیم که ساتوشی چیست و چه کاربردی دارد. شما تا به حال از ساتوشی برای خرید بیت کوین یا پرداخت‌های روزانه خود استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما در آینده هر ساتوشی چقدر قیمت خواهد داشت؟ نظرات و تجربیات خود را با در میان بگذارید.

منبع
coinsutrabtcsatoshi

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا