مبتدی کریپتو پدیا

ساتوشی چیست؟ هر بیت کوین چند ساتوشی است؟

همان‌طور که ارزهای دنیا به واحدهای کوچک‌تری مانند سنت یا پنی تقسیم می‌شوند، بیت کوین نیز به واحدهای کوچک‌تری به نام ساتوشی (Satoshi) تقسیم می‌شود. به عنوان مثال هر دلار ۱۰۰ سنت است، اما هر بیت کوین چند ساتوشی است؟ این سوال را در این مقاله از مهین بلاکچین پاسخ می‌دهیم؛‌ اما قبل از آن بهتر است یک گام به عقب برگردیم و ببینیم اصلا  ساتوشی چیست و چه نیازی بی آن داریم. روش‌های تبدیل ساتوشی به بیت کوین و دلار هم از جمله مسائل دیگری هستند که بخش‌هایی از این مقاله را به خود اختصاص داده‌اند.

این مقاله در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

ساتوشی چیست؟

آشنایی با مفهوم ساتوشی
منبع: investopedia.com

در تعریف ساتوشی، باید بگوییم که این اصطلاح برای کوچک‌ترین واحد بیت کوین به کار می‌رود. ساتوشی ناکاموتو همان شخص (یا حتی اشخاصی) است که بیت کوین را به دنیای ما معرفی کرد و به پاس این ابداع، کوچک‌ترین واحدهای بیت کوین را با نام ساتوشی نام‌گذاری کرده‌اند. هر یک از کوین‌های BTC به ۱۰۰ میلیون واحد قابل تقسیم هستند. این واحدهای قابل تقسیم، همان ساتوشی هستند؛‌ پس هر ساتوشی برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است.

هر بیت کوین چند ساتوشی است؟

در ابتدای متن به این سوال پاسخ دادیم؛ با این‌همه جدول زیر به خوبی نشان می‌دهد که هر بیت کوین چند ساتوشی است.

ساتوشیبیت کوین
۱۰.۰۰۰۰۰۰۰۱
۱۰۰.۰۰۰۰۰۰۱
۱۰۰۰.۰۰۰۰۰۱
۱,۰۰۰۰.۰۰۰۰۱
۱۰,۰۰۰۰.۰۰۰۱
۱۰۰,۰۰۰۰.۰۰۱
۱,۰۰۰,۰۰۰۰.۰۱
۱۰,۰۰۰,۰۰۰۰.۱
۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰۱

برخی از این مقادیر، نام‌های مشخصی دارند که در بخش بعدی به آنها هم اشاره می‌کنیم.

واحدهای رسمی بیت کوین

بیت کوین با دو واحد رسمی شناخته می‌شود که همان بیت کوین و ساتوشی هستند. در سال ۲۰۱۵، بیت کوین تحت استاندارد ISO4217 قرار گرفت که برای واحدهای پولی، استانداردسازی انجام می‌دهد. بعد از آن بود که نام‌های قراردادی زیر مورد استفاده قرار گرفت.

واحدتعداد ساتوشیتعداد بیت کویننماد
بیت کوین (Bitcoin)۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰۱BTC
میلی بیت کوین (Millibitcoin)۱۰۰,۰۰۰۰.۰۰۱mBTC
میکرو بیت کوین (Microbitcoin)۱۰۰۰.۰۰۰۰۰۱μBTC
ساتوشی (Satoshi)۱۰.۰۰۰۰۰۰۰۱Satoshi

چرا به ساتوشی نیاز داریم؟

از آنجایی که قیمت بیت کوین در گذر زمان به صورت تصاعدی افزایش یافته است، کاربران برای انجام تراکنش‌هایی با ارزش کمتر، نیاز به مقادیری کمتر از یک بیت کوین دارند. وجود واحدهای کوچک‌تری از بیت کوین انجام تراکنش‌های آن را آسان‌تر می‌کند. همچنین با وجود واحدهای کوچکتر، خواندن ارزش مبادله شده برای مردم نیز راحت‌تر می‌شود.

به عنوان مثال، فرض کنید قیمت بیت کوین برابر با ۴۷,۶۱۲.۸۱ دلار است و قصد دارید یک کالای ۱۰۰ دلاری خریداری کنید. برای انجام این خرید باید ۰.۰۰۲۱۰۰۲۸ واحد BTC یا ۲۱۰,۰۲۸ ساتوشی پرداخت کنید. اگر بیت کوین قابلیت تبدیل شدن به واحدهای کوچکتر را نداشت، عملا استفاده از آن در معاملات خرد غیر ممکن بود.

چگونه می‌توان ساتوشی را به بیت کوین تبدیل کرد؟

ممکن است درک سیستم تبدیلی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، دشوار باشد؛ اگرچه این تبدیل فقط شامل حرکت دادن مکان است، اما باید با دقت انجام شود. در غیر این صورت، در هنگام ارسال و دریافت بیت کوین، ممکن است مقدار قابل توجهی را از دست بدهید. برای جلوگیری از این اشتباه، می‌توان از ابزارهای موجود استفاده کرد. با مراجعه به وب‌سایت Btcsatoshi.com می‌توانید به یکی از این موارد دسترسی پیدا کنید. این ابزارها باعث می‌شوند عملیات تبدیل ساتوشی به بیت کوین راحت‌تر شود.

چگونه ساتوشی را به دلار یا تومان تبدیل کنیم؟

عامل دیگری که می‌تواند در تبدیل بیت کوین به ساتوشی اثرگذار باشد، میزان نوسان ارز فیات و بیت کوین است. این نوسان بر اساس قانون عرضه و تقاضای موجود در بازار است که محاسبه مقدار دقیق ارسالی یا دریافتی را دشوار می‌کند.

برای انجام چنین تبدیل‌هایی، ماشین حساب‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند که همه نوسانات را تحت پوشش قرار می‌دهند و نرخ تبدیل دقیق را به شما می‌دهند. با استفاده از این تبدیل‌گرهای دو طرفه، می‌توانید به سرعت و با کارایی بالا تراکنش انجام دهید.

برای تبدیل ساتوشی به دلار یا تومان می‌توانید از سرویس ماشین حساب ارزهای دیجیتال میهن بلاکچین استفاده کنید. در این سرویس قیمت بیت کوین و قیمت دلار به صورت لحظه‌ای آپدیت می‌شود. کاربران می‌توانند با استفاده از این سرویس از قیمت لحظه‌ای بیت کوین و ساتوشی مطلع شوند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
  • ساتوشی چیست؟
    کوچک‌ترین واحد قابل انتقال بیت کوین است که به افتخار خالق این رمزارز یعنی ساتوشی ناکامتو نام‌گذاری شده است.
  • هر بیت کوین چند ساتوشی است؟
    هر بیت کوین ۱۰۰ میلیون ساتوشی است. به بیان دیگر هر ساتوشی برابر است با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱  بیت کوین.

جمع‌بندی

قیمت بیت کوین به مرور زمان آنقدر بالا رفته که خیلی از افراد نمی‌توانند یک واحد بیت کوین را به صورت کامل خریداری کنند؛ به همین خاطر مبادلاتشان را در قالب واحدهای کوچک‌تری به نام ساتوشی انجام می‌دهند. ما هم برای آشنایی بیشتر با این مفهوم، در این مقاله توضیح دادیم که ساتوشی چیست و چرا به آن نیاز داریم. همچنین این را هم گفتیم که هر بیت کوین چند ساتوشی است. اگر یک بیت کوین کامل داشته باشید، در واقع ۱۰۰ میلیون ساتوشی دارید. جداولی که در متن دیدید، به شما کمک می‌کند در تبدیل بیت کوین به ساتوشی راحت‌تر عمل کنید. آیا با مفهوم ساتوشی تا پیش از خواندن این مطلب آشنایی داشتید؟ شما از کدام ابزار برای تبدیل این دو واحد به یکدیگر استفاده می‌کنید؟ اگر مرجع مناسبی می‌شناسید، نام آن را در بخش نظرات برایمان بنویسید.

منبع
coinsutrabtcsatoshi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا