مبتدی استخراج

وقتی آخرین بیت‌ کوین ماین شد، چه اتفاقی می­‌افتد؟

عرضه بیت کوین محدود است؛ یعنی از قبل مشخص شده چه تعداد از این کوین قرار است ماین شود. حالا سوال اینجاست با استخراج آخرین بیت کوین چه می‌شود؟ اصلا چقدر طول می‌کشد این اتفاق بیفتد؟‌ تکلیف ماینرهای بازنشسته در آن زمان چه خواهد شد؟ اگر کمی وقتتان را به من و میهن بلاکچین بدهید، پاسخ این سوالات را همین‌جا پیدا می‌کنید. 

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند
این مطلب در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

آخرین بیت کوین کی استخراج می‌شود؟

استخراج آخرین بیت کوین
منبع: idbinvest.org

عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون است؛ یعنی تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در سراسر دنیا وجود خواهد داشت. با توجه به رویداد هاوینگ که تقریبا هر چهار سال یک‌بار و در هر ۲۱۰ هزار بلاک رخ می‌دهد و باعث نصف شدن پاداش استخراج بلوک می‌شود،‌ استخراج کل بیت کوین‌ها ۱۱۸ سال دیگر طول خواهد کشید که می‌شود ۲۱۴۰ میلادی‌ها و ۱۵۱۸ شمسی خودمان. بعد از آن هم به هیچ وجه قرار نیست بیت کوین‌های جدید ماین شود. هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ اتفاق می‌افتد که پاداش استخراج هر بلوک را به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش می‌دهد.

عرضه محدود بیت کوین باعث بالا رفتن ارزش آن می‌شود. هرچه یک کالا نادرتر باشد، ارزشمندتر می‌شود. این یک قانون همیشگی است که ساتوشی ناکاموتو نیز با توجه به آن سقف عرضه محدودی برای بیت کوین در نظر گرفت.

نگاهی به وضعیت عرضه بیت کوین

برویم و نگاهی به وضعیت فعلی بیت کوین بیندازیم. همین حالا در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ که دارم این مقاله را به‌روز می‌کنم، تعداد کوین‌های در گردش بیت کوین ۱۹,۲۷۷,۹۲۵ است؛ یعنی کمتر از ۲ میلیون تا ماین شدن آخرین بیت کوین فاصله داریم. اما تولید همین ۲ میلیون همانطور که بالا هم گفتم، زمان زیادی می‌برد. دلیل آن دشوارتر شدن فرایند ماینینگ در طی زمان است که با سختی شبکه رابطه مستقیم دارد.

پس از ماین آخرین بیت کوین چه بلایی سر ماینرها می‌آید؟

وضعیت ماینرها پس از ماین آخرین بیت کوین
منبع: freecodecamp.org

می‌دانیم که بلاکچین بیت کوین بدون ماینرها معنایی ندارد. جالب است که تولد آخرین بیت کوین، مرگ ماینرهای این شبکه را رقم می‌زند؛ اما این باعث نمی‌شود این تولد در نظر آنها اتفاق نامبارکی باشد. درست است که آنها دیگر بابت ماین کردن پاداشی نمی‌گیرند؛ اما در عوض بیت کوین‌هایی که تا آن زمان ماین کرده‌اند، ارزشی بسیار بسیار زیاد پیدا خواهد کرد. ماینرها همچنان می‌توانند با پردازش تراکنش‌ها، پاداش بگیرند. اگر تا سال ۲۱۴۰ شبکه بیت کوین بتواند تراکنش‌های بیشتری پردازش کند، طبیعتا نان ماینرها هم در روغن خواهد بود.

پردازش تراکنش‌های بیت کوین با توجه میزان کارمزد انجام می‌شود. هرچه کارمزد تراکنش بالاتر باشد، ماینرها انگیزه بیشتری خواهند داشت و احتمال پردازش سریع آن تراکنش بالاتر می‌رود. همین عامل می‌­تواند حضور ماینرها را تضمین کند، که در وایت پیپر بیت کوین ذکر شده است. نکته مهم این است که بیش از ۱۰۰ سال مانده تا آخرین بیت کوین ماین شود. امکان رخ دادن اتفاقات زیادی در این بازه زمانی وجود دارد.

استخراج خودخواهانه پس از ماین آخرین بیت کوین

ماینرها مسئول زنده نگه داشتن شبکه بیت کوین هستند. این کار از طریق پردازش و تایید تراکنش‌ها و اضافه کردن بلاک‌های جدید به شبکه بیت کوین اتفاق می‌افتد. پاداش بلاک می‌تواند هزینه‌های استخراج را جبران کند و آخرش هم سودی برای ماینرها خواهد ماند. اما پس از نصف شدن پاداش طی هر چهار سال یک بار، کار به جایی می‌رسد که هزینه‌های استخراج از سود آن بیشتر خواهد شد. البته اگر قیمت بیت کوین طی زمان به اندازه کافی رشد کند، می‌تواند کاهش پاداش بلوک را جبران کند.

این وسط برخی می‌گویند وقتی پاداش استخراج حذف شود، ممکن است ماینرها دست به کارهایی بزنند که به نفع شبکه  نیست. یکی از این نگرانی‌ها استخراج خودخواهانه (Selfish Mining) است. این مسئله مربوط به زمانی است که ماینر از انتشار بلوک‌های تازه پیداشده خودداری کند. این کار باعث فریب شبکه، هدر رفتن منابع سایر ماینرها و عقب ماندن آنها از یافتن بلوک‌های تازه می‌‌شود. در شرایط فعلی، پاداش تمام بلوک‌ها یکسان است؛ اما وقتی آخرین بیت کوین ماین شود و پاداش تراکنش به تنها منبع درآمد ماینر تبدیل شود، استخراج خودخواهانه یکی از مخاطراتی است که ممکن است از جانب ماینرها برای کسب سود بیشتر اتفاق بیفتد. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ
  • پس از استخراج آخرین بیت کوین چه اتفاقی می‌افتد؟
    عرضه بیت کوین محدود و به تعداد ۲۱ میلیون است. پس از استخراج آخرین بیت کوین، دیگر امکان استخراج کوین‌‌های بیشتر وجود نخواهد داشت.
  • آخرین بیت کوین چه زمانی استخراج می‌شود؟
    حدودا ۱۱۸ سال دیگر یعنی ۲۱۴۰ میلادی مصادف با ۱۵۱۸ شمسی.
  • پس از ماین شدن آخرین بیت کوین تکلیف ماینرها چه می‌شود؟
    در آن زمان ماینرها تنها از محل کارمزد تراکنش‌ها می‌توانند درآمد کسب کنند.

جمع‌بندی

استخراج آخرین بیت کوین آنطور که خیلی‌ها از آن یاد می‌کنند، اتفاق ترسناکی نیست. بیت کوین عرضه محدود دارد و تنها ۲۱ میلیون عدد از آن منتشر خواهد شد. تا سال ۲۱۴۰ تمام بیت کوین‌ها استخراج می‌شوند و ماینرها دیگر در این شبکه پاداشی بابت استخراج نخواهند گرفت. در این میان هاوینگ باعث کاهش پاداش استخراج می‌شود و سختی شبکه نیز فرایند ماین کردن بیت کوین‌های باقی‌مانده را دشوارتر می‌کند. حالا به نظر شما، آیا مطابق برنامه و پیش‌بینی‌ها تا آن زمان تمام بیت کوین‌ها ماین می‌شود؟ فکر می‌کنید آن موقع چه اتفاقی برای قیمت بیت کوین می‌افتد؟ هرچند اصلا نمی‌توان از الان در مورد آن روز حرف زد، ولی شنیدنش خالی از لطف نیست. چشم ما آماده خواندن نظرات ارزشمند شماست.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا