وضعیت قانون گذاری بیت کوین در کشورهای مختلف چگونه است؟

بیت کوین (Bitcoin) در سال ۲۰۰۹ ظاهر شد و انقلاب جدیدی را با معرفی ارزهای دیجیتال آغاز کرد. امروزه بیش از ۷۰۰ ارز دیجیتال مختلف وجود دارد؛ اما بیت کوین هنوز هم در این صنعت به عنوان رهبر باقی مانده است.

در حالی که مقامات مالیاتی، سازمان‌های اجرایی و قانون گذاران در کشورهای مختلف، هنوز به این می‌اندیشند که چگونه با این پدیده جدید رفتار کنند، یک سوال در اینجا مطرح می‌شود و آن این است که آیا بیت کوین قانونی است؟ در این مقاله سعی می‌شود که به این سوال جواب داده شود.

مصرف کنندگان توانایی بسیار بیشتری برای خرید کالاها و خدمات با استفاده از بیت کوین به طور مستقیم از خرده فروشان آنلاین خواهند داشت. آنها می‌توانند پول نقد را از خودپردازهای بیت کوینی بیرون بکشند و از آن در تعدادی از فروشگاه‌های فیزیکی استفاده کنند.

این ارز در حال ترید در صرافی‌هاست و سرمایه گذاری های مربوط به ارزهای دیجیتال و ICOها علاقه سرمایه گذاران مختلف را به خود جلب می‌کند. در حالی که بیت کوین یک سیستم ارز مجازی تثبیت شده به نظر می‌رسد، اما هنوز قوانین بین المللی یکسانی وجود ندارد که آن را قانون گذاری کند.

امروزه مصرف کنندگان توانایی بیشتری برای خرید مستقیم کالاها و خدمات با بیت‌کوین در خرده فروشی‌های آنلاین و یا با استفاده از کارت‌های هدیه خریداری شده با بیت کوین در فروشگاه‌های فیزیکی دارند. ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها در حال معامله شدن هستند و شرکت‌ها میلیون‌ها دلار در این زمینه سرمایه گذاری کرده‌اند.

اما با وجود این همه فعالیت‌های تجاری که در حول و حوش ارزهای دیجیتال وجود دارد، هنوز هم یک قانون بین المللی واحد برای تنظیم این صنعت وجود ندارد.

ارزهای دیجیتال به کاربران اجازه می‌دهند که در حال اجرای تراکنش‌ها ناشناس باقی بمانند. بیت کوین علاوه بر این که یک ارز غیر متمرکز است و جدا از هر حکومت و قدرت مرکزی است، یک سیستم پرداخت همتا به همتا نیز هست. بنابراین روش آسانی برای اجرای تراکنش‌های بین مرزی است که تقریبا کارمزد مبادله یا هزینه تراکنش ندارد.

قانونی بودن بیت کوین و ارزهای دیجیتال

بیت کوین قانون گذاری ارز دیجیتال ایران آمریکا چین اروپا پولشویی غیرمتمرکز غیرقانونی

در ایالات متحده یک سناتور دموکرات از Delaware خیلی به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شده است. نمایندگانی از سازمان‌های مالی و قانون گذاری به سنا اعلام کرده‌اند که هیچ گونه نگرانی در رابطه با بیت‌کوین ندارند.

حکومت ایالات متحده به دپارتمان law Library از کنگره دستور داده که به بررسی و تحقیق در مورد موضع گیری رسمی بیش از ۴۰ کشور در قبال بیت کوین بپردازد و ببیند که آیا بیت‌کوین در این کشورها واقعا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر طبق این گزارش، ایرلند، اسرائیل و اسلوونی نشان داده‌اند که در صدد قانون گذاری ارزهای دیجیتال هستند؛ در حالی که کشورهایی مانند آلمان، فنلاند، سنگاپور و کانادا در میان کشورهایی هستند که راهنمای مالیاتی در مورد بیت کوین را صادر کرده‌اند.

وضعیت قانونی بیت کوین از کشوری به کشور دیگر متفاوت است

بیت کوین قانون گذاری ارز دیجیتال ایران آمریکا چین اروپا پولشویی غیرمتمرکز غیرقانونی

این حقیقت که بیت کوین را می توان به طور ناشناس برای اجرای تراکنش‌های بین کاربران در سراسر جهان به کار برد، این ارز را تبدیل به وسیله بسیار جذابی برای انجام فعالیت‌های مجرمانه مانند پولشویی کرده است.

بنابراین حکومت‌ها ارزهای دیجیتال را متهم می‌کنند که تبدیل به آلت دست مجرمان برای خرید و فروش کالاهای غیرقانونی مانند دارو و اسلحه شده‌اند. در لیست زیر، وضعیت قانونی بیت‌کوین را در هر کشوری مورد بررسی قرار می‌دهیم:

ایالات متحده

ایالات متحده رویکرد مثبتی به نسبت بیت کوین اتخاذ کرده است؛ همزمان چندین آژانس حکومتی در حال کار برای جلوگیری و یا تقلیل استفاده از بیت کوین برای تراکنش‌های غیرقانونی هستند.

دپارتمان FinCEN در ایالات متحده، توصیه‌هایی را در مورد بیت کوین از اوایل ۲۰۱۳ منتشر کرده است. خزانه‌داری، این پول را به عنوان ارز تعریف نکرده؛ بلکه آن را به عنوان یک کسب و کار خدمات پولی تعریف کرده است.

این امر بیت کوین را تحت قانون Bank Secrecy Act قرار می‌دهد که صرافی‌ها و تصفیه کنندگان پرداخت را ملزم می‌کند که به مسئولیت‌های معینی مانند گزارش، ثبت نام و ثبت سوابق پایبند باشند. علاوه بر این، بیت کوین برای مقاصد مالیاتی توسط سرویس درآمد داخلی (IRS) به عنوان کالا طبقه‌بندی شده است.

پیشنهاد BitLicence

بیت لایسنس قانون گذاری بلاک چین ارز دیجیتال

Ben Lawsky ریاست سرویس‌های مالی در دپارتمان سرویس‌های مالی نیویورک (DFS) پیشنهاد بیت لایسنس (BitLicence) را اعلام کرد.

سند BitLicence شامل یک ساختار قانونی برای بیت کوین است؛ بدین معنی که کسب و کارها در ناحیه نیویورک، به نسبت آنچه که می‌توانند انجام دهند یا نمی‌توانند انجام دهند، مطمئن خواهند بود.

دلیل انجام این کار این است که کسب و کارها آسان‌تر بتوانند به طور قانونی ارزهای دیجیتال را بپذیرند. از دیگر دلایل این کار، تشویق مالکان کسب و کارهای کوچک به پذیرش بیت‌کوین است. گفته می‌شود که این سند بر نحوه قانون گذاری ارزهای دیجیتال در کشورهای دیگر نیز تاثیر گذار بوده است.

چین

چین همچنان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای بیت کوین در جهان است؛ همه بانک‌ها و موسسات مالی دیگر، مانند تصفیه کنندگان پرداختی‌ها از انجام تراکنش و معامله با بیت کوین منع شده‌اند؛ اما فرهنگ بیت کوین در این کشور در حال شکوفایی است و افراد آزادند که به معامله بیت کوین در بین خود بپردازند.

کانادا

کانادا به طور کلی رویکردی دوستانه را به نسبت بیت کوین اتخاذ کرده است؛ اما همچنین مراقب است که این ارز دیجیتال برای پولشویی و دیگر فعالیت‌های مجرمانه مورد استفاده قرار نگیرد.

سازمان درآمد کانادا (CRA) بیت کوین را به عنوان کالا در نظر می‌گیرد؛ یعنی تراکنش‌های بیت کوینی به عنوان تراکنش‌های تهاتری در نظر گرفته می‌شود و درآمد ایجاد شده نیز به عنوان یک درآمد تجاری محسوب می‌شود. همچنین وضع مالیات، بستگی به این دارد که آیا فرد یک کسب و کار خرید و فروش دارد یا فقط در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده است.

کانادا صرافی‌های بیت‌کوین را به عنوان کسب و کارهای سرویس پولی تلقی می‌کند؛ این باعث می‌شود که این کسب و کارها به میدان قوانین ضدپولشویی وارد شوند. صرافی‌های بیت کوین باید در سازمان FINTRAC ثبت شوند و هر تراکنش مشکوکی را گزارش کنند و از طرح‌های قانونی پیروی کرده و حتی سوابق خاصی را ضبط کنند. علاوه بر این، حکومت کانادا کمیته بانکداری سنا را موظف به پیش نویس رهنمودهایی برای قانون گذاری ارزهای دیجیتال تا جولای ۲۰۱۵ کرده بود.

استرالیا

استرالیا به موجودیت‌ها اجازه معامله، استخراج و یا خرید بیت کوین را می‌دهد.

اداره مالیات استرالیا، تراکنش‌های بیت کوینی را مانند داد و ستد کالا تلقی می‌کند که با توجه به استفاده کاربر، شامل قوانین خاصی می‌شود.

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا پیشرفت‌ها در ارز دیجیتال را دنبال کرده، اما هنوز تصمیمی رسمی در ارتباط با قانونی بودن، پذیرش و یا قانون گذاری نگرفته است. در غیاب وجود یک راهنمای مرکزی، اعضای این اتحادیه هر کدام موضع خاص خود را اعمال کرده‌اند.

تعداد معدودی از کشورها در این اتحادیه بیت کوین را مجاز کرده‌اند؛ در حالی که اکثرا یا در این مورد تصمیم گیری نکرده‌اند و یا در حال صدور هشدارهایی در این زمینه هستند.

در فنلاند، هیات مرکزی مالیات‌ها (CBT)، به بیت‌کوین وضعیت معاف از مالیات بر ارزش افزوده داده و آن را به عنوان یک سرویس مالی طبقه بندی کرده است. بیت کوین در فنلاند به عنوان کالا تلقی می‌شود نه ارز.

همچنین اداره مالی سرویس عمومی فدرال بلژیک، بیت‌کوین را معاف از مالیات بر ارزش افزوده دانسته است.

در قبرس، بیت کوین کنترل و یا قانون گذاری نشده است، اما غیرقانونی هم نیست و FCA باید در مورد آن تصمیم بگیرد.

در بریتانیا، نوعی موضع گیری طرفدارانه از بیت کوین دیده می‌شود و طرفداران می‌خواهند که محیط قانونی حامی ارز دیجیتال باشد. بیت کوین در بریتانیا تحت مقررات مالیاتی خاصی است.

سازمان درآمد ملی بلغارستان نیز بیت کوین را تحت سلطه قوانین موجود درآورده است.

آلمان رویکرد بازی به نسبت بیت کوین دارد و آن را قانونی تلقی می‌کند؛ اما مالیات‌بندی متفاوتی دارد و بستگی به برخورد مقامات با صرافی‌ها، ماینرها، سازمان ها و یا کاربران دارد. آلمان بیت کوین را به عنوان پول قانونی به حساب می‌آورد.

کشورهایی با رویکرد غیردوستانه نسبت به بیت کوین

بیت کوین قانون گذاری ارز دیجیتال ایران آمریکا چین اروپا پولشویی غیرمتمرکز غیرقانونی

در حالی که بیت کوین در بعضی از بخش‌های جهان در سطح وسیعی پذیرش و تحمل شده است، اما تعدادی از کشورها نیز وجود دارند که رویکرد غیردوستانه‌ای به نسبت بیت کوین اتخاذ کرده‌اند.

عمدتا دلایل این رویکرد، نوسانات، ماهیت غیرمتمرکز، تهدید سیستم پولی رایج و ارتباط با فعالیت‌های غیرقانونی مانند مبادله دارو و پولشویی هستند. بعضی از این کشورها بیت کوین را تحریم کرده‌اند، در حالی که دیگران سعی می‌کنند هر گونه حمایتی از جانب بانک‌ها و صنعت مالی را در نطفه خفه کنند.

روسیه

مسئله قانونی بودن بیت کوین در روسیه مورد مناقشه است. وزارت امور مالی روسیه امیدوار است که قانونی برای تحریم بیت کوین در سال جاری تصویب کند.

ایسلند

ایسلند کنترل سرمایه را به عنوان بخشی از سیاست‌های مالی خود بعد از بحران اقتصادی جهانی سال ۲۰۰۸ پذیرفته است. ایسلند سعی می‌کند که از بیرون رفتن ارز خود از کشورش جلوگیری کند.

معامله بیت‌کوین در ایسلند ممنوع است؛ زیرا این ارز دیجیتال با قانون مبادلات مالی ایسلند سازگار نیست. بر خلاف این رویکرد اتخاذ شده قانونی، در این کشور شاهد راه اندازی ارز دیجیتال جدیدی به نام Auroracoin بوده‌ایم؛ بنیان گذاران این ارز دیجیتال می‌خواستند جایگزینی پایدار برای سیستم بانکداری حال حاضر ایسلند ایجاد کنند.

ویتنام

این کشور ارز دیجیتال را مرتبط با فعالیت‌های مجرمانه مانند پولشویی می‌داند. حکومت ویتنام و بانک مرکزی آن، بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت قانونی به رسمیت نمی‌شناسند. حکومت ویتنام معاملات بیت کوین را برای موسسات مالی و شهروندان غیرقانونی اعلام کرده است.

بولیوی، کلمبیا و اکوادور

حکومت بولیوی و بانک مرکزی آن، استفاده از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده است.

کلمبیا اجازه استفاده از بیت‌کوین و یا سرمایه گذاری آن را نمی‌دهد.

بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر در اکوادر با رای اکثریت در مجلس ملی ممنوع شده‌اند.

قرقیزستان

حکومت و بانک مرکزی این کشور بیت‌کوین و آلت کوین ها را به عنوان روش پرداخت به رسمیت نمی‌شناسند و آنها را غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

ایران

کشور ایران با وجود این که شفافیت‌های لازم را در زمینه قانون گذاری ندارد؛ اما سعی بر پیشرو بودن در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین دارد. نسخه پیش نویسی از سند قانونی برای ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی منتشر شده است و صنعت استخراج نیز توسط دولت قانونی اعلام شده است.

ایران به دلیل مسائل تحریم و فضای گسترده و مناسبی که در ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و تکنولوژی زیرساخت آن یعنی بلاک چین وجود دارد، می‌تواند استفاده بهینه‌ای از این موقعیت بکند و قدم‌های خوبی نیز تا زمان انتشار این مقاله برداشته شده است.

نتیجه گیری

کشورها هنوز سیستم صریحی برای محدودیت، قانون گذاری و یا ممنوع کردن ارز دیجیتال ندارند. ماهیت ناشناس و غیرمتمرکز بیت‌کوین، بسیاری از حکومت‌ها را در مورد نحوه کاربرد قانونی این ارز همراه با جلوگیری از تراکنش‌های مجرمانه توسط آن، با چالش جدی روبرو کرده است. بسیاری از کشورها هنوز در حال تحلیل شیوه‌هایی برای قانون گذاری درست ارز دیجیتال هستند.  

 

آخرین به روز رسانی:‌ ۱۳۹۹/۴/۵


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع medium investopedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
alireza sadafi

ممنون از مقاله خوبتون اما جا داشت که به جلسه ی fatf هم اشاره کنید و تصمیماتی که ممکنه گرفته بشه
در مورد کشور های مخالف هم می توان از هند نام برد که قطب مهمی بشمار میره