متوسط مقالات عمومی

آشنایی با مفهوم تقاطع طلایی ؛ این تقاطع چه تاثیری روی قیمت می‌گذارد؟

تقاطع طلایی یکی از الگوهای نمودار است که طی آن، میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلندمدت عبور می‌کند. تقاطع طلایی معمولا به عنوان سیگنال صعودی در نظر گرفته می‌شود.

تقاطع طلایی

تقاطع طلایی در سه فاز رخ می‌دهد که عبارتند از:

  • روند نزولی وجود داشته باشد که طی آن، میانگین متحرک کوتاه مدت کمتر از میانگین متحرک بلندمدت باشد.
  • روند بازار برگردد و میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلندمدت عبور کند.
  • روند صعودی ادامه دار شروع شود و میانگین متحرک کوتاه مدت بالاتر از میانگین متحرک بلندمدت باقی بماند.

هنگام بررسی تقاطع طلایی، رایج ترین میانگین متحرک های مورد استفاده، میانگین متحرک های دوره های ۵۰ واحدی (۵۰ ساعته، ۵۰ روزه، ۵۰ هفته و غیره) و دوره های ۲۰۰ واحدی است. بسیاری از میانگین متحرک های دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا ایده اصلی صرفا این است که میانگین قیمت کوتاه مدت بالاتر از میانگین متحرک بلندمدت باشد. برای مثال، معامله کنندگان روزانه ممکن است از میانگین متحرک های دوره های ۵ یا ۱۵ واحدی استفاده کنند تا اهداف ورود و خروج سریعتری پیدا کنند. مثال های رایج دیگر نیز میانگین متحرک های دوره های ۱۵، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ واحدی است.

تقاطع طلایی با استفاده از میانگین متحرک ساده و میانگین متحرک تصاعدی قابل دستیابی است. بعضی از معامله کنندگان ممکن است به دنبال حجم معاملات بالا باشند تا تقاطع طلایی را در الگوهای بیشتری تایید و اثبات کنند.

پس از وقوع این تقاطع، میانگین متحرک بلندمدت معمولا به عنوان سطح حمایتی قوی در نظر گرفته می‌شود. بعضی از معامله کنندگان ممکن است منتظر رسیدن به این میانگین متحرک باشند تا وارد بازار شوند.

معمولا در هر نمودار، سیگنال های بازه های زمانی طولانی تر قابل اعتمادتر از سیگنال های بازه های زمانی کوتاه تر هستند. بدین ترتیب، تقاطع طلایی در نمودار روزانه نسبت به تقاطع طلایی در نمودار ساعتی، تاثیر بیشتری بر بازار خواهد داشت.

این نکته قابل ذکر است که حتی تقاطع طلایی در بازه های زمانی طولانی تر نیز می‌توانند سیگنال های اشتباه باشند. در چنین شرایطی، از نظر فنی تقاطع طلایی رخ می‌دهد، اما اندکی بعد روند بازار برمی‌گردد و تقاطع طلایی نامعتبر می‌شود. به همین دلیل است که مدیریت ریسک مناسب و محافظت از دارایی در روند نزولی همواره مهم است.

نقطه مقابل تقاطع طلایی، تقاطع مرگ است. تقاطع مرگ الگویی است که طی آن، میانگین متحرک کوتاه مدت به کمتر از میانگین متحرک بلندمدت کاهش یابد. بدین ترتیب، تقاطع مرگ معمولا به عنوان سیگنال نزولی در نظر گرفته می‌شود.

منبع
binance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا