فومو (FOMO) چه تاثیری بر بازار ارزهای دیجیتال می‌گذارد؟

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار جهانی است و همانند سایر بازارها، تحت تاثیر چندین عامل مختلف است. این بازار می‌تواند تحت تاثیر قانونگذاری ها، شرایط فعلی اقتصاد، عرضه و تقاضا، فناوری های جدید و چندین عامل دیگر قرار گیرد. هرچند برخلاف سایر بازارهای مالی سنتی، یک عامل متمایز وجود دارد که تاثیر بسیار زیادی بر روی ارزهای دیجیتال می‌گذارد و آن عامل، فومو (FOMO) یا ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری سود آور می‌باشد.

فومو (FOMO) چیست؟

فومو (FOMO) مخفف عبارت fear of missing out و به معنای ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری سودآور می‌باشد. این ترس اغلب هنگامی بر بازار ارز دیجیتال تاثیرگذار می‌باشد که سرمایه گذاران نگران از دست دادن فرصت های خرید منجر به سودهای کلان ۳ یا ۴ رقمی می‌شوند.  فومو نه فقط در بازار ارزهای دیجیتال، بلکه بر روی سایر بازارها نیز می‌تواند اعمال شود اما به نظر می‌رسد که تاثیر آن بر روی کریپتو بسیار بیشتر از سایر بازارها می‌باشد.

چرا فومو در بازار ارزهای دیجیتال مهم است؟

فومو اهمیت ویژه ای برای بازار ارزهای دیجیتال دارد زیرا بعضی از بزرگترین سودهای تاریخ امور مالی، در ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، اتریوم و لایت کوین به وقوع پیوسته است. ارزش این ارزهای دیجیتال از چند سنت تا هزاران دلار افزایش یافته است.

بسیاری از افراد در حوزه سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال از فرصت چشمگیری که در این عرصه وجود دارد کاملا آگاه می‌باشند و هیچکس نمی‌خواهد سود کلان بعدی را از دست بدهد. این موضوع بدان معنا است که به محض آنکه مردم فکر کنند یک ارز دیجیتال خاص، پتانسیل روند صعودی قابل توجهی دارد به خرید آن ارز دیجیتال مورد نظر روی می‌آورند زیرا فومو دارند و نمی‌خواهند فرصت سرمایه گذاری را از دست بدهند.

فومو عاملی است که در بازار ارزهای دیجیتال نسبت به سایر بازارها نقش بیشتری دارد. از آنجایی که فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال هم چنان حوزه های نوپایی می‌باشند، بسیاری از افراد معتقدند که این حوزه پتانسیل بسیار زیادی برای رشد تصاعدی دارد. اغلب اوقات سرمایه گذارانی که بیشترین سود را از یک دارایی خاص کسب می‌کنند همان افرادی هستند که جزو اولین خریداران آن دارایی بودند.

این موضوع برای بسیاری از سهام ها نظیر اپل، گوگل، تسلا و غیره صادق است و برای ارز دیجیتال نیز دقیقا حکمفرما است. کسانی که در سال ۲۰۱۰ بیت کوین را به قیمت ۵۰ یا ۱۰۰ دلار خریدند شاهد این موضوع هستند که اکنون دارایی های آنها میلیون ها دلار ارزش دارد. بنابراین، سود کلان حاصل از ارزهای دیجیتال برتر به رونق سرمایه گذاری بر روی سایر کوین ها کمک می‌کند. بخشی از موضوع را می‌توان به دلیل فومو دانست.

چشم انداز وسیع تر

فومو به افزایش چشمگیر قیمت بعضی از کوین ها کمک می‌کند. هرچند فقط کوین ها نیستند که از فومو بهره می‌برند. در واقع تمام بازار ارز دیجیتال به طور کل از فومو سود می‌برند. در حال حاضر بازار شاهد هجوم مردم برای کسب ارزهای دیجیتال می‌باشد.

کوین بیس بزرگترین صرافی ارز دیجیتال آمریکا که در سال ۲۰۱۲ تاسیس شده است بیش از ۱۱ میلیون کاربر دارد. تعداد کاربران این صرافی به طور شگفت انگیزی زیاد می‌شود. در واقع پس از آنکه کوین بیس اعلام کرد گروه CME معاملات آتی بیت کوین را پشتیبانی خواهد کرد، فقط طی یک روز ۱۰۰ هزار کاربر جدید به این صرافی اضافه شدند.

فومو باعث هجوم انبوه مردم به سمت ارزهای دیجیتال می‌شود. فوموی ارز دیجیتال بسیار مشابه با سایر فوموهای قبلی نظیر فومویی است که باعث شد در دهه ۱۸۹۰ صدها هزار نفر به سمت استخراج طلا هجوم ببرند. در واقع بسیاری از افراد معتقدند که ارزهای دیجیتال، شکل دیجیتالی شده و امروزی طلا می‌باشد و بعضی از افراد حتی به بیت کوین، طلای دیجیتال می‌گویند.

با وجود هجوم روزانه بسیاری از مردم به سمت ارزهای دیجیتال که بخشی از آن به دلیل فومو می‌باشد، احتمال این موضوع وجود دارد که ارزش بازار ارز دیجیتال به تدریج افزایش یابد.

فومو تنها دلیل افزایش قیمت بیت کوین نیست

سایر عوامل موثر در فوموی ارزهای دیجیتال

علیرغم این نکته که مردم پتانسیل عظیمی در فناوری بلاک چین مشاهده می‌کنند، چندین نکته دیگر نیز وجود دارند که به ایجاد فوموی ارز دیجیتال کمک می‌کنند. مورد اول این است که در حال حاضر، تقریبا تمام ارزهای ملی به شکل ارزهای سنتی می‌باشند. این موضوع بدان معنا است که هیچ پشتوانه ای به غیر از باور کاذب در این ارزها وجود ندارد. باور مردم است که اسکناس ۲۰ دلاری را از پول های ۲۰ دلاری بازی های تخته ای متمایز می‌کند. به جز این مورد، این دو اسکناس اساسا شبیه یکدیگر می‌باشند و تقریبا هم شکل و اندازه می‌باشند و از جنس مشابه ساخته شده اند.

در طول تاریخ، فلزات گران بها و ارزهای دارای پشتوانه طلا یا نقره، نیروهای پولی غالب بوده اند. در عین حال بسیاری از دولت ها از این موضوع که پول به چیزهای ملموسی نظیر فلزات گران بها وابسته باشند را نامناسب می‌دانند، زیرا پول با پشتوانه طلا می‌تواند خرج کردن نامحدود بر روی جنگ ها، برنامه های اجتماعی و غیره را دشوار سازد.

از دست رفتن باور مردم به ارزهای سنتی

ارزهای سنتی در طول تاریخ به دلیل ابَرتورم با رشد انفجاری همراه بودند. این شرایط هنگامی رخ می‌دهد که مردم متوجه شوند پول آنها به غیر از باور خودشان ارزش دیگری ندارد و بدین ترتیب مردم باور خود را به پول موجود از دست می‌دهند. بنابراین به تدریج مردم بیشتری باور خود را به ارزهای سنتی از دست می‌دهند و ارزهای دیجیتال را به عنوان شکل بهتری از پول در نظر می‌گیرند که می‌تواند به تغییر ثروت به دارایی هایی نظیر بیت کوین و اتریوم کمک کند.

به عبارت دیگر، شاید مردم سراسر جهان به تدریج متوجه می‌شوند که ارزهای سنتی و ملی آنها به زودی دچار ابَرتورم خواهد شد، همانند شرایطی که در کشورهای زیمبابوه و ونزوئلا رخ داد. افرادی که چنین نظری داشته باشند در خصوص فرصت های موجود برای فرار از خطرات ارزهای سنتی و انتقال به ارز ایمن تر نظیر ارزهای دیجیتال دچار فوموی جدی می‌شوند.

ارزهای دیجیتال همراه با قراردادهای هوشمند

علیرغم ترس از ابَرتورم ارزهای سنتی، بسیاری از مردم سایر نکات موجود در ارزهای دیجیتال را نیز مد نظر قرار می‌دهند. برای مثال بعضی از ارزهای دیجیتال قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهند. قراردادهای هوشمند یک دستاورد پیشرفته فناوری است که به تمام افراد جهان امکان می‌دهد تا بدون کمک اشخاص ثالث نظیر بانکدارها یا وکلا به ایجاد و تنظیم قراردادهای معتبر بپردازند. این موضوع نیز باعث ایجاد فومو پیرامون بازار ارزهای دیجیتال می‌شود.

خطرات موجود در فوموی ارزهای دیجیتال

بزرگترین خطر فوموی مربوط به ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران این است که فومو (FOMO) می‌تواند باعث افزایش بسیار زیاد قیمت ها با نرخ غیرمعمول و سریع شود. این امر احتمالا منجر به این موضوع می‌شود که پس از عبور از فومو، شاهد کاهش چشمگیر قیمت ها باشیم. چنین شرایطی برای بیت کوین رخ داد که طی آن، قیمت بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ تقریبا به ۲۰ هزار دلار رسید. دلیل این افزایش قیمت نیز اخبار مرتبط با معاملات آتی بیت کوین بود. هرچند مدت کمی بعد از آن، قیمت بیت کوین به حدود ۱۱ هزار دلار سقوط کرد.

بنابراین سرمایه گذارانی که سرمایه گذاری خود را صرفا بر اساس فومو انجام می‌دهند، با از بین رفتن فومو در معرض ضررهای چشمگیری می‌باشند. از طرف دیگر، این نکته نیز قابل توجه است که ارزهای دیجیتال به طور کل دائما شاهد افزایش و کاهش قیمت های چشمگیری می‌باشند. این مورد به نوعی به نماد و نشان این کلاس دارایی تبدیل شده است. روند بسیاری از ارزهای دیجیتال برتر صعودی بوده است و این موضوع باعث شده است که هودل کنندگان در طول سالیان اخیر سود چشمگیری کسب کنند.

آیا فومو در بازار ارزهای دیجیتال به زودی از بین خواهد رفت؟

با در نظر گرفتن رشد مثال زدنی بازار ارزهای دیجیتال طی ۸ الی ۹ سال اخیر، بعید به نظر می‌رسد که فوموی ارزهای دیجیتال به این زودی از بین برود. هرچند تهدیدات مختلفی در مقابل این فومو وجود دارد. مهم ترین تهدید این است که دولت ها به ممنوعیت ارزهای دیجیتال بپردازند و انجام معاملات آن را غیرقانونی اعلام کنند. این شرایط هم اکنون نیز در کشورهای کوچکتر رخ داده است و شایعاتی در خصوص اعمال قانونگذاری های بیشتر در کشورهای بزرگتر نظیر چین و کره جنوبی وجود دارد.

قانونگذاری های سختگیرانه تر دولت ها

اگر دولت ها، ارزهای دیجیتال را ممنوع یا قانونگذاری های آنها را سختگیرانه تر کنند، اشتیاق سرمایه گذاران به این دارایی های دیجیتال از بین می‌رود. تهدید دیگر برای فوموی ارزهای دیجیتال این نکته است که بعضی از بانک ها از خرید ارزهای دیجیتال توسط مشتریان و با استفاده از حساب های بانکی خود جلوگیری می‌کنند. بانک هایی نظیر PNC، بانک آمریکا و جی‌پی مورگان، حساب هایی که بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند را مسدود کرده اند، آنها را تهدید به مسدودسازی حساب کرده اند و یا آن ها را مجبور به چشم پوشی از سرمایه گذاری بر روی بیت کوین کرده اند.

قانونگذاری های سختگیرانه تر بانکی

جیمی دیمن مدیرعامل بانک جی‌پی مورگان پا را فراتر گذاشته و بیت کوین را یک کلاهبرداری خوانده است. بنابراین عدم اشتیاق از جانب بانک ها و این نکته که این بانک ها می‌خواهند علیه افرادی که از سیستم های بانکی به خرید بیت کوین پرداخته‌اند اقداماتی انجام دهند می‌تواند برای فوموی ارزهای دیجیتال یک تهدید بالقوه باشد. به نظر می‌رسد عدم علاقه بانک ها به ارزهای دیجیتال این باشد که این دارایی هایی دیجیتال را تهدیدی برای موجودیت خود می‌دانند. از اینها گذشته، کسانی که کیف پول های آنلاین یا آفلاین ارز دیجیتال دارند نیازی به حساب بانکی ندارند زیرا با وجود ارزهای دیجیتال اساسا حساب بانکی خود را در اختیار دارند.

نوسان

تهدید بالقوه آخر برای فوموی ارزهای دیجیتال، پرنوسان بودن بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. برای مثال بیت کوین تقریبا ۴۰ درصد ارزش خود را حد فاصل دسامبر ۲۰۱۷ الی ژانویه ۲۰۱۸ از دست داد که اولین مورد در این خصوص نمی‌باشد. در واقع به نظر می‌رسد بسیاری از ارزهای دیجیتال دارای نوسان های شدید قیمت می‌باشند. بسیاری از افراد نمی‌توانند چنین افت و خیزهایی را تحمل کنند و اگر در آینده نزدیک این نوسان ها تا حدودی ثابت نشود ممکن است مقداری از فوموی ارزهای دیجیتال کاهش یابد.

نتیجه گیری

فومو (FOMO) یکی از قوی ترین و مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد، هرچند تنها عامل نمی‌باشد. فوموی پیرامون ارزهای دیجیتال شدت بسیار زیادی دارد و تاکنون نیز بسیار چشمگیر بوده است. برای مثال صرافی کوین بیس که طی ۵ سال توانسته است ۱۱ میلیون کاربر جذب کند مثال بسیار خوبی از اشتیاق به کریپتو می‌باشد. ده ها صرافی مانند کوین بیس در جهان وجود دارد.

این احتمال وجود دارد که در آینده، فوموی ارزهای دیجیتال تا حدودی کاهش یابد زیرا تعداد افراد بسیار زیادی وارد این عرصه شده اند و به نوعی این حوزه اشباع شده است. این موضوع باعث می‌شود که تعداد حساب های جدید در صرافی های ارز دیجیتال کاهش یابد.

میلیاردها نفر در سیاره زمین زندگی می‌کنند، بنابراین تا فروکش کردن فوموی ارزهای دیجیتال ممکن است زمان زیادی باقی مانده باشد. تا زمان کاهش فومو یا تصمیم دولت ها مبنی بر ممنوعیت ارزهای دیجیتال، فوموی ارزهای دیجیتال به مسیر خود ادامه خواهد داد.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع worldcryptoindex
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر