متوسط مقالات عمومی

جامعه کاربری ارز دیجیتال چگونه این صنعت را به پیش می‌راند؟

امروزه کامیونیتی و جامعه کاربری ارز دیجیتال به یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های این حوزه تبدیل شده‌اند. پروژه‌ها در نهایت برای برآوردن نیاز گروهی از افراد ساخته می‌شوند و از این رو مصرف‌کنندگان نقش بزرگی در تعیین سرنوشت یک پروژه دارند. در این مقاله از میهن بلاک چین، به سه گروه عمده از کامیونیتی کریپتو اشاره و اثر آن‌ها در این حوزه را بررسی خواهیم کرد.

تاثیر جامعه کاربری ارز دیجیتال روی توسعه این صنعت

تاثیر جامعه کاربری ارز دیجیتال روی توسعه این صنعت

بازار جهانی ارزها دیجیتال روزبه‌روز به رشد خود ادامه می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود که تا  سال ۲۰۳۰، نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ارزهای دیجیتال به ۳۰.۳۲ درصد برسد. با رسیدن نرخ رشد سالانه ارزهای دیجیتال به این سطح، این حوزه از صنعت‌های مختلفی پیشی خواهد گرفت که نشان‌دهنده قدرت اقتصادی صنعت دارایی‌های دیجیتال است.

اکثر افراد معتقد هستند که عامل موفقیت صنعت ارزهای دیجیتال تکنولوژی بلاک چین است؛ اما می‌توان گفت که عامل مهم دیگری در پشت پیشرفت این صنعت وجود دارد. تکنولوژی می‌تواند تغییر کند و یا توسعه و گسترش یابد، اما عاملی که در طول فعالیت این صنعت همیشه ثابت بوده است، محبوبیت ارزهای دیجیتال در جوامع کاربری است.

پشت هر ارز دیجیتال مشهوری، یک انجمن و کامیونیتی وجود دارد که افراد در آن به سرمایه‌گذاری، اشتراک‌گذاری اخبار و بحث درباره آن ارز دیجیتال می‌پردازند. برخی از دارایی‌ها طرفداران خاص خود را دارند (برای مثال طرفداران شرکت تسلا که ایلان ماسک را دنبال می‌کنند) اما هیچ دارایی، جوامعی شبیه جامعه کاربری ارز دیجیتال را ندارند.

انواع مختلف کامیونیتی ارز دیجیتال

هنگام صحبت از موفقیت و پیشرفت ارزهای دیجیتال، چندان به جنبه‌های اجتماعی آن‌ها پرداخته نمی‌شود. اما هنگامی که یک ارز دیجیتال مشهور و در حال رشد را عمیقا بررسی می‌کنید، پی می‌برید که موفقیت آن تا حد زیادی به یک انجمن اجتماعی وابسته است که در این ارز سرمایه‌گذاری می‌کنند و به کارایی آن ایمان دارند.

البته، برای افزایش قیمت یک ارز دیجیتال افراد باید به صورت جمعی آن را خریداری کنند. به عبارتی، خریداری یک ارز دیجیتال به نوعی نشانه رای اعتماد افراد در آن پروژه است و خریداران یک ارز باور دارند که موفقیت آن پروژه ادامه خواهد داشت و قیمت آن افزایش خواهد یافت.

اغلب، عامل افزایش قیمت یک ارز دیجیتال ممکن است یک بحث در جامعه کاربری باشد که در آن، مزایای مختلف آن ارز بررسی شده است. با بررسی جوامع ارز دیجیتال،‌ می‌توان آن‌ها را در ۳ گروه دسته‌بندی کرد:

  • انجمن‌های ردیت (Reddit) و بحث‌های آزاد
  • توییتر و حمایت‌ عمومی
  • دنبال‌کنندگان شبکه‌های سوشال تریدینگ (Social Trading)

اکنون این ۳ دسته از انجمن‌های اجتماعی را با جزئیات بررسی می‌کنیم.

انجمن‌های ردیت (Reddit) و بحث‌های آزاد

یکی از دلایل محبوبیت شبکه اجتماعی ردیت، طبیعت ناشناس و پروفایل‌محور آن است. به نوعی که هر فردی می‌تواند با ثبت نام و ایجاد یک پروفایل یا حساب کاربری، بدون هیچ معطلی در مباحث شرکت کند.

در سال ۲۰۲۱ تعداد کل پست‌های ردیت ۱۹ درصد افزایش یافت و به ۳۶۶ میلیون پست رسید. در میان این تعداد، ۶.۶ میلیون از پست‌های ردیت به ارزهای دیجیتال اشاره داشته است.

انجمن های اجتماعی ارز دیجیتال در ردیت بسیار فعال هستند و زیرمجموعه‌های ردیت (ساب ردیت‌ها) به محفلی برای بحث درباره ارزهای دیجیتال مختلف تبدیل شده‌اند. r/CryptoCurrency، r/CryptoMoonShots و r/CryptoMarkets، از محبوب‌ترین ساب‌ردیت‌های مربوط به ارزهای دیجیتال هستند که تعداد کاربران فعال هر یک به ۴۰۰ هزار الی ۴.۵ میلیون نفر می‌رسد.

انجمن‌های ارز دیجیتال ردیت

این انجمن‌های اجتماعی به مکانی برای گرد‌هم‌آیی، بحث درباره ارزهای دیجیتال و حمایت از پروژه‌های مختلف تبدیل شده‌اند. در واقع، ردیت در چند سال اخیر و پس از ممنوعیت تبلیغات مرتبط با ارزهای دیجیتال در سایت‌هایی مانند فیسبوک به شبکه‌ای برای انجمن‌های ارز دیجیتال تبدیل شده است. این ممنوعیت‌ها اکنون برداشته شده‌اند، اما ردیت همچنان در جایگاه‌ محبوب‌ترین شبکه برای بحث‌ درباره ارزهای دیجیتال باقی مانده است.

انجمن‌های توییتر و حمایت‌ عمومی

توییتر، که تعداد بیشتری از کاربران با هویت واقعی خود در آن ثبت نام می‌کنند، یکی دیگر از پلتفرم‌های اجتماعی است که انجمن‌های اجتماعی ارز دیجیتال در آن به بحث و گفت‌وگو درباره پروژه‌های مختلف می‌پردازند. اکثر پروژه‌های ارز دیجیتال نیز دارای حساب‌های رسمی در توییتر هستند و با جذب فالوئر، اعتبار اجتماعی آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

معمولا حمایت افراد مشهوری مانند ایلان ماسک از ارزهای دیجیتال، باعث افزایش چشمگیر قمیت آن‌ها می‌شود. از آنجایی که در این پلتفرم، تمامی افراد می‌توانند توییت‌های یک شخص را مشاهده کنند، زمانی که فرد مشهوری از یک ارز دیجیتال خاص حمایت می‌کند، جامعه کاربری و طرفداران سریعا دست به خرید آن ارز دیجیتال می‌زنند و در نتیجه قیمت آن افزایش می‌یابد.

این همان اتفاقی است که چندین بار برای ارز دیجیتال دوج کوین رخ داد و با توییت‌های ایلان ماسک، قیمت آن بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت. برخی از این توییت‌ها به امکان خرید کالاهای شرکت تسلا با دوج کوین مربوط بودند و برخی دیگر، به محبوبیت و مردمی ‌بودن این ارز دیجیتال اشاره داشتند.

توییت ایلان ماسک برای دوج کوین
توییت ایلان ماسک درباره دوج کوین

البته بعدها قیمت دوج کوین شدیدا کاهش یافت، اما این رشدهای قیمتی نشان‌دهنده قدرت کامیونیتی رمزارزها هستند که به صورت فعال درباره ارزها به بحث و گفتگو می‌پردازند. در حوزه ارز دیجیتال، واکنش به رسانه‌های اجتماعی و تمایل جمعی به خرید یک ارز‌ دیجیتال، تا حد زیادی به قدرت انجمن‌های اجتماعی بستگی دارد.

دنبال‌کنندگان شبکه‌های سوشال تریدینگ (Social Trading)

یکی از بهترین نوآوری‌ها در زمینه انجمن‌های اجتماعی ارز دیجیتال، اضافه شدن ویژگی سوشال تریدینگ به پلتفرم‌های بزرگ ارز دیجیتال است. یک مثال معروف در این زمینه پلتفرم NAGAX، اولین پلتفرم وب ۳ سوشال تریدینگ ارز دیجیتال در جهان است.

در چندین سال اخیر، استفاده از روش کپی تریدینگ (Copy-Trading) نیز بسیار رایج شده است. کپی تریدینگ یعنی تقلید افراد از معامله‌های یک معامله‌گر حرفه‌ای. شرکت NAGAX در واکنش به کپی تریدینگ، با توسعه یک پلتفرم، نوآوری و خلاقیت را به این عرصه آورد و به اصطلاح مرزها را جابجا کرد. برخلاف شبکه‌های ردیت و توییتر که دارای بخش‌ها و زیرمجموعه‌های مختلف هستند، NAGAX دارای یک چهارچوب مرکزی است که کاربران در آن به بحث و گفت‌وگو درباره ارز دیجیتال موردعلاقه خود می‌پردازند.

معامله‌گران تازه‌کار می‌توانند معامله‌های افراد باتجربه را تقلید کنند و معامله‌گران باتجربه بابت دنبال‌شدن و تقلید‌شدن توسط افراد دیگر، کمیسیون دریافت می‌کنند. در واقع، این پلتفرم یک شبکه اجتماعی برای ارزهای دیجیتال است که در آن معامله‌گران می‌توانند با ایجاد صفحه‌ها یا فید‌های (Feed) سرمایه‌گذاری، به کسب درآمد بپردازند. این فید‌ها نشان می‌دهند که در حال حاضر یک معامله‌گر در چه ارزهایی سرمایه‌گذاری کرده است و چه ارزهایی را ترید می‌کند.

پلتفرم سوشال تریدینگ

معامله‌گران می‌توانند تحلیل‌های تکنیکال خود را از طریق این فیدها به اشتراک بگذارند و این تحلیل‌ها در پلتفرم به توکن‌های بی‌همتا یا NFT‌ها تبدیل می‌شوند. افراد دیگر می‌توانند با خریداری این تحلیل‌ها از آن‌ها استفاده کنند و از این طریق معامله‌گران نیز سود می‌کنند.

قدرت سوشال تریدینگ را به‌خوبی می‌توان در این پلتفرم اشتراک‌گذاری اطلاعات مشاهده کرد و هر کسی که به این حوزه علاقه‌مند است، می‌تواند با ورود به فضای NAGAX، به یادگیری و کسب اطلاعات درباره ارزهای دیجیتال بپردازد.

جمع‌بندی

در زمینه سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال، افراد به سمت رسانه‌های دیجیتالی جذب می‌شوند که محبوبیت دارد و هیجان درباره آن زیاد است. جوامع کاربری ارزهای دیجیتال، یکی از قوی‌ترین رسانه‌ها هستند. وجود این جمع‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال، تاثیر مثبتی بر جذابیت آینده این حوزه دارد.

انجمن‌های ارز دیجیتال فضاهای فعالی هستند که علاقه‌مندان می‌توانند در آن‌‌ها جدیدترین اطلاعات را دریافت کنند، از روند‌های بازار مطلع شوند و درباره پروژه‌های جدید اطلاعات کسب کنند. انجمن‌های ارز دیجیتال این قدرت را دارند که با اتحاد قیمت یک ارز دیجیتال را افزایش دهند و با بحث عمیق درباره مزایا و معایب یک ارز، اطلاعات مفیدی را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند.

در مقاله فوق، انواع مختلف جامعه کاربری ارز دیجیتال و اثرات آن‌ها بر این حوزه را بررسی کردیم. شما نیز می‌توانید تجربیات مشارکت در انجمن‌های ارز دیجیتال خود را با درمیان بگذارید و نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
blockonomi

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا