اخبار خارجی

جریان دادگاه کریگ رایت چه بود؟ چرا برخی به اشتباه تصور کردند کریگ رایت ساتوشی ناکاموتو است؟

در جلسه دادگاه پیرامون پرونده بین کریگ رایت و بنیاد دیو کلیمن، حکم نهایی صادر شد. هیئت منصفه رایت را در خصوص سرقت دارایی‌های معنوی مقصر اعلام کرد و وی را به خاطر خسارت به W&K Info Defense، نهادی که با کلیمن تاسیس کرده بود، به پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار محکوم کرد. شایان ذکر است هیئت منصفه رایت را در خصوص سرقت نیمی از سود حاصل از کسب‌وکار استخراج بیت کوین مقصر اعلام نکرد. بنیاد کلیمن، شاکی این پرونده، مدعی بوده است که این کسب‌وکار با شراکت دیو کلمین ایجاد شده بود.

اما بعضی از رسانه‌ها تفسیر کاملا متفاوتی از رای هیئت منصفه داشته و گفته‌اند که این دادگاه، هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین را افشا کرده است.

هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، کریگ رایت است؟
هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، کریگ رایت است؟

این تیتر خبری توسط وبسایتی به اسم کوین‌گیک (CoinGeek) منتشر شده است. در مقاله این وبسایت به منظور ارائه مدرک برای این ادعای بزرگ، از بیانیه آندرس ریورو (Andres Rivero) وکیل کریگ رایت پس از جلسه دادگاه استفاده شده است. در این بیانیه عنوان شده است:

تصمیمی که هیئت منصفه اتخاذ کرده، اثباتی بر نکته‌ای است که از قبل می‌دانستیم صحت دارد و این موضوع چیزی نیست جز آنکه دکتر کریگ رایت همان ساتوشی ناکاموتو تنها خالق بیت کوین و فناوری بلاک چین است.

این بیانیه خارج از جلسه دادگاه توسط وکیل کریگ رایت بیان شد و مسلما هیچ ارتباطی با تصمیم و رای هیئت منصفه نداشته است. در این پرونده، هویت واقعی ساتوشی مطرح نبود.

کوین‌گیک سابقه طولانی در تغییر و انحراف ماهیت این دادگاه را دارد که به مرحله قبل از دادگاه در چند سال قبل برمی‌گردد. این اقدام کوین‌گیک به استراتژی بسیار ماهرانه‌ای تبدیل شده است، زیرا ماهیت عجیب این پرونده به شکلی بود که هرگونه حکم از جانب دادگاه می‌توانست به سود کریگ رایت باشد. امروز تعداد بسیار زیادی از خبرگزاری‌ها، خواسته یا ناخواسته به بازتاب نسخه کوین‌گیک این خبر پرداختند.

کوین‌گیک مسلما از این اقدام خود انگیزه‌های مالی داشته است. این وبسایت متعلق به شرکت Ayre Group است که یکی از چند شرکت کالوین آیر محسوب می‌شود. Ayre Group هم‌چنین یکی از سرمایه‌گذاران در شرکت nChain است که کریگ رایت را به عنوان دانشمند ارشد استخدام کرده است. آیر گروپ هم‌چنین در چندین پروژه نظیر HandCash و Taal بر بستر بیت کوین SV سرمایه‌گذاری کرده است. بیت کوین SV یکی از فورک‌های بیت کوین است که رایت معتقد است طبق نگرش ساتوشی (ساتوشی ویژن) طراحی شده است.

اگر بخواهیم زمینه‌های رسمی و مالی را در نظر بگیریم، کوین‌گیک یک وبسایت خبری نیست بلکه رسانه متعلق به بخش اقدامات مرتبط با nChain و BSV آیر گروپ است. کوین‌گیک به عنوان یک فعالیت تجاری، عملکردی مشابه با وبلاگ رستوران‌های تاکوبل را دارد و به تبلیغ سرویس‌ها، محصولات و برنامه‌های شرکت مادر می‌پردازد.

اگر عادلانه‌تر بگوییم، حتی وبلاگ تاکوبل نیز ارزش تولید و تعهد به صحت خبر بسیار بیشتری نسبت به کوین‌گیک دارد. به عنوان مثال، یکی از تیترهای خبری کوین‌گیک را در نظر بگیرید که مدعی است سم بنکمن فراید مدیرعامل صرافی FTX امروز در دادگاه حضور می‌یابد. رویداد مورد نظر، شهادت در مقابل کمیته خدمات مالی مجلس آمریکا بوده است که به هیچ‌وجه «دادگاه» محسوب نمی‌شود.

تیترهای خبری کوین‌گیک درمورد حضور بنکمن فراید در دادگاه
تیترهای خبری کوین‌گیک درمورد حضور بنکمن فراید در دادگاه

آیر هم‌چنین به عنوان یکی از طرفداران و مدافعان شناخته‌شده رایت و BSV در توییتر اقدامات مختلفی انجام داده است و انرژی خود را در مباحث کاملا نامربوط به کار می‌گیرد.

توییت آیر
توییت آیر

داستان دادگاه از چه قرار بود

آیرا کلیمن شاکی پرونده از جانب برادر فوت‌شده خود به اسم دیو کلیمن شکایتی ارائه داده و چیزی را مدعی شده‌اند که تیم حقوقی کریگ رایت آن را ساتوشی کوین می‌خوانند. این مقدار بیت کوین مورد نظر که اکنون تقریبا ۵۰ میلیارد دلار می‌ارزد، به عنوان بخشی از همکاری اولیه رایت و دیو کلیمن استخراج شده است. رایت مدعی است که ساتوشی کوین‌ها متعلق به او است اما هرگز نتوانسته ثابت کند که کلیدهای خصوصی مورد نیاز برای انتقال، خرید و فروش این کوین‌ها را در اختیار دارد. در واقع، بعضی از این کیف پول‌ها برای امضای پیام‌هایی استفاده شده است که در آنها، رایت یک کلاهبردار خوانده شده است. تحلیلگران اذعان داشته‌اند که رایت فهرستی از کیف پول‌هایی با موجودی زیاد بیت کوین را تهیه کرده و مدعی است که این کیف پول‌ها متعلق به او است.

اما ادعای رایت در خصوص ۵۰ میلیارد دلار بیت کوین، موضوع دادگاه موردنظر نبود، بلکه از هیئت منصفه درخواست شد تا ایمیل‌ها و سایر اسنادی را ارزیابی کنند که به گفته شاکی، نشان می‌دهند رایت و دیو کلیمن در خصوص کار بر روی بیت کوین شراکت تشکیل داده بودند. ابهامات مهمی در خصوص این ارتباطات وجود دارد و هیئت منصفه این اسناد را متقاعدکننده در نظر نگرفت و ادعای بنیاد کلیمن را رد کرد.

اما در اختیار داشتن این کوین‌ها توسط رایت که می‌توانست از ادعای او در خصوص اینکه ساتوشی است پشتیبانی کند، صرفا به عنوان یک فرض در نظر گرفته شد تا اهداف دادگاه پیش برود و مستقیما درباره آن صحبت نشد.

خطای ژورنالیستی

در نتیجه هنگامی که این شرایط باعث می‌شود فاکس بیزینس مدعی شود که کریگ رایت ۵۰ میلیارد دلار بیت کوین خود را حفظ کرده است یا آسوشیتدپرس کسب ثروت ده‌ها میلیارد دلاری رمزارز را به جای شایعه، یک خبر موثق بداند نمی‌توانیم زیاد متعجب یا حتی عصبی شویم.

بعضی از خبرگزاری‌ها در خصوص بازتاب نگاه و نظر کوین‌گیک و آیر حتی پا را فراتر گذاشته‌اند. عجیب‌ترین مورد مربوط به وال استریت ژورنال است که تیتر خبری دیروز آن، این دادگاه را به اشتباه پرونده ساتوشی ناکاموتو خوانده بود. جمله اول این خبر، موضوع دادگاه را پیرامون هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو خالق ناشناس بیت کوین عنوان کرده بود. حتی محتوای ادامه همان خبر نیز این ادعا را پشتیبانی نکرده است.

این دومین بار است که وال استریت ژورنال پوشش نامناسب و اشتباهی از دادگاه مذکور داشته است. اگرچه این اشتباه کاملا حماقت ژورنالیستی بود اما می‌توان حدس زد که طرفداران رایت تا چه حد خشنود شده بودند.

اما هر مقدار تلاش صورت بگیرد تا اصل موضوع نادیده گرفته شود، باز هم نمی‌توان از اتفاقی که در دادگاه رخ داد چشم‌پوشی کرد. اگرچه اکثر ادعاهای شاکی رد شد، اما هیئت منصفه رایت را در خصوص یک مورد مقصر شناخت:

سرقت دارایی‌های معنوی از همکاری وی با کلیمن تحت اسم W&K. هیئت منصفه به رایت دستور داد تا ۱۰۰ میلیون دلار در ازای خسارت به شرکت مذکور، پرداخت کند.

سرقت و فریب توسط رایت بحث فرعی پرونده نبود، بلکه بخش مهم و اصلی پرونده محسوب می‌شد. دیو کلیمن فرد به شدت از کار افتاده‌ای بود که سال‌های آخر زندگی با مشکلات بسیار زیادی مواجه بود. در واقع بیان این موضوع، بخشی از استراتژی دفاع از رایت بود، زیرا تیم حقوقی رایت تلاش کرد تا ثابت کند که کلیمن برای فعالیت و همکاری با رایت بسیار مریض بوده است. رایت بارها کلیمن را به عنوان دوست بسیار نزدیک خود معرفی کرده و مرگ او را بسیار ناراحت‌کننده خوانده بود. در عین حال، هیئت منصفه سرانجام ادعای شاکی مبنی بر آنکه رایت با استفاده از مجموعه اسناد جعلی و تاریخ گذشته به سرقت کارهای کلیمن پرداخته را پذیرفت.

 رای هیئت منصفه این نبود که رایت قطعا ساتوشی ناکاموتو است، بلکه تایید کرد که رایت از خانواده کلیمن سرقت کرده است. این اقدامات، نکات بسیار زیادی را درباره شخصیت رایت نشان می‌دهند و هرکسی که رایت را به عنوان الگو یا متحد خود می‌داند باید به دقت مدنظر قرار بگیرد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا