مقالات عمومی

آموزش رمز گشایی از پیام مخفی ساتوشی ناکاموتو در بلاکچین بیت کوین! + ویدیو

به اولین بلاک در زنجیره بلاکچین بیت کوین جنسیس بلاک (Genesis Block) یا بلاک پیدایش بیت کوین گفته می‌شود. این بلاک در تاریخ سوم ژانویه سال ۲۰۰۹، توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد. در این بلاک تنها یک تراکنش وجود دارد، آن هم تراکنشی است که پاداش استخراج آن بلاک را به ماینر آن یعنی ساتوشی ناکاموتو انتقال داد. اما یک پیغام رمزی در این تراکنش وجود دارد که حاوی چند پیام است. در این ویدیو نحوه یافتن این پیام رمزی در بلاکچین بیت کوین و رمز گشایی آن آموزش داده شده است.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

این پیام در تراکنشی موسوم به کوین بیس (CoinBase Transaction) در جنسیس بلاک (اولین بلاک) بلاکچین بیت کوین ثبت شده است. هر بلاک در بلاکچین دارای یک تراکنش کوین بیس است که با سایر تراکنش‌ها تفاوت دارد و پاداش استخراج بلاک را به ماینر آن بلاک انتقال می‌دهد. این تراکنش بر خلاف سایر تراکنش‌ها فاقد ورودی (Input) است و تنها خروجی (Output) دارد. دلیل آن هم این است که این تراکنش محل تولد بیت کوین‌های جدید است.

ماینرها در تراکنش کوین بیس (Coin Base) بلاکی که قصد استخراج آن را دارند، آدرس عمومی Bitcoin خود را وارد می کنند و همچنین می‌توانند پیغام کوتاهی را در فرمت هگزا دسیمال (HexaDecimal) وارد نماید. اما این پیام‌ها برای آنکه برای انسان قابل خواندن بشوند نیاز به رمز‌گشایی (Decryption) دارند. اکثرا استخرهای ماینینگ نام استخر خود را به این روش بر روی بلاک استخراجی خود ثبت می‌کنند. اما ساتوشی ناکاموتو در اولین بلاک‌ بلاکچین بیت کوین از این فضا برای ثبت پیغامی کوتاه استفاده کرده است.

ترجمه این پیغام بعد از رمز گشایی به این صورت است:

تایمز ۲۰۱۹/۱/۳ صدر اعظم در صدد کمک مالی دوم به بانک‌ها

این پیام به تیتر روزنامه تایمز که در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۱۹ منتشر شد اشاره دارد. تفسیرهای زیادی از این پیام می‌شود و از آنجا که این پیام توسط ساتوشی ناکاموتو در اولین بلاک بلاکچین بیت کوین و در تراکنشی که محل تولد اولین بیت کوین ها است، ثبت شده است، تا حدی برای طرفداران بیت کوین مقدس به شمار می‌رود. تا جایی که برای معدود نسخه‌های موجود این روزنامه قیمت‌های میلیون دلاری پیشنهاد می شود.

برای اطلاع از نحوه پیدا کردن این پیام ناکاموتو در بلاکچین و رمز گشایی از آن پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی موجود در این مقاله را مشاهده نمایید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا