اخبار بیت کوین

استخراج ۷ بلاک متوالی بیت کوین توسط شرکت انت‌پول؛ آیا ماینینگ بیت کوین متمرکز شده است؟

دو روز پیش، شرکت انت پول (AntPool)، دومین استخر استخراج بزرگ بیت کوین هفت بلاک متوالی این بلاکچین از ارتفاع ۸۴۳٬۸۹۳ تا ۸۴۳،۹۰۴ را استخراج کرد. اتفاقی که بار دیگر به نگرانی در مورد متمرکز شدن صنعت ماینینگ بیت کوین دامن زده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، استخر استخراج انت پول در تاریخ ۱۷ می (۲۸ اردیبهشت) هفت بلاک متوالی از بلاکچین بیت کوین را در عرض یک ساعت و سی و هشت دقیقه استخراج کرد و ۲۳ واحد از این ارز دیجیتال را پاداش گرفت.

استخراج ۷ بلاک متوالی بیت کوین توسط انت پول

بر اساس داده‌های وب‌سایت ممپول دات اسپیس، انت پول با استخراج این بلاک‌ها، بیش از ۲۰٬۰۰۰ تراکنش را تایید کرد و در مجموع ۲۳ واحد بیت کوین (۲۱.۸۷۵ واحد به عنوان پاداش بلاک و ۱.۲۸۳ واحد به عنوان کارمزد) به دست آورد.

۷ بلاک استخراج شده توسط انت پول - منبع: Mempool.space
۷ بلاک استخراج شده توسط انت پول – منبع: Mempool.space

به دنبال استخراج این بلاک‌ها توسط استخر انت پول، بار دیگر صدای تحلیلگران و کارشناسان صنعت کریپتو نسبت به تمرکز صنعت ماینینگ درآمده است. در حال حاضر، دو استخر استخراج انت پول و فاندری یواس‌ای (Foundry USA) روی هم رفته بیش از ۵۰٪ از هش ریت بیت کوین را کنترل می‌کنند که زنگ خطری برای تمرکز استخراج این ارز دیجیتال است. نکته قابل تامل اینجاست که استخر فاندری یو‌اس‌ای یک بلاک قبل از ۷ بلاک انت پول و بلافاصله دو بلاک بعد از آنها را استخراج کرده است؛ این یعنی ده بلاک متوالی در یک روز توسط این دو استخر استخراج شده‌اند.

لوک دشیر (Luke Dashjr) یکی از بیت کوینرهای قدیمی و از توسعه‌دهندگان بیت کوین کور پیش از این در رابطه با افزایش سهم استخرهای استخراج بزرگ از هش ریت بیت کوین هشدار داده بود. به عقیده وی، چنین اتفاقی ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین را تهدید می‌کند و به سانسور احتمالی تراکنش‌ها در این شبکه منجر می‌شود.

توبی‌تی‌سی (TOBTC)، یکی از تحلیلگران صنعت رمزارزها در توییتی در این باره نوشته است:

این روند که توسط سرمایه گسترده‌ای هدایت می‌شود، به سانسور تراکنش‌ها، مثل اتفاقی که پس از تصمیم استخر F2Pool برای پیروی از تحریم‌های OFAC رخ داد منجر می‌شود. چنین تمرکز قدرتی تهدیدی برای ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین و بدون نیاز به اعتماد بودن آن است.

تسلط این استخرها بر صنعت استخراج بیت کوین چیز تعجب‌آوری نیست. به دنبال هاوینگ چهارم و افزایش فشار اقتصادی بر ماینرها، حالا به مرور استخراج‌کنندگان کوچک و ضعیف از دور رقابت خارج می‌شوند و استخرهایی با پشتوانه مالی قابل توجه جای آنها را می‌گیرند. بر اساس گزارش اخیر بانک جی‌پی مورگان، در حال حاضر با توجه به هش ریت و مصرف برق شبکه بیت کوین، میانگین هزینه استخراج به حدود ۴۵٬۰۰۰ دلار رسیده است.

علاوه بر این، فشارهای نظارتی اخیر احتمالا فشار را بر ماینرهای بیت کوین تشدید خواهد کرد. استخراج بیت کوین در حال حاضر به عنوان یک مسئله امنیت ملی در آمریکا درنظر گرفته می‌شود و جو بایدن، رییس جمهور این کشور اخیرا دستور اجرایی امضا کرده که یک استخر استخراج وابسته به کشور چین به نام ماین وان کلاد کامپیوتینگ اینوستمنت (MineOne Cloud Computing Investment) فعالیت خود را در متوقف کند.

در این میان، سایر کشورها نیز همچنان نگران مصرف انرژی صنعت استخراج هستند. آخرین مورد، دولت ونزوئلاست که برنامه‌های خود را برای قطع برق مزارع استخراج ارز دیجیتال این کشور اعلام کرده است. دولت نروژ نیز به دنبال محدود کردن مصرف برق مربوط به استخراج بیت کوین است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا