اخبار خارجی

بنیانگذار اپل از گوگل شکایت می کند؛ گوگل و یوتیوب از کلاهبرداری رمز ارزها سود می برند

استیو ووزنیاک (Steve Wozniak) یکی از موسسان شرکت اپل در حال آماده‌سازی شکایت از گوگل، شرکت مادر یوتیوب است. وی مدعی است که این پلتفرم محتوای ویدئویی از کلاهبرداری‌های رمز ارز که موجب متضرر شدن کاربران می‌شود مستقیما سود کسب می‌کند.

این ادعا طی شکایت ارائه شده توسط استیو ووزنیاک، یکی از موسسان شرکت اپل بیان شده است.

در این شکایت، او به ویدئوهای اهدای دروغین رمز ارز ها اشاره کرده است که در یوتیوب به شدت رایج شده‌اند.

بسیاری از این ویدئوهای اهدای دروغین رمز ارز ها از اسم ووزنیاک استفاده می‌کنند تا قربانیان را مورد هدف قرار دهند. این افراد نیز به امید دریافت رمز ارز بیشتر، بیت کوین‌های خود را به آدرس‌های مورد نظر ارسال می‌کنند.

گسترش کلاهبرداری رمز ارز در یوتیوب و توییتر

ماهیت دیجیتال و ناشناس بیت کوین و سایر رمز ارز ها باعث می‌شود که این دارایی‌ها مورد توجه کلاهبردارانی قرار بگیرد که به دنبال سوءاستفاده از کاربران زودباور و بی‌اطلاع هستند.

مثال بارزی از این موضوع را هفته گذشته شاهد بودیم که طی آن، هکرها کنترل حساب‌های توییتر را به دست گرفتند و از آنها برای اجرای کلاهبرداری اهدای رمز ارز استفاده کردند.

این مشکل سال‌ها است که وجود دارد و علیرغم تلاش‌هایی که برای از بین بردن این طرح‌ها صورت گرفته است، اما هم‌چنان در پلتفرم‌های مختلف شبکه اجتماعی اجرا می‌شوند.

برای مثال در یوتیوب، کاربران ویدئوهای پیشنهادی از جانب این پلتفرم را گزارش داده‌اند که توسط کانال‌هایی با اسامی افراد و شرکت‌های برجسته منتشر شده‌اند.

کلاهبرداران سپس ویدئویی از اشخاص مرتبط با شرکت‌های مورد نظر پخش می‌کنند که در رویدادهای گذشته صحبت کرده‌اند. سپس بر روی سخنان این افراد، دستورالعمل این موضوع قرار داده می‌شود که کاربران چگونه می‌توانند بیت کوین خود را با ارسال به آدرس مورد نظر دو برابر کنند.

این ویدئوها می‌تواند برای بینندگانی که با این نوع طرح‌های کلاهبرداری آشنا نباشند متقاعد‌کننده و واقعی باشد.

ووزنیاک و ۱۷ قربانی دیگر در حال آماده‌سازی شکایتی هستند که دادگاه را مجاب کند تا حکمی در راستای نظارت سختگیرانه این ویدئوها از جانب یوتیوب صادر کند.

شکایت ووزنیاک از گوگل: منفعت یوتیوب از این کلاهبرداری‌ها

ووزنیاک قبل از ارائه شکایت خود بیان کرده بود که بسیاری از قربانیان این کلاهبرداری‌ها با او تماس گرفته‌اند و از عدم دریافت رمز ارز های وعده داده شده ناراحت هستند.

وی گفت:

پس از مدتی، بسیاری از افراد به ما ایمیل می‌دهند و به دنبال دریافت رمز ارزهای خود بوده و از دست ما ناراحت هستند. این موضوع به اعتبار ما لطمه می‌زند.

ووزنیاک در این شکایت مدعی شده است که گوگل بدون آنکه معذرت خواهی کند هم‌چنان میزبان این ویدئوها است و مستقیما از این کلاهبرداری‌ها سود می‌برد. وی درخواست کرده است که این پلتفرم، اقدامات امنیتی بهتری برای متوقف کردن این کلاهبرداری‌ها انجام دهد.

منبع
newsbtc

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا