اخبار خارجی

اولین مبادله اتمی بین مونرو و بیت کوین با موفقیت انجام شد

پروتکل COMIT از ابتدای سال ۲۰۲۱ باهدف دستیابی به روشی برای مبادله بیت کوین (BTC) و مونرو (XMR) درحال‌توسعه بوده است. در ماه مه مشخص شد که امکان استفاده از اتمیک سواپ (Atomic Swap) بین مونرو و بیت کوین به شبکه اصلی مونرو اضافه شده و اکنون برخی از کاربران شروع به مبادله اتمی BTC و XMR کرده‌اند.

اولین مبادله اتمی مونرو و بیت کوین

یکی از اولین کسانی که موفقیت‌آمیز بودن تراکنش خود را اعلام کرد، وبلاگ نویس معروفی است که با نام Seth For Privacy شناخته می‌شود. وی پس از انجام اولین اتمیک سواپ مونرو و بیت کوین خود از جزئیات آن پرده برداشت. وی در حساب توییتری خود نوشت:

اولین تلاش من ۳۴ دقیقه طول کشید. به‌طور کامل بر بستر Tor انجام شد. بدون نیاز به تعامل من و وجود اشخاص شخص ثالث کاملاً همتا به همتا (Peer-to-Peer) صورت گرفت.

پس از انجام اولین مبادله اتمی موفقیت‌آمیز بین BTC و XMR، تیم مونرو در پیامی توییتری نوشت:

مبادله اتمی بین مونرو و بیت کوین در شبکه اصلی اجرا شد! ما بسیار خوشحالیم که Seth و سایرین در تلاش‌اند تا آن را به‌راحتی در دسترس دیگران قرار دهند تا هر کس بتواند بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث و با رعایت حریم خصوصی به مبادله بپردازد. #مونرو #Xmr

اولین مبادله اتمی (اتمیک سواپ) بین مونرو و بیت کوین

اما مبادله اتمی چیست و چگونه کار می‌کند؟

مبادله اتمی پروتکلی است که بر اساس آن، دو ارز دیجیتال متفاوت در بلاک چین‌های مختلف بی‌هیچ واسطه‌ای و بدون نیاز به اعتماد به دیگری مبادله می‌شوند. این بدان معناست که اگر کسی بخواهد ارز دیجیتال A را با ارز دیجیتال B عوض کند، می‌تواند بدون نیاز به مراجعه به صرافی‌های متمرکز یا غیرمتمرکز آن را انجام دهد.

هنگامی که دو کاربر وارد یک تراکنش می‌شوند، سیستم دو کانال چند امضایی ایجاد می‌کند و کاربران می‌توانند به راحتی کلیدها را با یکدیگر مبادله کنند. با این حال، «ریسک طرف مقابل» همواره وجود دارد.

اتمیک سواپ این مشکل را با استفاده از قراردادهای زمان‌دار هش شده (Hash Timelock Contracts) یا به‌اختصار HTLC حل کرده است. همان‌طور که از نام آن مشخص است، HTLC قرارداد هوشمند زمان‌داری است که بین طرفین ایجاد می‌شود و با هش رمزنگاری مخصوص به خود، توسط آنها تأیید می‌شود.

مبادله اتمی هر دو طرف معامله را ملزم به دریافت وجوه در بازه زمانی مشخص با استفاده از تابع هش رمزنگاری می‌کند. درصورتی‌که یکی از طرفین معامله نتواند تراکنش را در بازه زمانی مشخص تأیید کند، کل تراکنش باطل شده و انتقال وجوه صورت نخواهد گرفت.

با این حال در رابطه با مونرو، مشکلی وجود دارد که انجام این نوع تراکنش‌ها را غیرممکن کرده است. به دلیل فناوری امضای حلقه‌ای (Ring Signature) مونرو که به منظور حفظ حریم خصوصی استفاده می‌شود، هویت فرستنده تراکنش همواره نامشخص است. حال سؤال این است که با توجه به اینکه پروتکل نمی‌داند تراکنش از کجا آمده است، چگونه می‌تواند بازپرداخت را انجام دهد؟

نمودار قیمت مونرو

مونرو چگونه این مشکل را حل کرده است؟

پروتکل ابتدا بیت کوین را ارسال می‌کند و در صورت وجود مشکل، سیستم بیت کوین را بازخواهد گرداند. البته این فرایند بسیار پیچیده است و اینجا به‌صورت ساده آن را عنوان کرده‌ایم.

اما چگونه Comit Network مشکل اتمیک سواپ مونرو را حل کرده است؟ کامیت در این رابطه می‌گوید:

در دنیای ایده‌آل و تراکنش‌های معمولی، به دلیل متفاوت بودن مکانیسم‌ها تراکنش نودهای خرابکار تأیید نمی‌شود و نیازی به نگرانی در رابطه با بازپرداخت تراکنش‌ها نیست. در دنیای واقعی، ما به مکانیسمی برای ایجاد انگیزه نیاز داریم تا به‌محض اینکه فردی پول خود را در تراکنش قرار می‌دهد، تراکنش انجام شود. علاوه بر آن، مکانیسمی نیاز است تا از اینکه طرفین معامله زمان کافی برای ریفاند (بازپرداخت) وجوه را دارند اطمینان حاصل شود.

و این روشی است که مونرو با استفاده از آن مشکل را حل کرده است.

به عقیده Seth For Privacy، اتمیک سواپ، آینده مبادلات بین زنجیره‌ای است. شایان ذکر است به دلیل محدودیت پروتکل در حال حاضر تنها مبادله بیت کوین به مونرو امکان‌پذیر است. بااین‌حال، کاربران می‌توانند همانند کاری که Seth انجام داد، در نقش تأمین‌کننده XMR عمل کنند.

ازآنجایی‌که اتمیک سواپ مونرو هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، ممکن است اشکالاتی در آن وجود داشته باشد. Seth For Privacy در این رابطه نوشت:

مبادلات همواره بایستی یا به طور کامل انجام شوند یا طرفین وجوه خود را پس بگیرند. اما توجه داشته باشید که ممکن است اشکالاتی در مراحل اولیه وجود داشته باشد.

اتمیک سواپ بیت کوین و مونرو - مبادله اتمی

این هزینه‌ای است که برای پیشگام بودن در یک فناوری بایستی پرداخت کرد.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا