اخبار اتریوم

آیا ارتقای دنکُن در کاهش کارمزد راهکارهای لایه ۲ اتریوم موثر بود؟

بسیاری از معامله‌گران بی‌صبرانه منتظر تاثیر ارتقای دنکُن (Dencun) بر راهکارهای لایه ۲ اتریوم و کاهش کارمزد آن‌ها بودند. با توجه به داده‌های موجود، به نظر می‌رسد این ارتقا به هدف مذکور دست یافته و کارمزد شبکه‌های لایه ۲ را کاهش داده است.

به گزارش میهن بلاکچین، تراکنش‌های روزانه شبکه لایه ۲ بیس (Base) پس از به‌روزرسانی دنکن در ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) به رکورد ۲ میلیون رسید. پیش از این به‌روزرسانی، بیس به صورت روزانه حدود ۴۴۰٬۰۰۰ تراکنش را پردازش می‌کرد اما پس از دنکن این رقم به ۱.۱ میلیون افزایش یافت و در ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) به ۲٬۰۶۴٬۹۲۰ رسید.

تعداد کاربران جدید روزانه بیس نیز در تاریخ ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) به ۶۶۶٬۸۶۶ نفر رسید و نسبت به میانگین روزهایِ قبل از به‌روزرسانی دنکن، ۳٬۲۰۰٪ رشد کرد.

تراکنش‌های روزانه شبکه بیس – منبع: Dune Analytics

به نظر می‌رسد رشد ۳۵۰٪ تراکنش‌های شبکه بیس با کاهش کارمزد آن پس از به‌روزرسانی دنکنِ اتریوم مرتبط بوده است. بر اساس داده‌های وب سایت «Blockscout»، کارمزد تراکنش‌های شبکه بیس بعد از اجرای دنکن بیش از ۶۰٪ کاهش یافته است.

شبکه بیس که در آگوست ۲۰۲۳ (مرداد) توسط صرافی کوین‌ بیس راه‌اندازی شده بود، ششمین راهکار لایه ۲ بزرگِ اتریوم محسوب می‌شود. داده‌های وب سایت «L2beat» هم نشان می‌دهد که این شبکه ۱.۴۶ میلیارد دلار ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) دارد و و سهم آن از بازار راهکارهای لایه ۲ به ۴.۱٪ می‌رسد.

شایان ذکر است که با اجرای ارتقای دنکن اتریوم، پروپوزال EIP-4844 هم اجرا شد و با معرفی تراکنش‌های بلاب (Blobs) و قابلیت پروتو دنک شاردینگ (Proto Danksharding) کارمزد تراکنش‌های لایه ۲ را کاهش داد. این به‌روزرسانی در دسترس بودن داده‌های لایه ۲ را بهبود بخشید و هزینه گس برخی شبکه‌ها را تا ۹۰٪ کاهش داد.

مقایسه میانگین کارمزد راهکارهای لایه ۲
مقایسه میانگین کارمزد راهکارهای لایه ۲ – منبع: Dune Analytics

داده‌های وب سایت «Dune Analytics» نشان می‌دهد که میانگین کارمزد شبکه‌های لایه ۲ اتریوم از جمله آربیتروم، آپتیمیزم، بیس و zkSync Era پس از این به‌روزرسانی بین ۶۰٪ تا ۹۰٪ کاهش یافته است.

گفتنی است که ارزش کل سرمایه قفل‌شده شبکه‌های آربیتروم و آپتیمیزم در مجموع ۲۳ میلیارد دلار است و سهم آن‌ها از بازار راهکارهای لایه ۲ به ترتیب به ۴۲٪ و ۲۳٪ می‌رسد.

هایدن آدامز (Hayden Adams)، بنیان‌گذار شبکه آپتیمیزم، هم اعلام کرده است که کارمزد سواپِ این راهکار لایه ۲ در صرافی غیرمتمرکز یونی‌ سواپ پس از ارتقای دنکن به پایین‌ترین حد خود یعنی ۰.۰۱ دلار رسیده است.

در همین حال، هزینه گس اتریوم هم با افزایش قیمت اتریوم افزایش یافته بود اما در حال حاضر دوباره کاهش یافته است. طبق داده‌های «Gasfees.io»، در حال حاضر هزینه انتقال ETH، یو‌اس‌دی کوین و سواپ در صرافی یونی سواپ به ترتیب به ۲.۱ دلار، ۵ دلار و ۱۶ دلار می‌رسد.

مقایسه کارمزد اتریوم و شبکه‌های لایه ۲
مقایسه کارمزد اتریوم و شبکه‌های لایه ۲ – منبع: Gasfees.io

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا