اخبار خارجی

خطر گسترده‌ترین لیکویید شدن در فضای NFT؛ ۲۷۲ توکن BAYC لیکویید می‌شوند؟

پلتفرم وام‌دهی NFT بنددائو (BendDAO) تقریبا ۳٪ از کل مجموعه NFT میمون‌های کسل را وثیقه‌گذاری کرده است و اخیرا بسیاری از این NFT‌ها در محدوده خطر لیکویید شدن قرار گرفته‌اند. تبعات این اتفاق برای کلیت فضای NFT چیست؟

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، ده‌ها توکن NFT باشگاه قایق‌سواری میمون‌های کسل (BAYC) که با سرمایه وام‌گرفته‌شده خریداری شده‌اند در آستانه خطر فروش اجباری قرار گرفته‌اند و این نگرانی به وجود آمده است که این شرایط به لیکویید شدن بیشتر منجر شود.

این مشکل از سرویس وام‌دهی همتا به همتای بنددائو نشات می‌گیرد. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد تا با توکن‌های NFT به وام‌گیری اتر بپردازند. مشتریان این پلتفرم می‌توانند معادل با ۳۰٪ تا ۴۰٪ کف قیمت مجموعه توکن NFT خود یا حداقل قیمت آن در بازار آزاد وام دریافت کنند و بدین ترتیب، توکن‌های NFT مذکور به عنوان وثیقه عمل می‌کنند.

کف قیمت توکن‌های NFT در ماه‌های اخیر کاهش شدیدی داشته است بنابراین ۴۵ توکن از ۲۷۲ توکن میمون‌های کسل که وثیقه وام‌های بنددائو بوده‌اند با خطر لیکویید شدن مواجه‌اند. به عبارت دیگر، ۵.۳ میلیون دلار توکن NFT میمون کسل در خطر لیکویید شدن قرار دارد.

پلتفرم BendDAO در بین کلکسیونرهای NFT محبوب است. در نتیجه، محدوده فروش انبوه مذکور بسیار چشمگیر خواهد بود. ۲۷۲ توکن NFT میمون کسل که وثیقه وام‌های بنددائو هستند برابر با ۲.۷۲٪ از کل NFTهای موجود در مجموعه BAYC است.

لیکویید شدن گسترده ممکن است بر سایر سرویس‌های وام‌دهی NFT نیز اثر منفی بگذارد. توکن‌های NFT میمون‌های کسل یکی از محبوب‌ترین و برجسته‌ترین مجموعه‌های NFT به شمار می‌آیند. در نتیجه، لیکویید شدن گسترده در این حوزه ممکن است برای سایر مجموعه‌های NFT و همچنین سایر پلتفرم‌های وام‌دهی با وثیقه NFT اثر منفی داشته باشد.

بنددائو در بیانیه خود گفته است:

نوسان کوتاه‌مدت در کف قیمت توکن‌های NFT موضوعی عادی است. اعتبار مجموعه NFTهای مهم، مانند BAYC، یک روزه به دست نیامده است که در مدت زمان کوتاهی از دست برود.

توکن‌های NFT میمون کسل که وثیقه‌گذاری شده‌اند
توکن‌های وثیقه‌گذاری شده‌ از مجموعه NFT میمون‌های کسل؛ منبع: Twitter

اکثر دارندگان توکن‌های NFT میمون کسل که توکن‌های خود را ماه‌ها قبل، در کف قیمت ۱۲۵ اتر خریداری کرده‌اند، در خطر لیکویید شدن قرار دارند. در بحبوحه سقوط حوزه NFT، کف قیمت توکن‌های BAYC تا ۷۰ اتر نیز کاهش یافت. دارندگان توکن‌های NFT که از توکن‌های میمون کسل به عنوان وثیقه استفاده کرده‌اند می‌توانند وام خود به علاوه سود آن را تسویه کنند و توکن‌های NFT خود را برداشت کنند.

بخشی از این مسأله در سازوکار معاملات توکن‌های NFT نهفته است که کف قیمت آن با نوسان قیمت اتر تنظیم می‌شود. علی‌رغم آنکه قیمت اتر در ماه گذشته از ۱۰۰۰ دلار تقریبا به ۲۰۰۰ دلار افزایش یافت، سرویس‌های وام‌دهی نظیر BendDAO بر روی توکن‌های اولیه‌ای که وام داده‌اند باقی مانده‌اند. این موضوع باعث شد که توکن‌های میمون‌های کسل با قیمت بالاتری نسبت به قیمتی که خریداری شده‌اند لیکویید شوند.

از آنجایی که تعداد توکن‌های ارزشمندی که برای فروش در مزایده‌ها قرار گرفته‌اند افزایش یافته‌ است، کلکسیونرها در جستجوی توکن‌هایی با قیمت کمتر و تخفیف‌خورده هستند. پیشنهادها برای خرید توکن‌های NFT موجود در مزایده در پلتفرم BendDAO باید در محدوده ۵٪ کف قیمت آن مجموعه باشد.

توییت NFTStatistics.eth
منبع: Twitter

آیا کلکسیونر معروف BAYC در معرض خطر لیکویید شدن قرار دارد؟

یکی از کلکسیونرهای معروف توکن‌های NFT به اسم فرانکلین (Franklin) به عنوان بزرگترین وام‌گیرنده پلتفرم بنددائو در مرکز نگرانی‌ها قرار دارد. فرانکلین ۶۰ توکن میمون کسل در اختیار دارد و بیش از ۱۰,۰۰۰ اتر تقریبا معادل با ۱۷.۵ میلیون دلار از بنددائو وام دریافت کرده است. هرچند وی گفته که وام‌های خود را تسویه کرده است.

مورد فرانکلین نیز همانند بسیاری از سرویس‌های موجود در دنیای کریپتو نشان می‌دهد که نهنگ‌ها چگونه می‌توانند بر سرمایه‌گذاران کوچکتر تاثیرگذار باشند و این اکوسیستم را به خطر بیاندازند.

او تصویر زیر را از داشبورد خود در BendDAO به اشتراک گذاشته است که نشان می‌دهد تمام بدهی خود را بازپرداخت کرده است.

موجودی فرانکلین
موجودی فرانکلین. منبع: Twitter
منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا