مبتدی استخراج

راهنمای ماینینگ بیت کوین برای مبتدیان!

برای فرد مبتدی، داشتن دانش کافی درباره کاری که می‌خواهد انجام دهد بسیار مهم است. در خصوص ماینینگ (Mining) بیت کوین اطلاعات بسیار کمی در اینترنت وجود دارد. شناخت کافی از بیت کوین و همچنین شناخت شرایط مرتبط با این ارز دیجیتال ضروری است. برای این که از اهمیت بیت کوین و نحوه و زمان استفاده از آن بیشتر بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید. میهن بلاک چین به سوالات شما پاسخ می‌دهد. ابتدا با معرفی یکی از بخش‌های بیت کوین شروع می‌کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ماینینگ بیت کوین به چه معناست؟

ماینینگ بیت کوین استخراج بلاک چین ارز دیجیتال

تا حالا به این فکر کرده‌اید که بیت کوین از کجا تولید می‌شود؟ همانطور که همه می‌دانیم، بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که بر بستر بلاک چین در گردش است. می‌توانید به صورت جهانی بیت کوین را بخرید، بفروشید و آن را هدیه بدهید.

پاسخ سوال فوق در یک کلمه خلاصه می‌شود، ماینینگ یا استخراج. بله بیت کوین به چند روش استخراج می‌شود. بیت کوین توسط ماینرها استخراج می‌شود و به صورت تولید بیت کوین جدید یا افزودن تراکنش به بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماینرهایی که زودتر پازل‌های ریاضیاتی پیچیده را حل کنند، فرصت این را دارند که بلاک خود را در بلاک چین قرار دهند و به ازای هر بلاک جدید، پاداش دریافت کنند. پاداش مورد نظر، بیت کوینی است که به ماینر داده می‌شود و شامل پاداش ماینینگ، کارمزد تراکنش و عرضه بیت کوین جدید است.

آیا ماینینگ بیت کوین ایمن است؟

بیت کوین ارز آزادی است که توسط هیچ نهاد یا دولت مرکزی بر آن نظارت نمی‌شود. به طور خلاصه، بیت کوین ارزی غیرمتمرکز است. هر کسی که از اینترنت استفاده می‌کند و دانش خوبی از سخت افزار و اینترنت پرسرعت دارد، می‌تواند ماینینگ بیت کوین را شروع کند و به ماینر تبدیل شود.

ماینینگ بیت کوین امنیت کاملی دارد و از آنجایی که ارز غیرمتمرکزی است، تصمیمات در خصوص آن، با الگوریتم اجماع گرفته می‌شود. اگر تعارضی در خصوص افزودن بلاک وجود داشته باشد، تصمیم با اکثریت آراء گرفته خواهد شد. توان ماینینگ با اجماع بیشتر، افزایش می‌یابد.

اگر فرد یا سازمانی، بخش عمده‌ای از هش ریت شبکه بیت کوین را در اختیار داشته باشد، این قدرت را خواهد داشت که زنجیره بلاک‌ها را تخریب و آلوده کند. به فرآیند استفاده از هش ریت برای کنترل و صدمه زدن به بلاک چین، حمله ۵۱ درصدی می‌گویند.

هزینه این نوع حمله به بلاک چین، به مقدار هش ریت شبکه بیت کوین بستگی دارد. این موضوع بیان می‌کند که محافظت از بیت کوین به ماینرهایی که درصدد کسب توان ماینینگ هستند بستگی دارد. میزان سود کسب شده توسط ماینر نیز به هش ریت مورد استفاده او در شبکه بستگی دارد. جایزه عرضه بلاک و کارمزد تراکنش مشمول این جایزه می‌شوند.

عرضه بیت کوین و پاداش بلاک

ماینینگ بیت کوین استخراج بلاک چین ارز دیجیتال

جایزه بلاک میزان پاداشی است که برای ایجاد هر بیت کوین جدید از طریق استخراج بلاک و افزودن آن به بلاک چین به ماینر داده می‌شود. ماینینگ بیت کوین محدودیت ندارد؛ می‌توان هر ساعت بلاک جدیدی عرضه کرد. مقدار بیت کوین‌های جدید تولید شده در هر بلاک به صورت تصاعدی کاهش می‌یابد و هر ۲۱۰ هزار بلاک، نصف می‌شود.

به اولین بلاکی که به بلاک چین افزوده شد، بلاک جنسیس (Genesis Block) می‌گویند که در سال ۲۰۰۹ و توسط ساتوشی ناکاموتو عرضه شد. در آن زمان، جایزه هر بلاک، ۵۰ بیت کوین بود. در سال ۲۰۱۲، این مقدار به ۲۵ بیت کوین رسید. این تعداد نیز در سال ۲۰۱۶ نصف شد و به ۱۲.۵ بیت کوین رسید؛ در زمان ادیت این مقاله نیز دوباره پاداش استخراج نصف شده و به ۶.۲۵ بیت کوین رسیده است.

کارمزد تراکنش‌ها

کارمزد تراکنش، با تراکنش از یک آدرس به آدرس دیگر محاسبه می‌شود. اساسا کارمزد تراکنش با تولید بلاک جدید و به صورت جایزه به ماینر داده می‌شود.

ماینر اختیار این را دارد که برای عرضه هر بیت کوین جدید، کارمزد را به خود اختصاص دهد؛ زیرا تمام اطلاعات تراکنش، شامل کارمزد تراکنش و بلاک توسط ماینر بیت کوین مدیریت می‌شود. این جایزه هم چنین به عنوان انگیزه‌ای برای ماینر است تا همچنان برای ایجاد بلاک جدید تلاش کند.

 

آخرین به روز رسانی:‌۱۳۹۹/۴/۵

منبع
mediumwikipedia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا