اخبار خارجی

هشدار: مراقب کلاهبرداری‌ها در اهدای رایگان توکن UNI باشید

روز پنج‌شنبه شبکه یونی سواپ ( UniSwap ) توکن UNI خود را توزیع کرد. این شبکه تصمیم گرفت به منظور قدردانی از کاربران قدیمی این صرافی غیرمتمرکز، به تمامی کاربرانی که تا پیش از تاریخ اول سپتامبر یک بار از این پروتکل برای انجام تراکنش‌های خود استفاده کرده‌اند، تعداد ۴۰۰ توکن را به صورت رایگان اهدا کند. قیمت هر توکن UNI در حال حاضر معادل ۶.۵ است. در نتیجه ارزش این ۴۰۰ توکن در حال حاضر بیش از ۲,۵۰۰ دلار بوده که هدیه‌ ارزشمندی برای کاربران قدیمی این پروژه دیفای به حساب می‌آید.

کلاهبرداری از اهدای رایگان توکن UNI‌

توکن رایگان UNI

 

کلاهبرداری در حوزه مالی امری عادی است؛ اما در حوزه رمزارزها به دلیل جدید بودن آن، این کلاهبرداری‌ها در حجم بیشتری و به روش‌های نوینی انجام می‌گیرد. بلافاصله پس از اهدای رایگان توکن UNI توسط تیم مدیریتی این پروتکل دیفای، افراد سودجو و کلاهبردار به سرعت دست به کار شدند و از هیجان ایجاد شده در بازار به واسطه توزیع رایگان توکن UNI اقدامات کلاهبرداری خود را انجام دهند. آنها از یوتیوب و دیگر پلتفرم‌ها برای پیشبرد اهداف شوم خود استفاده می‌کنند.

اهدای رمزارز رایگان در حوزه ارزهای دیجیتال به کرات مشاهده شده است که آخرین مثال آن توزیع توکن UNI رایگان است. تنها چند ساعت پس از توزیع رایگان توکن یونی توسط پروتکل صرافی غیرمتمرکز UniSwap، کلاهبردارن به صورت گسترده از این فرصت بوجود آمده سواستفاده کرده تا بتوانند از ناآگاهی مردم، سواستفاده کنند. آنها با جعل هویت خالق پروتکل یونی سواپ اقدام به انتشار توکن UNI جعلی میان مردم کردند.

عرضه رایگان توکن UNI جعلی در یوتیوب

UniSwap محبوب‌ترین پلتفرم سواپ غیرمتمرکز در بازار ارزهای رمزنگاری شده است که اقدام به توزیع توکن خود کرده‌است. تیم مدیریتی یونی سواپ تصمیم گرفت تا ۱۵ درصد از کل توکن‌های این شبکه را ایردراپ کرده و در میان کاربران خود که تا قبل از تاریخ ۱ سپتامبر از این پروتکل استفاده کرده‌اند، توزیع کند. این موضوع به سرعت در صدر اخبار حوزه دیفای و رمزارزها قرار گرفت. تعداد ۴۰۰ توکن UNI رایگان در میان کاربران توزیع شد که در حال حاضر ارزشی معادل ۲,۵۰۰ دلار دارد. همین موضوع هیجان بسیاری زیادی را در بازار ارزهای دیجیتال بوجود آورد.

در نتیجه شرایط بوجود آمده، کلاهبرداران این حوزه را هوشیار کرد. تنها یک روز پس از انتشار خبر توزیع توکن رایگان UNI در میان کاربران قدیمی آن، کلاهبردارانی که هویت آنها همچنان ناشناس باقی مانده است، پیام‌های ویدیویی گسترده‌ای را در یوتیوب منتشر کرده و در آن توزیع رایگان توکن UNI را تبلیغ می‌کردند؛ اما این توکن UNI جعلی بوده و تنها ابزاری برای فریب مردم بود.

روش کلاهبردارن برای پخش توکن UNI جعلی چه بود؟

این کلاهبرداران به سرعت یک حساب کاربری جعلی در یوتیوب با نام UNISWAP ایجاد کردند که ۴۰۰ هزار دنبال‌کننده داشت. اما این کانال یوتیوب ارتباطی با این پروژه نداشت و کاملا جعلی بود. سپس این کانال یوتیوب، یک برنامه زنده ویدیویی با فردی که خود را به جای خالق پروتکل UniSwap معرفی کرده بود، ترتیب داد. این برنامه ۴۰ هزار بیننده داشت. در این برنامه زنده، از کاربران درخواست شد تا با اهدای توکن UNI خود به یک آدرس خاص، دوبرابر آن را از پروتکل یونی سواپ دریافت کنند. برای مثال اگر کاربری ۲۵۰ توکن UNI خود را به این آدرس ارسال کند، ۵۰۰ توکن UNI دریافت خواهد کرد. اما در واقع این یکی از روش‌های قدیمی کلاهبرداری در حوزه ارزهای رمزنگاری شده بود که بارها مورد استفاده قرار گرفته است. در نتیجه هیچ توکنی به قربانیان این روش بازگردانده نخواهد شد و آنها تمام دارایی خود را از دست داده‌اند.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا