اخبار خارجی

مدیرعامل بایننس سرانجام پیش بینی خود از قیمت بیت کوین را اعلام کرد

بیت کوین همراه با بازار صعودی ارز دیجیتال، شروع فوق العاده ای در سال جاری داشته است.

قیمت بیت کوین از ۱ ژانویه تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافته است و درصد افزایش بعضی از ارزهای دیجیتال دیگر نیز باور نکردنی و حتی ۳ رقمی بودن است. بسیاری از گاوهای بیت کوین معتقدند که این افزایش قیمت می‌تواند ادامه داشته باشد، هرچند مشکلاتی در این مسیر مشاهده می‌شود.

چانگ پنگ ژائو موسس و مدیرعامل بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان بالاخره قوانین خود در خصوص عدم پیش بینی شرایط بازار را شکست و گفت که احتمالا افزایش قیمت بیت کوین ادامه خواهد داشت.

وی در مصاحبه ای با BlockTV گفت:

شخصا معتقدم که هاوینگ آتی هنوز تاثیرگذار نبوده است. من معمولا شرایط بازار را پیش بینی نمی‌کنم زیرا ۵۰ درصد اوقات اشتباه خواهم کرد.

معامله کنندگان و سرمایه گذاران بیت کوین در میان سایر توسعه ها و پیشرفت های مورد انتظار در سال جاری، آماده هاوینگ ماه می می‌شوند که پاداش ماینینگ بلاک های جدید را از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش می‌دهد و میزان عرضه کوین های جدید به بازار را نصف می‌کند.

از زمان عرضه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ تاکنون دو هاوینگ در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۶ صورت گرفته است. هاوینگ های بیت کوین طوری برنامه ریزی شده اند که تقریبا هر چهار سال یکبار رخ دهند. این شرایط تا زمانی که کل موجودی ۲۱ میلیونی بیت کوین استخراج شود ادامه خواهد یافت، موضوعی که تا قرن بعدی نیز طول خواهد کشید.

این موضوع که آیا هاوینگ آتی بیت کوین بر روی بازار تاثیرگذار بوده است یا خیر به یک مساله بحث برانگیز در میان سرمایه گذاران تبدیل شده است. معمولا در بازارهای توسعه یافته، قیمت کالاها، اموال و ارزها بر اساس انتظارات آتی تعیین می‌شود. در نتیجه، با توجه به اینکه معامله کنندگان و سرمایه گذاران بیت کوین از هاوینگ ماه می باخبر هستند، این رویداد هم اکنون تاثیر خود را گذاشته و افزایش قیمت انجام شده است.

ژائو مخالف این موضوع بوده و گفته است: بازار کارآمد نیست. اکثر مردم اطلاعات را سریعا دریافت نمی‌کنند. مردم به زمان بسیار زیادی نیاز دارند تا مفاهیم را درک کنند و با بازار همراه شوند.

بسیاری از افراد امیدوارند هاوینگ سال ۲۰۲۰ باعث تکرار شرایط هاوینگ های قبلی شود. قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۶ دو برابر و طی یک سال پس از آن ۱۳ برابر شد.

هرچند ژائو هشدار داده است که رویدادهای گذشته نمی‌توانند اتفاقات آینده را پیش بینی کنند، پس مطمئن نباشید. وی در ادامه توضیح داد که هاوینگ بیت کوین بدان معنا خواهد بود هزینه تولید بیت کوین برای ماینرها نسبت به شرایط کنونی دوبرابر خواهد شد. ماینرها به فروش بیت کوین کمتر از قیمت تمام شده برای خود، تمایلی نخواهند داشت.

ژائو افزود:

نظریه اقتصاد به ما می‌گوید که احتمالا قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت اما این فقط یک نظریه است و پیش بینی آن دشوار می‌باشد. اما من بسیار خوش بین هستم.

در این بین، تعداد جستجوهای عبارت های هاوینگ بیت کوین و قیمت بیت کوین در گوگل افزایش مستمری داشته است.

تحلیلگران شرکت تحقیقاتی Arcane ماه گذشته بیان کرده اند که افزایش تعداد جستجوها می‌تواند نشانه ای از این موضوع باشد که هاوینگ بیت کوین توجه و علاقه عموم مردم را مجددا به خود جلب خواهد کرد.

بسیاری از تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین نیز با نظرات ژائو موافق بوده اند، هرچند بعضی از افراد نیز معتقدند سایر عوامل بر افزایش قیمت بیت کوین تاثیرگذار بوده اند.

آنتونی پامپلیانو موسس گروه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و بیت کوین Morgan Creek Digital ماه گذشته با اشاره به موجودی ثابت بیت کوین و افزایش تقاضا، گفته بود: من هم چنان فکر می‌کنم که قیمت بیت کوین تا انتهای دسامبر ۲۰۲۱ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

بعضی از افراد دیگر نیز آنچنان خوش بین نیستند. مدیر اجرایی گروه مشاوره در سرمایه گذاری RockTree Capital ماه گذشته پیش بینی کرده بود که شاهد کف قیمت بیت کوین خواهیم بود.

منبع
forbes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا