متوسط مقالات

نگاهی به عمر کوتاه بیت کوین در آستانه ۱۰ سالگی!

۳۱ اکتبر دوازدهمین سالروز تولد یکی از امیدوار کننده‌ترین پیشرفت‌های فناوری قرن ۲۱ یعنی بیت کوین (Bitcoin) است. در دوره بحران مالی جهانی سال۲۰۰۸، اولین و مشهورترین ارز دیجیتال از شبکه‌های زیرزمینی جوانان آزادی خواه ظهور کرد.

طی دهه گذشته محبوبیت بیت کوین افزایش یافت و در نتیجه تعداد افراد مخالف با آن نیز زیاد شد. با نزدیک شدن به سالگرد بیت کوین نگاهی به چند لحظه مهم و درخشان عمر کوتاه محبوب ترین ارز دیجیتال جهان می‌اندازیم.

ساتوشی ناکاموتو، خالق و بنیان‌گذار ناشناس بیت کوین در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ بیان کرد:

من بر روی سیستم پول الکترونیکی جدید کار کرده‌ام که کاملا همتا به همتاست و در آن نیازی به واسطه مورد اعتماد نیست.

این اولین ایمیل از مجموعه پیام‌های فرستاده شده توسط ساتوشی ناکاموتو در پروپوزال سیستم پرداختی است که کاملا به صورت ناشناس بر بستر دفتر کل توزیع شده (DLT) غیرمتمرکز به اسم بلاک چین اجرا شد.

طبق گفته‌های بری سیلبرت، مدیر ارشد اجرایی گروه دیجیتال کارنسی (Digital Currency Group)، امروزه بیش از ۲۰۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد که اکثر آنها شکست خورده و بی‌ارزش خواهند شد و بیش از ۱۰۰۰ کوین از رده خارج شده وجود دارد که یا قبل از عرضه شکست خورده‌اند یا فعالیت خود را لغو‌ کرده‌اند.

اما اولین ارز دیجیتال علیرغم فراز و‌ نشیب‌های موجود، همچنان با قدرت به پیش می‌رود. قیمت بیت کوین که روزی کمتر از یک سنت بود، در دسامبر سال ۲۰۱۷ تا ۲۰ هزار دلار نیز افزایش یافت. در زمان ویرایش این مقاله، قیمت هر بیت کوین حدود ۹۰۰۰ دلار است. برای اطلاع از قیمت ارزهای دیجیتال، به صفحه مقایسه قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها مراجعه کنید.

بیت کوین تحلیل قیمت قیمت بیت کوین پیتزای بیت کوینی صرافی قانون گذاری ساتوشی ناکاموتو هل فینی وایت پیپر

روزهای نخستین بیت کوین

ساتوشی یک دهه قبل پس از عرضه وایت پیپر بیت کوین، شروع به ارسال ایمیل‌هایی به فهرست افراد کریپتویی کرد؛ این لیست را عمدتا جوانانی تشکیل می‌دادند که به دنبال افزایش حریم خصوصی مالی و گسترش رمزنگاری رایانه‌ای بودند. ایمیل‌های اولیه به دست دو فرد مشتاق اما مشکوک رسید.

این موضوع حداقل دو ماه قبل از آزمایشات بلاک چین و بیت کوین و ایجاد بلاک جنسیس (بلاک اولیه) و استخراج ۵۰ بیت کوین اولیه بود.

اولین تراکنش ثبت شده

درحالی که چندین تراکنش آزمایشی اولیه انجام شد که اولین آن انتقال بین ساتوشی و Hal Finney بود، ثبت اولین تراکنش معتبر تا سال ۲۰۱۰ به طول انجامید.

در تاریخ ۲۲ ماه می ۲۰۱۰، برنامه نویسی از شهر جکسونویل به اسم لازلو هانیچ، جرمی استردیوانت را متقاعد کرد تا دو پیتزا ارسال کند و هانیچ آن را با ۱۰ هزار بیت کوین پرداخت کند که با احتساب قیمت فعلی، هر پیتزا حدود ۴۵ میلیون دلار می‌شود. این تراکنش به بخشی از داستان‌های قدیمی کریپتو تبدیل شده است و ۲۲ ماه می همواره به روز پیتزای بیت کوینی شناخته خواهد شد.

امروز ۱۰ سال پس از آن موضوع، بیت کوین در بیش از ۲۰۰ صرافی به طور آزاد معامله می‌شود و حجم معاملات آن از سایر ارزهای دیجیتال رایج بیشتر است. طبق اطلاعات blockchain.com امروزه بیش از ۲۵۰ هزار تراکنش داخل این لجر در روز انجام می‌شود. این تعداد تراکنش در اواخر سال ۲۰۱۷ در بالاترین میزان خود قرار داشت و روزانه حدود نیم میلیون تراکنش صورت می‌گرفت.

بیت کوین تحلیل قیمت قیمت بیت کوین پیتزای بیت کوینی صرافی قانون گذاری ساتوشی ناکاموتو هل فینی وایت پیپر

آینده بیت کوین چگونه خواهد بود

در مورد آینده بیت کوین بستگی دارد که از چه کسی بپرسید؛ زیرا ممکن است پاسخ‌های متفاوتی نظیر این که بیت کوین دلار بعدی یا طلای دیجیتال و یا یک شکست عظیم که چیزی از آن باقی نخواهد ماند به جز یک پاورقی در کتاب مالی، دریافت کنید.

همانطور که طرفداران بیت کوین، آن را به سمت محصولات پیچیده‌تر مالی پیش می‌برند که مهم‌ترین آنها ETF بیت کوین است.

قانون‌گذاران نیز نقش محوری در پیشرفت ارز دیجیتال و بلاک چین ایفا می‌کنند؛ قانون‌گذاران سعی دارند در این صنعت از سرمایه‌گذاران در مقابل افراد سودجو‌ و در عین حال دارای پتانسیل محافظت کنند.

۱۲ سال پس از پیدایش ارزهای دیجیتال، فناوری غیرمتمرکز که با بیت‌کوین شروع شده است، ممکن است اشخاص ثالث مورد اعتماد را به جای چاپ اسکناس به ماینینگ بیت کوین بکشاند.

دراپر گفت:

پیش بینی می‌کنم که بیت کوین به مهم‌ترین و پرتراکنش‌ترین ارز جهان، نه تنها از نظر پولی یا تراکنش‌های بین‌المللی، بلکه از نظر کاربرد ارزی تبدیل خواهد شد. طولی نخواهد کشید که بیت کوین، دلار را به عنوان پرکاربردترین ارز جهان پشت سر می‌گذارد.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۵

منبع
marketwatchwikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا