اخبار خارجی

کاهش قیمت بیت کوین به ۴۲٬۰۰۰ دلار؛ آیا فروش از روی ترس در جریان است؟

بازار رمزارزها در روز جمعه شاهد افزایش فشار فروشی بود که در هفته قبل آغاز شد. قیمت بیت کوین روز گذشته از حدود ۴۴٬۰۰۰ دلار تا ۴۲٬۱۰۰ دلار کاهش یافت. داده‌ها نشان می‌دهد که حجم بیتکوین واریز شده به صرافی‌ها به ۱.۳ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، کاهش ۸٪ قیمت بیت کوین در یک هفته گذشته نشان می‌دهد که معامله‌گران در عدم قطعیت به سر می‌برند. از آنجا احساسات تریدرها از حالت صعودی به نزولی تغییر کرده است، آلتکوین‌ها مانند اتریوم، کاردانو و سولانا نیز با کاهش قیمت همراه بوده‌اند.

نمای کلی بازار رمزارزها

شاخص S&P 500 نیز روز جمعه متعادلی داشته است، در حالیکه طلا و دلار آمریکا با نرخ‌هایی بالاتر از قبل معامله می‌شدند. نرخ بازده ۱۰ ساله خزانه آمریکا با توجه به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه و افزایش تورم و نرخ بهره، به بالاترین میزان خود در ۳ سال اخیر رسیده است.

قیمت روز بیت کوین ۴۲٬۴۸۷ دلار معادل ۱٬۱۸۲٬۲۳۸٬۰۰۰ تومان است. شاخص ترس و طمع روی عدد ۳۰ (ترس) قرار دارد. در شبانه‌روز گذشته ۲۲۴ میلیون دلار قراردادهای آتی لیکویید شده است که از این مقدار ۷۶٪ آنها را قراردادهای خرید استقراضی (Long) تشکیل داده است.

داده‌های گلسنود نشان می‌دهد که در روز جمعه ۱.۳ میلیارد دلار ارز دیجیتال BTC به صرافی‌ها منتقل شده است و معادل ۹۰۸ میلیون دلار بیت کوین نیز از اکسچنج‌ها خارج شده است. با توجه به اختلاف بیش از ۳۵۰ میلیون دلاری، می‌توان فهمید که بیشتر تریدرها قصد فروش دارایی خود را دارند. با این حال داده‌های سنتیمنت نشان می‌دهد که فشار فروش آنقدرها هم بالا نیست.

بازار آتی بیتکوین همچنان جنب و جوش کمتری دارد که نشان می‌دهد افزایش ۳۰٪ قیمت بیت کوین از کمترین مقدار ژانویه (محدوده ۳۳٬۰۰۰ دلار) تاکنون بیشتر از جانب بازار آنی (Spot) سرچشمه گرفته است. میزان قراردادهای تسویه نشده بیتکوین (Open interest) در بازار کالای شیکاگو (CME) به نسبت پاییز سال گذشته حدود ۵۰٪ کاهش یافته است. با این حال این مقدار از سطوح مشاهده شده در می تا سپتامبر ۲۰۲۱ (اردیبهشت تا شهریور ۱۴۰۰) همچنان بالاتر قرار دارد.

میزان قراردادهای تسویه نشده بیت کوین در بازار کالای شیکاگو
حجم و میزان قراردادهای تسویه نشده بیت کوین در بازار کالای شیکاگو

منبع
coindeskambcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا