اخبار خارجی

بازار بیت کوین در تسلط خرس ها؛ موعد قرارداد آتی و اختیار بیت کوین نزدیک است

قیمت بیت کوین طی ۷ روز گذشته تقریبا ۲۲ درصد کاهش یافته و برای دومین بار در ماه ژوئن به ۳۱,۷۰۰ دلار رسید. مهم‌ترین خبر در رابطه با این کاهش قیمت، سرکوبی حساب‌های بانکی مرتبط با رمزارزها توسط دولت چین بوده است.

هرچند، طبق گزارشات موجود، هش‌ریت شبکه بیت کوین تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته و به کمترین مقدار خود طی ۸ ماه اخیر رسیده است. این موضوع نیز می‌تواند نقش مهمی در اصلاح قیمت داشته باشد. حتی خرید اخیر ۴۸۹ میلیون دلاری شرکت مایکرواستراتژی نیز نتوانست سطح حمایتی ۳۵,۰۰۰ دلار را حفظ کند.

این شک و شبهه نیز به وجود آمده است که شاید قراردادهای آتی و اختیار بیت کوین با تاریخ سررسید ۲۵ ژوئن ممکن است دلیل این کاهش قیمت باشد. ماه جاری با سررسید ۲.۵ میلیارد دلار آپشن‌های بیت کوین و ۲ میلیارد دلار قرارداد های آتی مواجه هستیم.

در حال حاضر، قرارداد های آتی CME تقریبا نیمی از قرارداد های باز آتی را شامل می‌شوند. هرچند تجربه نشان داده است که اکثر سرمایه‌گذاران طی هفته آخر معاملاتی، وضعیت معاملاتی خود را می‌بندند.

مجموع قرارداد های آپشن بیت کوین در تاریخ 25 ژوئن
مجموع قرارداد های آپشن بیت کوین در تاریخ 25 ژوئن

بازارسازها و میزهای آربیتراژ به سمت قرارداد های آتی کوتاه‌مدت و همزمان حفظ بیت کوین تمایل دارند. در این بین، شرکت‌های بزرگ مدیریت دارایی نظیر Tudor Investment به قرارداد های آتی بلندمدت می‌پردازند.

هرچند، بستن یا انتقال قرارداد آپشن یا اختیار بی‌ارزش، سودی ندارد. با توجه به اینکه کمتر از ۵ روز به تاریخ سررسید این قراردادها مانده است،  حق خرید بیت کوین (call) به ۲۰ دلار رسیده است.

شرایط کلی به نفع گاوها است، زیرا آپشن‌های خرید یا کال خنثی تا صعودی، ۳۶ درصد بیشتر از سایر قرارداد های آپشن‌ ها هستند.

به این موضوع توجه کنید که ۸۷ درصد آپشن‌های حق خرید بالاتر از ۳۴,۰۰۰ دلار قرار داده شده است. بنابراین، اگر قیمت بیت کوین کمتر از این سطح باقی بماند، فقط ۲۰۰ میلیون دلار قرارداد خنثی تا صعودی در سررسید ماه ژوئن حضور خواهند داشت.

در این بین، ۴۶ درصد آپشن‌های فروش (put) بالاتر از ۳۴,۰۰۰ دلار قرار داده شده‌اند. ارزش این قراردادها معادل با ۵۱۰ میلیون دلار است. در نتیجه، برتری با قراردادهای خنثی تا صعودی است.

در صورتی که قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۵ ژوئن به بالاتر از ۳۶,۰۰۰ دلار برسد، اختلاف ۳۱۰ میلیون دلاری به نفع خرس‌ها تا ۱۹۰ میلیون دلار کاهش خواهد یافت. از طرف دیگر، خرس‌ها می‌توانند ۱۴۰ میلیون دلار قرارداد باز دیگر اضافه کنند و منجر به کاهش قیمت به کمتر از ۳۲,۰۰۰ دلار شوند. برتری ۴۵۰ میلیون دلاری بسیار مهم است و نباید نادیده گرفته شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا