اخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومی

قطع ارتباط توسعه دهندگان بیت کوین با Bitcoin.org!

اخیرا ماجراهایی در سایت های slack ،ircs، توییتر و reddit بر سر وفاداری، قدرت و‌ کنترل توسعه دهندگان بیت کوین به وجود آمده است. این موضوع با تقاضای آدام بک مدیر عامل بلاک استریم، مبنی بر تغییر مالکیت bitcoin.org شروع شد. این وبسایت توسط ساتوشی ناکاموتو یا حداقل با کمک های وی در حدود یک دهه قبل ایجاد شده است.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به نظر می رسد bitcoin.org که ایجاد کننده وایت پیپر بیت کوین می‌باشد در تصاحب یا کنترل شخص یا تیم نیمه ناشناس با نام مار کبرا می‌باشد.

هم چنین به نظر می‌رسد تیموس (Theymos) اداره و کنترل مشترکی در این دو تیم دارد، اما واقعیت امر تا حدودی نامشخص و مبهم است و رویدادهای اخیر نشان می‌دهد که کبرا کنترل کامل را در دست دارد و حرف آخر را می‌زند.

اگر به یاد داشته باشید طی مناظره بزرگ مقیاس پذیری، تیموس از bitcoin.org به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کرد. سایت را حذف کرد و مجددا کوین بیس و دیگر سایت ها را نصب کرد و در واقع به عنوان بازوی بیت کوین کور عمل کرد.

با وجود این که آن مناظره انجام شد، به نظر می رسد کبرا کاملا از خط مشی طرفین پیروی نمی کند و حرف های خوبی درباره بیت کوین کش زده است که باب میل آدام بک نمی‌‍باشد.

سخنان آدام بلک و بیت کوین کش

تصویر فوق از یک اکسچنج بر روی اسلک slack گرفته شده است. طی آن آدام بک از کبرا خواسته است تا دامنه سایت را به تیموس یا ولادمیر ون درلان (یا وومپوس) که در حال حاضر مالک بیت کوین کور می باشد انتقال دهد.

کبرا این درخواست را رد کرد و پاسخ داد که فکر می‌کند آدام بک برای پست مدیرعاملی بلاک استریم به شدت تفرقه انداز می‌باشد و باید کنترل و مدیریت آن را به وارن توگامی واگذار کند.

بک که از این درخواست خوشش نیامده بود از کبرا پرسید که آیا احتمال دارد به بیت کوین کش تمایل داشته باشد و در صورت انجام چنین کاری قول خواهد داد که دامین را به تیموس انتقال دهد. پاسخ کبرا که در تصویر فوق مشاهده می‌شود و تبدیل به یک شوخی اینترنتی شده است.

همانطور که می دانید بلاک استریم به بسیاری از توسعه دهندگانی که بر روی بیت کوین کور کار می‌کنند حقوق ماهیانه پرداخت می‌کند. اینکه آندرو‌ چو (یا همان achow101) یکی از آن ها می‌باشد یا امیدوار است یکی از کارمندان بلاک استریم باشد مشخص نیست.

به این دلیل می‌گوییم مشخص نیست زیرا اشخاص مستقلی وجود داشته اند که به نظر می آمد مشتاقانه خط مشی مقامات را دنبال می کنند بخشی از این تیم باشند ولی بعدا مشخص شد برای بلاک استریم کار می کنند.

اندرو‌ چو موضوع “دور شدن بیشتر از bitcoin.org” را در سایت IRC و در جلسه توسعه دهندگان بیت کوین کور در تاریخ 19 جولای مطرح کرد. مطالب زیر بخشی از این صحبت ها می‌باشد:

وومپوس: واقعا این کار اوضاع را بهتر می‌کند؟

وومپوس: جدا می‌گویی بهتر است دیگر bitcoin.org را به روز رسانی نکنم و کدهای باینری را آنجا آپلود کنم؟

achow101: بله.

achow101: آیا از اتفاقات اخیر bitcoin.org خبر داری؟

وومپوس: کم و بیش.

وومپوس: بنابراین فکر می‌کنم این کار تعداد دانلودها را به شدت کاهش خواهد داد.

وومپوس: برایم مهم نیست. اصلا نمی‌خواهم درگیر مسائل سیاسی شوم. از آن خسته شدم.

achow101: اقداماتی در خصوص انتقال تمام مطالب بیت کوین کور از bitcoin.org به bitcoincore.org در حال انجام است.

وومپوس: شاید اسناد توسعه دهنده هم انتقال یابد.

به نظر می‌رسد مسئول فعلی بیت کوین کور تعریف جالبی از “اصلا نمی‌خواهم درگیر مسائل سیاسی شوم” دارد ، زیرا وی اولین نفری بود که پیشنهاد ارائه شده را در گیت‌هاب تایید کرد. در واقع گیت هاب نیز تحت کنترل وومپوس(laanwj) می‌باشد.

این کار مشخصا کبرا را عصبانی کرد که پس از آن کبرا به وومپوس گفت: حرکت بسیار سیاسی بود! چرا باید به تبلیغ و معرفی نرم افزار بیت کوین کور ادامه دهیم اگر قرار است چنین اراجیفی گفته شود؟

داستان همینجا تمام می‌شود. باید منتظر باشیم و ببینیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. Bitcoin.org حداقل در خصوص شرکت هایی که لیست می کند می توانست کمی بیشتر بی طرف باشد. اما بیشترین آسیبی و انتقادی که به این مناظره وارد شد مربوط به تیموس کنترل کننده r/bitcoin یا همان (Reddit) بود. بنابراین این توسعه های جزیی ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد.

هرچند این موضوع نشان می دهد که بلاک استریم هم چنان نفوذ چشمگیری بر بیت کوین کور دارد. نفوذی در این حد که اگر ادعای آن ها صحیح باشد باید با بیت کوین کش همکاری کنند.

اصلی ترین نفوذ و تاثیر ذکر شده این است که بلاک استریم با ظرفیت کم زنجیره آنلاین از طریق فروش محصولات لایه دوم نظیر Liquid یا حتی سایر اقدامات سودآوری می‌کند.

اگر این مورد درست باشد، با ارائه یک تجربه تراکنش زنجیره آنلاین ممتاز، با توسعه برنامه های BCH و با اجرای کدهایی که باعث بهبود شبکه می شوند مانند گرافن Graphene نوظهور در بیت کوین آنلیمیتد Bitcoin Unlimited و سایر اقدامات، به راحتی می تواند پا به عرصه رقابت بگذارد. در واقع این موضوع، هدف کلی فورک بیت کوین کش بود تا فضای رقابتی ایجاد کند.

منبع
trustnodes

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا