اخبار خارجی

فومو، عرضه کم یا افزایش تقاضا؟ دلایل اصلی رشد قیمت بیت کوین چیست؟

در زمان رشد شدید قیمت بیت کوین و هر دارایی دیگری در بازارهای مالی، احساسی به جان افراد می‌افتد که آنقدر این رفتار در میان انسان‌ها رواج داشته که اصطلاحی برای آن بوجود آمده است. FOMO یا Fear of missing out اشاره به همین احساس هیجان و عقب ماندن از بازار دارد. احساس اینکه همه سود کرده و دارایی خود را چند برابر کرده‌اند و من جا مانده‌ام. لحظه‌ای هیجان خرید بیت کوین را کنار بگذاریم. و دلایل رشد قیمت را بررسی کنیم. اینکار باعث می‌شود در چرخه بعدی، جا نمانیم.

دلایل رشد قیمت بیت کوین

اصطلاح فومو به قدری رایج است که در زمانی که قیمت‌ها به شدت رشد می‌کنند، حرفه‌ای‌های بازار به سرمایه‌گذاران کم تجربه توصیه می‌کنند که دچار فومو نشوید! این احساس به معنی ” ترس از دست دادن” یک موقعیت است. وقتی می‌بینیم که قیمت بیت کوین هر روز بالاتر می‌رود، این احساس در ما بوجود می‌آید که افراد زیادی در حال کسب ثروت هستند. احساس می‌کنیم یک موقعیت عالی سرمایه‌گذاری را از دست داده‌ایم. و دیگر چنین شرایط خوبی مجددا ایجاد نخواهد شد. اما اینطور نیست؛ قیمت دارایی‌ها در بازارهای مالی رفتار چرخه‌ای دارد. پس از هر صعودی، اصلاح و نزولی وجود دارد و در انتهای هر نزولی، رشد قیمتی را خواهیم دید. این چرخه همینطور ادامه خواهد داشت. پس FOMO به خود راه ندهید.

در این مقاله به دنبال پاسخ یک سوال هستیم: قیمت بیت کوین چرا انقدر رشد کرد؟ دستیابی به پاسخ این سوال، به تجربه ما می‌افزاید و اگر در آینده چنین شرایطی را مشاهده کردیم، می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که قیمت، افزایش خواهد یافت. یکی از اصول اساسی تحلیل تکنیکال همین نکته است که تاریخ تکرار می‌شود. در ادامه برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

عرضه بیت کوین محدود است

در بازار تنها و تنها دو عامل قیمت را تعیین می‌کند؛ عرضه و تقاضا. تمام اتفاقات فاندامنتال و تکنیکال، اثر خود را بر عرضه و تقاضا گذاشته و قیمت بر اساس رابطه میان عرضه و تقاضا، تغییر می‌کند. ساتوشی ناکاموتو تنها ۲۱ میلیون واحد رمز ارز بیت کوین را در نظر گرفته است؛ نه بیشتر و نه کمتر. از طرفی عرضه بیت کوین، نرخ ثابتی دارد. به ازای استخراج هر بلوک، مقدار مشخصی بیت کوین تولید می‌شود.

پس، عرضه بیت کوین ثابت و محدود است. اگر تقاضا برای خرید بیت کوین افزایش یابد، طبیعتا شاهد رشد قیمت آن هستیم. از مدتها قبل خبرهایی از خرید بیت کوین توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری منتشر می‌شد. در میهن بلاکچین بسیاری از این خریدها را منتشر کرده‌ایم. این به معنی افزایش تقاضا در بازار اولین رمز ارز جهان، از طرفی عرضه آن محدود است؛ در نتیجه قیمت افزایش خواهد یافت. یکی از مهمترین خبرها، خبر استفاده پی پال از بیت کوین بود. تعداد کاربران فعال شبکه PayPal سه برابر تعداد کابران فعال در شبکه بیت کوین است. آیا منتظر خبر بزرگتری بودیم؟

قیمت بیت کوین در زمان اعلام این خبر در محدوده ۱۲,۰۰۰ دلار معامله می‌شد. اکنون قیمت آن ۱۸,۰۰۰ دلار است. پی پال محصول جدید را برای کاربران خود ارائه کرد. کاربران با استفاده از اکانت PayPal خود مستقیما می‌توانند ارزهای دیجیتال را بخرند و به فروش برسانند و همچنین نگهداری کنند. به یکباره ۳۰۰ میلیون نفر به بازار ارزهای دیجیتال متصل شدند. این افراد به راحتی می‌توانستند بیت کوین و اتریوم و دیگر رمز ارزها را خریداری کنند. تاثیر این اتفاق غیرقابل باور است. البته نتیجه آن نیز مشخص است. در طول یک ماه از معرفی، حدود ۷۰ درصد از کل بیت کوین های ماین شده، توسط کاربران پی پال خریداری شد. قیمت بیت کوین در زمان انتشار این خبر در محدوده ۱۲,۰۰۰ دلار بود و اکنون ۱۸,۰۰۰ دلار.

اپلیکشن شرکت اسکوئر

چند ماه پیش خبر گرایش شرکت اسکوئر (شرکتی متعلق به جک دورسی، موسس توییتر) به بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال منتشر شد. مقدار سرمایه‌گذاری این شرکت در بازار بیت کوین معادل ۵۰ میلیون دلار بود. این عدد، تاثیر قابل توجهی بر بازار داشت. همچنین در نرم‌افزار Cash App این شرکت که یک بستر پرداخت مالی توسط گوشی تلفن همراه است، خرید و فروش بیت کوین را راه‌اندازی کرد. پیش بینی می‌شود حدود ۴۰ درصد خرید بیت کوین استخراج شده توسط کاربران این اپلیکیشن خریداری شده است.

پی پال و اسکوئر نمونه‌ای از افزایش تقاضا در بازار بیت کوین هستند. به همین دلیل رشد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ کاملا متفاوت از سال ۲۰۱۷ است. در سال ۲۰۱۷ به هیچ وجه چنین تقاضایی برای خرید بیت کوین وجود نداشت. اساسا بیت کوین در این ابعاد، شناخته شده نبود. اگر هم افرادی آن را می‌شناختند، مسیر سختی برای خرید آن داشتند. اما اکنون، تنها کافی است افراد به اکانت پی پال و اسکوئر در تلفن همراه خود متصل شوند، خرید بیت کوین تنها چند دقیقه از آنها زمان می‌گیرد. از طرفی، اعتماد مردم به پی پال بسیار بسیار بیشتر از صرافی‌های ارز دیجیتال است. در سال ۲۰۱۷ شما برای خرید بیت کوین احتیاج به استفاده از یک صرافی برای خرید و یک کیف پول برای نگهداری بیت کوین خود داشتید؛ این فضا برای عموم مردم، کاملا ناشناخته بود. اما امروز، همه این کارها در حساب کاربری پی پال و اسکوئر( که سالهاست برای افراد شناخته شده و قابل اعتماد است) انجام می‌شود.

خرید شرکت‌های سرمایه‌گذاری

در انتها مختصری در مورد خرید شرکت‌های سرمایه‌گذاری صحبت خواهیم کرد. در این مورد بسیار شنیده‌ایم. تنها یک مورد را اشاره می‌کنیم؛ شرکت گری اسکیل؛ میزان سرمایه‌ای که این شرکت در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است از ۱۰ میلیارد دلار عبور کرد. این شرکت به تنهایی ۵۰۰,۰۰۰ رمز ارز بیت کوین خریداری کرده است. قطعا چنین خریدهایی باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد. فراموش نکنیم که عرضه بیت کوین محدود است. حجم و فشار تقاضا برای خرید آن نیز بسیار افزایش یافته، پس نتیجه‌ای جز رشد قیمت آن تا محدوده ۱۸,۰۰۰ دلار قابل انتظار نیست. هر گاه چنین وضعیتی در بازار بیت کوین و یا هر ارز دیجیتالی دیگری مشاهده کنیم، با توجه به تجربه بیت کوین، می‌توانیم انتظار رشد قیمت آن دارایی را داشته باشیم.

منبع
coininsider

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا