متوسط اخبار خارجی

کاهش شاخص سلطه بیت کوین در بازار؛ آیا فصل آلتکوین دیگری در راه است؟

شاخص سلطه بیت کوین، شاخص مناسبی برای شناسایی رفتار کلی معامله گران در بازار ارزهای دیجیتال است. زمانی که این شاخص افزایش می‌یابد، یعنی عمده تریدرها بر روی بازار بیت کوین فعالیت داشته و تمایلی به خرید و فروش آلتکوین ها ندارند. اما کاهش این شاخص نشان می‌دهد که بیشتر تریدرهای بازار، به جای بیت کوین بر روی آلتکوین متمرکز هستند.

شاخص تسلط بیت کوین به کمترین میزان خود در یک سال گذشته رسیده است و همچنان در یک روند نزولی در حال کاهش است؛ این یعنی رشد آلتکوین ها همچنان ادامه دارد. شاخص تسلط بیت کوین در زمان نگارش این خبر، ۵۸.۳ درصد است.

دلیل کاهش شاخص تسلط بیت کوین چیست؟

انفجار پروژه‌های دیفای و به دنبال آن رشد قیمت اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال مرتبط با دیفای، یکی از دلایل مهم در کاهش شاخص سلطه بیت کوین است. میزان سرمایه ذخیره شده در پروژه‌های دیفای مدام در حال افزایش است. در سه ماهه اخیر مقدار سرمایه ذخیره شده در پروژه‌های دیفای از ۱ میلیارد دلار به نزدیکی ۵ میلیارد دلار رسیده است.

کاهش شاخص تسلط بیت کوین

ارزش بازار ۱۰ توکن دیفای برتر بازار بر اساس اطلاعات موجود، به ۱۰.۵ میلیارد دلار رسیده است. رمزارز Link با ارزش بازار معادل ۶ میلیارد دلار به جایگاه پنجم برترین های بازار ارزهای دیجیتال رسیده است. در حال حاضر پروژه لینک به عنوان یکی از پروژه‌های موفق دیفای بالاتر از بیت کوین کش، بیت کوین SV ، کاردانو و بسیاری دیگر از ارزهای بزرگ بازار قرار گرفته است.

کاهش دامیننس بیت کوین
میزان سرمایه موجود در پروژه‌های دیفای مدام در حال افزایش است

قیمت بیت کوین پس از یک روند صعودی قدرتمند موفق به شکست مقاومت مهم ۱۰۵۰۰ دلاری خود شد. مقاومتی که برای سه سال مانع از رشد قیمت بیت کوین شده بود. اما بیت کوین توانست این مقاومت را از پیش روی خود برداشته و در حال حاضر بالای این مقاومت در حال معامله است.

طبیعتا در بازارهای مالی پس از شکست مقاومت‌های مهم، بازار احتیاج به استراحت دارد. این استراحت بیت کوین باعث شده تا نوسانات کمی را تجربه کند و به همین دلیل معامله‌گران در این بازار به سراغ آلتکوین ها رفته‌اند. به دلیل عمق کم بازار آلتکوین ها، ورود سرمایه به این بازارها باعث ثبت رشدهای نسبتا بالایی شده است. این رشد قیمت آلتکوین ها به کاهش شاخص تسلط بیت کوین منجر می‌شود.

باید دید کاهش شاخص تسلط بیت کوین تا کجا ادامه می‌یابد. در این روند نزولی شاخص تسلط بیت کوین، سطح ۵۴ درصد اولین حمایت مهم برای آن خواهد بود. ریزش سلطه بیت کوین فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری روی آلتکوین ها فراهم خواهد کرد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا