تحلیل تکنیکال

بررسی کندل ماهانه بیت کوین؛ یک شاخصِ تکنیکال سیگنال رشد ۳ برابری BTC را صادر کرد

کندل ماهانه بیت کوین برای فوریه ۲۰۲۴ طی روزهای گذشته بسته شد و بسیاری از تحلیلگران را غافلگیر کرد. علاوه بر این شاخص‌های تکنیکالی مثل اسیلاتور «Williams%R» از رشد این ارز دیجیتال حمایت کرده‌اند.

کندل ماهانه بیت کوین

به گزارش میهن بلاکچین، کلوز کندل ماهانه BTC در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) بی‌شک به نفع گاوها بود. با رشد ۴۳.۵۵٪ بیت کوین در این ماه، فوریه ۲۰۲۴ بیشترین رشد را برای BTC از دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۰) در پی داشت.

رشد ماهانه بیت کوین از سال ۲۰۱۳
رشد ماهانه BTC از سال ۲۰۱۳ – منبع: CoinGlass

تحلیلگری به اسم چک‌میت (Checkmate) در واکنش به این مسئله اعلام کرد:

واقعا دور از انتظار بود. بیت کوین در فوریه ۲۰۲۴ یک کندل ۱۹٬۸۴۰ دلاری ثبت کرد که بزرگ‌ترین رشد دلاری آن در تایم فریم ماهانه در کل تاریخ محسوب می‌شود. این کندل ۳۹۰ میلیارد دلار به مارکت کپ بیت کوین اضافه کرد؛ این یعنی رشد ۴۷٪!

عملکرد ماهانه بیت کوین
عملکرد ماهانه BTC – منبع: توییت چک میت

سیگنال صعودی اسیلاتور Williams%R

تحلیلگران با بررسی اسیلاتور Williams%R در تایم فریم سه ساله متوجه شدند که این اسیلاتور سیگنال صعودی نادری را برای چهارمین بار در کل تاریخ صادر کرده است. کالب فرانزن (Caleb Franzen)، بنیان‌گذار پلتفرم «Cubic Analytics»، اعلام کرده است:

کندل ماهانه بیت کوین در بالای تمام کندل‌های ماهانه آن از اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰) بسته شد. جالب این جا است که اسیلاتور ۳۶ ماهه Williams%R هم برای چهارمین بار در کل تاریخ به بالای ناحیه اشباع خرید رسید.

تحلیلگران از اسیلاتور Williams%R برای بررسی قدرت روند BTC استفاده می‌کنند. فرانزن ادامه داد:

من همیشه این را می‌گویم و باز هم تاکید می‌کنم: سیگنال‌های اشباع خریدِ Williams%R به شدت صعودی هستند و باید از آن‌ها به عنوان یک سیگنال مثبت استفاده کرد؛ نه سیگنال خروج.

سیگنال‌های قبلی Williams%R در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ ظاهر شده بودند و همگی در ابتدای بازار صعودی بیت کوین قرار داشتند. به طور کلی رالی BTC در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۲۰ به ترتیب باعث شد قیمت آن ۱٬۹۰۰٪ و ۲۶۰٪ رشد کند. در نتیجه حتی اگر BTC این بار ۲۶۰٪ رشد کند، قیمت آن به ۱۸۰٬۰۰۰ دلار می‌رسد. با این حال فرانزن خاطرنشان کرد:

سیگنال‌های ۱۲ ماهه و ۲۴ ماهه Williams%R هم به همین صورت است. با این حال، این سیگنال‌ها هیچ چیز را تضمین نمی‌کنند. آن‌ها فقط به ما می‌گویند که فعالانِ بازارهای گذشته چگونه رفتار کرده‌اند. این اسیلاتور بی‌شک صعودی است اما ما باید از آن برای تاییدِ بیشتر احتمالات صعودی استفاده کنیم نه اینکه به طور کامل به آن تکیه کنیم.

نمودار قیمت بیت کوین و اسیلاتور ۳۶ ماهه Williams%R
نمودار قیمت بیت کوین و اسیلاتور ۳۶ ماهه Williams%R – منبع: توییت کالب فرانزن

بررسی شاخص RSI

شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین در تایم فریم هفتگی به ناحیه اشباع خرید رسیده است.

نمودار هفتگی بیت کوین و شاخص RSI
نمودار هفتگی BTC و شاخص RSI – منبع: TradingView

در تایم فریم روزانه هم این شاخص در ناحیه اشباع خرید قرار دارد و حتی در ۲۸ فوریه (۹ اسفند) برای مدت کوتاهی از محدوده ۸۰ (از ۱۰۰) عبور کرد. شایان ذکر است که در اواخر دسامبر ۲۰۲۳ (آذر)، شاخص RSI بیت کوین در تایم فریم روزانه کمی کاهش یافت و این ارز دیجیتال توانست حرکت صعودی جدیدی را در آستانه راه‌اندازی ETFهای اسپات خود آغاز کند. شاخص RSI در تایم فریم ماهانه در شرایط بهتری قرار داد؛ چراکه به تازگی وارد ناحیه اشباع خرید شده است.

نمودار ماهانه بیت کوین و شاخص RSI
نمودار ماهانه BTC و شاخص RSI – منبع: TradingView

منبع
کوین تلگرافکوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا