اخبار خارجی

سلطه بیت کوین به کمترین مقدار ۳ سال اخیر رسید

در حال حاضر، بیت کوین ۴۰.۲ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را در تحت تسلط خود دارد که کمترین سطح از ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ تاکنون به حساب می‌آید.

پس از دستیابی آلتکوین‌ها به ارزش بازار ۱.۵ تریلیون دلار در هفته گذشته، تسلط این ارزهای دیجیتال به بالاترین سطح ۳ سال اخیر رسید.

اگرچه بیت کوین بار دیگر به توییت‌های ایلان ماسک واکنش نشان داده است، اما تسلط آلتکوین‌ها به بالاترین سطح خود طی ۳ سال اخیر رسیده است.

بیت کوین در ماه ژانویه ۲۰۱۸ و پس از ریزش نسبت به اوج قیمت خود، به تسلط ۳۳ درصدی رسیده بود در حالی که در آن زمان، تسلط آلتکوین‌ها رکوردشکنی کرده بود. در حال حاضر، تسلط بیت کوین به ۳۶ درصد نزدیک می‌شود. گفتنی است این سطح تسلط بر بازار از لحاظ کمترین سطح تسلط بیت کوین در رتبه دوم قرار دارد و در ماه می ۲۰۱۸ ثبت شده است.

تسلط بیت کوین

در حال حاضر مجموع ارزش بازار آلتکوین‌ها پس از ثبت رکورد ۱.۵ تریلیون دلار در هفته گذشته، برابر با ۱.۲۵ تریلیون دلار است.

اتریوم نیز اخیر با افزایش سطح تسلط خود بر بازار همراه بوده است به طوری که ارزش بازار اتر به نصف ارزش بازار بیت کوین نزدیک شده و بیش از ۱۹ درصد از بازار را تحت اختیار خود درآورده است. اتر هم‌چنین ۳۲ درصد از کل بازار آلتکوین‌ها را در اختیار دارد.

بایننس کوین (BNB) با ۴ درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال در رتبه سوم قرار دارد و پس از آن، کاردانو با ۳.۳۸ و دوج کوین با ۳.۱۴ درصد تسلط بازار قرار گرفته‌اند. گفتنی است بایننس کوین ۶.۷ درصد، کاردانو ۵.۵ درصد و دوج کوین نیز ۵ درصد بازار آلتکوین‌ها را در اختیار دارند.

ایلان ماسک با بیان این موضوع که ممکن است شرکت تسلا دارایی‌های بیت کوین خود را بفروشد باعث کاهش ۱۶ درصدی قیمت بیت کوین و تسلط بر بازار طی ۱۸ ساعت شد.

اگرچه قیمت بیت کوین در حال حاضر ۳۵ درصد کمتر از رکورد قیمت خود در تاریخ ۱۴ آوریل است، اما چندین آلتکوین نیز با کاهش قیمت مواجه بوده‌اند. در این بین، اتریوم نسبت به رکورد قیمت ۴۳۵۰ دلاری خود که در تاریخ ۱۲ می ثبت شده است، ۲۴ درصد کاهش قیمت داشته است.

بعضی تر ارزهای دیجیتال علیرغم روند نزولی بازار، افزایش قیمت داشته‌اند. برای مثال کاردانو در تاریخ ۱۶ می به رکورد قیمت ۲.۴۵ دلار دست یافت.

با صحبت‌های اخیر ایلان ماسک “پدر دوج کوین”، قیمت بیت کوین در هفته جاری به ۴۰,۰۰۰ نزدیک شد. چه اتفاقاتی در روزهای آتی رخ خواهد داد؟

پس از آخر هفته سخت برای بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، روز دوشنبه آماده شروع مرحله بعدی بازار صعودی ۲۰۲۱ است.

در ادامه به بررسی ۵ عاملی می‌پردازیم که می‌تواند آینده بیت کوین و آلتکوین‌ها را شکل دهد.

تاثیر توییت‌های ایلان ماسک بر سطح تکنیکال بيت کوين

هفته جاری خبرها باز هم درباره یک فرد بخصوص بود: ایلان ماسک. مدیرعامل شرکت تسلا و SpaceX با اظهارنظر بدبینانه و مخالفت با بیت کوین، در توییتر آشوب به پا کرد.

پس از انتشار خبر مبنی بر حذف بیت کوین توسط شرکت تسلا به عنوان یکی از روش‌های پرداخت، قیمت بیت کوین سریعا کاهش یافت. اما ایلان ماسک به همین مورد بسنده نکرد.

توییت‌های بعدی ماسک در آخر هفته گذشته که شامل انتقاد از غیرمتمرکزسازی بیت کوین و باور وی به ارزهای دیجیتال بود، شرایط را برای این عرصه پیچیده‌تر کرد.

ماسک در بین صحبت‌های خود به برنامه‌های شرکت تسلا در خصوص فروش بیت کوین‌های خود اشاره کرد و این موضوع منجر به کاهش قیمت بیت کوین به ۴۲,۰۰۰ دلار شد. در این سطح قیمت بود که ایلان ماسک اذعان داشت شرکت تسلا تاکنون هیچکدام از بیت کوین‌های خود را نفروخته است.

با توجه به درگیری ایلان ماسک و جامعه ارزهای دیجیتال، قیمت بیت کوین با نوسان زیادی مواجه شد زیرا معامله‌گران به جنگ توییتری این دو جبهه چشم دوخته‌اند.

در حال حاضر قیمت بیت کوین تقریبا ۴۴,۸۰۰ دلار است که ۸.۷ درصد کاهش قیمت نسبت به ۲۴ ساعت گذشته را نشان می‌دهد.

طبق گفته الکس کروگر (Alex Krueger) تحلیلگر ارزهای دیجیتال، توییت ایلان ماسک می‌تواند به عنوان سیگنالی برای کف قیمت مقطعی عمل کند، زیرا زمانی توییت ماسک منتشر شد که قیمت بیت کوین به سطح فیبوناچی اصلاحی ۶۱.۸ درصد رسیده بود. کروگر در این خصوص گفت که ایلان ماسک باید یک تحلیلگر تکنیکال خبره باشد زیرا توییت وی مبنی بر عدم فروش بیت کوین توسط شرکت تسلا دقیقا همزمان با رسیدن قیمت بیت کوین به سطح فیبوناچی اصلاحی ۶۱.۸ درصد منتشر شد.

کاهش تسلط بیت کوین به کمتر از ۴۰ درصد

فعالیت‌های ایلان ماسک تاثیر بسزایی بر بیت کوین و آلتکوین‌ها گذاشته است.

علیرغم تعریف ایلان ماسک از دوج کوین، حتی این میم کوین نیز نتوانست از گزند ریزش بازار در آخر هفته در امان بماند. اکثر آلتکوین‌های برتر همانند بیت کوین با کاهش قیمت مواجه شدند. در این میان حتی کاردانو نیز که روز شنبه توانسته بود به رکورد قیمت جدیدی دست یابد نیز با ریزش چشمگیری مواجه شد.

روز جاری، سهم بیت کوین از کل بازار ارزهای دیجیتال برای اولین بار پس از ماه ژوئن ۲۰۱۸ به کمتر از ۴۰ درصد رسید. به دلیل کاهش قیمت اخیر بیت کوین، تسلط این ارز دیجیتال نیز با کاهش شدیدی مواجه شده است، در حالی که آلتکوین‌هایی نظیر اتر از این لحاظ رشد داشته‌اند.

یکی از معامله‌گران معروف به اسم The Moon در توییتر نوشت:

تسلط بیت کوین هم‌چنان در حال کاهش است. فصل آلتکوین‌ها هنوز به پایان نرسیده است اما احساس میکنم پایان آن نزدیک است.

شرایط آرام فاندامنتال‌های بيت کوين

در این بین، شاید تنها چیزی که مخالف با روند صعودی بیت کوین نباشد، عوامل فاندامنتال شبکه بیت کوین است. حتی پس از کاهش قیمت به ۴۲,۰۰۰ دلار، بیت کوین برای ماینرها جذاب‌تر از گذشته شده است و امنیت این شبکه قوی‌تر از هر زمان دیگری است.

هش‌ریت و سختی شبکه در هفته‌های اخیر بازیابی معجزه‌‌آسایی داشته است و توانسته به رکورد جدیدی دست یابد.

آخر هفته گذشته نیز شرایط مشابهی در این شبکه وجود داشت و میانگین هفتگی هش‌ریت برای اولین بار به ۱۸۰ اگزاهش در ثانیه رسید.

سختی شبکه نیز در تنظیم بعدی که ۱۱ روز دیگر رخ می‌دهد، ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت. تنظیم سختی قبلی در تاریخ ۱۴ می که افزایش ۲۱.۵ درصدی داشت، بیشترین رشد پس از ماه ژوئن ۲۰۱۴ را ثبت کرده است.

افزایش ارزش دلار

قدرت دلار آمریکا پس از کاهش در اواخر هفته گذشته، هفته جاری در روند صعودی قرار گرفته است. رشد شاخص ارز دلار (DXY) از سطح حمایتی خود منجر به ایجاد مشکلات دیگری برای بیت کوین شده است.

همزمان، بازار بورس کشور چین نیز روند صعودی داشته است، اما بازار بورس اروپا و آمریکا عملکرد متوسطی داشته‌اند.

هرچند، تورم مشکل مهمی در میان معامله‌گران است. بازگشت بازارهای جهانی به شرایط قبل از شیوع ویروس کرونا و قرنطینه کشورها، مشکلاتی را به ویژه برای فدرال رزرو و بانک‌های مرکزی ایجاد کرده است.

الیویر دآسیه (Olivier d’Assier) سرپرست بخش تحقیقات کاربردی Qontigo در این خصوص گفته است:

بازایابی اقتصاد جهان در حال انجام است. به همین دلیل، ترس‌ها و نگرانی‌های پیرامون تورم افزایش می‌یابد. پس از یک سال بد برای بازارهای بورس، اشتیاق برای کسب سود به طور منطقی افزایش می‌یابد.

عملکرد بیت کوین هم‌چنان بهتر از بازار صعودی قبلی است

هیچکدام از افراد مهم و شناخته‌شده صنعت ارزهای دیجیتال نشانه‌ای از بدبینی بروز نداده‌اند و فقط به تحلیل ماهیت اصلاح کنونی بازار و مقایسه آن با سال گذشته می‌پردازند.

هفته جاری، PlanB تحلیلگر ارزهای دیجیتال خاطرنشان کرد که با تمام فعالیت‌های ایلان ماسک، عملکرد بیت کوین هم‌چنان بهتر از روند صعودی سال ۲۰۱۷ و رسیدن قیمت بیت کوین به ۲۰,۰۰۰ دلار است.

دعوت به آرامش و توجه به شرایط بازار در بلندمدت، یک ویژگی مهم در میان معامله‌گران باتجربه بیت کوین است. طبق گزارش کوین تلگراف در هفته گذشته، حتی با وجود اقدامات ایلان ماسک و سایر نوسان‌های نزولی، مدل انباشت به جریان هنوز به مشکل برنخورده و نقض نشده است.

طی یک نظرسنجی از ۳۵,۰۰۰ پاسخ‌دهنده، اکثر آنها هنوز معتقد بودند که قیمت بیت کوین در سال جاری به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا