تحلیل آنچین

تسلیم ماینرهای بیت کوین به سطوح سال ۲۰۲۲ رسید؛ نشانه‌هایی از بازگشت بازار؟

بر کسی پوشیده نیست که ماینرهای بیت کوین در حال حاضر به ویژه پس از هاوینگ و کاهش پاداش استخراج، استرس مالی قابل توجهی را تجربه می‌کنند. در نتیجه، آن‌ها مجبور شده‌اند تا دارایی‌های BTC خود را بفروشند تا هزینه‌های عملیاتی فزاینده را جبران کنند.اما آخرین داده‌های آنچین نشان می‌دهند بازار بیت‌کوین موجی از تسلیم ماینرها را تجربه می‌کند که یادآور دسامبر ۲۰۲۲ تقریبا یک ماه پس از سقوط صرافی FTX است. اکنون سؤال این است که آخرین بار چه اتفاقی افتاد و چگونه می‌تواند بر چرخه فعلی تأثیر بگذارد؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در زمان سقوط FTX تسلیم شدن در میان ماینرهای بیت کوین با ۷.۶٪ کاهش در هش ریت واقعی شبکه (Network True Hashrate) مشخص شد. اکنون نیز این نرخ ۷.۶٪- است.

آیا زمان افزایش قیمت فرا رسیده است؟

در میان اصلاحات اخیر بازار، قیمت بیت کوین شاهد کاهش قابل توجهی از ۷۲٬۰۰۰ دلار به ۶۰٬۹۱۹ دلار بود و ۱۵.۳۵٪ کاهش را ثبت کرد. کاهش قیمت با فشار مجدد در سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار مواجه شد که باعث نوسان بیت‌کوین شد.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

نمودار روزانه بیت کوین، نشان‌دهنده عدم وجود احساس غالب از طرف خریداران و فروشندگان برای تعیین جهت بیت‌کوین است. در بحبوحه این تثبیت، شاخص ترس و طمع بیت کوین به ۳۰ کاهش یافت که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران از حرکت فعلی بازار هراس دارند. در زمان نگارش این مطلب، این شاخص روی عدد ۴۷ قرار دارد.

در حالی که این ترس می‌تواند منجر به اصلاح با تاخیر در کوتاه‌مدت شود، بسیاری از تحلیل‌گران آن را یک فرصت خرید می‌دانند، زیرا سرمایه‌گذاران با احساسات منفی در چنین سناریوهایی از بازار خارج می‌شوند و راه را برای ورود سرمایه‌گذاران با تجربه‌تر هموار می‌کنند.

علاوه بر این، علی مارتینز (Alicharts)، معامله‌گر مطرح، اخیرا در صفحه X خود به انباشت قابل توجهی از بیت کوین اشاره کرده که نشان‌دهنده یک تغییر احتمالی در احساسات بازار است. طبق این توییت، بیش از ۲۰٬۲۰۰ بیت کوین به ارزش تقریبی ۱.۲۳ میلیارد دلار به آدرس‌های انباشت ارسال شد. چنین خریدی در مقیاس بزرگ در بحبوحه کاهش قیمت بیت کوین به ۶۰٬۸۸۸ دلار رخ داد که نشان‌دهنده احساسات مثبت نهنگ‌های بازار است.

ورودی آدرس‌های انباشت بیت‌کوین - منبع: کریپتو کوانت
ورودی آدرس‌های انباشت بیت‌کوین – منبع: کریپتو کوانت

علاوه بر این، نمودار روزانه قیمت بیت‌کوین، این سقوط را به عنوان بخشی از رشد قیمت در یک الگوی ادامه‌دهنده به نام پرچم صعودی نشان می‌دهد. اگر فشار فروش ادامه یابد، قیمت بیت کوین می‌تواند به ۵۴٬۰۰۰ دلار سقوط کند و در خط روند پایین‌تر در کانال این الگو حمایت شود.

بازگشت احتمالی از این سطح حمایت یا شکست مقاومت بالاسری، سیگنال خرید مهمی برای خریداران احتمالی خواهد بود. اگر این الگو درست باشد، شکست قیمتی می‌تواند تا هدف این الگو در ۸۹٬۱۵۰ دلار و سپس ۱۳۵٬۰۰۰ دلار قیمت بیت کوین را افزایش دهد.

کاهش قابل توجه در هش ریت واقعی شبکه و تسلیم ماینرها

خولیو مورنو (Julio Moreno)، رییس بخش تحقیقات کریپتوکوانت، در صفحه X خود تاکید کرده است که هش‌ریت واقعی شبکه به ۷.۶٪- رسیده است. این سطح مشابه سطوحی است که در دسامبر ۲۰۲۲ پس از سقوط FTX مشاهده شد.

کاهش هش‌ریت واقعی شبکه بیت کوین - منبع: کریپتو کوانت
کاهش هش‌ریت واقعی شبکه بیت کوین – منبع: X

سقوط FTX، ضربه سختی به بازار ارز دیجیتال وارد کرد و باعث وحشت و فشار فروش سراسری در این بازار و در نهایت کاهش قیمت شدید شد. مورنو به این موضوع اشاره کرده است که دسامبر ۲۰۲۲ پس از سقوط FTX به کف بازار تبدیل شد.

در آن زمان، تسلیم ماینرهای بیت کوین با کاهش ۷.۶٪ در هش‌ریت واقعی شبکه (Network True Hashrate Drawdown) شناسایی شد. با توجه به پست خولیو مورینو در X، در حال حاضر نیز کاهش هش‌ریت واقعی شبکه در زیر ۷.۶٪ قرار دارد.

متریک Network True Hashrat Drawdown کاهش قدرت محاسباتی اختصاص داده شده به استخراج بیت کوین را محاسبه می‌کند و منعکس‌کننده تلاش ماینرها برای حفظ عملیات در شرایط مالی سخت است. به طور طبیعی، کاهش قابل توجه در هش ریت واقعی شبکه و تسلیم ماینرها، تأثیرات متعددی بر قیمت بیت کوین دارد.

کاهش قابل توجه در فعالیت ماینینگ اغلب به پایین رفتن قیمت بیت‌کوین منجر می‌شود و با خروج ماینرهای ضعیت‌تر، احتمالا فشار فروش نیز کاهش پیدا می‌کند. از لحاظ تاریخی، چنین کاهش قیمت‌هایی با بازیابی در بازار همراه بوده است.

منبع
کوین گیپ

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا