اخبار خارجی

پنج عامل نوسان قیمت بیت کوین که در هفته جاری باید به آنها توجه کرد

مجموعه ای از معیارها بر کاهش قیمت بیت کوین در هفته جاری تاثیرگذار بوده اند، به طوری که مسیر قیمتی این ارز دیجیتال مشخص نیست و در کانال ۹۰۰۰ دلار قرار دارد.

بیت کوین هفته جاری را با برگشت به قیمت ۹۰۰۰ دلار شروع کرد، اما قیمت این ارز دیجیتال در روزهای آتی چگونه خواهد بود؟

کوین تلگراف به پنج عامل اشاره کرده است که منجر به نوسان قیمت بیت کوین در هفته جاری خواهند شد.

بازگشت خوش بینی به بازار بورس همراه با قیمت ۹۰۰۰ دلاری بیت کوین

پس از کاهش مهم در روز جمعه، قراردادهای آتی بازار بورس علیرغم فشار وارده از جانب نگرانی های مرتبط با شیوع ویروس کرونا، در اوایل روز دوشنبه با افزایش مواجه شدند.

قراردادهای آتی داو جونز، S&P 500 و نزدک اندکی افزایش یافتند و آخر هفته آرامی را نسبت به بیت کوین سپری کردند.

قیمت بیت کوین که طی هفته های اخیر تمایل خود به پیروی از نوسانات بازار بورس را نشان داده است، مدتی به کمتر از سطح حمایتی ۹۰۰۰ دلار کاهش یافت و سپس به بالاتر از این سطح برگشت.

این نوسان در واقع مدتی است که در حال وقوع است و طی اکثر روزهای هفته گذشته شاهد کاهش قیمت بیت کوین در کانال ۹۰۰۰ دلار بودیم.

تون ویز در روز پنج شنبه هشدار داد کاهش S&P 500 که بیت کوین در ماه های اخیر ارتباط ۹۵ درصدی خود با آن را نشان داده است می‌تواند در کوتاه مدت زیان بار باشد.

با این حال، بعضی از معامله کنندگان خوش بین بودند. مایکل ون دوپوپ تحلیلگر کوین تلگراف خاطرنشان کرده است که حتی در کف قیمت های اخیر در حدود ۸۹۰۰ دلار، باز هم قیمت بیت کوین نسبت به ماه مارس افزایش ۱۴۰ درصدی داشته است.

سرمایه گذاری در بیت کوین در سه ماهه دوم سال جاری هم چنان سود بسیار بیشتری نسبت به بازار بورس داشته است، به طوری که سود بیت کوین ۴۰ درصد بیشتر از بازار بورس بوده است.

نمودار 3 ماهه Bitcoin و S&P 500
نمودار 3 ماهه Bitcoin و S&P 500

سطح سختی شبکه ممکن است بار دیگر کاهش یابد

به نظر می‌رسد روند نزولی هفته گذشته، تاثیر بدی بر روی فاندامنتال های شبکه بیت کوین گذاشته باشد. سختی شبکه که تا یک روز دیگر مجددا تنظیم می‌شود، احتمالا کاهش یابد.

اگر این روند ادامه یابد، تغییر به روند نزولی مخالف با افزایش ۱۵ درصدی سختی طی تنظیم اخیر خواهد بود.

سختی شبکه یک مکانیزم مهم و اساسی است که به ماینرها اطمینان می‌دهد با مشارکت در شبکه بیت کوین پاداش دریافت خواهند کرد و تنظیم سختی به عنوان یک سیاست اقتصادی عمل می‌کند.

هش ریت بیت کوین نیز کاهش یافته است و شرایط کاملا مختلفی نسبت به افزایش ۱۰ درصدی هفته گذشته دارد. هش ریت بیت کوین در حال حاضر ۱۱۵ اگزاهش در ثانیه است.

نمودار سطح سختی بیت کوین
نمودار سطح سختی بیت کوین

ایجاد گپ کوچک در قراردادهای آتی بیت کوین

یکی از نقاط قیمتی بالقوه که فاصله زیادی با قیمت کنونی ندارد، گپ ایجاد شده در بازار قراردادهای آتی بیت کوین CME طی آخر هفته گذشته است.

همانطور که کوین تلگراف بارها خاطرنشان کرده است، اگر قراردادهای آتی در روز دوشنبه از نقطه ای شروع شوند که در روز جمعه به پایان نرسیده است، قیمت بیت کوین افزایش یا کاهش می‌یابد تا این اختلاف را برطرف کند.

هفته جاری، این گپ بین ۹۱۸۰ الی ۹۲۵۰. بار است.

در روز جمعه، انقضای زیادی در قراردادهای باز آپشن های بیت کوین و نزدیک به یک میلیارد دلار نتوانست تاثیر چشمگیری بر قیمت داشته باشد.

با این حال، اوراق مشتقه به عنوان یک عامل بازار مهم برای بیت کوین در نظر گرفته می‌شود، به طوری که رکورد جدیدی در حجم معاملات و قراردادهای باز در بین اپراتورها ثبت می‌شود.

گپ در نمودار بیت کوین CME

پیش گرفتن ترس از طمع در بین سرمایه گذاران بیت کوین

به نظر می‌رسد احساس معامله کنندگان نسبت به هفته گذشته تغییر کرده است. بر اساس شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال که یک ابزار سنجش ویژه برای احساسات معامله کنندگان است، ترس هم چنان سطح بالایی دارد.

این ابزار از چندین عامل برای گردآوری شاخص از ۱ الی ۱۰۰ استفاده می‌کند، به طوری که هرچه عدد این شاخص بیشتر باشد نشانه ای از این موضوع است که معامله کنندگان به طور غیرمنطقی خوش بین هستند و یک اصلاح قیمت در پیش است.

مقدار کنونی این شاخص برابر با ۴۱ است که نسبت به هفته گذشته ۹ واحد کاهش یافته است. این موضوع بدان دلیل است که شایعاتی در هفته گذشته مبنی بر آماده شدن پی‌پال برای پشتیبانی از ارز دیجیتال وجود داشت.

اطلاعات موجودی صرافی ها نشان می‌دهد که کیف پول صرافی ها موجودی کمتری نسبت به ۱۳ ماه اخیر دارند. این موضوع، نشانه ای از عدم علاقه به فروش در بین مشتریان است.

نمودار ماهانه شاخص ترس و طمع
نمودار ماهانه شاخص ترس و طمع

کاهش فروش بیت کوین توسط ماینرها

احساسات ماینرها هم چنان در کوتاه مدت و پس از دوره های فروش عمده ماه ژوئن، مورد توجه خواهد بود.

طبق اطلاعات CryptoQuant، فروش بیت کوین توسط استخرهای ماینینگ با رسیدن به اواخر هفته گذشته کاهش یافت.

ماینرها پس از هاوینگ ماه می و نصف شدن درآمد خود طی یک شب تحت فشار بوده اند.

نمودار فروش بیت کوین توسط استخرهای ماینینگ
نمودار فروش بیت کوین توسط استخرهای ماینینگ
منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا