اخبار داخلی

استفاده نیم درصد برق ایران در تولید بیت کوین !

تولیدکنندگان و دست اندرکاران تولید بیت کوین با ارایه آمار مرتبط با مصرف نیم درصد برق ایران در حوزه ارزهای دیجیتال،بر این باورند درشرایط تحریم با بیت کوین می توان نفت وگاز فروخت و تحریم را دور زد.

به گزارش خبرنگار مهر، سهیل نیکزاد امروز در نشست تخصصی بیت کوین در جریان سومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی گفت:

 

بیت کوین در ایران به هیچ عنوان قابل کنترل نیست؛ به معنای شکستن مکانیزم قبلی درآمدزایی و هزینه کرده است و بنابراین تولیدکننده بیت کوین برای تولید و پیشبرد اهداف خود متکی بر تولید نیست.

وی افزود:

نیم درصد برق ایران در تولید بیت کوین استفاده می‌شود، در حال حاضر ایران با اتفاقات اخیر پولی و بانکی با افت ارزش پول ملی مواجه است و تولید بیت کوین صرفه اقتصادی است؛ این در حالی است که نفت و گاز را می‌توان از طریق بیت کوین فروخت.

در این نشست حسن مرادی، دانش آموخته اقتصاد گفت: کنار بیت کوین، ارزهای موازی وجود دارد و باید حساب آن را از اقتصاد دیجیتال جدا کرد.

همچنین محمدعلی اخایی، تولیدکننده بیت کوین گفت: تراز وزارت نیرو هر ساعت یک میلیارد تومان منفی می‌شود که این متأثر از مزارع بیت کوین است؛ پس اگر هدف این باشد ماینرهای بزرگ تولید کنند، در ساعات غیر پیک تولید کنند و خارج از آن از ظرفیت‌های تولید بیت کوین استفاده کرده و در شرایط تحریم از آن در مبادلات پولی و ارزی استفاده کنند.

وی افزود:

باید جدی به تولید رمزارز فکر شود و می‌تواند کمک خرجی برای اقتصاد کل کشور باشد. این در حالی است که کشور باید با توجه ورود به دوره تحریم، از این ظرفیت استفاده کند.

به گفته اخایی، با توجه به کاهش ارزش پول ملی، تولید بیت کوین ارزش دارد پس نباید اجازه داد که بدون دستورالعمل و سیاستگذاری تولید صورت گیرد.

همچنین نعناکار، دیگر کارشناس حوزه بیت کوین نیز در این پنل گفت: در کانادا و آمریکا اگرچه دولت، بانک‌ها و شرکتهای بیمه‌ای در این حوزه وارد نشده اند، ولی در حال تمرین هستند که بتوانند در آینده که به هر حال پول هم مثل سایر بخش‌ها مجازی می‌شود، آمادگی داشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهوری در تاریخ ۱۳ مردادماه، آیین‌نامه اجرایی استخراج ارزهای دیجیتال در کشور را ابلاغ کرد. در این آیین‌نامه فعالیت ماینرها در ایران قانونی اعلام شد و تعرفه برق متقاضیان استخراج ماینینگ نیز با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما مشخص شد و قرار بر این بود وزارت نیرو آن را تعیین کند. در تاریخ ۲۱ آبان «مقررات تامین برق مراکز استخراج رمزارزها» انتشار یافت که در آن شرایط، ضوابط و تعرفه برق مشخص شد. قیمت برق مراکز استخراج ارز دیجیتال به ازای هر کیلووات ساعت در ۸ ماه از سال ۴۸۰ تومان و برای چهار ماه گرم سال دو برابر متوسط قیمت صادراتی برق اعلام شد. هر ماینر برای دریافت مجور باید طبق این تعرفه عمل کند.

پس از اعلام تعرفه برق، بسیاری از ماینرها از این حوزه خارج شدند زیرا استخراج با چنین هزینه برقی دیگر به صرفه نبود. با این حال هفته گذشته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که نخستین جواز استخراج ارز دیجیتال کشور در این آذربایجان‌ غربی صادر شد.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا