اخبار خارجی

چاپ دلار معادل ۹.۸ میلیون بیت کوین تنها در یک روز؛ اقتصاد آمریکا به سمت فروپاشی؟

فدرال رزرو آمریکا معادل نیمی از کل موجودی بیت کوین را به اقتصاد تزریق کرده است، اما بانک ها پول بیشتری تقاضا می‌کنند.

همانطور که فدرال رزرو نیویورک تایید کرده است، عملیات بازخرید یا repo فقط در تاریخ ۵ مارس مجموعا معادل با ۸۹ میلیارد دلار بوده است.

افزایش نقدینگی ناشی از ویروس کرونا

عملیات بازخرید به منظور ارائه نقدینگی موقت برای قرض دهندگان طراحی شده است. این اقدام همانند احضار ارز سنتی از رو هوا است.

فدرال رزرو در حال واکنش نشان دادن به ضعف اقتصادی موجود در مواجهه با ویروس کرونا بود و در ماه جاری نرخ بهره را به طور چشمگیری کاهش داده است.

ارزش نقدینگی روز پنج شنبه تقریبا معادل ۹.۸ میلیون بیت کوین یعنی بیش از نیمی از کل موجودی استخراج شده بیت کوین بود.

وال استریت ژورنال در این خصوص نوشته است تقاضای کلی برای پول نقد عملیات بازخرید در هفته های اخیر، حتی از حد خود فدرال رزرو نیز بیشتر شده است.

صاحب نظران بیت کوین از قبل بر اساس پولی که فاقد ارزش است و پشتوانه ای با دارایی قابل ذکری ندارد، در خصوص سلامت اقتصاد سنتی هشدار داده اند.

آنتونی پامپلیانو موسس شرکت Morgan Creek Digital در این خصوص گفته است:

کاهش نرخ های بهره و چاپ پول. این ابزار بانک های مرکزی است.

دلار بیشتر، اما نه به معنای ارزش بیشتر

شیوع ویروس کرونا، بی ثباتی سیستمی بازارهای سنتی را نمایان کرده است. بازار بورس نوسان تاریخی را شاهد بوده است، در حالی که کاهش شاخص و کاهش مصرف نفت باعث کاهش ارزش ارز سنتی بسیاری از کشورها شده است.

چنین آسیب پذیری و شکنندگی ای، نوع دیگری از پول ها نظیر بیت کوین را در صدر توجه قرار می‌دهد. در دنیایی که از پولی با موجودی محدود و بدون امکان دستکاری استفاده می‌کند، دیگر نیازی به بازارهای معاملات خارجی و مدیریت و کنترل اقتصاد توسط بانک های مرکزی وجود ندارد.

موجودی قابل اطمینان بیت کوین بدان معنا است که این ارز دیجیتال دارای نسبت انباشت به جریان بالایی است. این نسبت نشان داده است که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا