اخبار بیت کوین

شاخص دلار رکورد ۲۰ ساله خود را شکست؛ آیا ریزش بیشتری در انتظار بیت کوین است؟

قیمت بیت کوین پس از آنکه تمام شنبه و یکشنبه در فاصله بسیار کمی از سطح ۲۰٬۰۰۰ دلار در نوسان بود، ساعت ۳:۳۰ صبح دوشنبه به وقت تهران، ریزش بیشتری را شاهد بود و تا ۱۹٬۵۲۶ دلار کاهش یافت؛ تا سطح حمایت برابر با پیک بول‌ران ۲۰۱۷ (۱۹٬۶۶۶ دلار) بار دیگر شکسته شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بزرگترین ارز دیجیتال، بیت کوین از آغاز سخنرانی جروم پاول در ۱۸:۳۰ عصر جمعه تا ۳:۳۰ صبح امروز ۱۰.۴۶٪ کاهش یافته است و حدود ۲۲۸۰ دلار از قیمت خود را از دست داده است. با این حال به نظر نمی‌رسد واکنش منفی بازار به تاکید بر ادامه سیاست‌های انقباضی از سوی جروم پاول، به پایان رسیده باشد.

قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم ساعتی؛ منبع: تریدینگ‌ویو

همانطور که در تحلیل تکنیکال قبلی میهن بلاکچین مطالعه کردید، اکثر تحلیل‌گران روند فعلی بازار را نزولی ارزیابی می‌کنند اما در این میان عده‌ای معتقدند به دلیل تجمع قرارداد‌های فروش استقراضی، احتمال دارد قبل از ادامه روند نزولی با یک حرکت صعودی برای لیکویید شدن قرارداد‌های شورت یا اصطلاحا «شورت اسکوییز» مواجه باشیم. اینکه جهت بازار در کوتاه مدت صعودی خواهد بود یا نزولی، ساعت ۶ عصر امروز با آغاز معاملات در نیویورک روشن‌تر می‌شود.

اما در مورد جهت بازار در بلند مدت، تحلیل‌گر معتبر فضای کریپتو، بنجامین کاون (Benjamin Cowen)، در کانال یوتیوب خود اظهارات جالبی داشت. او با توجه به همبستگی شدید قیمت بیت کوین با شاخص S&P 500 بازار سهام آمریکا، نگاهی به وضعیت این شاخص مهم انداخته و تلاش کرده است اثر سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو تا پایان سال ۲۰۲۳ بر این شاخص را پیش‌بینی کند.

شاخص S&P 500 از آغاز سخنرانی جروم پاول تا زمان نگارش این مطلب ۳.۴۲٪ (معادل حدود ۱۴۳ واحد) کاهش یافته است. اما کاون معتقد است اگر نتیجه نهایی سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو، ترکاندن حباب ایجاد شده در اثر چاپ پول در دوره کرونا باشد، یک کف منطقی برای بازار خرسی فعلی، افت شاخص S&P 500 تا پیک آن قبل از شروع کرونا است (نمودار پایین).

شاخص S&P 500
نمودار شاخص S&P 500 در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ‌ویو

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود سطح فعلی شاخص S&P 500 (برابر با ۴۰۵۷) با پیک خود قبل از شروع کرونا (۳۳۸۰)، بیش از ۱۶٪ فاصله دارد. اگر در اثر ادامه سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو تا انتهای ۲۰۲۳ شاهد ۱۶٪ افت در این شاخص باشیم، می‌توان تصور کرد که قیمت بیت کوین چند برابر این افت را شاهد باشد. اگر دورنمای توصیف شده توسط کاون تحقق یابد، می‌توان گفت که قیمت BTC با کف قیمت خود در این بازار خرسی فاصله زیادی دارد.

در همین حال شاخص قدرت دلار (DXY) هم رکورد ۲۰ ساله خود را شکسته است از مرز ۱۰۹ عبور کرده است. این شاخص قدرت دلار آمریکا در برابر ارزهای دیگر را نشان می‌دهد و با سیاست‌های پولی انقباضی از سوی فدرال رزرو تقویت می‌شود. شاخص DXY معمولا همبستگی معکوس با قیمت بیت کوین داشته است.

شاخص قدرات دلار
شاخص قدرات دلار؛ منبع: تریدینگ‌ویو
  • عملکرد قیمت بیت کوین در کوتاه مدت چگونه خواهد بود؟

در حال حاضر با تشدید سیاست‌های انقباضی وضعیت همه بازارها مخصوصا بازار بیت کوین نزولی است و قدرت گرفتن شاخص دلار که سنتا با قیمت بیت کوین رابطه عکس دارد یکی از نشانه‌های آن است. پیش بینی عملکرد قیمت در کوتاه مدت با توجه به احتمال وقوع شورت اسکوییز دشوار به نظر می‌رسد. اما احتمال دارد در میان مدت با نزول قیمت روبرو باشیم.

  • عملکرد قیمت بیت کوین تا انتهای سال ۲۰۲۳ چگونه خواهد بود؟

با توجه به تاکید جروم پاول بر ادامه سیاست‌های انقباضی تا انتهای ۲۰۲۳، اگر این ادعاها به مرحله اجرا برسد و قبل از سال ۲۰۲۴ شاهد Fed Pivot نباشیم، احتمال دارد شاخص SPX (در حالت بدبینانه) ۱۶٪ سقوط کند و این به معنای کاهش بیش از ۱۶٪ برای قیمت بیت کوین است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا