مقالات

آیا خدمات پرداخت با بیت کوین مشابه کارت های اعتباری هستند؟

بیت کوین مشهورترین ارز دیجیتال در جهان است و برخی آن را به عنوان پول ایمن فضای اینترنت می شناسند. افراد می توانند با رعایت احتیاط های لازم به هر شخصی با بیت کوین پرداخت داشته باشند، بدون اینکه هیچ گونه اطلاعات حساس مربوط به حساب بیت کوین و و کیف پول آنها آشکار شود. بسیاری از مشاغل، خدمات پرداخت مبتنی بر ارزدیجیتال را ارائه می دهند که موجب شده است گردش تراکنش ها در پذیرش بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی مانند ریپل و لایت کوین نیز مشاهده شود.

به لطف این خدمات شما می توانید یک فنجان قهوه را با اسکن کردن کد QR کافی شاپ در تلفن همراه خود با بیت کوین پرداخت کنید یا گران ترین لب تاپ را از یک کمپانی مشهور مانند Dell خریداری کنید.

این مقاله نحوه کارکرد خدمات پرداخت با بیت کوین، مزایای آنها، هزینه های مربوط به آنها و اینکه آیا این خدمات تهدیدی برای سیستم سنتی خدمات پرداخت ارز فیات هستند یا نه را توضیح می دهد.

خدمات پرداخت با بیت کوین چیست؟

خدمات پرداخت

به طور خلاصه خدمات پرداخت با بیت کوین یا خدمات تجارت با بیت کوین، بازرگانان و مشاغل را قادر می سازد که هزینه کالاها و خدمات فروخته شده را با این ارز دریافت کنند. این پرداخت ها مشابه پرداخت با کارت های اعتباری با ویژگی های خاص بیت کوین هستند.

 

برای مثال شما برای خرید به فروشگاه والمارت (Walmart) می روید، کارت اعتباری ویزا یا امکس (Amex) خود را در پیشخوان کشیده و شماره پین را برای پرداخت ضروری ثبت می کنید. مشابه همین روش می توانید خرید آنلاین خود را در وبسایت والمارت انجام دهید و خرید خود را با وارد کردن جزئیات در صفحه خرید وبسایت با کارت اعتباری مشابه انجام دهید.

در هر دو مورد سیستم خدمات پرداختی در پشت صحنه وجود دارد که اطلاعات کارت اعتباری شما را برای پرداخت، تایيد و پردازش می کند. خدمات پرداخت مسئول ثبت و انتقال ایمن جزئیات و تایید صحت اعتبار نامه ها است و در حالی که شما را قادر می سازد از حساب خود به حساب والمارت پول واریز کنید، یک تاییدیه به تمام سهامداران درگیر صادر می کند.

خدمات پرداخت با بیت کوین به روش مشابه کار می کنند. آنها مانند یک لایه میانجی بین دریافت کننده و پرداخت کننده برای پردازش خدمات بیت کوین عمل کرده و تراکنش ها را نیز در دفتر کل عمومی بلاک چین ثبت می کنند.

آنها به بازرگانان اجازه می دهند پرداخت با بیت کوین را هم در مکانهای فیزیکی و هم به صورت آنلاین قبول کنند، بدون اینکه فروشنده و خریدار در مورد فرآیند پیچیده خدمات پرداخت با بیت کوین در پشت صحنه نگران باشند.

خدمات پرداخت با بیت کوین چگونه کار می کنند؟

تمام خدمات پرداخت با بیت کوین، چندین وسیله برای پذیرش پرداخت ها به بازرگانان ارائه می کنند. آنها راهکارهایی برای پلتفرم های مختلف را شامل می شوند، مانند ائتلاف با پلتفرم های بازرگانی اینترنتی از قبیل Shopify، پرستا شاپ (PrestaShop) و مجنتو (Magento)؛ پرداخت از طریق سیستم های نقطه فروش (POS) موجود مثل سافت تاچ (Soft Touch) و دی سی پوز (DC POS)؛ و پرداخت های مستقیم از طریق راهکارهای صدور صورت حساب مانند هاست بیل (Host Bill) و اینویس نینجا (Invoice Ninja) .

همچنین هر کس می تواند راهکارهایی را برای پذیرش کمک های بلاعوض بیت کوین ازطریق اینگونه خدمات پیدا کند که شامل ائتلاف با خدمات اعطا کننده مانند نیشن بیلدر (NationBuilder) و تارگتت ویکتوری ( Targeted Victory) می شود. توسعه دهندگان نرم افزار می توانند عملگر ها و مجموع برنامه های کد آماده را در Android SDK و iOS SDK و در زبان های برنامه نویسی مانند Java ،Perl و PHP پیدا کنند که به آنها امکان می دهد پرداخت های بیت کوین را از طریق نرم افزار ها و پورتال های خود بپذیرند.

در واقع هر کسی که برای خدمات تجاری بیت کوین ثبت نام می کند، قادر است از طریق واسطه های تراکنش از سراسر جهان، پذیرش با بیت کوین از مشتریان را آغاز کند. یک کودک باهوش در یک کشور آفریقایی می تواند یک نرم افزار عالی برای اندروید ساخته و با استفاده از پرداخت بیت کوین مرتبط با Andoid SDK، از کاربران جهانی بیت کوین بپذیرد؛ یا یک رستوران برجسته در ونیز ایتالیا می تواند با استفاده از Soft Touch POS از مراجعان خود بیت کوین دریافت کند.

مراحل کار به صورت زیر اجرا می شود:

مشتری شما تصمیم می گیرد که پرداخت با بیت کوین را در کانتر (داخل فروشگاه ، وب یا نرم افزار) انجام دهد. وی این مبلغ را با نرخ ثابت صرافی در زمان تراکنش پرداخت کرده و خدمات پرداخت فورا بیت کوین را به ارز مورد نظر شما تبدیل می کند و با از بین بردن ریسک نوسانات قیمت، پول را به حساب شما اضافه می شود. در نهایت پس از اینکه مجموع حساب شما از حد آستانه عبور کرد، به حساب بانکی تعیین شده شما با تناوب زمانی معین واریز می شود.

حتی می توانید به جای تبدیل آن به ارز فیات، بیت کوین را در کیف پول خود بپذیرید. این سرویس همچنین جزئیات لازم را به صورت ایمن به شبکه بلاک چین ارسال می کند تا تراکنش تایید شده و در دفترکل عمومی ضبط شود.

 

ماینرهایی که تراکنش ها را در بلاک چین تایید و به آن اضافه می کنند، کارمزد ماینر بیت کوین را دریافت می کنند. این هزینه به سرویس پرداخت نمی رود بلکه به پاداش ماینرها درمورد کار خود برای تأیید صحت و اعتبار داده می شود.

طبق جزئیات مربوط به کارمزد ماینر در بیت پی (BitPay)، “بیشترین کیف پول های بیت کوین، کارمزد ماینر بیت کوین در تمام تراکنش های صادره را شامل می شوند” و به دلیل تقاضای زیاد شبکه بیت کوین و فضای محدود این شبکه، کارمزد ماینر بسیار بالا می باشد.

مزایای خدمات پرداخت با بیت کوین

کیف پول دسکتاپ ارز های دیجیتال
کیف پول دسکتاپ بیت کوین

در مقایسه با پرداخت کارت اعتباری استاندارد، پرداخت با بیت کوین به دلیل پایین بودن هزینه تراکنش نسبتا ارزان تر است. یک سرویس پرداخت مانند بیت پی، یک درصد کارمزد از بازرگان دریافت می کند که در مقایسه با ۲ تا ۳ درصد کارمزد سرویس های پرداخت کارتهای اعتباری ارز فیات، پایین تر است.

خدمات پرداخت با بیت کوین یک شبکه پرداخت بدون مرز را به وجود می آورد که در آن انتقال بیت کوین با هر مقدار و در هر جای جهان و از طریق هر کامپیوتر و موبایل و در هر کشوری که بازرگانان بخواهند، انجام می شود. خدمات پرداخت با بیت کوین ادعا می کنند که شفافیت نرخ ارز بسیار پویا بین بیت کوین و ارز فیات را حفظ می کنند.

با استفاده از چنین خدماتی، یک بازرگان نه تنها از واسطه های مختلفی برای پذیرش پرداخت های جهانی برخوردار می شود بلکه در دنیای ارز دیجیتال نیز هویت معتبر و قابل اعتمادی بدست می آورد که برای پذیرش پرداخت ها بسیار امن تر، شفاف تر و قابل اعتماد تر است.

تصور کنید از شما خواسته شده است که مستقیما به یک کیف پول بیت کوین واریز کنید، به جای دیدن اینکه پرداخت از طریق شبکه ثابت ارائه دهنده خدمات پرداخت پردازش می شود، مشتری پرداخت با بیت کوین را با اعتماد بیشتری انجام می دهد. این ارزش افزوده ای است که یک تجارت از چنین خدماتی بدست می آورد.

 

بازیگران اصلی

از سال ۲۰۱۱ بیت پی اولین و مشهور ترین ارائه دهنده موجود در ایالات متحده است. صرافی ارز دیجیتال کوین بیس نیز یک نرم افزار تجاری برای خدمات پرداخت با بیت کوین ارائه می دهد. CoinGate ،SpectroCoin و CoinsBank دیگر بازیکنان پیشرو در این صنعت هستند که خدمات متنوعی ارائه می دهند تا نیازهای بازرگانان و پرداخت کننده هایی که مایل به معامله با بیت کوین هستند را پوشش دهند.

تسویه حساب در انواع ارزهای فیات و توسط اپراتورهای مختلف موجود است. به عنوان مثال بیت پی مبالغ اعتباری مستقیم به دلار آمریکا (USD)، یورو (EUR)، دلار استرالیا (AUD)، پوند استرلینگ (GBP)، پزوی مکزیک (MXN)، دلار نیوزیلند (NZD)، رند آفریقای جنوبی (ZAR) و بیت کوین (BTC) را ارائه می دهد. و از سپرده های مستقیم بانکی در ۳۸ کشور مختلف و تسویه حساب های بیت کوین در ۲۴۰ کشور در سراسر جهان پشتیبانی می کند.

آیا این خدمات تهدیدی برای خدمات پرداخت موجود به حساب می رود؟

اخیرا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در رادار آژانس های نظارتی و مقامات پولی در سراسر جهان قرار گرفته اند. در حالی که بسیاری از کشورها مانند ژاپن و ایالات متحده اجازه انجام تراکنش های ارز دیجیتال را صادر کرده اند، چین موضع خود نسبت به استفاده از آن را شدیدتر کرده است.

پذیرش رو به رشد بیت کوین نشان دهنده این است که تعداد بیشتری از کاربران در سراسر جهان مایل به انجام تراکنش با این ارز هستند. همچنین وجود و تاثیر رو به رشد یک اقتصاد موازی و بدون مرز که در کنترل هیچ نهاد مرکزی نیست، باعث می شود تا ارائه دهندگان خدمات پرداخت سنتی در معرض خطر قرار گیرند.

زمانی همه چیز با ارزهای فیات پرداخته می شد اما اکنون که بخش اعظم تراکنش ها با ارز دیجیتال انجام می شود، خدمات پرداخت مرتبط با ارزهای فیات فشار را حس می کنند.

صحبت آخر

پیشرفت های فناوری و تکامل ارائه دهندگان جدید همچنان ظهور می کنند. با استفاده از نام های تجاری چند دهه گذشته که خدمات مشابهی ارائه می دهند و خدمات پرداخت سنتی که فناوری بیت کوین را اتخاذ می کنند، یک وضعیت برد-برد حاصل می شود. همانطور که گفته شده: “اگر نمی توانید آنها را شکست دهید، به آنها بپیوندید!”

منبع
investopedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا