متوسط مقالات عمومی

تراکنش کوین بیس (Coinbase) یا تراکنش پیدایش به زبانی ساده!!

تمام تراکنش‌های شبکه بیت کوین به طور یکسان ایجاد نمی‌شوند. تراکنش کوین بیس (Coinbase) یا تراکنش پیدایش (Generation Transaction) تراکنش خاصی در پروتکل بیت کوین است که با تراکنش های استاندارد متفاوت است زیرا در اینجا کوین ها از هیچ ایجاد می شوند. تراکنش کوین بیس پاداشی است که ماینر برای استخراج موفقیت آمیز یک بلاک دریافت می کند و در واقع به دست خود ماینر ایجاد می‌شود.

تراکنش کوین بیس در اکثر موارد، اولین تراکنش یک بلاک جدید است. دریافت کننده تراکنش کوین بیس می‌تواند انتخاب کند که جایزه بلاک و کارمزدهای تراکنش برای او به یک آدرس بیت کوین فرستاده شود. او همچنین می‌تواند انتخاب کند که بیت کوین‌های او به چندین آدرس مختلف ارسال شوند که در این صورت، تفاوتی با باقی تراکنش‌های شبکه وجود نخواهد داشت.

یکی از نکات جالب مربوط به این موضوع این است که اولین تراکنش کوین بیس مربوط به بلاک جنسیس قابل خرج شدن نیست. تئوری‌های زیادی درباره دلیل این مسئله وجود دارد ولی ممکن است این نکته فقط اشتباه کوچکی بوده باشد که از دید ساتوشی ناکاموتو دور مانده بود. نکته این است که تراکنش اصلی در بانک اطلاعاتی تراکنش جای داده نشده است. با وجود اینکه می‌توانید این تراکنش را در بلاک چین پیدا کنید، ولی هیچ راهی وجود ندارد که بتوان بیت کوین‌هایی را خرج کرد که در بانک اطلاعاتی ثبت نشده‌اند.

تراکنش کوین بیس سپس به پاداش بلاک اضافه می شود که این پاداش هم اکنون ۱۲.۵ بیت کوین برای هر بلاک است. بیشترین تعداد هاوینگ (Halving) اجازه داده شده در پروتکل بیت کوین ۶۴ است. انتظار می رود زمانی که پاداش هر بلاک محدود به کارمزد تراکنش شود، در سال ۲۱۳۹ فرا برسد. در این حالت، ماینر تراکنش کوین بیس را ایجاد می کند تا به خودش پاداش دهد. این کار قالب مخصوصی دارد که در زیر نشان داده شده است:

نکته مهمی که باید به یاد داشت این است که بیت کوین‌های موجود در یک تراکنش کوین بیس فقط زمانی قابل خرج شدن هستند که ۱۰۰ تائیدیه از بلاک چین دریافت کنند. دریافت ۱۰۰ تائید از سوی بلاک چین چیزی حدود شانزده ساعت و چهل دقیقه به طول می‌انجامد.

نظر شما چیست؟ آیا زمانی که پاداش بلاک دیگر موجود نباشد و تنها کارمزد تراکنش ها برای ماینر ها باقی بماند، باز ماینر ها به استخراج بیت کوین اشتیاق خواهند داشت؟ قیمت بیت کوین در آن زمان باید چقدر باشد تا ماینینگ سودآور باشد؟ تا آن زمان صنعت ارز های دیجیتال به چه میزان شکوفا خواهد شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cryptocompare

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا