متوسط مقالات

گواه اثبات سهام بیت کوین ، مفهوم انقلابی دیگر در دنیای ارزهای دیجیتال

گواه اثبات سهام بیت کوین  در زمان معرفی به عنوان قدمی رو به جلو از جانب جامعه بلاک چین بیت کوین در نظر گرفته شد. مفهوم تکاملی PoS بیت کوین به کاربران کمک کرد تا مسائل ایجادشده توسط بیت کوین و متمرکزسازی ناشی از گواه اثبات کار آن را برطرف کنند. این روش اجماع در شبکه بلاکچین بیت کوین همانطور که از اسم آن مشخص است، شامل مفاهیم گواه اثبات سهام است، مصرف برق را تا ۹۹ درصد کاهش می‌دهد، استیکینگ را امکان‌پذیر می‌سازد، فرهنگ مشارکت در عرصه ارزهای دیجیتال را بهبود می‌بخشد و امنیت بهتری دارد.

ساختار فوق غیرمتمرکز گواه اثبات سهام بیت کوین باعث می‌شود که همگی بتوانند در آن مشارکت کنند و بخشی از دنیای ارزهای دیجیتال شوند. هم‌چنین علاوه بر اسیتکینگ فعال، الگوریتم اثبات سهام بیت کوین مفهوم دیگری را نیز معرفی کرده است: استیکینگ آفلاین (cold staking). عملکرد اصلی استیکینگ آفلاین بدین گونه است که نود متخصص، کوین‌ها را از جانب کاربر استیک خواهد کرد بدون آنکه هیچ کوینی خرج شود.

استیکینگ آفلاین در شبکه BitcoinPoS بر اساس گواه اثبات سهام اجرا می‌شود. بدون شک سیستم PoS ترکیب ایده‌آلی از نظریه بازی (game theory)، خودکارسازی یا اتوماسیون (automation) و فعالیت ارزهای دیجیتال است. کاربران، ارزهای دیجیتال را استیک می‌کنند تا پاداش‌های منفعل از بلاک دریافت کنند. اکنون گواه اثبات سهام بیت کوین ، استیکینگ آفلاین را بر بستر بلاک چین ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر می‌سازد.

نحوه کار استیکینگ آفلاین در روش اثبات گواه سهام بیت کوین چگونه است؟

گواه اثبات سهام بیت کوین (BitcoinPoS)

به عبارت ساده، کاربران استیکینگ آفلاین را به عنوان شکل دیگری از کسب درآمد منفعل از نگهداری کوین‌ها در نظر می‌گیرند. هرچند، نودهای استیکینگ آفلاین هیچگونه حقی در خصوص تولید بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها در اختیار ندارند.

استیکینگ آفلاین با گواه اثبات سهام مرتبط است که در این سیستم، استیکینگ آنلاین به کاربران امکان می‌دهد تا با استفاده از نگهداری کوین به کسب پاداش استیکینگ بپردازند. اما استیکینگ آفلاین با استفاده از واگذاری یا وکالت (delegation)، کسب درآمد از سایر کیف پول‌ها را میسر می‌کند.

نحوه عملکرد سیستم دو کیف پولی استیکینگ آفلاین به شرح زیر است:

با دو کیف پول در استیکینگ آفلاین سروکار داریم، کیف پول آفلاین و کیف پول آنلاین. به منظور کاهش خطر و ریسک نگهداری کوین‌ها در کیف پول آنلاین طی استیکینگ، کاربران می‌توانند تمام کوین‌های خود را به کیف پول آفلاین انتقال دهند و حق استیکینگ این کوین‌ها به کیف پول آنلاین واگذار می‌شود. کیف پول آنلاین به طور شبانه‌روزی به استیکینگ ادامه می‌دهد و برای کیف پول آفلاین سود کسب می‌کند.

کاربران چگونه می‌توانند استیکینگ آفلاین را بر بستر گواه اثبات سهام بیت کوین فعال کنند؟

توسعه ویژگی جدیدی به اسم استیکینگ آفلاین برای گواه اثبات سهام بیت کوین شروع شده است. این ویژگی شامل هاردفورک زنجیره است و بروزرسانی آن برای تمام کلاینت‌ها اجباری است.

استیکینگ آفلاین به دو کیف پول BitcoinPoS نیاز دارد: یک کیف پول برای نگهداری سرمایه‌ها (این کیف پول می‌تواند کیف پول سخت‌افزاری نیز باشد و حتما نباید همواره آنلاین باشد) و یک کیف پول آنلاین برای انجام استیکینگ (این کیف پول باید همیشه آنلاین باشد)

کیف پول آفلاین می‌تواند حق استیکینگ کوین‌ها را به کیف پول آنلاین واگذار کند. در نتیجه امنیت فرآیند استیکینگ بهبود می‌یابد. در این صورت دیگر نیازی نیست که کیف پول آنلاین، کوین‌ها را نگهداری کند و فقط از وکالت‌ها برای انجام استیکینگ استفاده می‌کنند.

هرچند، اجرای شبانه‌روزی استیکینگ از طریق VPS اجاره‌شده خطراتی به همراه دارد. برای حذف این خطرات، کاربران می‌توانند با کیف پول خالی نیز استیکینگ را اجرا کنند. این راهکاری بدون خطر است که توسط چندین پلتفرم دیگر ارائه شده است. اما اکنون روش گواه اثبات سهام بیت کوین به کاربران امکان خواهد داد تا استیکینگ آفلاین انجام دهند.

کاربران می‌توانند قدرت استیکینگ را به کیف پول دیگری واگذار کنند. این موضوع احتمال کسب پاداش بیشتر حتی با استیک یک کوین را افزایش می‌دهد.

گواه اثبات سهام بیت کوین به کاربران امکان می‌دهد تا استیکینگ آفلاین را حتی با یک کوین نیز انجام دهند و سپس، پاداش‌های تولیدشده به کیف پول آفلاین انتقال خواهد یافت. این موضوع بدان معنا است که فرصتی برای هکرها در خصوص هک یا سرقت از کیف پول فراهم نشود.

آیا استیکینگ آفلاین بهتر از استیکینگ معمولی است؟

تا حدودی می‌توان گفت بله. اگرچه کاربران به دنبال کسب پاداش بیشتر از استیکینگ هستند، اما هم‌چنان خطر از دست رفتن تمام پاداش‌های ایجادشده وجود دارد. با توجه به امنیت زیاد پلتفرم‌های مبتنی بر گواه اثبات سهام ، استیکینگ آفلاین لایه امنیتی بیشتری به کیف پول‌ها اضافه می‌کند و سرمایه کاربران را در امنیت کامل قرار می‌دهد. در مورد بیت کوین نیز همین موضوع صادق است.

نتیجه‌گیری

گواه اثبات سهام بیت کوین ویژگی‌های جدیدی برای بلاک چین به همراه دارد و کسب سود را برای کاربران آسانتر می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که BitcoinPoS در دسترس‌تر باشد و به کسب پاداش برای تمام کاربران کمک کند. اکنون که استیکینگ آفلاین به وجود آمده، کسب پاداش برای کاربران میسر شده است.

منبع
thebitcoinnews

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا