متوسط دیفای

با استیکینگ آفلاین آشنا شوید؛ فرصتی برای کسب سود از ارزهای دیجیتال!

استیکینگ آفلاین به کاربران امکان می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول آفلاین استیک کنند و به ازای آن، پاداش استیکینگ دریافت کنند. کیف پول آفلاین که به آن کیف پول سخت‌افزاری یا کیف پول ذخیره‌سازی سرد نیز گفته می‌شود بدان معنا است که به اینترنت متصل نیست.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پاداش‌های استیکینگ به کاربران فرصت کسب سود از ارزهای دیجیتال خود را ارائه می‌دهد. کاربران در این شیوه دیگر لازم نیست که تحت مدل اجماع گواه اثبات سهام به اجرای نود تاییدکننده بپردازند. استیکینگ آفلاین در مقایسه با مدل‌های استیکینگ وکالتی که در آنها معمولا دارنده ارز دیجیتال باید ارز دیجیتال خود را به گروهی از تاییدکنندگان ارائه دهد، متفاوت است. در این شیوه هرکسی می‌تواند “استیک‌کننده برتر” (Super Staker) باشد و از جانب دوستان خود و بدون دست زدن به کوین‌های آنها به استیکینگ بپردازد.

استیکینگ آفلاین چیست؟

استیکینگ آفلاین

برای کسانی که می‌خواهند نود سوپر استیکینگ اجرا کنند، استیکینگ آفلاین فرصت منحصربه‌فردی به آنها ارائه می‌دهد. این فرصت، قابلیت وکالت‌های جمعی و گروهی و کسب سود مستقیم از پاداش بلاک است.

مزایای استیکینگ آفلاین چیست؟

استیکینگ آفلاین چندین مزیت دارد. این شیوه به دارندگان ارز دیجیتال امکان می‌دهد تا به جای آموختن تمام پیش نیازهای فنی مورد نیاز برای اجرای نود، ارزهای دیجیتال خود را به اپراتور نود واگذار کنند. موانع مشارکت در این روش کاهش می‌یابند زیرا کاربران دیگر موظف به ارائه تصدی سرمایه خود به شخص ثالث نیستند. کاربران به سادگی می‌توانند با استفاده از کیف پول آفلاین نظیر کیف پول‌های ترزور یا لجر به استیکینگ بپردازند. تنها پیش‌نیازی که وجود دارد، پشتیبانی کیف پول از عملکرد واگذاری استیکینگ است.

استیکینگ آفلاین به نفع کل اکوسیستم ارز دیجیتال است، زیرا بدان معنا است که توکن موردنظر می‌تواند به تعداد کاربران بیشتری توزیع شود که به دنبال بهره بردن از مزایای استیکینگ آفلاین هستند. در عوض، این موضوع وابستگی قیمت توکن به نهنگ‌ها را کاهش می‌دهد. وابسته بودن قیمت توکن به نهنگ‌ها به طور چشمگیری قیمت توکن را بی‌ثبات می‌کند. استیکینگ آفلاین هم‌چنین بدان معنا است که تمرکز رای‌گیری به تعداد کاربران بسیار بیشتری توزیع می‌شود و احتمال این موضوع که نهنگ‌ها بتوانند بر شبکه و قیمت توکن تاثیرگذار باشند را از بین می‌برد.

به علاوه، کاربرانی که در این نوع از استیکینگ مشارکت می‌کنند، به دلیل آنکه در شبکه مورد نظر سرمایه‌گذاری می‌کنند و به ازای اقدامات خود پاداش دریافت می‌کنند، احساس مشارکت بیشتری در شبکه خواهند داشت. این موضوع منجر به ایجاد جامعه‌ای قویتر پیرامون توکن موردنظر می‌شود.

استیکینگ آفلاین هم‌چنین بسیاری از خطرات موجود در سایر اقدامات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را از بین می‌برد. برای مثال، پیدایش امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای باعث شده این که کاربران به حضور و مشارکت در یلد فارمینگ (Yield Farming) از طریق پلتفرم‌های استیکینگ و وام‌دهی بیشتر تشویق و ترغیب شوند.

هرچند، به دلیل آنکه بازار دیفای به بلوغ کافی نرسیده است، کاربران آن ممکن است با خطرات جدی مواجه شوند. یکی از این خطرات، ایرادات قراردادهای هوشمند است که در سال جاری و با افزایش علاقه به دیفای، رایج‌تر شده است. در سال گذشته، یکی از هکرها، یک آسیب‌پذیری در پروتکل وام سریع bZx اکسپلویت کرد و در ماه ژوئن نیز باگی در قراردادهای هوشمند بانکور کشف شد. ویتالیک بوترین معتقد است که کاربران هم‌چنان خطرات موجود در قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین را دست‌کم خواهند گرفت.

استیکنیگ آفلاین چه خطراتی دارد؟

استیکینگ آفلاین خطرات به مراتب کمتری نسبت به استیکینگ آنلاین یا استفاده از برنامه‌های وام‌دهی و وام‌گیری دیفای دارد. با وجود استیکینگ آفلاین، دیگر از مسدودسازی طولانی مدت توکن‌ها یا خطرات از دست رفتن آنها خبری نیست و بسیار کاربرپسندتر است.

بنابراین، خطرات اصلی استیکینگ آفلاین صرفا ملاحظات کلی موجود در استفاده از ارز دیجیتال در کیف پول سخت‌افزاری است. کاربران باید اطمینان حاصل کنند که کیف پول سخت‌افزاری آنها از امنیت کافی در مقابل سارقان برخوردار است و بک‌آپ مناسبی از کلیدهای خود در اختیار دارند. اگر کاربران بک‌آپ‌ها و کیف پول خود را از دست بدهند، تمام سرمایه موجود در کیف پول شامل ارزهای دیجیتال استیک‌شده را نیز از دست می‌دهند.

هم‌چنین اگر کاربران رمز عبور کیف پول سخت‌افزاری یا کد دسترسی به آن را در جایی نگه دارند چه در دسترس شخص ثالث مخرب باشد، خطر از دست دادن سرمایه آنها را تهدید می‌کند.

به طور کل، ذخیره‌سازی آفلاین از ایمن‌ترین ابزارهای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال و دریافت پاداش به ازای حفظ آنها است.

نحوه کار استیکنیگ آفلاین چگونه است؟

چندین روش برای شرکت و‌ حضور در استیکینگ آفلاین وجود دارد. همانند هر بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات سهام، کاربران می‌توانند تصمیم بگیرند که به عنوان تاییدکننده که به آن استیک‌کننده برتر (Super Staker) می‌گویند در شبکه مشارکت کنند، یا به یک تاییدکننده وکالت دهند. در مورد استیک‌کننده برتر، نود به پذیرش استیک‌های وکالت داده‌شده از جانب سایر دارندگان توکن می‌پردازد.

اگر بعضی از کاربران تمایلی به اجرای نود نداشته باشند، جایگزین در دسترس این است که توکن‌های خود را به آدرسی استیک کنند که سپس به استیک‌کننده برتر واگذار کنند.

این موضوع از طریق رابط کاربری شبکه استیکینگ قابل تنظیم و اجرا است و از آدرس کیف پول آفلاین استفاده می‌کند. کاربران هر کدام از گزینه‌ها را انتخاب کنند، می‌توانند پاداش استیکینگ خود را دریافت و آن را در آدرس کیف پول خود واریز کنند. این موضوع بدان معنا است که کاربران می‌توانند بدون به خطر انداختن سرمایه‌های خود به کسب و استفاده از تمام مزایا و سود استیکینگ آفلاین بپردازند.

چه پروژه‌هایی استیکینگ آفلاین ارائه می‌دهند؟

متاسفانه، هم‌چنان اکثر استیکینگ‌ها چه به طور مستقیم تحت مدل گواه اثبات سهام و چه غیرمستقیم با استفاده از اجماع گواه اثبات سهام وکالتی، به صورت آنلاین انجام می‌شوند. این موضوع معمولا به معنای واگذاری کنترل ارزهای دیجیتال به شخص ثالث یا وکالت دادن به سرویس تصادفی است.

تزوس ممکن است مشابه‌ترین مدل به استیکینگ آفلاین باشد، زیرا کوین‌های آن به صورت نقد باقی می‌مانند و کاربران می‌توانند بیکر (baker) یا تاییدکننده خود را ایجاد کنند، اما بیکر باید حداقل ۱۰,۰۰۰ توکن واگذار کند که تقریبا ۴۰,۰۰۰ دلار هزینه دارد.

کیوتام (Qtum) نیز یک راهکار استیکینگ آفلاین معرفی کرده است و اگرچه بیان شده است که چند توکن QTUM برای مشارکت نگهداری شود، اما حداقل مقداری تعیین نشده است.

سایر پروژه‌ها نظیر کازمس (Cosmos)، کاوا (Kava) و پولکادوت (Polkadot) که استیکینگ وکالتی ارائه می‌دهند را نیز می‌توان به عنوان راهکار استیکینگ آفلاین در نظر گرفت، اما این پروژه‌ها شامل خطرات دیگری نظیر اسلشینگ (slashing) هستند.

معمولا، راهکارهای استیکینگ آفلاین می‌توانند به حامیان دیفای امکان دهند تا بدون آنکه خود را در معرض خطرات مختلف قراردادهای هوشمند مورد استفاده توسط برنامه‌های دیفای قرار دهند، از دارایی‌های خود سود کسب کنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا