متوسط مقالات

معرفی بهترین سایت ها برای استیکینگ رمزارزها و کسب سود

یک بلاک چین عمومی از الگوریتم اجماع برای مشارکت افراد استفاده می کند و هدف آن امن کردن شبکه، ایجاد بلاک های جدید و تایید تراکنش‌هاست. رایج‌ترین انواع مکانیزم‌های اجماع، گواه اثبات کار (PoW) و گواه اثبات سهام (PoS) هستند. در سیستم POS افراد به استیکینگ ارز دیجیتال می‌پردازند و علاوه بر مشارکت در شبکه، به کسب درآمد نیز می پردازند. در این مقاله به معرفی چند سایت استیکینگ رمزارز برای کسب درآمد می‌پردازیم و در نهایت نگاهی هم به اتریوم ۲ و حرکت آن به سوی الگوریتم گواه اثبات سهام می‌اندازیم. با ما همراه باشید. 

این مقاله در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۹ بروزرسانی شده است

معرفی چند سایت استیکینگ رمزارز

استیکینگ آفلاین

سهام گذاری کوین‌ها و توکن‌ها علاوه بر این که قابلیت تایید بلاک‌ها و تایید تراکنش‌ها را به ما می‌دهد، باعث ایجاد درآمد انفعالی نیز می‌شود؛ استیکینگ را می‌توان در پلتفرم‌ها، کیف پول‌ها و صرافی‌های مختلفی انجام داد و برای هر رمز ارز میزان مشخصی سود سالیانه ارائه می‌شود. همچنین اگر شما یک ارز دیجیتال برای هودل بلندمدت خریداری کرده‌اید، می‌توانید به جای نگهداری آن در کیف پول خود، آن را در یک پلتفرم سهام گذاری کنید، تا علاوه بر نگهداری، درصدی نیز سود دریافت کنید. در ادامه به معرفی چند سایت استیکینگ رمزارز می‌پردازیم. 

۱. سهام گذاری در صرافی بایننس

Binance بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در دنیاست. این پلتفرم سه نوع سهام گذاری کریپتو ارائه می دهد؛ استیکینگ قفل شده، سهام گذاری شناور و Staking دیفای. 

سهام گذاری قفل شده به کاربران اجازه می دهد تا رمز ارزهای خود را از ۷ تا ۹۰ روز قفل کنند و سالیانه بین ۲.۸ تا ۱۶ درصد سود دریافت کنند. سهام گذاری قفل شده در بایننس از رمز ارزهایی مانند BAND، DAI، USDT ، BUSD، EOS، دش، XEM ، IRIS و  ONE پشتیبانی می کند. در اول دسامبر ۲۰۲۰، پلتفرم بایننس سهام گذاری اتریوم ۲ را با سود سالیانه ۹.۵۶ درصد راه اندازی کرد. 

استیکینگ شناور بایننس به کاربران اجازه می دهد تا با سهام گذاری رمز ارزهای مشخصی و بدون مدت زمان قفل شدن، پاداش دریافت کنند. این بدین معناست که کاربران می توانند در هر زمانی ارزهای دیجیتال خود را از استیکینگ خارج کنند. 


منظور از استیکینگ شناور چیست و چه کاربردی در فضای دیفای دارد؟


درصد سود سالیانه سهام گذاری شناور کمتر است (بین ۱ تا ۱۶ درصد). این نوع استیکینگ را می توان با رمز ارزهای TOMO، ARK، EOS، THETA، LOOM، KAVA، TEZOS، QTOM، ATOM، ترون، الگوراند و غیره انجام داد. 

درصد سود سالیانه در سهام گذاری دیفای، بین ۱۲ تا ۲۵ درصد متغیر است. برخی توکن های Defi که می توان در اینجا استیک کرد شامل DAI کامپوند، WBTC، BUSD و BNB هستند. 

با این که سهام گذاری در صرافی بایننس دارای ریسک های زیادی مثل هک حساب هاست، اما این صرافی صندوقی به نام SAFU دارد که در صورت از بین رفتن دارایی های کاربران، خسارت آنها را جبران می کند. بنابرابن این پلتفرم یکی از بهترین سایت ها برای کسب درآمد از طریق استیکینگ به شمار می رود. 

۲.  پلتفرم سهام گذاری ارز دیجیتال Mythos

Mythos یک ولیدیتور یا اعتبارسنج شبکه Cosmos است. این پلتفرم دارای سابقه طولانی در همکاری با شبکه کازمس و دیگر شبکه ها دارد. 

با سهام گذاری در Mythos، کاربران در افزایش امنیت شبکه کازمس مشارکت می کنند و ریسک های اسلشینگ را کاهش می دهند. مکانیزم اسلشینگ (Slashing) برای جریمه نودهای بدکار به کار می رود؛ اگر یک اعتبارسنج (ولیدیتور) اقدام به تایید دو بلاک متناقض کند، برای همیشه از فعالیت در شبکه منع خواهد شد و مقدار معینی نیز جریمه خواهد شد. این جریمه به صورت خطی و با توجه به تعداد اعتبارسنج‌هایی که همزمان این کار را مرتکب شده‌اند، افزایش پیدا خواهد کرد و این از حملات هماهنگ شده جلوگیری خواهد کرد.

۳. پلتفرم SparkPool

این یک پلتفرم با زیرساخت گواه اثبات سهام است که برای سهام گذاری Cosmos و Celo و دریافت پاداش استیکینگ این دو شبکه به کار می رود. خدمات ولیدیتور اسپارک پول بر روی بلاک چین کازمس سوار شده و همچنین به عنوان دومین استخر ماینینگ اتریوم نیز شناخته می شود. 

۴. سهام گذاری با MyCointainer

این یکی از بهترین پلتفرم ها برای استیکینگ، خرید و سرمایه گذاری در کریپتوکارنسی هاست. MyCointainer به کاربران اجازه می دهد تا بیش از ۵۰ رمز ارز مختلف را استیک کنند و سود سالیانه دریافت کنند.

این پلتفرم ۳ روش پاداش دهی مختلف دارد که شامل Basic، Power Plus و Power Max هستند.

با استفاده از روش Basic، شما می توانید حداقل ۱ دلار سهام گذاری کنید و ۱۴ سهم مسترنود دریافت کنید. 


بیشتر بخوانید: مسترنود چیست؟ آیا دوست دارید یک مسترنود راه اندازی کنید؟


پلن Power Plus که ۳.۹۹ یورو هزینه دارد، به شما امکان می دهد تا تمام سودهای استیکینگ را بدون کارمزد دریافت کنید. به علاوه به شما اجازه دسترسی به طیف وسیعی از مسترنودها را می دهد.

پلن Power Max به کاربران اجازه می دهد تا از تمام خدمات پلتفرم MyCointainer‌ بدون کارمزد سهام گذاری استفاده کنند، به تمام مسترنودها دسترسی داشته باشند، واجد شرایط دریافت پاداش های غیر از استیکینگ شوند و غیره. هزینه این پلن ۸.۹۹ یورو است. 

از مزایای این سایت استیکینگ رمزارز می توان به سادگی کار با آن، پشتیبانی از پرداخت با ارزهای فیات و پشتیبانی از اپ موبایل برای اندروید و IOS برای دنبال کردن سودهای سهام گذاری اشاره کرد.

۵. سهام گذاری در پلتفرم هارمونی (Harmony)

هارمونی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که بسیار مقیاس‌پذیر، ایمن و دارای کارمزد کم است. شبکه اصلی این پروژه در ژوئن ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و هارمونی در حال حاضر از ۴ شارد (Shard) هزار نودی پشتیبانی می‌کند؛ یعنی هزار نود در هر شارد وجود دارند که به تایید تراکنش های می پردازند. 

در ماه می ۲۰۲۰، هارمونی جزئیات الگوریتم استیکینگ خود را منتشر کرد؛ این اولین بلاکچین مبتنی بر شاردینگ است که سهام گذاری ارز دیجیتال را وارد زیرساخت خود کرده است.

شاردینگ توسعه مهمی برای بسیاری از پروژه‌های گواه اثبات سهام است. الگوریتم استیکینگ هارمونی EPoS نام دارد. سهام گذاری کریپتو در پروژه‌های دیگر معمولا بر اساس تعداد رمز ارزهای گرو گذاشته شده است که این باعث ایجاد تمرکز می شود. Harmony سعی در حل این مشکل دارد و بر اساس کل رمز ارزهای سهام گذاری شده پاداش نمی‌دهد؛ بلکه با استفاده از روش هایی، شانس افرادی که ارز دیجیتال کمتری دارند را نیز بالا می‌برد. به این ترتیب، Staking ارز دیجیتال عادلانه‌تر خواهد شد.

ارز بومی بلاک چین هارمونی ONE نام دارد و سالیانه ۴۴۱ میلیون از این توکن به عنوان پاداش استیکینگ توزیع می‌شود. 

کاربران می‌توانند از طریق یکی از ولیدیتورهای موجود در شبکه اصلی به سهام گذاری ارز ONE بپردازند و اگر این کار برای آنها پیچیده باشد، می‌توانند از طریق صرافی‌هایی مانند بایننس (Binance) اقدام کنند که البته سود سالیانه کسب شده از طریق این صرافی کمتر خواهد بود.

۲. سایت استیکینگ رمزارز Tachyon

Tachyon در حال ایجاد یک پروتکل غیرمتمرکز، سریع و ایمن از طریق ترکیب فناوری بلاک چین با دیگر فناوری‌ها و فنون رمزگذاری مدرن است. Tachyon اولین محصول خود را با استفاده از پروتکل اینترنتی خود ساخته است. این محصول یک برنامه VPN غیرمتمرکز است. نسخه موبایلی این وی پی ان نیز در سال ۲۰۲۰ منتشر شد. در حال حاضر، این VPN بیش از ۴۰۰.۰۰۰ کاربر در سراسر جهان دارد و پیش‌بینی می‌شود که به مرور زمان که کاربران بیشتری به این شبکه می‌پیوندند، تقاضا برای پهنای باند افزایش پیدا کند. به همین خاطر است که Tachyon در حال ایجاد یک بازار همتا به همتا است که نود‌ها در آنجا بتوانند باند اضافی خود را به مشتریان بفروشند.

توکن بومی این پلتفرم IPX نام دارد و جزئیات استیکینگ این ارز دیجیتال در ماه می ۲۰۲۰ منتشر شد. در الگوریتم سهام گذاری Tachyon نیز مانند دیگر پروژه‌ها، به افرادی که توکن‌های خود را گرو بگذارند پاداش تعلق می‌گیرد. این پلتفرم همچنین نوعی پاداش با نام Sessions نیز ارائه می‌دهد که مختص فراهم‌کننده‌های نودی است که مایلند پهنای باند خود را به کاربران وی پی ان بفروشند.

الگوریتم استیکینگ این پروژه به دارندگان توکن اجازه می‌دهد که توکن‌های خود را در اختیار نود‌ها قرار دهند و آنها را نماینده خود کنند. به این ترتیب، این افراد به اندازه زمان و مقدار سهام گذاری پاداش دریافت خواهند کرد. ۵ درصد از کل عرضه در حال گردش IPX به صورت سالیانه به عنوان پاداش Staking‌ توزیع می‌شود. 

دارندگان این توکن می‌توانند در فعالیت‌های این شبکه شرکت کنند و بنابراین مدلی مبتنی بر جامعه و غیرمتمرکز از طریق این بلاکچین فراهم می‌شود. برای راه‌اندازی نود Tachyon باید حداقل ۲۰.۰۰۰ توکن IPX داشته باشیم. این پلتفرم توانسته مشارکت‌های بسیار خوب و جالبی با پروژه‌ها و سازمان‌های دیگر ایجاد کند.

۳. استیکینگ با پلتفرم COTI

COTI یک پلتفرم فینتک است که به سازمان‌ها اجازه ایجاد راه‌حل پرداختی خود و همچنین دیجیتالی کردن هر ارزی را می‌دهد. شبکه اصلی این پروژه از دسامبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی شده است. COTI مبتنی بر بلاک چین نیست و از فناوری DAG استفاده می‌کند.


بیشتر بخوانید: توضیحاتی درباره مفهوم DAG به زبان ساده + کاربرد این مفهوم ریاضیاتی


در DAG، یک تراکنش جدید به دو تراکنش قبلی متصل می‌شود. هر کاربر در این شبکه دارای یک امتیاز اعتبار است و هر چه کاربر فعالیت بیشتر و عملکرد صادقانه‌تری داشته باشد، امتیاز او افزایش پیدا می‌کند. افرادی که اقدام به کلاه‌برداری می‌کنند، از امتیاز آنها کاسته می‌شود و ارزش خود را از دست می‌دهند. با استفاده از نمره‌های امتیازی جمع‌آوری شده، تمامی DAG به صورت خوشه‌هایی انعطاف‌پذیر قظعه‌بندی می‌شود و به این ترتیب یک زنجیره قابل اعتماد ایجاد می‌شود.

پلتفرم COTI مدعی است که سیستم آنها مشکل مقیاس‌پذیری (که مشکل بسیاری از سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین است) را با اتصال و تایید تراکنش‌ها به صورت همزمان حل می‌کند. ارز دیجیتال بومی در اینجا COTI نام دارد و برای راه‌اندازی نود کامل و استیکینگ ارز دیجیتال مذکور، ۱۵۰۰۰ کوین COTI مورد نیاز است.

افرادی که می‌خواهند کوین های خود را به نود‌های موجود بدهند و آنها را نماینده خود کنند، می‌توانند از طریق کیف پول شبکه اصلی و یا از طربق صرافی‌هایی مانند بایننس اقدام کنند.

۴. فانتوم (Fantom)

فانتوم در حال ساخت یک اکوسیستم مقیاس‌پذیر برای پشتیبانی از کاربرد‌های دنیای واقعی است. این پلتفرم از یک بلاک چین سفارشی و از یک پلتفرم قرارداد هوشمند برای این منظور استفاده می‌کند. شبکه اصلی فانتوم در دسامبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی شده است.

ارز بومی فانتوم FTM نام دارد و اینک در دو نسخه ERC20 اتریوم و BEP2 زنجیره بایننس موجود است. این توکن همچنین به عنوان رمز ارز حاکمیت نیز عمل می‌کند و افرادی که اقدام به سهام گذاری ارز دیجیتال مذکور می‌کنند، از طریق این کوین قادر به رای‌گیری خواهند بود. استیکینگ ارز دیجیتال مذکور آسان است و از طریق کیف پول‌های موبایلی و دسکتاپی انجام می‌شود. در اینجا نیز افراد می‌توانند نود‌ها را نماینده خود کنند و استیک کردن را به آنها بسپارند. نود‌ها نیز برای این کار ۱۵ درصد کمیسیون می‌گیرند. 

برای راه‌اندازی یک نود ولیدیتور Fantom باید حداقل ۳.۱۷۵ میلیون FTM و استاندارد ذخیره سازی ابری (Cloud) بالایی داشته باشیم. این شبکه در هر ثانیه ۱۶.۴۸ کوین را به عنوان پاداش سهام گذاری ایجاد می‌کند. این پلتفرم قصد دارد که در آینده، بیشتر بر روی دیفای (DeFi) کار کند و مشارکت‌های بیشتری ایجاد نماید.

اتریوم ۲

اتریوم ۲

هیچ مقاله‌ای در مورد استیکینگ ارز دیجیتال بدون صحبت از اتریوم کامل نخواهد بود. اتریوم امسال به سمت الگوریتم PoS رفته و در زمان بروزرسانی این مقاله در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۹، در فاز صفر یا Beacon Chain خود قرار دارد. واضح است که اتریوم در فضای استیکینگ ارز دیجیتال بزرگ‌ترین است. این ارتقا به اتریوم ۲ شهرت دارد و از اهمیت زیادی برخوردار است.


اتریوم ۲ چیست؟ راهنمای کامل به‌روزرسانی شبکه بلاکچین اتریوم


این فرآیند در چندین مرحله انجام خواهد شد که در اولین مرحله یعنی فاز صفر، اتریوم نسل اول هم در کنار اتریوم نسل دوم موجود خواهد بود و از همه فعالیت‌های قرارداد هوشمند و اقتصادی پشتیبانی خواهد کرد. برای دریافت پاداش سهام گذاری باید حداقل ۳۲ کوین اتر را استیک کرد. 

در این مرحله از اتریوم ۲، سرویس‌های سهام گذاری مستقل یا همان استخر‌های استیکینگ راه‌اندازی شده‌اند. ولیدیتورهایی که در این میان عملکرد صادقانه نداشته باشند، از طریق اسلشینگ مجازات خواهند شد. برای افزایش مقیاس‌پذیری Ethereum 2.0، شاردینگ در مرحله دوم اعمال خواهد شد که این مشکل و دردسری برای دارندگان اتریوم ایجاد نخواهد کرد. در نهایت اتریوم فعلی، بخشی از اتریوم نسل دوم خواهد شد. 

جمع بندی

در این مقاله به معرفی چند سایت استیکینگ رمزارز پرداختیم. این پلتفرم‌ها هر کدام به روش خاص خود کار می‌کنند و راه حل‌های مختلفی برای مسائل مختلف ارائه می‌کنند. با سهام گذاری در این سایت‌ها می‌توانید علاوه بر تایید تراکنش‌ها، مشارکت در امنیت شبکه و ایجاد بلاک‌های جدید، به کسب درآمد انفعالی نیز بپردازید.

ورود اتریوم به الگوریتم PoS باعث بزرگ شدن بیشتر این بازار خواهد شد. اینک علاقه‌مندان به سهام گذاری ارز دیجیتال مشتاقانه منتظرند تا ببینند اتریوم چگونه کار می‌کند. آیا استیکینگ ارز دیجیتال برای شما جالب است؟ کدام الگوریتم استیکینگ برای شما جالب‌تر است؟ آیا سهام گذاری رسالت اصلی بلاک چین را محقق خواهد ساخت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا