کریپتو کده

معرفی کامل پروتکل Flow Dapper و توکن کاربردی FLOW

پروتکل Flow Dapper یک بلاک چین جدید برای نسل بعدی اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها و دارایی‌های دیجیتالی است. این یک پروتکل سریع، امن و راحت برای توسعه دهندگان بلاکچینی است. فلو دپر برای گسترش مقیاس پذیری، بدون نیاز به استفاده از شاردینگ طراحی شده است و تراکنش‌ها را به سرعت و با هزینه کم پردازش می‌کند، که این برای برنامه‌های غیرمتمرکزی (Dapp) مانند بازارهای NFT و بازی‌های بلاک چینی بسیار مناسب است. در این مقاله به معرفی پروتکل Flow Dapper، نحوه کارکرد، معماری، تیم توسعه دهنده، توزیع توکن FLOW، نحوه خرید و فروش، نگهداری و وضعیت فعلی این توکن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پروتکل Flow Dapper چیست؟

پروتکل Flow Dapper چیست؟

فلو توسط Dapper Labs ساخته شده است، که هدف آن برطرف کردن مشکل شلوغی و تراکم بلاک چین برای بازی‌ها و برنامه‌های تعاملی است. دپر اکنون از Flow برای تمام پروژه‌های خود مانند NBA Top Shot استفاده می‌کند؛ اما توسعه دهندگان دیگر نیز می‌توانند بر روی آن کار کنند. 

فلو به عنوان یک پایه و اساس برای برنامه‌ها و پروتکل‌های در مقیاس اینترنت طراحی شده، که نیازمند تجربیات کاربران است. این پروژه توسط تیم سازنده بازی CryptoKitties ساخته شده و همکاری‌های زیادی با شرکت‌های بزرگ دارد. با فلو، تیم پشت کریپتوکیتیز به دنبال ساختن یک پلتفرم جدید هستند که به این نوع اپلیکیشن‌ها اجازه دهد تا تعداد بیشتری از کاربران را به خود جذب کنند.

اکنون پروتکل Flow Dapper به کاربران اجازه می‌دهد تا انواع اپلیکیشن‌ها و بیزینس‌های کریپتویی را بر روی آن بسازند. برنامه‌هایی که مبتنی بر این پروتکل هستند، کاربرانشان را قادر می‌سازند که به دیتاهای خود کنترل داشته باشند و حتی می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی جدیدی را بسازند و در بازارهای جهانی معامله کنند.

فلو دپر مبتنی بر یک معماری منحصر به فرد و چندمنظوره است. از آنجایی که معماری آن نیاز به استفاده از Sharding برای مقیاس پذیری ندارد، اجازه می‌دهد تا ارتقاهای عظیم به سرعت بر روی آن اجرا شوند. قراردادهای هوشمند Flow می‌توانند مانند بلوک‌های لِگو بر روی یکدیگر سوار شوند، تا به اپ‌هایی که عده زیادی از مردم آنها را استفاده می‌کنند، قدرت دهند؛ مانند طرفداران تیم‌های بسکتبال و کسب و کارهای بزرگ.

فلو دپر چگونه کار می‌کند؟

Flow از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (POS) استفاده می‌کند، که نیازمند این است که ولیدیتورها یا تاییدکنندگان تراکنش‌ها، تعداد مشخصی از توکن FLOW را سهام گذاری کنند، تا بتوانند در شبکه مشارکت کنند.

روش کار Validatorها نیز با بلاکچین‌های دیگر متفاوت است. شبکه Flow‌ وظایف تاییدکنندگان را به چهار نوع مختلف از نودها تقسیم کرده است؛ اجماع (Consensus)، تایید (Verification)، اجرا (Execution) و جمع آوری (Collection). تمام این نودها در تایید هر تراکنش مشارکت دارند.

 • نودهای جمع آوری: اتصالات شبکه و دیتاهای قابل دسترس برای برنامه‌های غیرمتمرکز را تقویت می‌کنند. 
 • گره‌های اجماع: تصمیم برای سفارش تراکنش و یا وجود آن بر عهده این نودهاست.
 • نودهای اجرا: محاسبات مرتبط با هر تراکنش را انجام می‌دهند. این گره‌ها قدرت تصمیم گیری ندارند. 
 • Nodeهای تاییدکننده: کار انجام شده توسط نودهای اجرایی را دوباره بررسی می‌کنند تا از درست بودن آن اطمینان حاصل کنند. 

سازندگان پروژه Dapper معتقدند که جدا کردن وظایف نودها، پردازش تراکنش‌ها را بسیار بهتر و موثرتر از بلاک چین‌های دیگر انجام می‌دهد؛ این یک روش جایگزین برای شاردینگ و یا تقسیم فضا و نیازهای محاسباتی بین تمام نودهاست. همانطور که قبلا اشاره کردیم، فلو از Sharding استفاده نمی‌کند و می‌تواند تراکنش‌ها را به صورت اتمی (تبدیل رمز ارزهای بلاکچین‌های مختلف با یکدیگر)، پایدار و جداگانه انجام دهد و به توسعه دهندگان نیز اجازه دهد تا بر روی پروژه‌های یکدیگر کار کنند.

Flow از سیستم قراردادهای هوشمند قابل ارتقا برخوردار است؛ یعنی اجازه می‌دهد تا Smart Contractها در نسخه بتا دیپلوی شوند و سپس باگ‌های آنها برطرف شوند و یا تقویت شوند و سپس نهایی و غیرقابل تغییر شوند و به استفاده عموم برسند.

تیم توسعه دهنده پروتکل Flow

تیم توسعه دهنده پروتکل Flow
روهام قره گزلو؛ مدیرعامل Dapper Labs

آزمایشگاه Dapper سازنده اصلی بلاکچین فلو و همچنین کریپتوکیتیز، دپر و NBA Top Shot است. این شرکت در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده است. برنامه‌های بلاک چینی می‌توانند با استفاده از این پلتفرم کاربران را به برندهایی که دوست دارند، نزدیک‌تر کنند، به مردم اجاره دهند تا در جوامعی که در آنها مشارکت می‌کنند، تعاملات بهتری داشته باشند و راه‌های جدیدی برای مشتریان برای تبدیل شدن به سازنده ایجاد کنند.

مدیرعامل و بنیانگذار Dapper Labs روهام قره گزلو است. روهام دارای مدرک لیسانس اقتصاد و کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته علوم بیولوژیک، از دانشگاه استنفورد است. قبل از آزمایشگاه دپر، او بنیانگذار و مدیرعامل Axiom Zen بوده است.

دیتر شرلی (Dieter “dete” Shirley) هم‌بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری این شرکت است. دیتر تجربه توسعه و ترکیب تکنولوژی‌ها با یکدیگر را دارد. دیتر در پروژه Cryptokitties همکاری داشته و پروپوزال استاندارد ERC721 که مخصوص توکن‌های NFT بر روی اتریوم است را او تالیف کرده است. قبل از آن نیز او به عنوان مدیر توسعه Atimi، که یکی از اولین شرکت‌های توسعه اکوسیستم آیفون بود، به مدت ۶ سال فعالیت داشته است و قبل از آتیمی نیز دیتر مهندس ارشد نرم افزار شرکت اپل بوده است.

مدیر ارشد کسب و کار آزمایشگاه Dapper نیز مایکل نایم (Mikhael Naayem) است. قبل از دپر، او جزو اعضای هیئت مدیره شرکت Axiom Zen بود. قبل از آن نیز نایم بنیانگذار و مدیرعامل پلتفرم Fuel بود، که قبل از فروش آن در سال ۲۰۱۷، بیش از ۲۲۵ میلیون کاربر داشت.

D‍apper Labs چیست؟

پروتکل flow dapper - فلو دپر - آزمایشگاه دپر - آزمایشگاه dapper - dapper labs

Dapper Labs در سال ۲۰۱۸ در ونکوور کانادا، توسط روهام قره گزلو (Roham Gharegozlou) بنیانگذاری شد. این شرکت از تکنولوژی بلاکچین برای ایجاد فرصت‌های جدید برای کاربران سراسر دنیا استفاده می‌کند.

آزمایشگاه دپر (Dapper Labs) سازنده سیستم بلاک چینی Flow‌ است. فلو از اکوسیستم‌های با عملکرد بالا مانند اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها پشتیبانی می‌کند. بیت کوین و اتریوم پتانسیل‌های کریپتو برای ایجاد دنیای اقتصادی آزاد و شفاف را به ما نشان می‌دهند و فلو نیز همین هدف را برای مشتریان، فرهنگ و سرگرمی دنبال می‌کند.

آزمایشگاه Dapper‌ اخیرا بیش از ۲۵۰ میلیون دلار به رهبری شرکت Coatue Managemant جذب سرمایه کرده است. این پروژه قبلا حدود ۵۰ میلیون دلار از سرمایه گذارانی مانند ونراک (Venrock)، اندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz) و شرکت‌هایی چون Union Square Ventures، Coinbase Ventures و شرکت موسیقی وارنر (Warner Music Group) جذب سرمایه کرده بود.

جذب سرمایه اخیر Dapper Labs از طریق فروش توکن‌های غیر قابل تعویض NBA Top Shots انجام شده است؛ این پروژه جدید آزمایشگاه دپر است و توکن‌های NFT‌ آن از زمان عرضه یعنی اکتبر ۲۰۲۰ تا امروز، توانستند محبوبیت بسیار زیادی کسب کنند. این شرکت تقریبا ۱۰۰ میلیون دلار نیز از طریق فروش این توکن‌ها جذب سرمایه کرد.

NBA Top Shots پلتفرمی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا “لحظات دیجیتالی شده” بازی‌های مختلف بسکتبال را جمع آوری کنند و آنها را معامله کنند.

طبق گفته روهام قره گزلو مدیرعامل Dapper، آزمایشگاه دپر قصد دارد از جذب سرمایه جدید خود به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار، برای ایجاد پروژه‌های جدیدی مانند همکاری با شرکت‌های موسیقی Warner ، شرکت‌های Dr. Seuss و UFC‌ استفاده کند.

نقشه راه پروتکل Flow Dapper

نقشه راه یا رودمپ پروژه فلو به شرح زیر است:

 • راه اندازی شبیه ساز قرارداد هوشمند (دسامبر ۲۰۱۹): نرم افزار شبیه ساز منتشر شد که بدون دسترسی به کل شبکه، به توسعه قراردادهای هوشمند کمک کند. این شبیه ساز توسط Dapper Labs برای شروع توسعه NBA Top Shot به کار گرفته شد.
 • تعیین حداقل‌های لازم برای ورود یک پروژه بلاکچینی به بازار (MVP) (ژانویه ۲۰۲۰): تکمیل چرخه تراکنش‌ها با استفاده از یک مورد از هر نود
 • ایجاد پورتال توسعه دهندگان (مارچ ۲۰۲۰): برگزاری هکاتون و آموزش زبان برنامه نویسی Cadence به توسعه دهندگان 
 • ایجاد نودهای چندگانه (مارچ ۲۰۲۰): نودهای با وظایف مختلف، تراکنش‌ها را پردازش می‌کنند. 
 • تکمیل اجماع (آپریل ۲۰۲۰): تکمیل اجماع و محیط اجرایی
 • شبکه اصلی نسخه بتا نسخه ۱.۰ (ژوئن ۲۰۲۰): شبکه اصلی (Mainnet) میزبان قراردادهای هوشمند و Dappهاست که با داده‌های واقعی کاربران تولید می‌شوند.
 • اعطای مجوز متن باز (سپتامبر ۲۰۲۰): اجرای نود کامل که به صورت عمومی تحت یک مجوز متن باز منتشر شده است.
 • تولید توکن (سپتامبر ۲۰۲۰): رمز ارز FLOW تولید شده و توسط آزمایشگاه دپر نگهداری می‌شود تا به سرمایه گذاران اصلی و در فروش عمومی توزیع شود.
 • پاداش‌های ولیدیتورها یا تاییدکنندگان (نوامبر ۲۰۲۰): اپراتورهای نودها باید مقدار مشخصی از توکن‌های فلو را سهام گذاری کنند تا بتوانند در شبکه فعالیت کنند و پاداش دریافت کنند.

متاسفانه نقشه راه و برنامه‌ای برای سال ۲۰۲۱ مشخص نشده است.

ابزارهای توسعه دهندگان

قراردادهای هوشمندی که بر روی بلاک چین Flow قرار دارند، با زبان برنامه نویسی بومی این پروتکل یعنی Cadence نوشته شده‌اند. این یک زبان پیشرفته است که اهداف زیر را دنبال می‌کند:

 • امنیت: یک سیستم ثابت و پایدار ارائه می‌دهد و توسط قرارداد (پیش نیازها و نیازهای پس از نوشتن قرارداد) و منابع طراحی می‌شود.
 • قابلیت بازبینی: تمرکز این زبان بر روی خوانایی است و تایید نحوه عملکرد کدها ساده است.
 • سادگی: متمرکز بر کاربردی بودن و بهره وری برای توسعه دهندگان است و نوشتن کد با استفاده از آن ساده است.

امکان ویژه دیگر بلاک چین فلو این است که توسعه دهندگان می‌توانند DAPPهای خود را در نسخه بتای این پلتفرم منتشر کنند و کدهای آنها را آپدیت کنند. کاربران نیز در هنگام کار با این برنامه‌های غیرمتمرکز، از تغییرات صورت گرفته در کدهای آنها مطلع می‌شوند. زمانی که ایجاد کنندگان این Dappها نسخه پایانی و اصلی کدها را ثبت کردند، کدها تغییرناپذیر می‌شوند و دیگر نمی‌توانند تغییر کنند.

NFTها فرصت‌های جدید به وجود می‌آورند

پروتکل flow dapper - فلو دپر - آزمایشگاه دپر - آزمایشگاه dapper - dapper labs

بلاک چین به سمت تغییرات اساسی صنایع اقتصادی پیش می‌رود و تاثیر چشمگیری بر روی مشتریان داشته است. با محبوبیت و پذیرش هر چه بیشتر بیتکوین و اتریوم، توکن‌های غیر قابل تعویض نیز در حال حل مشکلات مالکیت و استفاده از دارایی‌های دیجیتالی کمیاب و منحصر به فرد هستند.

بر خلاف بیت کوین، NFTها برای ساختن دارایی‌های دیجیتالی قابل تاییدی هستند، که به صورت دوطرفه قابل تغییر و مبادله نیستند. همچنین بر خلاف ارزهای فیات، توکن‌های غیر قابل تعویض می‌توانند نماینده آثار هنری منحصر به فرد و یا عناصر قابل جمع آوری کمیاب در بازی‌ها باشند. با این تکنولوژی مشتریان می‌توانند مالک چیزهای کمیابی باشند که توسط شبکه‌های غیرمتمرکز (بلاکچین‌ها) تایید شده است.

روهام قره گزلو مدیرعامل و بنیانگذار Dapper Labs گفته است:

بلاک چین‌ها کامپیوترهای عمومی هستند؛ آنها زیرساختی هستند که شما به جای پرداخت دلار به آمازون یا گوگل برای انجام کارتان، به آنها به شکل یک رمز ارز پرداخت می‌کنید. این شبکه‌های غیرمتمرکز اجازه ساخت دارایی‌های دیجیتالی را می‌دهند که از همتایان خود در دنیای واقعی، بسیار امن‌تر هستند.

چه چیزی Flow‌ را منحصر به فرد می‌کند؟

فلو برای کریپتوهای قابل جمع آوری و برنامه‌های تعاملی ایجاد شده و به سرعت در حال رشد و برتری یافتن نسبت به رقبای خود است. NBA Top Shots اکنون پتانسیل خود برای تولید پول از طریق عناصر قابل جمع کردن و جلب توجه بسیار زیاد را نشان داده است. این تنها یکی از پروژه‌های مبتنی بر Flow است و پروژه‌های بیشتری در آینده بر روی این پروتکل قرار خواهند گرفت.

علاوه بر این موارد، فلو از نظر سرعت و توان عملیاتی از طریق جدا کردن وظایف نودها نیز از رقبا جلوتر است. این مورد به این معناست که هر کسی که به اینترنت متصل است، می‌تواند به عنوان یک ولیدیتور در شبکه Flow فعالیت کند.

یکی دیگر از مواردی که پروتکل Flow Dapper را منحصر به فرد می‌کند، استفاده از تکنیک‌ رمزنگاری جدیدی به نام “گواه اثبات دانش محرمانه تخصصی (SPoCKs)” است. این تکنیک توسط تیم فلو توسعه یافته است. SPoCKs به هر تعدادی از اثبات کنندگان اجازه می‌دهد که به مشاهده کنندگان (Observers) واسطه ثابت کنند که به دانش محرمانه یکسانی دسترسی دارند. این اثبات‌ها غیر قابل تعامل هستند و دانش محرمانه را فاش نمی‌کنند. SPoCK هر کدام از اثبات کنندگان مخصوص به خود است و نمی‌توان آن را کپی کرد و یا توسط اثبات کننده دیگری از آن استفاده کرد.

جامعه و همکاری‌های پروتکل Flow Dapper

بنا به گفته روهام قره گزلو مدیرعامل فلو دپر، Dapper Labs با پروژه‌ها و شرکت‌های بزرگی چون Warner Music Group، شرکت‌های Dr. Seuss، UFC، سامسونگ، بایننس، کراکن، Ubisoft و بسیاری شرکت‌های دیگر همکاری خواهد کرد.

پروتکل flow dapper - فلو دپر - آزمایشگاه دپر - آزمایشگاه dapper - dapper labs

همچنین شرکت‌های بزرگی مانند صرافی کوین بیس، کامپوند، Valor، Fenbushi Digital و غیره نیز سرمایه گذاران اصلی این پروژه هستند.

پروتکل flow dapper - فلو دپر - آزمایشگاه دپر - آزمایشگاه dapper - dapper labs

توکن FLOW چیست؟

توکن FLOW رمز ارز بومی و کاربردی شبکه فلو است. Flow یک زیرساخت دیجیتالی است و توکن FLOW نیز سوخت این شبکه است. این ارز دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت برای اکوسیستم این شبکه به کار می‌رود. FLOW توسط ولیدیتورها، توسعه دهندگان و کاربران برای مشارکت در شبکه فلو و دریافت پاداش به کار می‌رود. همچنین کارمزد تراکنش‌ها و مشارکت در برنامه‌های حاکمیتی آینده این پروتکل نیز کاربرد دارد.

توزیع رمز ارز FLOW

توزیع توکن‌های بومی شبکه فلو به صورت تصویر زیر است:

پروتکل flow dapper - فلو دپر - آزمایشگاه دپر - آزمایشگاه dapper - dapper labs
 • آزمایشگاه دپر: ۲۰ درصد
 • سرمایه گذاران اصلی: ۱۱.۱ درصد
 • سرمایه گذاران خُرد: ۸.۹ درصد
 • فروش عمومی: ۱۳ درصد
 • تیم توسعه دهنده: ۱۸ درصد
 • توسعه اکوسیستم: ۲۹ درصد

همانطور که می‌بینید، بخش اعظمی از توکن‌ها به Dapper Labs، تیم توسعه و سرمایه گذاران اصلی و خرد تعلق دارد. این ممکن است برای یک پروژه غیرمتمرکز مقداری خطرناک باشد؛ اما این موضوع ممکن است در آینده با فروش‌های عمومی دیگر، تغییر کند.

کاربرد ارز فلو چیست؟

فلو یک پلتفرم قابل اطمینان ایجاد کرده و می‌تواند امکانات و مزایای جدیدی برای کاربران به وجود بیاورد. اکوسیستم پروتکل Flow Dapper کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • هنرمندان یا گروه‌های موسیقی می‌توانند از توکن‌های FLOW استفاده کنند تا راه‌های جدید و بی نظیری برای طرفدارانشان ایجاد کنند.
 • بازی‌ها و بازیکنان می‌توانند برای دارایی‌ها و هویتشان ارزش ایجاد کنند.
 • پلتفرم‌ها و طرفداران ورزش در سراسر جهان می‌توانند یادگاری‌های دیجیتالی را به صورت تایید شده، معتبر و با رعایت قانون کپی رایت معامله کنند.

اکنون به عنوان کاربر، شما می‌توانید از طریق NBA Top Shot و یا خرید آثار هنری از بازار توکن‌های غیر قابل تعویض VIV3، با پروتکل Flow Dapper تعامل کنید، می‌توانید از دیگر برنامه‌هایی که بر روی بلاک چین فلو سوار شده‌اند استفاده کنید. همچنین می‌توانید این کریپتو را سهام گذاری یا استیک کنید و با آن رای دهید.

توسعه دهندگان نیز می‌توانند از ابزارهای مختلف داخل Flow استفاده کنند و Dappهای خودشان را بسازند.

اکوسیستم توسعه دهندگان

یک اکوسیستم سالم و پویا مهم‌ترین عامل تعیین کننده موفقیت یک پروژه بلاک چینی است. این یک نیاز بنیادی است که Flow برای هولدرهای خود به ارمغان می‌آورد. مهم‌تر از این، این موضوع از سرمایه گذاران نیز فراتر رفته و شامل توسعه دهندگان و شرکای اکوسیستم فلو نیز می‌شود.

علاوه بر طراحی فنی بهینه سازی شده برای تجربه و عملکرد توسعه دهندگان، تیم سازنده Flow قدم‌های دیگری نیز برای اطمینان از سلامت اکوسیستم برداشته‌اند:

 • برنامه Alpha توسعه دهندگان: در ماه‌های آینده، تیم فلو قابلیت‌های شبکه را به توسعه دهندگان بلاکچینی علاقمند به این پروژه، به منظور گرفتن فیدبک و نظرات آنها نمایش خواهند داد.
 • توسعه اکوسیستم: بخشی از توکن‌های بومی این پروتکل یعنی FLOW، به توسعه اکوسیستم برای پاداش‌دهی به مشارکت کنندگان اولیه این شبکه و پذیرش آن اختصاص می‌یابد. این پاداش‌ها از طریق برنامه‌های مختلفی مانند مسابقات، هکاتون‌ها و همکاری و مشارکت در توسعه متن باز این پروژه توزیع می‌شود. علاوه بر افزایش سرعت پذیرش، اختصاص درصدی از توکن‌ها به توسعه اکوسیستم و حاکمیت آن، به قابل دسترس بودن مشارکت کنندگان مختلف از سراسر دنیا به پروتکل Flow Dapper کمک می‌کند.

ارز دیجیتال FLOW را از کجا بخریم؟

عرضه اولیه این توکن در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۹۹) از طریق CoinList برگزار شد. این عرضه اولیه برای شهروندان آمریکایی و کانادایی در دسترس نبود و کسانی هم که آن را می‌خریدند، تا بازه زمانی یک ساله توکن‌های آنها قفل یا فریز می‌شود؛ یعنی تا زمانی که از حالت فریز در بیایند، نمی‌توان از آنها استفاده کرد.

از طرف دیگر، پاداش‌های FLOW که به ولیدیتورها پرداخت می‌شود را می‌توان انتقال داد یا فروخت. بنابراین تعداد کمی از این رمز ارز در بازار وجود دارد و برخی صرافی‌ها مانند کراکن (Kraken) و هیوبی (Huobi) آن را لیست کرده‌اند.

کیف پول رمز ارز FLOW

شبکه Flow یک بلاک چین جداگانه است؛ بنابراین باید آن را در کیف پول مخصوص به خود نگهداری کرد. برخی از این کیف پول‌ها شامل کوین لیست (CoinList)، صرافی کراکن (Kraken) و فینوا (Finoa) هستند؛ البته می‌توان رمز ارز FLOW را در کیف پول سخت افزاری لجر نیز نگهداری کرد، که برای ذخیره در لجر، باید از Flow Port استفاده کنید.

چگونه باید از Flow Port استفاده کرد؟ 

فلو پورت درگاه ورود به پروتکل Flow Dapper است. شما با استفاده از این درگاه، می‌توانید به حساب فلو خود دسترسی داشته باشید، با بلاک چین آن تعامل داشته باشید و دارایی‌هایتان را مدیریت کنید. 

برای دسترسی به Flow Port شما باید یک آدرس معتبر فلو داشته باشید. اگر این آدرس را ندارید، باید از طریق یکی از ارائه دهندگان این آدرس‌ها، یک آدرس برای خود بسازید. 

بلاکتو (Blocto)

اگر حساب کاربری بلاکتو ندارید، دو روش برای ساخت اکانت وجود دارد: از طریق Flow Port و یا از طریق اپلیکیشن موبایل Blocto.

ابتدا وارد سایت Blocto‌ شوید و یک حساب کاربری برای خود بسازید. پس از ساخت اکانت، وارد این لینک شوید تا ایجاد حساب را تکمیل کنید تا مطمئن شوید توکن‌ها به حسابتان منتقل خواهند شد.

زمانی که حساب کاربری در بلاکتو ساختید، خواهید دید که سه کلید در داشبورد اکانت شما وجود دارد:

 • کلید Device که با وزن ۱ شروع می‌شود: این کلید بر روی blocto ساخته می‌شود و زمانی که با استفاده از ایمیل لاگین می‌کنید، به دستگاه کاربر فرستاده می‌شود. 
 • کلید سرویس بلاکتو که با ۱ و وزن ۹۹۹ شروع می‌شود: این کلید در سرویس مدیریت کلید امن بلاکتو نگهداری می‌شود و برای امضای تراکنش به کار می‌رود. 
 • کلید بازیابی که با ۱ و وزن ۱۰۰۰ شروع می‌شود: این کلید نیز در سرویس مدیریت کلید امن Blocto نگهداری می‌شود و تنها زمانی کاربرد دارد که کاربر می‌خواهد به حالت Non-Custodial تغییر حالت دهد. اگر کاربر بخواهد یک تراکنش FLOW ارسال کند، به هر دو کلید داخل دستگاه و کلید سرویس بلاکتوی خود برای امضای تراکنش نیاز دارد. این کار باعث می‌شود که هکرها نتوانند به راحتی دارایی‌های شما را سرقت کنند. 

وضعیت فعلی توکن FLOW

قیمت FLOW زمان نگارش این مقاله ۳۲.۵۵ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۶۲ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۹۳ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن حدود ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.

بیشترین قیمت ثبت شده برای رمزارز FLOW در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ با قیمت ۴۱.۴ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۴.۹۵ دلار در تاریخ ۸ بهمن ۹۹ بوده است. بهترین صرافی‌ها برای مبادله آن نیز Coinlist و هیوبی هستند.

جمع بندی

عناصر قابل جمع آوری NFT در سال ۲۰۲۰ و اوایل سال ۲۰۲۱ رشد چشمگیری داشتند و پروتکل Flow نیز یکی از آنها بود. نه تنها Dapper Labs سازنده یکی از موفق‌ترین برنامه‌های غیرمتمرکز به نام NBA Top Shot است، بلکه در اوایل سال ۲۰۲۱ درخواست‌های بسیار زیادی از جانب توسعه دهندگان برای ایجاد Dappهای خود بر روی بلاکچین Flow دریافت کرده است.

فلو مخصوص بازی‌های سنگین و پرجزئیات و Dappهای سنگین طراحی شده است؛ زیرا می‌تواند تراکنش‌ها را بسیار امن و با سرعت بالا پردازش کند و مقیاس پذیری مناسبی دارد.

توکن FLOW کاملا غیرمتمرکز نیست و بخش نسبتا زیادی از آن به آزمایشگاه دپر، سرمایه گذاران و توسعه دهندگان تعلق دارد؛ اما ممکن است در آینده با عرضه بیشتر توکن‌ها عدم تمرکز نیز افزایش یابد. باید دید که در آینده این پروژه تا چه حد می‌تواند نیازهای مشتریان را برآورده کند.

منبع
mediumonflowdecrypt

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا