اخبار خارجی

آشنا پنداری قیمت بیت کوین در پایان سال میلادی

قیمت بیت کوین نسبت به ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۹ آبان) که این رمز ارز بالاترین قیمت تاریخ خود را ثبت کرد، حدود ۳۰٪ کاهش داشته است. مدتی قبل همه انتظار داشتند قیمت بیت کوین در ماه‌های نوامبر و دسامبر سیر صعودی داشته باشد. بسیاری نیز پیش‌بینی می‌کردند بیت کوین تا پایان سال رکورد ۱۰۰،۰۰۰ دلار را کسب کند. با این حال در ۱۳ سال گذشته قیمت بیت کوین در ۲ ماه پایان سال نزولی بوده است و با استناد به تاریخ، این سیر نزولی یک اتفاق رایج است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از bitcoin.com چند مورد نیز وجود داشته است که بیت کوین در ماه‌های نوامبر و دسامبر روند بسیار صعودی داشته است. بسیاری فکر می‌کنند که سیر نزولی ماه‌های اخیر غیر‌طبیعی است اما در اغلب سال‌های گذشته در چنین ماه‌هایی، روند قیمت بیت کوین نزولی بوده است. به طور مثال، پس از اینکه بیت کوین از سپتامبر (شهریور) تا نوامبر (آبان) ۲۰۱۰ به ارزش واقعی جهانی خود رسید، از ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) همان سال و دقیقا مانند امسال، قیمت BTC در تاریخ ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) از ۰.۳۵ دلار در ازای هر واحد به ۰.۱۷ دلار کاهش یافت. اتفاقی که ۱۱ سال پیش روی داد و ارزش بیت کوین در حدود ۵۱.۴۲٪ کاهش پیدا کرد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم یک هفته
نمودار قیمت بیت کوین

در سال ۲۰۱۱، بیت کوین روند صعودی فوق‌العاده‌ای داشت و قیمت از ۲ دلار به ۶ دلار در ازای هر واحد BTC رسید و در حدود ۲۰۰٪ رشد کرد. در سال ۲۰۱۲ نیز قیمت بیت کوین در ماه‌های نوامبر و دسامبر از ۱۰ دلار به ۱۳ دلار افزایش داشت و تا ژانویه ۲۰۱۳ به همین میزان باقی ماند. در سال ۲۰۱۳ نیز قیمت بیت کوین طی ماه‌های نوامبر (آبان) و دسامبر (آذر) دوباره روندی صعودی به خود گرفت. در میانه‌های ماه دسامبر ۲۰۱۳، قیمت BTC به طرز عجیبی به ۱۲۰۰ دلار رسید.

قیمت بیت کوین اما در ماه‌های نوامبر و دسامبر ۲۰۱۴ سیر نزولی داشت و بیت کوینی که در سپتامبر به ۴۷۱ دلار رسیده بود تا اواسط دسامبر همان سال به حدود ۳۰۰ دلار رسید. قیمت بیت کوین در ماه‌های پایانی ۳۳.۱۲٪ کاهش را تجربه کرد. قیمت این رمز ارز در سال ۲۰۱۵ و بازه زمانی مشابه نیز نزولی بود اما در دو ماهه آخر سال ۲۰۱۶ دوباره سیر قیمت، صعودی شد. سال ۲۰۱۷ نیز روند قیمت بیت کوین صعودی بود و تا مرز ۲۰،۰۰۰ دلار پیش رفت.

سال ۲۰۱۸ بار دیگر سیر نزولی قیمت بیت کوین اتفاق افتاد و بیت کوین که در ماه نوامبر آن ۶،۳۷۶ دلار ارزش داشت، هفته اول دسامبر ۲۰۱۸ به ۴،۱۳۹ دلار رسید و سقوط آن تا جایی ادامه پیدا کرد که سال ۲۰۱۸ با قیمت ۳،۸۶۵ دلار بسته شد.

در ماه اکتبر (مهر) سال ۲۰۱۹ بیت کوین در حدود ۹،۲۲۳ دلار قیمت داشت و این رقم در روز ۴ نوامبر (۱۳ آبان) ۲۰۱۹ به ۹،۴۲۴ دلار رسید. ۱۰ روز بعد بیت کوین ریزش داشت و به۸،۶۳۹ دلار رسید. این ریزش ادامه داشت تا اینکه در روز ۲۳ دسامبر (۲ دی) ۲۰۱۹ قیمت بیت کوین عدد ۷،۳۲۴ دلاری را به ثبت رساند. سال ۲۰۱۹ نمونه بارز از سال‌هایی است که قیمت بیت کوین در دو ماهه پایان سال روند نزولی داشته است.

به دنبال سیر صعودی نوامبر و دسامبر سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین رشد ۹۰٪ نسبت به سال گذشته را ثبت کرد. در انتهای سال ۲۰۲۰ و در ماه اکتبر، قیمت بیت کوین ۱۱،۴۲۵ دلار بود. ۱۰ روز بعد قیمت به ۱۲،۹۳۱ دلار رسید و در تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۲۰، قیمت این رمز ارز به ۲۳،۲۴۱ دلار را به چشم دید. این داده‌ها نشان می‌دهند که روند قیمت BTC در ۲ ماهه پایانی سال ۲۰۲۰ کاملا صعودی بوده است. همه ما از اتفاقات سال ۲۰۲۱ خبر داریم و شاهد سقف‌هایی بودیم که بیت کوین رکورد آنها را شکست.

نمودار رشد قیمت بیت کوین در سالهای گذشته

علیرغم اینکه قیمت بیت کوین اکنون حدود ۳۰٪ پایین‌تر از سقف قیمت ۶۹،۰۰۰ دلار است اما اگر بخواهیم قیمت کنونی را با قیمت همین بازه زمانی در سال گذشته مقایسه کنیم، خواهیم دید که قیمت بیت کوین حتی با همین نزول، حدود ۹۰٪ از سال گذشته بالاتر است.

با این حال تمایل بیت کوین به نزول قیمت در ماه‌های پایانی چیز جدیدی نیست و این اتفاق طی سالهای گذشته نیز روی داده است. طرفداران بیت کوین باید منتظر بمانند و ببینند ادامه ماه دسامبر چگونه خواهد بود. آیا تا آن زمان یا تا اوایل سال ۲۰۲۲ قیمت به طرز معجزه آسایی صعود خواهد کرد یا خیر.

نمودار تغییر قیمت بیت کوین به صورت ماهانه

اگر ۲ ماه پایانی سال ۲۰۰۹ (زمانی که بیت کوین قیمت واقعی نداشت) و دو ماه پایانی سال ۲۰۲۱ را نزولی در نظر بگیریم، آنگاه تنها در ۵ سال از ۱۳ سال حیات بیت کوین، ماه‌های پایانی سال سیر صعودی داشت است. جدول بالا با استفاده از قیمت باز و بسته شدن بیت کوین در هر ماه تشکیل شده است.همانطور که مشاهده می‌کنید در دو ماه پایانی در اکثر سال‌ها حداقل یک روند کاهشی وجود داشته است. در خانه‌های سبز رنگ نیز مانند دسامبر ۲۰۲۰، قیمت باز شدن بیت کوین ۱۹،۶۹۷ دلار بوده است و کمترین قیمت در آن ماه ۱۷،۶۰۰ دلار ثبت شده است.

نظر شما در مورد روند قیمت بیت کوین تا پایان سال چیست؟ آیا نوامبر و دسامبر را نزولی در نظر می‌گیرید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoin.com

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا