اخبار خارجی

کاهش شدید هش ریت بیت مین (Bitmain) در یک ماه اخیر!

طبق آپدیتی که از میزان هش ریت (HashRate) شبکه بیت مین (Bitmain) در تاریخ ۷ می (۱۷ اردیبهشت) منتشر شد؛ هش ریت این کمپانی غول چینی در حوزه ماینینگ به صورت قابل توجه و شدیدی در طول یک ماه گذشته ریزش داشته است.

طبق این گزارش که ماهانه از طریق ماهانه همین کمپانی منتشر می شود؛ هش ریت الگوریتم SHA256 که برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار میگیرد؛ از ۱۶۹۲.۳۵ کادریلیون (quadrillion) هش بر ثانیه (PH/s) در ماه مارچ به ۲۷۳.۲۹ PH/s از ابتدای ماه می رسیده است.

این آمار نشان دهنده رکود شدید برای دستگاهی اسیک (ASIC) این کمپانی و کاهش قدرت و نفوذ است. اگر این ارقام را با آمار ماه جولای سال ۲۰۱۸ مقایسه کنید میبینید که هش ریت در آن زمان ۱۶۹۲.۰۵ PH/s بوده است که تا سه ماه بعدی، یعنی ماه اکتبر به ۲۳۳۹.۲۱ PH/s رسید.

از طرف دیگر همانطور که همه میدانیم دو مورد از بزرگ ترین استخر های ماینینگ به نام انت پول (AntPool) و BTC.com متعلق به این کمپانی است و چیزی حدود ۲۳ درصد از کل هش شبکه از ابتدای سال ۲۰۱۹ در این دو استخر انجام میشود. این درصد با اینکه به نظر باز هم بسیار زیا است؛ اما ۶ ماه قبل همین استخرها، در سال ۲۰۱۸ چیزی حدود ۴۱ درصد از هش شبکه را کنترل می کردند.

در ماه فوریه؛ کمپانی کاندایی با نام Canaccord ادعا کرد با اینکه انت پول همچنان یکی از قوی ترین استخر های ماینینگ موجود است؛ صنعت استخراج به سمت غیرمتمرکز شدن هر چه بیشتر حرکت میکند. اطلاعاتی که  Blockchain.com منتشر کرده است نشان می دهد؛ AntPool با کنترل ۱۶.۴ و استخر Bitaps با دارا بودن ۱۷.۱ درصد از هش شبکه؛ بزرگترین استخر های حال حاضر هستند.

با توجه به تمام این مسائل و البته نزدیک شدن تاریخ نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین؛ کمپانی بیت مین اعلام کرده نسل جدید سخت افزارهای خود را زودتر از ماه می ۲۰۲۰ عرضه نخواهد کرد. تاریخ نصف شدن پاداش بیت کوین که تقریبا همان ماه می ۲۰۲۰ تخمین زده شده است؛ پاداش استخراج هر بلاک از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین خواهد رسید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا