اخبار عمومی

صرافی بیترکس با پرداخت ۲۴ میلیون دلار جریمه، با SEC به توافق رسید

صرافی ورشکسته‌ بیترکس (Bittrex) و مدیرعامل آن با کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) به توافق رسیدند و با پرداخت ۲۴ میلیون دلار جریمه موافقت کردند. SEC در ماه آوریل (فروردین) بیترکس را به فعالیت به عنوان یک صرافی ثبت‌نشده متهم کرده بود؛ اما این پلتفرم اتهامات مذکور را نه رد کرده و نه پذیرفته است.

به نقل از دبلاک، طبق اسنادی که در روز پنجشنبه منتشر شد؛ صرافی بیترکس، شعبه خارجی و مدیرعامل سابق آن، یعنی ویلیام شیهارا (William Shihara) توافق کردند که به طور مشترک ۱۴.۴ میلیون دلار از بابت جبران کسب درآمد نامشروع، ۴ میلیون دلار از بابت تصدیق بلاتصور (Prejudgment Interest) و ۵.۶ میلیون دلار از بابت جریمه مدنی بپردازند.

همان طور که گفته شد، متهمان مذکور اتهامات SEC را نپذیرفتند ولی آن را رد هم نکردند. با این وجود، SEC در بیانیه خود اعلام کرده که شعبه خارجی صرافی بیترکس، یعنی «Bittrex Global GmbH» با پرداخت جریمه ناشی از عدم ثبت نام به عنوان یک صرافی اوراق بهادار ملی موافقت کرد‌ه است. گربیر اس گریوال (Gurbir S. Grewal)، مدیر بخش اجرایی SEC، در بیانیه مذکور اعلام کرد:

صرافی بیترکس سال‌ها با صادرکنندگان توکن‌های مختلف کار می‌کرد تا اظهارات آنلاین آن‌ها و هر نشانه‌ای مبنی بر قرارداد سرمایه‌گذاری بودن توکن‌ها را پاک کند. همه این تلاش‌ها که برای فرار از قوانین فدرال اوراق بهادار انجام می‌شد، شکست خورده‌اند. جریمه امروز نشان می‌دهد که شما نمی‌توانید صرفا با تغییر عنوان یا توضیحات مربوط به یک دارایی، از مسئولیتتان فرار کنید؛ زیرا آنچه که اهمیت دارد، واقعیت‌های اقتصادی چیزی است که ارائه کرده‌اید.

این اظهارات SEC که می‌توان آن را نوعی «شاخ و شانه کشیدن برای سایر فعالان فضای کریپتو» تلقی کرد هم در نوع خود جالب توجه است.

شیهارا نیز در بیانیه خود اعلام کرد که توافق مذکور «نتیجه خوبی» است و ادامه داد:

کشور ما باید بتواند بین تقویت نوآوری، تشویق کارآفرینان و نیاز به حمایت از مصرف‌کنندگان تعادل ایجاد کند. امیدوارم توافق امروز در پیشبرد این مسئله تاثیرگذار باشد.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، صرافی بیترکس در ماه مه (اردیبهشت) برای ورشکستگی فصل ۱۱ اقدام و اعلام کرد که ارزش دارایی‌ها و بدهی‌های آن به‌ترتیب حدود ۵۰۰ میلیون دلار و ۱ میلیارد دلار است.

سرکوب صرافی‌ها

شایان ذکر است که بیترکس در اوایل ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) اعلام کرده بود قصد دارد از ایالات متحده خارج شود. بر اساس داده‌های موجود، این شرکت یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های آمریکایی بود و در ابتدای سال ۲۰۱۸، سهم آن از بازار صرافی‌هایی که از دلار آمریکا پشتیبانی می‌کردند، به ۲۳٪ می‌رسید.

سهم پلتفرم‌های مختلف از جمله بیت‌رکس از بازار صرافی‌هایی که از دلار آمریکا پشیبانی می‌کنند - منبع: دبلاک
سهم پلتفرم‌های مختلف از بازار صرافی‌هایی که از دلار آمریکا پشیبانی می‌کنند – منبع: دبلاک

SEC چند وقتی است که به سرکوب صرافی‌های کریپتویی روی آورده و اعلام کرده است که تمام آن‌ها باید در این آژانس ثبت نام کنند. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، آژانس مذکور در ماه ژوئن (خرداد) علیه کوین بیس به دلیل فعالیت به عنوان یک صرافی ثبت‌نشده شکایت کرده بود.

گری گنسلر، رییس SEC، هم بارها نسبت به عدم انطباق صنعت کریپتو با قوانین موجود هشدار داده است. او در ماه گذشته در مصاحبه‌ای با بلومبرگ اعلام کرده بود:

اگرچه برخی از پلتفرم‌هایی که معاملات توکن‌های دیجیتالی مختلف را انجام می‌دهند، تحت قوانین اوراق بهادار قرار می‌گیرند؛ اما الزاما از قوانین مبارزه با تقلب و دستکاری بازار تبعیت نمی‌کنند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا