آیا بلاکچین همان دفتر کل توزیع شده است؟

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger Technology)

دفتر کل توزیع شده، یک نوع پایگاه داده در سایت‌ها و سیستم‌های مختلف است. همانطور که انتظار می‌رود، یک دفتر توزیع شده باید غیر متمرکز باشد، در غیر این صورت به یک پایگاه داده متمرکز مانند اکثر شرکت‌های امروزه تبدیل خواهد شد. از بین بردن واسطه از معادله چیزی است که مفهوم تکنولوژی دفتر کل توزیع شده را جذاب می‌کند.

علاوه بر این، شرکت‌ها از تکنولوژی دفتر کل توزیع شده برای پردازش یا تأیید اعتبار معاملات یا سایر  رکوردها استفاده می‌کنند. رکوردها در صورت به اجماع رسیدن اکثریت، در دفتر کل یا لجر (ledger) ذخيره می‌شوند. هر رکورد ذخیره شده در دفتر توزیع شده، زمانبندی شده است و امضای رمزنگاری خاص خود را دارد.

همه‌ی شرکت کنندگان در ledger می‌توانند تمام سوابق را مشاهده کنند. این فناوری یک تاریخچه قابل تایید و قابل اطمینان از تمام اطلاعات ذخیره شده در خودش را فراهم می‌کند. اغلب، تکنولوژی دفتر کل توزیع شده با عنوان خلاصه شده‌ی DLT در محافل مالی و دولتی به کار می‌رود.

بلاکچین (Blockchain)

به نظر می‌رسد توضیحاتی که در مورد دفتر کل توزیع شده دادیم از نظر مردم همان تعریف بلاکچین است. در صورتی که بلاکچین تنها یک نوع خاص از دفتر کل توزیع شده است. اکثر مردم آن را به عنوان تکنولوژی بیت کوین، اتریوم و دیگر کریپتوکارنسی‌های محبوب شناخته اند. نام بلاکچین به بلوک های اضافه شده به زنجیره ای که حاوی سوابق معاملات است، اشاره می‌کند.

بلاک چین - blockchain

بلاکچین با استفاده از امضای رمزنگاری شده به نام هش شناخته می‌شود. ممکن است از یک بلاکچین به عنوان یک دفتر کل (ledger)  استفاده کنید که می‌تواند با هرکس دیگری به اشتراک گذاشته شود. هر شخصی اطلاعات بلاکچین را در لحظه و حتی بدون نصب نرم افزار خاص می‌تواند ببیند.

چیزی که بلاکچین را جذاب تر می‌کند این است که آن‌ها خیلی بیشتر از یک ساختار ساده‌ی داده هستند. ممکن است از یک بلاکچین برای تعیین قوانین برای یک معامله یا حتی برای ایجاد یک قرارداد هوشمند استفاده کنید. علاوه بر این، بلاکچین یک توالی‌ از بلوک ها است، اما دفتر کل توزیع شده (distributed ledger) نیازی به چنین زنجیره‌ای ندارند. علاوه بر این، دفتر کل توزیع شده نیاز به الگوریتم PoW ندارند. برخی از پیاده سازی‌ها قادر به ترکیب هر دوی دفتر کل توزیع شده و بلاکچین هستند، هرچند این لزوما برای هر پروژه‌ای که بر روی هر یک از این فن‌آوری‌ها تمرکز دارد، الزامی نیست.

مردم اغلب تکنولوژی بلاکچین و تکنولوژی دفتر کل توزیع شده را یکسان تصور می‌کنند. اما اینطور نیست. این اصطلاحات در چند سال گذشته پیچیده شده‌اند و مهم است که تفاوت این دو تکنولوژی را بیشتر بدانیم.


54321
امتیاز 3.8 از 6 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر